Mulčovat, nebo kosit – výhody mulčování trávníku, co s pokosenou trávou

Trávník je důležitou součástí každé zahrady. Aby vypadal pěkně a upraveně, vyžaduje péči během celého roku. Musíte ho kosit, čistit nebo hnojit. Při kosení je potřebné pokaždé vysypat koš plný trávy do kompostéru. Takto se však vodou a jinými látkami, které tráva obsahuje, zbytečně plýtvá. Povrch trávníku není dostatečně provzdušněný a nedostanou se k němu všechny důležité živiny. Proti tomuto mrhání je vhodné zdravější a přírodnější zpracovávání trávy – mulčování.

Mulčování trávy

Znáte tuto techniku? Půda se díky ní stane chráněnou, postaráte se o její strukturu a podpoříte i půdní organismy. K mulčování se používá více organických materiálů, například seno, listí nebo pokosená tráva. Podívali jsme se na výhody a nevýhody mulčování, potřebné nástroje a celý postup mulčování trávy.

Nejlepší mulčovací sekačky


Co je mulčování?

Mulčování je jedním ze způsobů obdělávání půdy a její obohacování o živiny. Využívá se nejen v zahradnictví, ale také zemědělství. Má více podob, záleží hlavně na postupu a používaných materiálech. Většinou jde o pokrytí půdy kolem rostliny určitým přírodním materiálem – kůrou, senem, přírodní textilií a podobně. Tato vrstva brání prorůstání plevele. K mulčování se řadí i rozprostření odpadu ze sběru povrchu pole nebo ponechání nadrobno pokosené trávy. V podstatě jen kosíte trávu bez koše.

Při mulčování se vybraný přírodní materiál dostane ke kořenovým systémům trávníku a rostlin, aby je vyživoval, chránil před vysycháním a snižoval spotřebu hnojiva. Mulčování je tedy proces, který má mnoho výhod a prospívá růstu trávníku ne zemědělských plodin. Ne v každém případě je tato technika vhodná, proto byste měli zvážit, zda mulčování zavedete do vaší zahrady.

Výhody a nevýhody mulčování

Mulčování je velmi vychvalovaný a efektivní způsob zpracovávání trávníku. Je to ekologičtější, ale zároveň časově náročnější obdělávání trávy. I přesto si ho mnoho zahrádkářů velmi oblíbilo. Mulč působí nejen jako izolátor, ale splňuje více funkcí, které prospívají rostlinám i výživnosti půdy. Toto jsou všechny výhody mulčování a důvody, proč byste ho měli do své péče o trávník zavést i vy:

Výhody

 • Chrání půdu před vysušováním a zmenšuje potřebu zavlažovat – mulč působí jako izolační vrstva, která chrání půdu před sluncem a větrem. Pomáhá regulovat její teplotu a vlhkost. V zimě zase chrání části rostlin před mrazem a zajišťuje jim všechny potřebné látky.
 • Brání v růstu většině plevele – pokud bojujete s prorůstáním plevele nebo parazitických rostlin skrz trávník, mulčování je dobrým způsobem, jak tento proces minimalizovat. Nejvhodnější je na to rozdrcená kůra, novinový papír nebo drobné kamínky.
 • Chrání půdu před přívalovými dešti a tvorbou půdního přísušku – ochranná vrstva zabraňuje vymývání půdy zpod kořínků rostlin. Důležitá je i na nerovných pozemcích nebo svazích, kde častěji dochází k erozi půdy.
 • Vytváří ideální mikroklima pro půdní život a kořínky rostlin – organický mulč se postupně rozkládá a zlepšuje kvalitu půdy v zahradě. Když na podzim ochráníte půdu nástýlkou, na jaře bude připravená na sázení.
 • Plusem je to i z estetického hlediska – mulčování půdy v zahradě má význam i pro lepší vzhled. Pokud jste si už dali záležet při zařizování zahrady a výběru rostlin, určitě chcete, aby vypadala co nejlépe. Mulč maskuje holou půdu, takže celkový dojem působí příjemněji a dekorativně.

