Na kvalitní kuchyňské či koupelnové vodovodní baterii ušetříte. Sáhněte po Grohe, Hansa nebo Ravak

Výběr vodovodní baterie se zdá být nepodstatným rozhodnutím. I při něm se však můžete spálit, když si vyberete levnější model s velmi nízkou životností.

Kuchynská vodovodná batéria

Jaké jsou jednotlivé typy baterií a proč nemá význam na nich šetřit, se dozvíte v tomto článku.

Oblíbené vodovodní baterie

Vodovodní baterie podle účelu

  • Kuchyňské baterie – Nazývají se také dřezové a už z názvu vyplývá, že vlastnosti je předurčují na použití s kuchyňským dřezem. Patří k nim modely s nástěnnou montáží nebo s připevněním přímo do otvoru ve dřezu. Tyto baterie bývají delší a mají otočné provedení, aby proud vody dosáhl do všech míst dřezu, případně bývají pro tento účel vybavené i sprchovou hlavicí.
  • Umyvadlové baterie – Jsou určené na použití v koupelnovém umyvadle. Mohou být pevné nebo otočné, nejčastěji v tzv. stojanovém provedení s montáží přímo na umyvadlo. Důležitý je zejména správný poměr velikosti baterie k velikosti umyvadla, aby se nestalo, že samotná baterie bude překážet rukám při umývání.

Kúpeľňová vodovodná batéria

  • Vanové baterie – Jsou určené na použití s vanou v koupelně. Bývají většinou v pevném provedení (nedají se otáčet) a s montáží na stěnu. Každá vanová baterie by měla být vybavená i sprchovou hlavicí, aby bylo možné dosáhnout proudem vody do každého kouta vany.
  • Sprchové baterie – Používají se ve sprchových koutech a mohou být vzhledem podobné jako vanové, akorát mají vývod jen na sprchovou hlavici. Mohou být v nástěnném provedení, ale nejnovějším trendem jsou vestavěné podomítkové baterie, které šetří místo ve sprchovém koutu.
  • Bidetové baterie – Bývají ve stojanovém provedení s montáží přímo na bidet.

Vodovodní baterie podle způsobu ovládání

  • Kohoutkové baterie – Znáte je zejména z minulosti, kdy jimi byly vybavené všechny domácnosti. Ovládá se na nich teplá a studená voda zvlášť otočnými kohoutky, které mají poměrně dlouhou dráhu otáčení, a tedy teplotu vody s nimi můžete nastavit pocitově přesně podle vašich požadavků. Spotřeba vody s nimi je však vyšší i o několik desítek procent oproti bateriím pákovým. Na trhu jsou i různá efektní retro provedení z nerezavějící oceli, mosazi či mědi, která však nemají klasický otevírací mechanismus, ale kohoutky s krátkou dráhou otevírání.
  • Pákové baterie – Vynikají především jednoduchostí a rychlostí ovládání, čímř šetří značné množství vody proti kohoutkovým. Ve vodorovném směru ovládáte teplotu vody a ve vertikálním zase průtok. Jádro této baterie tvoří kartuše, na jejíž kvalitě závisí i životnost baterie.

Páková batéria

  • Bezdotykové baterie – Spouštějí se přiblížením dlaní k senzoru pohybu, který následně otevírá elektromagnetický ventil. Teplotu vody si můžete obvykle nastavit ručně páčkou. Toto řešení se používá na toaletách se zvýšeným pohybem osob (veřejné budovy, restaurace atd.), protože jeho hlavní výhodou je, že šetří značné množství vody a je hygienické. Bezdotykové baterie si však pomalu nacházejí cestu i do našich příbytků.
  • Termostatické baterie – Obsahují speciální mechanismus (většinou ale bez elektroniky), který udržuje teplotu a průtok nastavený dvěma otočnými ovládacími prvky. Mechanismus pracuje na principu tepelně roztažných pružin, které otevírají a přivírají přívod studené a teplé vody, čímž se zachovává konstantní teplota i při změně teploty přívodu vody (např. když se sprchujete a někdo v kuchyni začne umývat nádobí, teplota vody ve sprše se nezmění). Dokážou ušetřit až 50 % nákladů na teplou vodu a obsahují také pojistku proti opaření, což přijde vhod zejména v domácnosti s malými dětmi.

Vydrží levná vodovodní baterie?

Nejdůležitější z hlediska životnosti a kvality baterie jsou vnitřní komponenty. U nejčastěji používaných pákových baterií má rozhodující vliv na životnost zejména vnitřní vložka (kartuše). Ta totiž reguluje průtok studené a teplé vody v závislosti na pohybu ovládací páčky. V kvalitnějších bateriích bývá tato kartuše keramická, zatímco v levnějších často plastová. Plast však nemá takovou odolnost vůči tlaku a vodnímu kameni a rychle se opotřebuje. Odolnější jsou také větší kartuše s rozměrem aspoň 35 mm. Opotřebování se projevuje zadrháváním baterie a její netěsností – baterie začne kapat.

Dve vodovodné batérie

Materiál, z něhož je vodovodní baterie vyrobená, je možné také považovat za určité vodítko při určení její kvality. Mezi nejčastější patří chromovaná ocel – ta se používá především u levnějších výrobků, ale i tak je poměrně odolná. Na tomto lesklém materiálu jsou však dost viditelné otisky prstů. U dražších baterií narazíte na materiály jako nerezová ocel či leštěný nikl, případně mosaz (která bývá také upravená pochromováním). Tyto jsou ještě odolnější a také se jednodušeji čistí od vodního kamene.

Kterou vodovodní baterii si vybrat

U nekvalitní baterie se může kartuše znehodnotit už po několika měsících používání. Na ty kvalitnější dávají výrobci často záruku i 5 nebo 7 let. Mezi značky, v jejichž portfoliu najdete kvalitnější výrobky, patří Grohe, Hansa či Ravak.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.