Jak vybrat mobil pro děti? Dětský dotykový mobil podle věku

Vybrat mobil pro děti může být dost náročné s ohledem na to, jaké nástrahy na ně při jeho používání čekají.

Děti hrající si s mobilními telefony

Poradíme vám, jak si s nimi poradit, jak vybrat tlačítkový či dotykový telefon pro děti podle jejich věku a představíme vám tři modely, které by mohly být pro vaše dítě vhodné.

Oblíbené mobilní telefony pro děti různého věku

Nástrahy mobilního světa

Před odevzdáním mobilu byste měli vaše dítě poučit (úměrně jeho věku), co může a co by nemělo s mobilem dělat a jak se chovat v konkrétních nepříjemných situacích. Velmi důležité je, aby si uvědomilo, že ve virtuálním prostoru má dodržovat stejné zásady jako v tom reálném a také fakt, že za jednání ve virtuálním prostoru nese stejnou odpovědnost.

  • Poplatky za používání – Můžete si zvolit buď pravidelné platby za paušál, nebo kredit. Kredit je pro dítě vhodnější – můžete se s ním dohodnout, že mu ho budete dobíjet např. jednou měsíčně. V případě, když si kredit vyčerpá, nebude moci telefonovat kamarádům nebo surfovat po internetu – to vede dítě k zodpovědnému a hospodárnému chování. Nemusíte však mít o něj obavy, někteří slovenští operátoři poskytují možnost volat na vybraná čísla i v případě vyčerpání kreditu.
  • Odvádění pozornosti – Některé děti mají problém se soustředěním i bez mobilu, nadto v jeho přítomnosti. Rušivé jsou nejen hovory a SMS, ale zejména notifikace z různých aplikací, které na sebe dokážou upozornit i několikrát za den. Obzvlášť rušivé to může být např. při učení, ale i v kině nebo v divadle. Dejte si pozor, aby se vaše dítě nestalo otrokem mobilu, a vysvětlete mu, že v některých situacích je lepší si vypínat zvonění nebo rovnou celý mobil.
  • Nevhodný obsah – Se smartphonem se dokáže dítě připojit k internetu prakticky všude. Nepotřebuje na to dokonce ani aktivovaný mobilní internet, Wi-Fi sítě se totiž často nacházejí i ve školách a na mnohých veřejných prostranstvích. Nejjednodušší, jak zabránit kontaktu dítěte s obsahem jako násilí, pornografie či extrémismus, je nainstalovat do smartphonu speciální aplikaci. Tato funkce bývá součástí téměř každého moderního antivirového programu, který podporuje zabezpečení smartphonů.
  • Kyberšikana – Obětí „virtuální“ šikany se může stát každé dítě. Neměli byste dělat rozdíl mezi ní a tou, která se děje „naživo“, protože nejen fyzické útoky, ale i ponižování slovy nebo sdílení soukromých fotografií détěte proti jeho vůli ho dokáže zranit. Upozorněte ho, aby vám jakýkoliv náznak takového jednání ihned oznámilo. Také ho poučte o tom, že i ono může touto cestou i nechtě snadno ublížit druhému.
  • Mobil ve škole – Přítomnost mobilu ve škole nebo ve vyučovací hodině upravuje ve většině škol školní řád. Někdy to záleží i na učiteli konkrétního předmětu, raději byste se tedy měli poradit s ním. Myslete však na to, že někdy učitelé bojují s pozorností dětí i bez toho, aby byli rušeni mobily.
  • Nežádoucí komunikace – Děti mohou často telefonovat cizím lidem ze žertu nebo během dlouhé chvíle a obtěžovat je. Časté jsou i zbytečné hovory na tísňovou linku. Vysvětlete dítěti, že toto jednání je obtěžující. Pokud vás neposlouchá a mobil jste mu dali především jako bezpečnostní prvek, můžete omezit možnost telefonování pouze na vybraná čísla z tel. seznamu.

Mobil pro předškoláky

Děti do 6 roků ještě nepotřebují telefonovat nebo posílat SMS zprávy. Přínosem pro ně mohou být různé edukativní hry, které budou rozvíjet jejich motoriku, postřeh a logické myšlení. Smarphone pro děti v tomto věku není pro tento účel příliš vhodný kvůli malému displeji, proto pokud chcete dítě seznámit s technologiemi tímto způsobem, zvažte pro něj koupi tabletu s aspoň 7” displejem.

Nezapomeňte do něj nainstalovat vhodnou aplikaci na ochranu před nevhodným obsahem (touto funkcí disponuje i většina antivirových aplikací).