Výhody mulčování

Nevýhody

I tato metoda má svoje mouchy. A není jich málo. Na druhé straně byste při zvažování měli poznat obě strany mince. Někteří nedají na tuto metodu dopustit, jiní se pro všechny mínusy do mulčování nepouštějí. Proto si před samotnou úpravou dobře promyslete a zhodnoťte, zda je to vhodné i pro vás a váš trávník.

 • Nevhodné pro alergiky – alergie na pyl nebo semínka trávy putující ve vzduchu jsou stále rozšířenější. Pokud má tento problém někdo z vašich blízkých, mulčování byste měli zvážit. Jemné části trávy by mohly alergikovi způsobit těžkosti.
 • Důkladná údržba sekačky – většina zastává názor, že čím méně potřebuje přístroj péče, tím lépe. U klasické sekačky k údržbě patří přebroušení nožů jednou za rok a vyčištění po sezóně. V případě mulčovací sekačky je broušení nezbytnou součástí několikrát za sezónu, někdy tři- až čtyřikrát.
 • Bez možnosti kosení vlhké trávy – celkově se nedoporučuje mulčovat, když je tráva vlhká (hrozí nerovnoměrné rozhození mulče po trávníku, tvorba hrudek nebo lepení trávy na obuv) nebo velmi vysoká. Tímto způsobem vám bude celý proces trvat mnohem déle.
 • Časová náročnost – abyste dosáhli mulčováním v zahradě nějaké výsledky, budete se mu muset věnovat pravidelně. Kvalitní mulčování vyžaduje delší čas, obzvlášť pokud je tráva hustá.
 • Řešení pro rovné zahrady – mulčování je nejvhodnější pro rovné zahrady se sklonem maximálně 30°.
 • Vzhled – z estetického hlediska je lepší mulčovat sady, louky nebo větší plochy, kde až tak moc nezáleží na vzhledu, protože nahromaděný mulč nevypadá dobře.
 • Víc hlodavců a slimáků – pokud jste se rozhodli pro mulčování, připravte se na to, že se v trávě bude víc dařit slimákům a myším. Po čase se sice dostaví rovnováha, ale do té doby je vysoká pravděpodobnost, že se s těmito škůdci setkáte.
 • Tvorba plísně – pokud máte pomalu rostoucí trávu, je to jen přínosnější, protože v rychle rostoucích se může tvořit plíseň v důsledku udušení trávníku.

Vhodné typy mulčů 

K mulčování je vhodných hodně organických materiálů. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, hodí se na jinou lokalitu v zahradě a je potřebné s ním postupovat různými způsoby. Některé jsou náchylnější na vznik plísní, jiné ještě obsahují zbytky semen rostlin, které se mohou roztrousit a začít růst. Je jen na vás, který se rozhodnete použít. Samozřejmě, když už se rozhodnete pro mulčování ve vlastní zahradě, můžete použít i více různých organických materiálů. K vhodným mulčům patří:

 • Mulč z pokosené trávy – těsně po kosení obsahuje velké množství vody, a tak rychle zalehne a začne hnít. Proto je lepší trávu nechat několik hodin schnout a promíchat se slámou nebo pilinami;
 • Kartony – levný a všestranně využitelný materiál. Vhodné jsou všechny kartony bez potisku, protože potisk může obsahovat těžké kovy. Také před použitím je třeba odstranit všechny nálepky, lepicí pásky apod.;
 • Sláma – jde o nejčastěji používaný materiál mezi zahrádkáři, protože je lehký, vzdušný a není těžké ho sehnat;
 • Seno – jedinou nevýhodou, když ho používáte, je, že obsahuje zbytky semen a ty vypadávají a vyrůstají;
 • Listí – také dobrý materiál, ale obvykle lehne nebo ho rozfouká vítr. Ideální je ho před mulčováním smíchat s kompostem, a tak vzniká dokonalá mulčovací směs (nedoporučuje se listí z ořechu pro velmi pomalý rozklad);
 • Piliny – jsou podceňovaným mulčem, protože při rozkladu vážou na sebe dusík z půdy. Toto následně způsobuje horší růst rostlin. Ale po promíchání s trávou nebo kompostem doplní dusíkatý deficit a jsou plně použitelné;
 • Kůra z jehličnatých stromů – nedoporučuje se ji používat, protože se pomalu rozkládá (tak jako listy z ořechu), také zvyšuje PH v půdě, a tím vytváří kyselé prostředí;
 • Štěpka z listnatých stromů – je lepší materiál než piliny, protože se pomaleji rozkládá. Avšak potřebuje promíchat s kompostem nebo s trávou pro doplnění dusíku.

