Markýza vs. pergola: sklon, stínící technika, cena

Pokud máte doma terasu, tak jste určitě hledali způsoby jejich stínění a zastřešení. Markýzy, nebo pergoly? Co je pro účely stínění a ochrany terasy lepší? Rozdíly jsou jednoznačně rozlišitelné hlavně v použitých materiálech, typu uchycení a také v celkové konstrukci. Důležité je také vědět, co od tohoto stínícího prvku požadujete a očekáváte.

Markýza vs pergola – výhody a nevýhody

Pojďme se podívat na to, zda jsou lepší markýzy, nebo pergoly, do čeho se víc vyplatí investovat a věci, na které byste měli dávat pozor při výběru.

Proč jsou dobré markýzy?

Jednoduše je nainstalujete, nevyžadují nějaké další stavební úpravy a díky širokému výběru barev a vzorů si můžete vybrat ty pravé, podle vlastního vkusu. Markýzy se nám pojí spíše s minulostí, protože působí retro stylem. Už před desítkami let si lidé takto zkrášlovali obydlí způsobem, co bylo nejen pro oči lahodící, ale i praktické.

Pojďme se podívat nejdříve na základní informace o markýzách. Je náročné rozdělit markýzy do nějakých základních kategorií, protože jednotliví výrobci používají různé materiály, způsoby uchycení a vytvářejí odlišné designy. Takovými základními druhy jsou výklopné, výsuvné a fasádní markýzy. Také se dají rozdělit do skupin podle rozměrů, ceny a vlastností, které mají jednotlivé modely navíc. Ideální je to tedy rozdělit do skupin podle kvality, která se odráží i na ceně.

První kategorií je „ekonomická“ třída markýz v cenové hladině od 80 do cca 250 eur. Tato skupina je určená pro ty nejméně náročné zákazníky, kteří nemají vysoké nároky a jde jim jen o to, aby měli něco, čím by zastínili terasu nebo přední vchod. Často mívají menší rozměry, používají se na ně méně kvalitní materiály, ale zároveň vás nebudou stát mnoho. Manuálně se navinou na hřídel, případně může svinutou textilii chránit jednoduchá stříška.

Potom je tu pomyslná třída standard (přibližně 300 až 800 eur), ve které už najdete kvalitnější modely, větší rozměry, lepší materiály a také provedení konstrukcí je kvalitnější. Tady už můžete od markýz očekávat i funkce navíc. Nejvyšší třída je už cenově někde jinde (začíná na cca 1 000 a končí u několika tisíc eur), ale máte jistotu, že vám markýzy z této skupiny vydrží roky. Jsou odolnější vůči větru, dimenzované a mají záruku někdy až na 10 let. Už jsou kompletně motorizované, zpracované jsou do posledního detailu a jsou určené i pro nejnáročnější zákazníky.

Cenově dostupné markýzy naleznete například v ✅ e-shopu Alza.cz.

Materiály

Materiál je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru a určitě byste měli dbát na to, aby byl co nejkvalitnější. Každý z typů materiálu má jiné vlastnosti, proto nemusí tak dobře stínit, držet si svoji barvu nebo tvar. Kromě toho je důležitý například i sklon markýzy a také barva. Pojďme si roztřídit markýzy do skupin podle materiálů plachty:

  • Polyester – markýzy z polyesteru mají krásné zářivé barvy a na první pohled upoutají. Na druhé straně tento materiál nemusí vydržet různé povětrnostní vlivy. Vlivem slunečního záření krásné barvy rychle blednou. Protože u nás máme i hodně upršených i slunných dnů, tak polyester moc nedoporučujeme. Najdete ho především na levnějších modelech.
  • Akryl – je trvanlivou látkou, která běžně vydrží i 10 let, je odolná proti vodě a UV záření. Na výběr je nadstavbový akryl s odlehčenými vlákny, vhodný pro markýzy s většími rozměry. Materiál je lehký a nezachytává se na něj špína. Akryl s dvojitou impregnací se zase doporučuje na místa, kde je sychravější počasí. Protože je tento typ látky pevný, odolá i většímu náporu vody. Nelze však zapomínat na to, že markýzy jsou podobné jako sluečníky, proto je lepší je před deštěm ochránit a smotat je nebo zatáhnout.

Jak se o ně starat v nepříznivém počasí?

V létě je starost o markýzy jednoduchá. Když svítí slunce, markýzu jednoduše vytáhnete do požadované polohy, aby vám stínila tak, jak potřebujete. Ale co když se najednou z nebe spustí prudký déšť, případně se už blíží období zimy? Každá markýza se skládá z pevné konstrukce a látkové části – oba materiály by měly být odolné vůči povětrnostním podmínkám. Proto se nemusíte bát ani při dešti nebo sněhu. Pokud je vaše markýza z dostatečně kvalitního materiálu, tak by to měla vydržet a ochrání před deštěm i vaši terasu.

Zatahovací markýza

Dražší modely mají dokonce senzory, které vás upozorní na silný vítr a déšť. Tehdy je už opravdu potřebné markýzu schovat a ochránit, v případě automatizovaných modelů se markýza zatáhne sama. V zimním období je samozřejmé, že by měly být markýzy celou dobu schované. Před jejich zazimováním se ujistěte, že jsou čisté a suché, aby vám během zimy nezplesnivěly.