Malý předškolák s mobilem

Mobil pro 6leté dítě

Děti v tomto věku čeká velká změna v podobě nástupu do školy. S ním přichází i potřeba adaptovat se na nové prostředí, přísnější časový režim, mimoškolní aktivity apod. Mobil tedy přijde vhod jako jednoduchý nástroj kontroly a komunikace mezi vámi a dítětem. Dítě vás jím může kontaktovat např. v případech, když nastala změna ve vyučování, zrušila se mu poslední hodina a máte pro něj přijít do školy dříve apod.

Mobil pro prváky tedy klidně může být tlačítkový, na smartphone s internetem a aplikacemi, které neustále rozptylují jejich pozornost, mají děti v tomto věku nějaký ten rok čas.

Tlačítkové mobily seženete už za cenu kolem 16 eur (platí pro ty méně známé značky). Za takový telefon od osvědčené značky dáte cca 40 eur. U tlačítkových mobilů nemusíte dbát na bohatou výbavu, takové přehrávání MP3 skladeb při cestách autobusem však vždy potěší. Pokud si vaše dítě nedává příliš pozor na věci, kupte mu model do náročných podmínek se zvýšenou odolností. Děvčata si zase dost potrpí na design, mějte to při výběru na paměti.

Mobil pro 8leté dítě

8leté děti se už pravděpodobně setkaly s internetem, proto jim můžete bez obav koupit smartphone. Vybírejte raději z menších modelů s displejem do 5,5” – v malé dětské ruce se budou ještě jakž takž dobře držet.

Bratr a sestra hrající se s telefony při jízdě autem

Děti v tomto věku už zajímají nejnovější hry a aplikace, proto by měl být mobil dostatečně výkonný. Mobil pro školáky by tedy měl mít aspoň 2 GB RAM a čtyřjádrový procesor – takový model koupíte za cenu lehce přesahující 2 500 Kč. Pokud chcete mít jistotu, že zařízení rozběhá i nejnovější hry, budete muset cca 1 000 Kč připlatit.

Nezapomínejte ani na jakž takž kvalitní fotoaparát, díky kterému bude dítě moci zaznamenat vzácné okamžiky s přáteli (minimální rozlišení 8 Mpix).

Oblíbené mobilní telefony pro děti různého věku

Mobil pro teenagery

Virtuálnímu světu náctiletých už dávno nekralují hry, ale sociální síť Instagram. Někteří z nich jsou schopní tam přidat i přes 10 fotek denně – zárukou úspěchu je tedy v tomto případě kvalitní fotoaparát. Ten by měl mít co nejvyšší rozlišení a dokázat natáčet aspoň Full HD video v rozlišení 1 920 × 1 080.

Mobil by také měl mít kvalitní přední kameru, protože drtivá většina fotografií zachycených náctiletými jsou selfie. Přední kamera by také měla umět zachytit video, i když rozlišení bude v tomto případě nižší. Vhodné je, když je zadní i přední kamera vybavená bleskem pro focení ve tmě (venku, na párty apod.).

Další nutností je dostatek vnitřní paměti na všechny ty fotky a videa, případně možnost jejího rozšíření s pomocí paměťové SD karty. Ta však nebývá součástí balení, počítejte tedy s dalšími cca 250 Kč.

Důležitá je také konektivita pro rychlé nahrávání fotek a videí na internet. Nezbytností je tedy podpora 4G sítě a LTE internetu.

Děvčata i chlapci v tomto věku si dost potrpí na design, nekupujte jim tedy žádnou nevzhlednou cihlu a vsaďte raději na jednoduché a čisté linie. Potěší také možnost výměny zadních krytů.

TOP mobily vhodné pro dítě

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.Publikováno dne: 27.05.2020
Hodnocení článku:
(96.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucíJaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucí

Kupujete podlahu do dětského pokoje? Malé děti tráví na zemi spoustu času, a proto byste výběr správné podlahy neměli podcenit. To, jaké faktory jsou důležité u podlah pro děti, si...

Jak naučit děti uklízet? Rozpis domácích prací i obrácená psychologie fungujíJak naučit děti uklízet? Rozpis domácích prací i obrácená psychologie fungují

Znáte to. Spolu s uklízením přichází i spousta křiku. Vaše dítě (ne)pořádek vidí jinak. Vlastně mu vůbec nepřekáží. Jak ho naučit pořádkumilovnosti?

Nafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměryNafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměry

Dopřejte vodní zábavu v létě dětem v každém věku. Už nyní je třeba myslet na to, jak bude trávit svoje volné chvíle. Víte, jaký bazén pro děti vlastně vybrat?