Mulčování kůrou

Vyberte si správné vybavení 

Na mulčování je potřebná mulčovací sekačka nebo sekačka s mulčovací funkcí. Jednoznačně nejlepší volbou je sekačka, která je vybavená systémem dvojitých mulčovacích nožů a variabilním systémem broušení. Cena těchto sekaček je vyšší, ale máte možnost regulovat množství trávy, která půjde do trávníku a která do sběrného koše. Množství této trávy můžete přizpůsobit i povětrnostním podmínkám, což značně ulehčí celý proces mulčování trávníku.

Mulčovací sekačka má nože umístěné a tvarované odlišně než ta klasická. Od klasických sekaček se liší i tím, že nemají vyhazovací otvory, a tím pádem pokosené částice cirkulují v sekačce a řežou se na ještě menší kousky.

Vytváří se tam vzdušný vír, který malé částečky trávy uloží na pokosený trávník, mezi jednotlivá stébla. Takto se nestane, že by tráva začala hnít na povrchu nebo byl z ní nepořádek. Pokosené a rozsekané části se po čase úplně rozloží a fungují jako domácí hnojivo. Robotické sekačky jsou ve své podstatě také mulčovací.

Důležitý je přiměřený stav trávníku

Tráva by neměla být mokrá ani vlhká. Měla by být suchá, protože může vytvořit jen nepořádek. Slepená tráva se nekosí vůbec nebo jen velmi těžko, pořádně se nepřecirkuluje v sekačce, tím pádem se ani nerozhodí po celém trávníku tak, jak by měla. Takto vznikají hroudy. Když přejdete po pokoseném mokrém trávníku, hned se nalepí kousky trávy na boty. A ani sekačka nezůstane čistá.

Tráva by neměla být vyšší než 25 cm. Mělo by jít o travnatou plochu, která je pravidelně udržovaná a kosená. Je to důležitý faktor, protože při mulčování mohou na trávníku zůstat jen mladé stonky. Mohlo by to také ztížit a prodloužit její zpracování, ale větší množství mulče může způsobit udušení trávníku iplísně. Trávník byste měli před mulčováním důkladně očistit od větví, shnilého listí a částí odumřelých rostlin.

Postup mulčování – plošné a lokální mulčování

Při mulčování se doporučuje odstranit jednu třetinu velikosti trávníku. Takto se zajistí zdraví trávníku a jeho rychlá regenerace pro další úpravy. Pokud byste mulčovali příliš nízko, tráva by nestihla zregenerovat do dalšího kosení, zároveň pro mechy a plevel bude těžší vyrůst. Trávu koste střední až nízkou rychlostí. Tím se dostatečně procirkuluje a řádně rozhodí po celém povrchu kosené plochy. Střídáním směru kosení výrazně zlepšíte kvalitu mulče. Také to vytvoří lepší rozhození a zabrání hromadění mulče na jednom místě, což pomůže dalšímu růstu trávy.

Mulč z trávy – postup mulčování

Na začátku a na konci sezóny kosení (duben, září a říjen) stačí pomulčovat jednou do týdne, ale ve vrcholu sezóny (květen až srpen) je pro lepší efekt dobré mulčovat i dvakrát týdně. Pokud pouštíte do zahrady robotickou sekačku, bude to pravděpodobně delší proces. Tento typ sekačky pokosí vždy pouze malý kousek trávníku. Na druhé straně mulč z této sekačky je kratší než při běžném mulčování, a tak ho na trávníku skoro není vidět. Takže z estetického hlediska je to výhodnější.

