Na kvalitní kuchyňské či koupelnové vodovodní baterii ušetříte. Sáhněte po Grohe, Hansa nebo Ravak

Výběr vodovodní baterie se zdá být nepodstatným rozhodnutím. I při něm se však můžete spálit, když si vyberete levnější model s velmi nízkou životností.

Kuchynská vodovodná batéria

Jaké jsou jednotlivé typy baterií a proč nemá význam na nich šetřit, se dozvíte v tomto článku.

Oblíbené vodovodní baterie

Vodovodní baterie podle účelu

  • Kuchyňské baterie – Nazývají se také dřezové a už z názvu vyplývá, že vlastnosti je předurčují na použití s kuchyňským dřezem. Patří k nim modely s nástěnnou montáží nebo s připevněním přímo do otvoru ve dřezu. Tyto baterie bývají delší a mají otočné provedení, aby proud vody dosáhl do všech míst dřezu, případně bývají pro tento účel vybavené i sprchovou hlavicí.
  • Umyvadlové baterie – Jsou určené na použití v koupelnovém umyvadle. Mohou být pevné nebo otočné, nejčastěji v tzv. stojanovém provedení s montáží přímo na umyvadlo. Důležitý je zejména správný poměr velikosti baterie k velikosti umyvadla, aby se nestalo, že samotná baterie bude překážet rukám při umývání.

Kúpeľňová vodovodná batéria

  • Vanové baterie – Jsou určené na použití s vanou v koupelně. Bývají většinou v pevném provedení (nedají se otáčet) a s montáží na stěnu. Každá vanová baterie by měla být vybavená i sprchovou hlavicí, aby bylo možné dosáhnout proudem vody do každého kouta vany.
  • Sprchové baterie – Používají se ve sprchových koutech a mohou být vzhledem podobné jako vanové, akorát mají vývod jen na sprchovou hlavici. Mohou být v nástěnném provedení, ale nejnovějším trendem jsou vestavěné podomítkové baterie, které šetří místo ve sprchovém koutu.
  • Bidetové baterie – Bývají ve stojanovém provedení s montáží přímo na bidet.

Vodovodní baterie podle způsobu ovládání

  • Kohoutkové baterie – Znáte je zejména z minulosti, kdy jimi byly vybavené všechny domácnosti. Ovládá se na nich teplá a studená voda zvlášť otočnými kohoutky, které mají poměrně dlouhou dráhu otáčení, a tedy teplotu vody s nimi můžete nastavit pocitově přesně podle vašich požadavků. Spotřeba vody s nimi je však vyšší i o několik desítek procent oproti bateriím pákovým. Na trhu jsou i různá efektní retro provedení z nerezavějící oceli, mosazi či mědi, která však nemají klasický otevírací mechanismus, ale kohoutky s krátkou dráhou otevírání.
  • Pákové baterie – Vynikají především jednoduchostí a rychlostí ovládání, čímř šetří značné množství vody proti kohoutkovým. Ve vodorovném směru ovládáte teplotu vody a ve vertikálním zase průtok. Jádro této baterie tvoří kartuše, na jejíž kvalitě závisí i životnost baterie.

Páková batéria

  • Bezdotykové baterie – Spouštějí se přiblížením dlaní k senzoru pohybu, který následně otevírá elektromagnetický ventil. Teplotu vody si můžete obvykle nastavit ručně páčkou. Toto řešení se používá na toaletách se zvýšeným pohybem osob (veřejné budovy, restaurace atd.), protože jeho hlavní výhodou je, že šetří značné množství vody a je hygienické. Bezdotykové baterie si však pomalu nacházejí cestu i do našich příbytků.
  • Termostatické baterie – Obsahují speciální mechanismus (většinou ale bez elektroniky), který udržuje teplotu a průtok nastavený dvěma otočnými ovládacími prvky. Mechanismus pracuje na principu tepelně roztažných pružin, které otevírají a přivírají přívod studené a teplé vody, čímž se zachovává konstantní teplota i při změně teploty přívodu vody (např. když se sprchujete a někdo v kuchyni začne umývat nádobí, teplota vody ve sprše se nezmění). Dokážou ušetřit až 50 % nákladů na teplou vodu a obsahují také pojistku proti opaření, což přijde vhod zejména v domácnosti s malými dětmi.

Vydrží levná vodovodní baterie?

Nejdůležitější z hlediska životnosti a kvality baterie jsou vnitřní komponenty. U nejčastěji používaných pákových baterií má rozhodující vliv na životnost zejména vnitřní vložka (kartuše). Ta totiž reguluje průtok studené a teplé vody v závislosti na pohybu ovládací páčky. V kvalitnějších bateriích bývá tato kartuše keramická, zatímco v levnějších často plastová. Plast však nemá takovou odolnost vůči tlaku a vodnímu kameni a rychle se opotřebuje. Odolnější jsou také větší kartuše s rozměrem aspoň 35 mm. Opotřebování se projevuje zadrháváním baterie a její netěsností – baterie začne kapat.

Dve vodovodné batérie

Materiál, z něhož je vodovodní baterie vyrobená, je možné také považovat za určité vodítko při určení její kvality. Mezi nejčastější patří chromovaná ocel – ta se používá především u levnějších výrobků, ale i tak je poměrně odolná. Na tomto lesklém materiálu jsou však dost viditelné otisky prstů. U dražších baterií narazíte na materiály jako nerezová ocel či leštěný nikl, případně mosaz (která bývá také upravená pochromováním). Tyto jsou ještě odolnější a také se jednodušeji čistí od vodního kamene.

Kterou vodovodní baterii si vybrat

U nekvalitní baterie se může kartuše znehodnotit už po několika měsících používání. Na ty kvalitnější dávají výrobci často záruku i 5 nebo 7 let. Mezi značky, v jejichž portfoliu najdete kvalitnější výrobky, patří Grohe, Hansa či Ravak.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Praní a čištění ovčí vlny, ovčího rouna a kožešin. Čistírna není třebaPraní a čištění ovčí vlny, ovčího rouna a kožešin. Čistírna není třeba

Sháníte do svojí domácnosti přikrývky nebo polštáře, které byste mohli používat celoročně, které jsou hypoalergenní a zároveň vyrobené z přírodních materiálů? Vsaďte na ovčí rouno....

Lesklý, nebo matný obklad do koupelny?Lesklý, nebo matný obklad do koupelny?

Obklady do koupelny musí být. Nejlépe od podlahy až po strop. Lesklé, nebo matné? To je otázka. Každému vyhovují jiné. Podívejte se s námi, jaký je mezi nimi rozdíl.

3D vizualizace kuchyně zdarma? Plánovač kuchyně, ke stažení i online verze3D vizualizace kuchyně zdarma? Plánovač kuchyně, ke stažení i online verze

Při zařizování nové kuchyně je dobré, když si rozložení nábytku, spotřebičů a ostatních prvků naplánujete předem. V článku vám představíme 5 nejlepších online plánovačů kuchyní!