Moderní řešení – pergoly

Vyznačují sa pevností, trvanlivostí a odolností proti (téměř) jakýmkoliv povětrnostním podmínkám. Pergoly mají oproti markýzám tu výhodu, že mají kromě horní stínící plochy také prostor na upevnění bočních clon, díky kterým na vás nebude svítit slunce během jakékoliv části dne. Také vás ochrání před bočním větrem, deštěm nebo sněhem, takže můžete na terase sedět i v nepříznivém a chladném počasí. Čeho byste si měli všímat při výběru? Důležité je pořádně prozkoumat konstrukci pergoly, materiály, způsob uchycení k domu a také rozměry.

Nejčastěji používané materiály

Protože jsou pergoly samostatně stojící, tak je můžete kdykoliv dokoupit, smontovat a máte stínění hotové. Konstrukce může být upevněná dvěma způsoby – do země nebo do země i do stěny. Pokud máte dům zateplený vrstvou polystyrenu, tak to může být při ukotvování problém, protože je to o něco složitější. V tomto případě zvolte jen kotvení do země.

Pojďme ale k materiálům, které jsou na pergoly nejlepší a mají dlouhou výdrž. Hlavní konstrukce celé pergoly bývá nejčastěji z hliníku. Je to kvůli tomu, že hliník není náročný na údržbu, nepodléhá korozi, odolává povětrnostním podmínkám a je pevný. Klasické pergoly s textilní střechou už jsou OUT, protože oproti pevné konstrukci toho až tak moc nevydrží. Na druhé straně se stávají stále oblíbenějšími bioklimatické pergoly, které mají střechu vyrobenou ze sklopitelných hliníkových lamel. Jsou na ovládání, takže si můžete regulovat jejich sklon a díky tomu si můžete prostor provětrat, stínit si nebo necháte pronikat sluneční paprsky. Když je zavřete, tak vás ochrání před deštěm a sněhem.

Co se ještě týká ovládání, tak může být napojené na centrální ovládání, případně je můžete polohovat pomocí ovladače. Čím vyšší je cena pergol, tím víc příslušenství a funkcí dostanete. Mohou mít i boční clony, zabudovaná LED světla, reproduktory na hudbu nebo vrstvu navíc z vysouvatelné vodě odolné látky.

Vybíráme z katalogu

Základní rozdíly mezi markýzami a pergolami

Základní rozdíl mezi markýzami a pergolami je, že pergoly mohou být i samostatně stojící a markýzy jsou vždy přimontované ke stěně. Mnoho lidí si pergoly dokonce plete s altánkem, ale právě to, že bývají jen na terase a nemají boční stěny, je od altánků odlišuje. A jaké jsou další rozdíly mezi markýzami a pergolami?

Dřevěná pergola

  • Ochrana před sluncem – když je pergola připevněná k boční straně domu, tak splňuje mnoho podobných funkcí jako markýza. Skrz pergoly s mřížkovanou střechou však pronikají sluneční paprsky, jen nejsou nasměrované na vás. Výhoda markýz spočívá v tom, že dokážou udržet na terase o něco chladnější vzduch (zejména ty s bočními stěnami). Je třeba tedy dobře zvážit, zda chcete na svoji terasu jen stínění alebo i to, aby váš vzduch zůstal chladný.
  • Způsob instalace – výsuvné markýzy jsou zhotovené z lehkých, ale zároveň odolných materiálů, díky kterým je instalace jednoduchá a nebudete potřebovat žádnou profesionální pomoc. Je možné je nainstalovat doma na terase i na balkonu. Naopak u pergol je už instalace o něco složitější. Potřebujete dostatek místa na zasazení sloupů do země. Také si na to potřebujete vyhradit dostatek času, úsilí a odborných znalostí.

Další možnosti stínění

Pokud jste si už markýzy a pergoly vyzkoušeli, ale nevyhovovaly vám, případně nechcete investovat tak moc právě do těchto dvou způsobů stínění, můžete si vybrat z dalších způsobů stínění.

Klasické a levné řešení

Slunečník! Lidé si ho kupují do svých zahrad desítky let, tak se už vyšperkovala jeho kvalita a design. Jeho největší výhodou je mobilita. Postavit se dá jednoduše, kdekoliv ho právě potřebujete. Na terasu, k ohništi při opékání, k lehátkům při opalování nebo si ho můžete sbalit s sebou na dovolenou.

Podle funkčnosti a typu konstrukce se dělí slunečníky na klasické, naklápěcí a ramenné (nebo jinak: středové, boční a nástěnné). Klasické modely stojí přibližně 3 000–7 500 Kč. O něco dražší, ale zároveň praktičtější jsou naklápěcí slunečníky. Jde o středové modely s možností naklánět slunečník. Ramenné slunečníky jsou mezi všemi ty nejdražší, ale působí luxusně a elegantně. Žerď slunečníku se nachází mimo jeho středovou osu, a proto jsou ideální při stolování.

Moderní stínící plachty

Jde o poměrně nový, ale zároveň oblíbený způsob stínění na zahradě. Stínící plachty jsou vyrobené ze vzdušné tkaniny – akrylové příze, která se používá i u dražších modelů markýz. Díky tomu mají nižší hmotnost, ale zároveň jsou pevné a udrží na sobě větší nečistoty. Barvu plachty chrání povrchová úprava, jsou odolné proti vodě a působí velmi moderně, takže budou designovým kouskem na vaší zahradě.

Dostupné jsou na trhu i různé velikosti a tvary – trojúhelníkové, čtvercové, kruhové, mnohoúhelníkové, případně máte možnost vymyslet si tvar a nechat si vyrobit tuto plachtu na míru. Konstrukce bývá pevná – kovová, zasazená do země a výhodou je i to, že na upevnění není potřebná stěna domu. Cena těch nejmenších čtvercových plachet s rozměrem 3 x 3 metry je přibližně 1 200 Kč.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...Publikováno dne: 03.05.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(89.8%)