Mulčování by se mělo provádět jen tehdy, pokud v půdě probíhá aktivní mikroživot. To znamená, že teplota na povrchu půdy by měla být nejméně 6 °C. Pokud se mulčování provádí pravidelně, když tráva neroste, například během teplých letních měsíců nebo později na podzim, dojde jen k malému nebo žádnému rozkladu. Důsledkem toho se zvýší riziko vzniku plísní.

Poznáme dva typy mulčování – plošné a lokální. Plošné mulčování používáme v případě, když chcete do půdy vysadit zeleninu a chcete se zbavit porostu. Mulč vám v tomto případě dopomůže k odstranění původních rostlin a ještě obohatí půdu o další živiny. Běžně se v tomto případě používají kartonové krabice. Jsou snadno dostupné, když se rozloží, pokryjí velkou plochu a při rozkladu poskytují do půdy organický materiál.

Mulčování s kartonem

 • Místo, kam budete chtít dát mulč, je potřebné dopředu polít, protože karton při menší vlhkosti téměř vůbec nepropustí vláhu.
 • Pokud je půda, do které budete sázet, tvrdá, je třeba ji aspoň trochu překypřit rýčem.
 • Vysoká tráva nebo plevel také není nejvhodnější, proto je třeba ji pokosit nebo aspoň pošlapat.
 • Můžete začít klást kartony na sebe tak, aby aspoň 20 cm přes sebe přesahovaly. Cílem je zamezit přístupu jakéhokoliv světla, protože by za světla hned nějaká rostlina vyrostla.
 • Na takto připravené kartony už jen pokládejte slámu nebo jiný předpřipravený mulč a nechte působit zhruba dva týdny.
 • Potom už jen odstraňte mulč a stačí do kartonu vyřezat díry na předem předpěstované přísady.

Ale pokud chcete sázet přímo do půdy bez přidaných látek z mulče, stačí zatížit kartony štěrkem nebo cihlami a počkat několik týdnů. Po odstranění kartonu bude půda téměř připravena k výsadbě. Je třeba už jen vykopat nerozložené zbytky rostlin a můžete začít s výsadbou.

Lokální mulčování

Druhým typem je lokální mulčování. Obvykle se používá u trvalých rostlin, jako jsou například jahody, ovocné stromy apod. V tomto případě můžete také použít karton a navrstvit na něj například slámu nebo jiný mulč.

Pokud máte mulče méně, okolí mulčované rostliny překypřete a odstraňte rostlinný porost, který je navíc. V případě, že byste tento porost neodstranili, museli byste použít hrubší vrstvu mulče, aby skrz žádné místo neprosvítalo světlo. Při mulčování ovocných stromů je potřebné nechat u kmene aspoň 5cm mezeru, protože by si strom mohl začít dělat kořeny těsně u povrchu, a to není moc žádoucí.

Nejlepší mulčovací sekačky


Tipy na závěr

Pokud chcete udržet aktivitu půdního biotopu a pro zabránění nerovnoměrného růstu trávy, můžete použít čistě organická hnojiva, která se postupně uvolňují během několika měsíců. Tato hnojiva podněcují organismy k přeměně zbytků trávy na organické látky (hnojivo) pro trávu samotnou.

Také si dávejte pozor, aby nadměrný rozklad trávy nezpůsobil kyselost půdy. Proto ji zkoušejte testovat a v případě potřeby přidejte vápno, které působí proti překyselení. Důležité je, abyste kosili často – za normálních podmínek aspoň každých 5–7 dní. Při mulčování nespěchejte, ale vyhraďte si na tento proces dostatek času.  

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.Publikováno dne: 31.05.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91.8%)

V této kategorii najdete i:

Jak čistit černou baterii?Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech. Jak je však čistit a udržovat?

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.