Litá podlaha do bytu, garáže i na terasu. Epoxidová, nebo polyuteranová?

Lité podlahy byly nejdříve vyvinuté na používání v průmyslu, ale jejich původní využití se kompletně změnilo, protože se s nimi stále častěji setkáváme v rodinných obydlích, garážích nebo jiných komerčních a reprezentativních prostorech.

Litá polyuretanová podlaha v obýváku

V dnešním článku si posvítíme na jedinečné vlastnosti a využití tohoto druhu podlahové krytiny.

Co je to litá podlaha, jaké má vlastnosti a kde se využívá?

Začněme složením. Samotná podlaha se skládá ze dvou složek – tato směs má buď epoxidový, nebo polyuretanový základ. Po smíchání dvou částí nastane chemická reakce, látka začne prakticky okamžitě tvrdnout a vzniká pevný a hladký materiál.

Epoxidové a polyuretanové podlahy se také označují jako živičné podlahy a svoje uplatnění zpočátku nacházely v průmyslových budovách různého zaměření (potravinářství, kuchyně, farmaceutika, auta, letadla atd.). Kvůli tomuto musel tento typ podlahy splňovat určité požadavky na dostatečné mechanické vlastnosti nebo chemickou odolnost. Průmyslové použití donutilo výrobce, aby byl tento povrch pevný, odolný, ale také hladký a bezespárový.

Epoxidová podlaha v průmyslu

Pokud bychom měli být konkrétní, tak výhodu těchto vlastností nacházíme například v garáži. Garáž je místo, kde se podlaha dokáže zašpinit prakticky mrknutím oka a to se ani nemusíme bavit o přítomnosti auta – v těchto případech je to ještě horší, především při deštivém počasí, když se na pneumatiky nalepí množství „bordelu“. Právě tehdy si lehce uvědomíte, že lité podlahy se čistí mnohem snadněji než jiné, měkčí, respektive pórovitější povrchy.

V současnosti se výroba a prodej orientuje už na mnohem širší škálu použití – rodinné domy, garáže, kanceláře, nemocnice, výstavní a průmyslové haly, obchodní centra a další. Toto rozmanité spektrum mělo nesporný vliv na rozšíření výběru a celkového zlepšení litých podlah – především té vizuální stránky; aby tyto podlahy neoplývaly jen svou praktickou stránkou a mohly si kupujícího získat také svým designem.

Litá podlaha v interiéru

Potenciální zájemci o lité podlahy do bytů se bojí zejména toho, že tento povrch bude vypadat příliš „nudně“ nebo sterilně. To však vůbec není pravda, protože tyto podlahy se dají velmi snadno barvit a vy sami si můžete vytvořit vzhled podle svých představ. Pojďme však nahlédnout do tajů vybraných litých podlah, poukázat na jejich vlastnosti a zjistit, které najdou uplatnění spíše v interiéru a které v exteriéru.

Jaký je rozdíl mezi epoxidovou a polyuretanovou podlahou?

Epoxidová podlaha – výhody, nevýhody, využití

Epoxidová podlaha patří mezi nejrozšířenější lité podlahy vhodná zejména do interiéru. V porovnání s polyuretanovým typem podlahy je tento druh tvrdší má delší životnost, povrchově je však křehčí a aplikuje se v tlouštce 2–3 milimetrů. Díky těmto vlastnostem se „epoxid“ často využívá v těžkém průmyslu, skladech nebo logistických centrech.

Litá epoxidová podlaha v interiéru

Kromě už uvedených oblastí se tento povrch hodí i do míst s vysokou koncentrací lidí – jídelny, bary, hotelové místnosti, kanceláře, přednáškové místnosti. V rámci obytných prostor je použitelná prakticky všude  – v chodbě, kuchyni, obýváku, ložnici, především však v garážích. Po instalaci podlahy se doporučuje aplikace speciálního povrchového laku, který poslouží jako ochrana před případnými škrábanci – ty se na této podlaze objevují častěji než na polyuretanové.

Epoxidová podlaha reaguje na vlhkost vyblednutím, resp. žloutnutím, avšak její použití v místnostech se zvýšenou vlhkostí se všeobecně považuje za mnohem lepší volbu než polyuretanová podlaha.

Polyuretanová podlaha – výhody, nevýhody, využití

Jak už bylo výše naznačené, tak polyuretanová podlaha je měkčí, pružnější a elastičtější než epoxidová a aplikuje se v tlouštce 3–4 milimetrů. Díky svým vlastnostem je velmi často preferovaná také v bytových, interiérových prostorech.

Využití v tomto směru posiluje i fakt, že tento povrch je příjemný pro bosou nohu, dokáže pohlcovat zvuk kroků, a pokud se vám po letech používání omrzí barva podlahy – dá se velmi jednoduše přebarvit.

Barvení polyuretanové podlahy v interiéru

Polyuretan vůbec není limitovaný použitím jen v interiéru a díky snášenlivosti vůči tepelné roztažnosti je ideálním kandidátem na podlahu do koupelnu, neboť je při dotyku s nohou měkčí. Tím pádem bychom měli vyřešené zřejmě všechny interiérové místnosti a je načase přejít do exteriéru. Právě polyuretanové podlahy mají výborné fyzikální vlastnosti, díky kterým se mohou použít na terasách nebo balkonech.

Zhotovení, údržba a cena litých podlah

Při instalaci některých typů podlahových povrchů si stačí nastudovat jednoduché postupy na internetu a z amatéra se rázem stává profesionál v oblastí pokládání podlahy. V tomto případě byste si měli dát záležet na tom, abyste zhotovení lité podlahy svěřili do rukou odborníků.

Zhotovení lité podlahy odborníkem

Jedná se totiž o časově náročný proces, který vyžaduje značnou dávku zručnosti a patřičných schopností. Když už je vaše podlaha hotová, tak její údržba je nenáročná – při čištění stačí používat klasicky smeták, mop nebo vysavač.

Kamenem úrazu se často stává cena. V obchodních řetězcích jen málokdy natrefíte na nabídky nižší než 1150 korun za metr čtvereční a to mluvíme o přibližně nejnižší částce.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.Publikováno dne: 20.11.2018
Hodnocení článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vyndat spirálu z pračky? 5 tipů, které vám s tím pomohouJak vyndat spirálu z pračky? 5 tipů, které vám s tím pomohou

Ohřívací těleso pračky je často příčinou vypovězení služby celé pračky. Dobrou zprávou je, že spirála se dá vyměnit a vy nemusíte kupovat novou pračku.

Jak správně prát v automatické pračceJak správně prát v automatické pračce

Jen zapnout a jít nestačí. Automatickou pračku je nutné poznat lépe. To, jak budou věci po vyprání vypadat, totiž ovlivňuje více faktorů. Poradíme vám, jak prát správně.

Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?

Při obnově ostří nožů byste měli rozlišovat mezi ostřením a broušením. Při ostření jde totiž o obnovu ostří nože, které se každodenním používáním opotřebovává. Jak a čím si nůž nabrousit?