Mravenčí farma jako originální vzdělávací dekorace do bytu

Pozorovat život fauny je fascinující záležitostí, ale ne vždy se člověku naskytne tak jedinečná příležitost. Nemusíte se vydávat do přírody ani sledovat dokumentární seriály, abyste si lépe posvítili na život mravenců.

Mravenčí farma pro děti do bytu

Existuje totiž tzv. antquarium, které umožňuje přímý přenos jejich práce, klidně i v obýváku.

Oblíbené mravenčí farmy

Co je mravenčí farma?

Jde o úzké akvárium, které je určené na sledování života mravenců, v některých případech i na pěstování rostlinek, v závislosti na typu antquaria. Speciální přehledný gel tvoří jeho výplň, a tedy je základem na vytváření chodeb a tunelů, ale zároveň slouží také jako potrava těmto drobným živočichům.

Pracovní systém mravenců je unikátní, ale je nutné poznamenat, že přece jen je ho možné v této formě vidět pouze do určité míry. Nejde totiž o simulované přírodní mraveniště. Mravenčí farma sice v těchto domácích podmínkách umožňuje prokázat jejich pracovitost, ale k reprodukci mravenců nedojde.

Jaká je životnost mravenčí farmy?

Mravenci nejsou v antquariu schopní zajistit si další potomstvo, a tak je třeba počítat s tím, že po uhynutí původní kolonie je nutné opětovně doplnit novou mravenčí farmu. Podle odhadů by měla jedna kolonie vydržet přibližně šest měsíců, ale tento údaj je pouze orientační. Mravenci se totiž řídí velkým množstvím podnětů, od kterých se odvíjí i délka jejich života. Kromě jiného je to také „pach" mravenčí královny. Zjednodušeně řečeno, pokud ho neucítí delší dobu, jejich existence a práce začne ztrácet smysl. Podobně je to také se získáváním potravy a hloubením tunelů.

Farma pro mravence

Výrobci mravenčí farmy doporučují na založení kolonie aspoň patnáct mravenců. Nízký počet by totiž znamenal hodně místa v antquariu, a tím menší důvod na začátek hloubení tunelů. Víc mravenců se rovná pro ně vyšší pravděpodobnost, že někde „tam“ se nachází jejich hnízdo, čímž je způsobené následné hloubení různých cestiček.

Mravenčí kolonie v dětském pokoji i obýváku

Samotná mravenčí kolonie, pokud ji tak můžeme vůbec nazývat, není součástí antquaria. Na měnící se strukturu gélu však nebudete potřebovat žádné „speciální mravence". Můžete si je buď nachytat ve volné přírodě, nebo koupit ve specializovaných kamenných či internetových prodejnách. I mravenší královna je na prodej.

Antquarium má také dekorační funkci. Jde o průsvitnou nádobu různých tvarů, často s podsvícením. Proto ho mnozí využívají i v podobě doplňku v obývacím pokoji. Zajímavé je i pro malé ratolesti, díky čemuž se staví do pozice vhodného dárku. Avšak u dětí opatrně. Výrobci většinou doporučují produkt od šesti roků, ale ideálně s dozorem dospělé osoby.

Vyžaduje si antquarium speciální péči?

Před tím, než do antquaria vložíte kolonii, musíte do gelu udělat malou dírku, klidně i víc. Vytvoříte tak jakýsi základ pro fascinující chodby. Některé mravenčí farmy jsou předem naplněné gelem, v jiných si zase musíte gel podle přiloženého návodu a ingrediencí vyrobit sami. Jde spíše o „kreativní práci“ dětí pod dozorem dospělých.

Mravenčí farma

Údržba mravenčí farmy je jednoduchá. Nevyžaduje žádné krmení ani čištění, pouze otevření cca jednou za dva týdny kvůli načerpání čerstvého vzduchu. V případě, že její součástí je také miniskleník, budou si zvýšenou pozornost vyžadovat rostlinky, které si ze semínek sami vypěstujete.

Opět záleží na typu antquaria, přičemž návod na péči získáte při koupi produktu. Pomoci si můžete také prostřednictvím internetu. Stačí do Googlu zadat „mravenčí farma video“ a kromě krátkého zprostředkovaného pozorování získáte v komentářích i několik cenných rad, tipů či hodnocení.

Mravenčí farma – jaké jsou recenze?

Recenze na mravenčí farmu jsou procentně vyrovnané. Přibližně polovina zákazníků je spokojená s tzv. Ant Farm, druhá polovina sdílí opačnou zkušenost. K plusům podle nich patří možnost určité formy vzdělávání, zvýšené soustředěnosti dětí, jakož i hravý způsob rozvíjení dětské kreativity (pokud jde o interaktivní typ antquaria).

Samostatnou kategorií v recenzích jsou názory lidí, které odsuzují tento způsob pozorování života mravenců, protože je zanedlouho čeká jistá smrt. Samotný pojem kolonie totiž v tomto případě nemá plnohodnotný význam. Mravenci jsou v podstatě izolovaní, a tím je velmi omezená jejich životnost.

Pravdou je, že mravenčí farma je nejlevnější „formikárium", které ale nemá šanci poskytnout vybrané skupině mravenců dostatečný prostor na jinak přirozenou realizaci práce a reprodukci. Pokud vás však tato tematika zaujala, s trochou šikovnosti vybudujete zmenšenou repliku jejich přirozeného prostředí. Inspirovat se můžete na webových stránkách věnujících se formikaristice.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...Publikováno dne: 04.06.2019
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vánoční svetry musíš milovat. Jsou krásně kýčovité!! Vánoční svetry musíš milovat. Jsou krásně kýčovité!!

Vánoční svetr. Zkonstatovali jste, že si něco takového v životě neoblečete. Dnes si bez něj Vánoce nedokážete představit. Vyberte si správně a buďte IN. Poradíme vám jak na to.

Termo poháry na teplé a studené nápoje potěší milovníky kávy i piva Termo poháry na teplé a studené nápoje potěší milovníky kávy i piva

Kolikrát jste si popálili ruku o kávový šálek? Nebo se vám stává, že vám vychladne dříve, než ji stihnete vypít? S termo pohárem vám už nic takového nehrozí. Prozradíme vám jeho výhody.

Povlečení s vánočním motivem dotvoří atmosféru Vánoc Povlečení s vánočním motivem dotvoří atmosféru Vánoc

Abyste sa doma cítili dokonale, vyzdobte si domácnost a nezapomeňte na každou místnost vašeho domova. S typickými motivy můžete čarovat i ve vaší ložnici. Vsaďte na povlečení s...