Na co si dát pozor při výběru nemovitosti?

Jak bezpečně koupit byt nebo dům? Tuto otázku si kladou mnozí, kteří nad touto investicí přemýšlejí. Přece jen, koupě nemovitosti není nejlevnější záležitostí, a proto je to i lákavá příležitost pro podvodníky a zloděje.

Co si všímat a na co si dát pozor při výběru nemovitosti?

A to vás určitě nepotěší, když si na koupi domu nebo bytu vezmete hypotéku, kterou máte splácet nejbližších 30 roků (přinejlepším). Také je důležité, abyste poznali hodnotu toho, co si chcete koupit. Často se stává, že cena bývá přemrštěná a člověk zbytečně zaplatí tisíce eur navíc. S tím se spojuje také to, na čem se zase vyplatí připlatit a kdy nabídku bez váhání přijmout.

V dnešním článku se tomuto všemu budeme věnovat a dalším věcem, na které byste si měli dát pozor při koupi novostavby domu, při koupi bytu a co byste měli všechno žádat. Co vám můžeme prozradit už v úvodu a co platí všeobecně, je to, abyste se co nejvíc ptali! Protože kdo se neptá, ten neví. Tímto způsobem a hlavně správně položenými otázkami se někdy dozvíte i to, co jste nechtěli, a velmi snadno odhalíte podvodníka. Na jaké další tipy, triky a upozornění byste neměli zapomínat při koupi nempvitosti?

Jako první si vyberte lokalitu

Před tím, než začnete řešit cokoliv jiného, tak je důležité, abyste si vybrali, kde vlastně chcete kupovat vaši nemovitost. Od toho se bude odvíjet úplně všechno. Je to například cenová kategorie, která se bude lišit v případě, když si chcete koupit nemovitost přímo ve městě, nebo vám nevadí bydlení v širším předměstí. Také se od toho bude odvíjet i nabídka v dané oblasti a požadavky, které můžete na váš budoucí majetek mít.

Zkuste popřemýšlet nad tím, jaká lokalita bude pro vás ideální a jaké ústupky jste ochotní, co se týká lokality, udělat. Máte to dostatečně blízko do práce? Je tam sociální vybavení? Lidé často zapomínají i na maličkosti, které konec konců jsou velmi důležité a budou vám chybět. Jsou jimi například malé potraviny, do kterých si můžete zaskočit, pokud vám něco chybí. Může to být zastávka MHD v městě, aby bylo pro vás jednodušší cestovat veřejnou dopravou a nemusíte v zimě neustále škrábat auto. No a s autem se potom pojí i zácpy, které určitě nejsou příjemné pro nikoho z nás.

Výběr lokality nového bydlení

Pokud už předem víte, v jaké lokalitě určitě chcete bydlet, tak je asi zbytečné nad tím nějak přemýšlet. Ale když ještě úplně nevíte, kam se chcete přestěhovat, tak se zkuste podívat i na takové maličkosti, které vaše budoucí bydlení pozvednou na lepší úroveň.

Rozpočet na koupi nemovitosti

Nebo jinak řečeno, určete si finanční strop, kolik chcete maximálně do vašeho budoucího majetku investovat. Většina obyčejných lidí, kteří nevydělávají měsíčně statisíce, nemá jen tak k dispozici hotovost na koupi nemovitosti. Mnozí z nich se tedy snaží zajistit finanční prostředky pomocí hypotéky. Výšku hypotéky je třeba odvodit od vaší aktuální hotovosti a také od toho, jakou lokalitu jste si vybrali, neboli v jaké cenové kategori se pohybují nemovitosti v dané oblasti. Většinou je za daný typ bytu nebo domu velmi podobná cena a rozdíly jsou jen v desítkách, případně stovkách eur.

Když si půjdete do banky vyřídit hypotéku, uvažujte nejen nad vaší aktuální situací, ale také nad finanční perspektivou pro nejbližší roky. U žádosti o hypoteční úvěr je dobré poradit se s odborníkem přímo v bance, ve které si chcete na koupi nemovitosti půjčit. Tam vám už poradí, s jakou finanční rezervou byste měli počítat do budoucnosti. V současnosti jsou ale podmínky na schválení hypotéky opravdu přísné, a abyste ji dostali, tak musíte mít například našetřených aspoň 10 % z ceny nemovitosti. Když už si hypotéku vezmete, tak byste měli dbát na její pravidelné splácení, odkládání si peněz na případné období nižšího příjmu a mít to všechno pod kontrolou.

Prohlídka nemovitosti

Tak, lokalitu máte vybranou, přibližnou cenu nemovitosti i hypotéku jste si promysleli. Teď je čas na to, abyste začali s procházením stránek s prodejem bytů a domů, prohlídkami a spoustou otázek na realitní makléře nebo vlastníky nemovitosti. Jen tak se dozvíte všechno, co vás o nemovitosti zajímá a nebylo to napsané v inzerátu. Právě ty otázky jsou jednou z nejdlležitějších částí koupě nemovitosti. Při prohlídce totiž neuvidíte některé věci, které jsou pro danou nemovitost klíčové a časem se projeví.

