Magnetická barva na stěnu? Černá i bílá jsou hitem

Chtěli byste si z obyčejné stěny vytvořit magnetickou tabuli nebo nástěnku pro děti? V tom případě byste měli investovat do speciální magnetické barvy, která díky svému unikátnímu složení dokáže z každé stěny vytvořit magnetickou tabuli.

Stěna natřená magnetickou barvou

Jestli jste o tomto produktu ještě neslyšeli, tak v našem článku se dozvíte, jak funguje, kde se využívá a jaké jsou nabídky prodejců.

Oblíbené produkty

Co je to magnetická barva a jak funguje?

Jak už je z názvu znát, tak se jedná o specifický druh barvy, která obsahuje kovové feromagnetické částečky. Díky jejich magnetickým vlastnostem se ze stěny po nanesení barvy rázem stává podklad, kde si můžeme připnout magnetky, fotky nebo důležité poznámky. Můžeme si tak jednoduše vytvořit stylovou nástěnku.

Magnetická barva může být aplikovaná na všechny běžné podklady, takže na zděnou stěnu, sádrokarton nebo panel. Jedinou podmínkou pro její dokonalou funkčnost je hladkost povrchu. Co se týká složení, tak je to barva na akrylové bázi a magnetické účinky se projeví hned po prvním natření.

Využití magnetické barvy

Tato barva se využívá na různých místech, protože díky svým vlastnostem je velmi užitečná. Využití najde i v běžných domácnostech – například v dětských pokojích, kde si děti na stěnu mohou připínat svoje oblíbené magnetky nebo si připnout svoje kresby. Díky svým vlastnostem může být použitá i jako klasická tabule na hraní pro děti ve školkách a ve školách, kde si na ni mohou kreslit.

Věšení obrazů na magnetickou stěnu

Využijí ji však i dospělí. Stačí jeden tenčí pás v chodbě, kde si připnete důležité poznámky a odkazy, a tak na ně před odchodem nikdy nezapomenete. Stejně tak si ji můžete natřít v kanceláři, kde opět bude plnit roli klasické nástěnky s poznámkami.

Jak postupovat při natírání magnetické barvy?

Základem je dobrý povrch. Pod pojmem dobrý povrch máme na mysli hladkou stěnu, která není hrubá a zrnitá. V případě hrubší stěny je dobré, pokud ji trochu zatmelíme. Následně povrch připravíme na natírání, tedy ho očistíme od prachu, mastnot a dalších nečistot. Před každým nanášením barvu dobře promícháme, aby byly kovové částečky důkladně rozptýlené.

Jako natírací pomůcku můžeme využívat jak plochý štětec, tak i váleček. Ideální jsou tři vrstvy nátěru, ale také se dočtete, že u některých barev je doporučených až 6 vrstev. Každou vrstvu necháme schnout přibližně 4 hodiny. Poslední vrstvu necháváme schnout celých 24 hodin a potom ji můžeme přetřít libovolnou barvou – funkce magnetismu zůstane neporušená.

Černá magnetická barva na stěnu

Co se týká magnetických účinků, tak každým dalším nátěrem jsou silnější – i právě proto se někdy doporučuje víc než 3 vrstvy. Průměrně spotřebujete asi 150 mililitrů barvy na metr čtvereční. Natírací pomůcky nejlépe umyjete v mýdlové vodě.

 Naše tipy:

  • pro lehčí údržbu můžete na stěnu nanést tabulovou barvu – díky tomu ji budete moci utírat vlhkým hadříkem
  • stáhněte si praktický návod s postupem jak udělat magneticko tabulovou stěnu

Vhodné magnety a bezpečnost

Doporučujeme, abyste na nově vytvořenou magnetickou stěnu/tabuli používali neodymové magnety. Tento typ magnetů je nejsilnější, a proto bude držet nejlépe. Staré magnetky s feritovým magnetem by mohly držet hůře. Na stěně se udrží také magnetické pásky nebo fólie. 

Ale protože je magnetická barva o něco specifičtější než ty klasické, tak je potřebné daný prostor dobře vyvětrat a při práci používat rukavice a chránit si oči. Vzhledem na sílu neodymových magnetů je dobré držet je mimo dosah dětí.

Nabídka a ceny

Asi nejvíc vyhledávanými značkami v oblasti magnetické barvy jsou Tikkurila a Helios. První jmenovaná značka nabízí půllitr za 625 Kč, Helios je o něco levnější, protože za 2 kilogramy barvy zaplatíte jen necelých 480 Kč, za 5 kilogramů zase necelých 1050 Kč.

Uvedené značky, ale také další, následně nabízejí i speciální barvy, které můžete použít jako vrchní nátěr na magnetickou barvu. Takové barvy velmi dobře schnou, jsou odolné vůči vodě, omyvatelné a otěruvzdorné. Cena za necelý litr se tu pohybuje od 7 až po 17 eur – v závislosti na značce a také prodejci.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...Publikováno dne: 20.02.2019
Hodnocení článku:
(94.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Embosovaný ozdobný váleček na těsto se vzorem Embosovaný ozdobný váleček na těsto se vzorem

Kreativně vzorované válečky na těsto vám učarují už na první pohled. Proč se vyplatí mít doma embosovaný váleček na těsto se vzorem? Prozradíme vám to v našem článku o pečení s touto...

Eko skleněné lahve na vodu – recenze chválí značku Equa Eko skleněné lahve na vodu – recenze chválí značku Equa

Máte problém s dodržováním pitného režimu? Zapomeňte na PET lahve a dopřejte si vodu ze skleněných lahví, které jsou nejen praktické, zdravé a designové. Vyberte si tu svoji ještě dnes!

Mravenčí farma jako originální vzdělávací dekorace do bytu Mravenčí farma jako originální vzdělávací dekorace do bytu

Posviťte si na život mravenců! Nemusíte se vydat do přírody ani sledovat dokumentární seriály. Stačí, když si zajistíte tzv. antquarium.