Mučenka modrá – pěstování, rozmnožování, zazimování

Mučenka je opravdu specifickým druhem tropické-subtropické rostliny, kterou si rozhodně nezaměníte se žádnou jinou rostlinou. Jde o výraznou popínavou rostlinu, která se vyznačuje pestrými barvami květů.

Pěstování a péče o plodů mučenky

Právě neobvyklé tvary květů dělají mučenku tak neobyčejnou a pro pěstovatele lákavou. Druhů těchto rostlin je skutečně velké množství a nejznámějším bude mnohým pěstovatelům známá Mučenka jedlá. A pokud se vám podaří mučenku pěstovat správně, možná i vám se odvděčí sladkými plody marakuje.

Mučenka a marakuja

Mučenka z čeledi mučenkovitých rostlin se vyznačuje neobvyklými tvary a barvami květů, které jsou velké asi 10 cm. Samozřejmě, vyšlechtěné jsou i mučenky s menšími květy do 2 cm. Mučenka je popínavá rostlina, která se pěstuje po celém světě. Původně byla rostlina vyšlechtěná v subtropech Jižní a Severní Ameriky. Specifické odrůdy jsou také v asijské oblasti. Dnes je běžně pěstovanou rostlinou na jihovýchodě Evropy ve Španělsku, Itálii nebo Francii. Nejpěstovanějšími okrasnými rostlinami jsou Mučenka modrá, Mučenka obrovská, Mučenka pleťová a Mučenka jazykovitá.

Nejtypičtějším druhem, který se pěstuje kvůli jedlým plodům, je právě mučenka jedlá. Její plody se nazývají marakuja (ang. passion fruit). Plod má kulatý tvar o velikosti přibližně 10 cm. Uvnitř má dutinu, která je vyplněná kašovitou dření se zrnky. Plod je zralý, pokud je v závislosti na odrůdě žluté nebo fialové barvy. Plody mají příjemné exotické aroma a sladkokyselou příchuť. Chuťově marakuju můžeme přirovnat k mangu. Plody obsahují, samozřejmě, nejvíc sacharidů, bílkovin a vody.

Plod mučenky jedlé - marakuja

Pěstování mučenky

Rostlina pochází ze subtropických oblastí, a proto si vyžaduje světlé, teplé a slunné místo. V našich končinách je mučenka převážně interiérovou rostlinou, ale pěstovat ji můžete i venku. Samozřejmě, nutné je zazimování rostliny. Případně ji můžete pěstovat ve skleníku nebo fóliovníku. Protože jde o popínavou (tahavou) rostlinu, je nutné vytvořit jí oporu, respektive poskytnout konstrukci, po které se bude vinout.

Růst mučenky na konstrukcí

Vyžaduje si pravidelnou zálivku a přihnojování buďto hnojivem na listy, nebo hnojivem určeným pro citrusové plody. Přihnojovat je ideální aspoň jednou za období 14 dnů. Během vegetačního období je vhodné také odkvetlé květy otrhávat. Ještě zdůrazňujeme, že rostlinka je poměrně náročná na výživu i zálivku, proto obě činnosti vykonávejte pravidelně.

Rozmnožování mučenky odřezky

Rostlinku je poměrně jednoduché rozmnožit. Rostlina roste skutečně velmi bujně a má tedy velké množství výhonků. Odřezek stačí zkrátit o několik centimetrů a zasadit do vlhkého substrátu nebo nechat klíčit v nádobě s vodou a následně vysadit.

Rozmnožování mučenky řízkováním

Rozmnožování semínky

Druhým specifickým způsobem v případě rozmnožování mučenky jedlé, kterou také můžete rozmnožit odřezky, je rozmnožování zasetím semínek. Plody marakuje obsahují velké množství semínek. Semínka stačí vydlabat a nechat 2 dny vykvasit. Následně semínka zasejete do substrátu, přihrnete zeminou a zalijete. Přirozeně ne každé semínko se ujme, ale klíčivost je poměrně vysoká, potom stačí samotný výhonek zasadit do země. Kvést začínají po 2–3 letech růstu.

 TIP: Mnohé pěstovatele překvapuje skutečnost, že v bytě pěstují mučenku jedlou (marakuju) a plodů se nedočkali ani po 5 letech. Pochopitelně, kvítek je třeba opýlit. To znamená, že buď tuto práci necháte na hmyz v přírodě a následně rostlinku přesadíte a přesunete do bytu, nebo ji opýlíte štětcem.

Období zazimování

V zimě je mučenka ve fázi vegetačního klidu a ten je třeba jí dopřát. Ideálně na místě při teplotě kolem 10 °C. Zálivka nemusí být tak pravidelná. V období před zazimováním je dobré odstranit slabé boční výhonky a rostlinu sestříhat na 20 až 30 cm, čímž zajistíte v dalším období hustější kvetení.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.Publikováno dne: 04.02.2019
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...