Mučenka modrá – pěstování, rozmnožování, zazimování

Mučenka je opravdu specifickým druhem tropické-subtropické rostliny, kterou si rozhodně nezaměníte se žádnou jinou rostlinou. Jde o výraznou popínavou rostlinu, která se vyznačuje pestrými barvami květů.

Pěstování a péče o plodů mučenky

Právě neobvyklé tvary květů dělají mučenku tak neobyčejnou a pro pěstovatele lákavou. Druhů těchto rostlin je skutečně velké množství a nejznámějším bude mnohým pěstovatelům známá Mučenka jedlá. A pokud se vám podaří mučenku pěstovat správně, možná i vám se odvděčí sladkými plody marakuje.

Mučenka a marakuja

Mučenka z čeledi mučenkovitých rostlin se vyznačuje neobvyklými tvary a barvami květů, které jsou velké asi 10 cm. Samozřejmě, vyšlechtěné jsou i mučenky s menšími květy do 2 cm. Mučenka je popínavá rostlina, která se pěstuje po celém světě. Původně byla rostlina vyšlechtěná v subtropech Jižní a Severní Ameriky. Specifické odrůdy jsou také v asijské oblasti. Dnes je běžně pěstovanou rostlinou na jihovýchodě Evropy ve Španělsku, Itálii nebo Francii. Nejpěstovanějšími okrasnými rostlinami jsou Mučenka modrá, Mučenka obrovská, Mučenka pleťová a Mučenka jazykovitá.

Nejtypičtějším druhem, který se pěstuje kvůli jedlým plodům, je právě mučenka jedlá. Její plody se nazývají marakuja (ang. passion fruit). Plod má kulatý tvar o velikosti přibližně 10 cm. Uvnitř má dutinu, která je vyplněná kašovitou dření se zrnky. Plod je zralý, pokud je v závislosti na odrůdě žluté nebo fialové barvy. Plody mají příjemné exotické aroma a sladkokyselou příchuť. Chuťově marakuju můžeme přirovnat k mangu. Plody obsahují, samozřejmě, nejvíc sacharidů, bílkovin a vody.

Plod mučenky jedlé - marakuja

Pěstování mučenky

Rostlina pochází ze subtropických oblastí, a proto si vyžaduje světlé, teplé a slunné místo. V našich končinách je mučenka převážně interiérovou rostlinou, ale pěstovat ji můžete i venku. Samozřejmě, nutné je zazimování rostliny. Případně ji můžete pěstovat ve skleníku nebo fóliovníku. Protože jde o popínavou (tahavou) rostlinu, je nutné vytvořit jí oporu, respektive poskytnout konstrukci, po které se bude vinout.

Růst mučenky na konstrukcí

Vyžaduje si pravidelnou zálivku a přihnojování buďto hnojivem na listy, nebo hnojivem určeným pro citrusové plody. Přihnojovat je ideální aspoň jednou za období 14 dnů. Během vegetačního období je vhodné také odkvetlé květy otrhávat. Ještě zdůrazňujeme, že rostlinka je poměrně náročná na výživu i zálivku, proto obě činnosti vykonávejte pravidelně.

Rozmnožování mučenky odřezky

Rostlinku je poměrně jednoduché rozmnožit. Rostlina roste skutečně velmi bujně a má tedy velké množství výhonků. Odřezek stačí zkrátit o několik centimetrů a zasadit do vlhkého substrátu nebo nechat klíčit v nádobě s vodou a následně vysadit.

Rozmnožování mučenky řízkováním

Rozmnožování semínky

Druhým specifickým způsobem v případě rozmnožování mučenky jedlé, kterou také můžete rozmnožit odřezky, je rozmnožování zasetím semínek. Plody marakuje obsahují velké množství semínek. Semínka stačí vydlabat a nechat 2 dny vykvasit. Následně semínka zasejete do substrátu, přihrnete zeminou a zalijete. Přirozeně ne každé semínko se ujme, ale klíčivost je poměrně vysoká, potom stačí samotný výhonek zasadit do země. Kvést začínají po 2–3 letech růstu.

 TIP: Mnohé pěstovatele překvapuje skutečnost, že v bytě pěstují mučenku jedlou (marakuju) a plodů se nedočkali ani po 5 letech. Pochopitelně, kvítek je třeba opýlit. To znamená, že buď tuto práci necháte na hmyz v přírodě a následně rostlinku přesadíte a přesunete do bytu, nebo ji opýlíte štětcem.

Období zazimování

V zimě je mučenka ve fázi vegetačního klidu a ten je třeba jí dopřát. Ideálně na místě při teplotě kolem 10 °C. Zálivka nemusí být tak pravidelná. V období před zazimováním je dobré odstranit slabé boční výhonky a rostlinu sestříhat na 20 až 30 cm, čímž zajistíte v dalším období hustější kvetení.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...Publikováno dne: 04.02.2019
Hodnocení článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit háďátka bramborového? Přípravky proti drátovcům, které fungujíJak se zbavit háďátka bramborového? Přípravky proti drátovcům, které fungují

Objevili jste v bramborách bílé larvy? Mohou znamenat přítomnost háďátka v zahradě. Háďátka patří mezi škůdce, kteří parazitují nejen na bramborách, ale i na jiné zelenině. Jak se zbavit...

Jak pěstovat a hnojit brambory? Sázení brambor, zavlažováníJak pěstovat a hnojit brambory? Sázení brambor, zavlažování

Sezóna pěstování a "zahrádkářství" je zase tady a my vám při této příležitosti přinášíme kompletní návod, jak pěstovat brambory. Věděli jste, že tuto plodinu si můžete vypěstovat i v...

Baklažán – sázení a pěstování ze semene i v květináčiBaklažán – sázení a pěstování ze semene i v květináči

Baklažán. Plodina, kterou známe také díky jeho specifické barvě se u nás těší stále větší oblibě. Lehká letní jídla si bez něho mnozí nedokážeme představit. Chcete znát, jak se o...