Výhody a nevýhody myček nádobí: Životnost, spotřeba vody, rady

Práce, rodina, čas pro sebe a také čas na domácí práce. Je toho jaksi hodně, ne? Abyste všechno zvládali o něco snadněji, tak se na trhu v současnosti nachází mnoho pomocníků do domácnosti, kteří vám ušetří čas, námahu a ve více případech i peníze. Představte si nedělní oběd. Polévka, hlavní chod, sklenice na vodu či na víno. A když si chcete po tomto obědě dopřát odpočinek po dobře odvedené práci, přijde ta nejhorší část – mytí nádobí. Ale i tady si můžete pomoci jedním z moderních vynálezů této doby – myčkou nádobí!

Myčka nádobí - výhody, nevýhody

Myčka nádobí se stala už jakousi „základní“ součástí vybavení kuchyně. Většinou už když si pronajímáte byt nebo stavíte dům, tak je myčka nádobí automaticky braná jako součást kuchyně. Přemýšleli jste však nad tím, zda je myčka tak výhodná, jak se zdá? Nebo znáte všechny její výhody, které vás přesvědčí o tom, abyste do ní investovali? Ať už jsou to pozitiva, nebo negativa myček nádobí, měli byste poznat všechna, abyste se mohli potom subjektivně rozhodnout, co by nejvíc vyhovovalo a nevyhovovalo právě vám.

Oblíbené myčky nádobí

Proč se myčka nádobí určitě vyplatí?

Myčku nádobí nekupujete každý den. Vzhledem k tomu, že nejde o malou investici, je vhodné vědět, proč byste vůbec měli do myčky investovat. Jaká jsou její hlavní pozitiva?

Úspora času

Mytí mastného nádobí, připálenin či zaschlých zbytků jídla může zabrat opravdu hodně času a námahy. Myčka si s tím poradí za vás a vy se můžete věnovat něčemu jinému.

Otevřená myčka nádobí s naloženými talíři a příbory

Výhodné to může být i v případech, kdy máte návštěvu a nechcete nechávat hromady nádobí v kuchyni nebo ho umývat po tom, když návštěva odejde. Jednoduše všechno poskládáte do myčky a ta to umyje. Myčka nádobí se určitě hodí i při velkých oslavách, křtinách, biřmování i při svatbě. U nás je ještě stále zvykem hostit lidi doma a při těchto významných událostech určitě nechcete myslet na nějaké mytí nádobí.

Kvalita mytí

Další z výhod je hygiena a s tím spojená kvalita mytí nádobí. Toto lidé využívají hlavně v restauracích, ale i doma je dobré mít kvalitně a dostatečně umyté nádobí. Hlavně když jde o takové potraviny, které se snadno kazí a mohou ovlivňovat i zdraví lidí. Pokud si nádobí dobře neumyjete a neutřete, může vznikat nepříjemný zápach.

Nakládání myčky

Teplota, kterou dosahuje voda při mytí nádobí v myčce, je mnohem vyšší než 45 °C. Toto je teplota ještě snesitelná pro ruční mytí nádobí. Ale v myčce působí saponát během celé doby mytí a při mnohem vyšší teplotě, přibližně 60 °C. Při této teplotě by bylo už mytí nádobí ručně nemožné. I když při ručním mytí použijete více saponátu, vyměníte utěrky a houbičky na mytí nádobí, nikdy nedosáhnete takové čistoty jako při mytí nádobí v myčce. Myčka nádobí také vysuší, je lesklé a bez cákanců od vody a vodního kamene.

Úspora vody i energií

Tvrdil vám už někdo, že u myčky nádobí se spotřebuje víc vody než při ručním mytí? Vždyť si přece mezi aplikováním saponátu a jeho mytím vodu vypnete, takže tak ušetříte mnohem víc vody. A protože myčka umývá nádobí někdy i dvě hodiny, tak není možné, aby spotřebovala méně vody. Opak je pravdou. Myčka se skutečně může pyšnit tím, že vám ušetří spotřebu vody. Nejnovější modely myček nádobí spotřebují na jedno mytí přibližně 10 až 12 litrů vody. O spotřebě můžete rozhodnout i na základě výběru programu mytí, které vám myčka nádobí nabízí. Na základě toho můžete množství použité vody snížit i na 6 litrů. Dnešní myčky jsou natolik inteligentní, že umí odhadnout znečištění nádobí a na základě toho zvážit množství vody i saponátu.

Mytí nádobí v myčce - spotřeba vody

Kromě úspory vody díky myčce ušetříte i energii. Při výpočtu této úspory se počítá s tím, že ji používáte jednou za den. Ročně tedy můžete ušetřit až 800 kWh. To, jak úsporná je vaše myčka, zjistíte na základě označení, které se nachází na energetickém štítku. Ten podle směrnic EU musí být povinně umístěný na spotřebičích. Je lepší vybírat elektroniku v těch nejúspornějších třídách, takže A+++, A++ nebo A+.

