Magnetická barva na stěnu? Černá i bílá jsou hitem

Chtěli byste si z obyčejné stěny vytvořit magnetickou tabuli nebo nástěnku pro děti? V tom případě byste měli investovat do speciální magnetické barvy, která díky svému unikátnímu složení dokáže z každé stěny vytvořit magnetickou tabuli.

Stěna natřená magnetickou barvou

Jestli jste o tomto produktu ještě neslyšeli, tak v našem článku se dozvíte, jak funguje, kde se využívá a jaké jsou nabídky prodejců.

Oblíbené produkty

Co je to magnetická barva a jak funguje?

Jak už je z názvu znát, tak se jedná o specifický druh barvy, která obsahuje kovové feromagnetické částečky. Díky jejich magnetickým vlastnostem se ze stěny po nanesení barvy rázem stává podklad, kde si můžeme připnout magnetky, fotky nebo důležité poznámky. Můžeme si tak jednoduše vytvořit stylovou nástěnku.

Magnetická barva může být aplikovaná na všechny běžné podklady, takže na zděnou stěnu, sádrokarton nebo panel. Jedinou podmínkou pro její dokonalou funkčnost je hladkost povrchu. Co se týká složení, tak je to barva na akrylové bázi a magnetické účinky se projeví hned po prvním natření.

Využití magnetické barvy

Tato barva se využívá na různých místech, protože díky svým vlastnostem je velmi užitečná. Využití najde i v běžných domácnostech – například v dětských pokojích, kde si děti na stěnu mohou připínat svoje oblíbené magnetky nebo si připnout svoje kresby. Díky svým vlastnostem může být použitá i jako klasická tabule na hraní pro děti ve školkách a ve školách, kde si na ni mohou kreslit.

Věšení obrazů na magnetickou stěnu

Využijí ji však i dospělí. Stačí jeden tenčí pás v chodbě, kde si připnete důležité poznámky a odkazy, a tak na ně před odchodem nikdy nezapomenete. Stejně tak si ji můžete natřít v kanceláři, kde opět bude plnit roli klasické nástěnky s poznámkami.

Jak postupovat při natírání magnetické barvy?

Základem je dobrý povrch. Pod pojmem dobrý povrch máme na mysli hladkou stěnu, která není hrubá a zrnitá. V případě hrubší stěny je dobré, pokud ji trochu zatmelíme. Následně povrch připravíme na natírání, tedy ho očistíme od prachu, mastnot a dalších nečistot. Před každým nanášením barvu dobře promícháme, aby byly kovové částečky důkladně rozptýlené.

Jako natírací pomůcku můžeme využívat jak plochý štětec, tak i váleček. Ideální jsou tři vrstvy nátěru, ale také se dočtete, že u některých barev je doporučených až 6 vrstev. Každou vrstvu necháme schnout přibližně 4 hodiny. Poslední vrstvu necháváme schnout celých 24 hodin a potom ji můžeme přetřít libovolnou barvou – funkce magnetismu zůstane neporušená.

Černá magnetická barva na stěnu

Co se týká magnetických účinků, tak každým dalším nátěrem jsou silnější – i právě proto se někdy doporučuje víc než 3 vrstvy. Průměrně spotřebujete asi 150 mililitrů barvy na metr čtvereční. Natírací pomůcky nejlépe umyjete v mýdlové vodě.

 Naše tipy:

  • pro lehčí údržbu můžete na stěnu nanést tabulovou barvu – díky tomu ji budete moci utírat vlhkým hadříkem
  • stáhněte si praktický návod s postupem jak udělat magneticko tabulovou stěnu

Vhodné magnety a bezpečnost

Doporučujeme, abyste na nově vytvořenou magnetickou stěnu/tabuli používali neodymové magnety. Tento typ magnetů je nejsilnější, a proto bude držet nejlépe. Staré magnetky s feritovým magnetem by mohly držet hůře. Na stěně se udrží také magnetické pásky nebo fólie. 

Ale protože je magnetická barva o něco specifičtější než ty klasické, tak je potřebné daný prostor dobře vyvětrat a při práci používat rukavice a chránit si oči. Vzhledem na sílu neodymových magnetů je dobré držet je mimo dosah dětí.

Nabídka a ceny

Asi nejvíc vyhledávanými značkami v oblasti magnetické barvy jsou Tikkurila a Helios. První jmenovaná značka nabízí půllitr za 625 Kč, Helios je o něco levnější, protože za 2 kilogramy barvy zaplatíte jen necelých 480 Kč, za 5 kilogramů zase necelých 1050 Kč.

Uvedené značky, ale také další, následně nabízejí i speciální barvy, které můžete použít jako vrchní nátěr na magnetickou barvu. Takové barvy velmi dobře schnou, jsou odolné vůči vodě, omyvatelné a otěruvzdorné. Cena za necelý litr se tu pohybuje od 7 až po 17 eur – v závislosti na značce a také prodejci.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.Publikováno dne: 20.02.2019
Hodnocení článku:
(94.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad! Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad!

Pokud vám záleží na životním prostředí, potom určitě oceníte i kompostovatelné pytle na odpad.  Víte, jaké je jejich využití, z čeho se vyrábějí a jaké jsou jejich výhody? Dozvíte se v...

Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy

Omrzely vás klasické vzory? Zahalte svoji postel do 3D povlečení, které vás nadchne nejen krásnými, ale v mnoha případech až téměř živými vzory. Jste připravení na malé dobrodružství ve...

Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé

Domácí vaření je stále populárnější. Lidé si stále víc a víc potrpí na to, co jedí. A tím nemyslíme jen kalorickou hodnotu potravin, ale zejména jejich kvalitu.