Na co si dát pozor při prohlídce nemovitosti?

Na co si dát pozor při koupi bytu? Jsou to například přestavby bytu a tomu, zda je všechno kvalitně udělané a zda se pod tím novým nábytkem nenachází nějaké rezavé potrubí, které když praskne, tak dokáže nadělat pořádnou škodu. Také to mohou být jiné skryté závady bytu. Ptejte se na to, kolikrát byl byt nebo dům přestavěný, co všechno bylo vyměněné, jak dlouho už daná bytovka nebo dům stojí, od jakého dodavatele je daný nábytek a tak dál. Také je důležité zahrnout do otázek při obhlídce domu nebo bytu i to, co se nachází v okolí nemovitosti. Co je velmi důležité a bude to ovlivňovat váš život, jsou sousedé. Zjistěte, jaké má s nimi majitel vztahy, kdo to je a zda jsou to starší nebo mladí lidé. Jak celkově probíhá život v dané čtvrti nebo v daném vchodu bytovky.

Co se pojí se životem v bytovce nebo ve vašem vchodě, je i péče o bytovku, do které byste se měli aktivně zapojit. Ptejte se ale nejdříve, jakými investicemi bytovka prošla, zda se její obyvatelé o ni a její okolí starají a také jaký je stav financí ve fondu oprav. To vám napoví i o tom, jak lidé v dané bytovce hospodaří s financemi. Pokud máte o daný byt vážný zájem, tak se neváhejte zeptat sousedů, jak se jim bydlí a jaké mají vztahy. Zjistíte tak, co můžete v budoucnosti očekávat.

Právní stav nemovitosti

Také toto úzce souvisí s tím, jak bezpečně koupit byt nebo dům. Co se týká otázek na majitele nebo realitního makléře, tak je důležité zeptat se i na právní záležitosti, které se s danou nemovitostí vážou. Je nutné, abyste zjistili, zda kupujete nemovitost od skutečného majitele. Toto je jedna z věcí, které mají vliv na bezpečnou koupi bytu nebo domu. Dále zjistěte, zda je nemovitost bez plomb, břemen a jiných omezení. A není špatné se zeptat i na to, kdy nabyl vlastnictví nemovitosti prodávající, což je také součástí znaleckého posudku bytu či domu.

Při koupi se informujte také o právním stavu nemovitosti

Na co si dát pozor při koupi novostavby domu nebo i u starší stavby? Tady jsou důležité sítě a jejich stav, případně jejich rozšíření v budoucnosti. S tím se pojí i možná omezení, která vás mohou v budoucnosti omezit, spojená se sítěmi a jejich budoucí výstavbou. Kromě současného stavu je tedy důležité i to, co je v plánu v dané lokalitě do budoucnosti. Nějaké výstavby cest, nových domů a bytovek nebo jiných objektů. To bude působit na vaši kvalitu života v budoucnosti. Nezapomeňte potom těsně před koupí na kontrolu domu nebo bytu.

Pozor na dlouhověké nabídky

Na internetu narazíte i na takové nemovitpsti, které se budou zobrazovat na více portálech a časem je budete tak znát, že si zvyknete na to je všude vidět. Pokud hledáte nemovitost už delší dobu a tato nabídka se vám tam neustále zobrazuje, nedoporučujeme vám věnovat jí nějakou pozornost, i když se vám může zdát, že je výhodná a že má ty prvky, které byste od svého budoucího bydlení požadovali.

Dlouhověkost nemovitosti v inzerci může znamenat například to, že je cena nadhodnocená a zbytečně na ní přeplatíte. Může to také znamenat, že skrývá nějaká rizika nebo fotky u inzerátu neodpovídají realitě. Proto je dobré si všímat, jak dlouho je už nemovitost na konkrétním portálu a možná i nějaké komentáře lidí nebo jejich zkušenosti s prohlídkou daného bytu či domu.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.Publikováno dne: 04.06.2021
Hodnocení článku:
(90%)

V této kategorii najdete i:

Bydlení v nezkolaudované stavbě – hrozí pokuta?Bydlení v nezkolaudované stavbě – hrozí pokuta?

Co hrozí v případě bydlení v nezkolaudované stavbě? Proč ji mnozí odkládají na neurčito přes možné sankce? Jaké výhody kolaudace přináší? Všechno podstatné najdete ve článku.

Bydlení v bytě, nebo v domě? Každé má svoje výhodyBydlení v bytě, nebo v domě? Každé má svoje výhody

Jak se rozhodnout správně? Je třeba poznat všechny možné výhody i nevýhody bydlení v domě a bytě. Podle toho se potom rozhodnete, co je pro vás důležité a co naopak dokážete oželet.

Bydlení ve městě nebo na vesnici? Vyberte si to správné místo pro životBydlení ve městě nebo na vesnici? Vyberte si to správné místo pro život

Přemýšlíte o tom, zda se přestěhovat do města nebo na vesnici? Obě místa mají své plusy i mínusy. Na ty nejdůležitější z nich se podíváme v následujících řádcích.