Vliv na vaše zdraví

Kolikrát denně myjete nádobí? Vezměme si to tak, že je to například třikrát za den – takže po snídani, obědě a večeři. Do týdne to je 21krát a do měsíce 84krát. To už není málo, že? Při každém mytí máte ruce pod vodou průměrně 10 minut a použijete pár kapek saponátu. Po měsíci se množství saponátu i doba mytí nádobí znásobí a to může ovlivňovat i zdraví vaší pokožky.

Ruční mytí nádobí

V tom lepším případě může pomoci i krém na ruce, ale v těch horších případech můžete bojovat s léčením alergie nebo ekzému na rukách. Také dermatologové potvrzují, že tímto problémům mohou čelit hlavně lidé, kteří myjí nádobí ručně a mají už poškozenou pokožku. Vyhnout se tomu můžete buď dražším saponátem, šetrnějším k vašim rukám, nebo právě koupí myčky nádobí.

Nevýhody myček nádobí

Přestože vám myčku nádobí doporučujeme, má i několik nevýhod. Sami byste měli zvážit, zda jsou natolik závažné, aby vás přesvědčily myčku nekoupit.

Cena

Je jasné, že myčka nádobí určitě nepatří k těm nejlevnějším záležitostem. Je to i kvůli tomu, že to je jakýsi „luxus“, který nutně nepotřebujete k životu, ale značně vám ho ulehčí a ušetří vám čas. A protože je čas nejvzácnější, tak je potřebné si za něj také zaplatit. Kromě peněz za koupi myčky musíte investovat i do prostřiedků, které nádobí pomáhají vyčistit. Ať už jsou to tablety, gely, soli, leštidla, nebo vůně do myčky.

Gel do myčky

Nejlevnější myčky můžete najít v cenové relaci už od 200 €, ale když už berete myčku jako dlouhodobější investici, díváte se na úsporu energie, nabídku programů a množství nádobí, kolik se do ní vejde, tak už se můžete dostat i na víc než 500 €. Tuto nevýhodu je však třeba brát i z jiné stránky – a to, že je to investice na delší dobu a když investujete do kvality, tak se vám to vrátí. Ať už v podobě ušetřeného času, energií, nebo vody.

Možné opravy

Myčka nádobí je dalším spotřebičem v domácnosti, o který je nutné se starat. Ať už je to pravidelné čištění od zbytků jídla, nebo pravidelná „preventivní prohlídka“ myčky. Je to kontrola toho, zda nic není poškozené a zda všechno funguje tak, jak má. Tak jako u jiných spotřebičů i u myčky se vám může stát, že se vám čas od času pokazí a je tam mnoho částí, které se časem opotřebovávají a ničí se.

Oprava myčky

Toto se vám, samozřejmě, při ručním mytí stát nemůže a ušetříte si tak značnou část financí. Také se vám může stát, že si koupíte „špatný kus“, což se v podstatě stává u jakéhokoliv spotrebiče. S tím se pojí neustálé kažení se a investování do oprav.

Zbytky jídla a myčka

Myčka nádobí se může zdát jako skvělý nástroj na mytí zaschlých potravin a připálenin, které se ručně myjí opravdu těžko. S větším množstvím zbytků jídla se myčka moc nekamarádí. A protože do ní nadměrně špinavé nádobí nemůžete dát, tak či tak ho musíte spláchnout ručně pod proudem vody. Kdybyste zbytky jídla neodstraňovali, tak by se myčka kvůli tomu mohla zanést a nepracovala by účinně.

Kdyby byly například i větší vrstvy připálenin nebo několik dní neumyté nádobí, tak by i po jeho vyčištění mohly zůstat na talířích zbytky jídla. Ty budete muset potom doumývat ručně pod tekoucí vodou.

Zobrazit produkty v kategorií:


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 07.10.2020
Hodnocení článku:
(92%)

V této kategorii najdete i:

Ultrazvuková čistička na šperky i brýle. Recenze poradí ty nejlepší!Ultrazvuková čistička na šperky i brýle. Recenze poradí ty nejlepší!

Ultrazvukové čističky jsou velmi šikovná zařízení, která slouží na čištění široké škály různorodých předmětů. Tento produkt však ještě není mezi lidmi velmi rozšířený, a proto jsme se...

Jak vybrat záložní zdroj pro PC? Testy a recenze UPS pomohou vybratJak vybrat záložní zdroj pro PC? Testy a recenze UPS pomohou vybrat

Zažili jste už situaci, když jste z důvodu výpadku elektrického proudu ztratili několikahodinovou práci provedenou na počítači? V těchto případech vás může zachránit automatický záložní...

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...