Na kvalitní kuchyňské či koupelnové vodovodní baterii ušetříte. Sáhněte po Grohe, Hansa nebo Ravak

Výběr vodovodní baterie se zdá být nepodstatným rozhodnutím. I při něm se však můžete spálit, když si vyberete levnější model s velmi nízkou životností.

Kuchynská vodovodná batéria

Jaké jsou jednotlivé typy baterií a proč nemá význam na nich šetřit, se dozvíte v tomto článku.

Oblíbené vodovodní baterie

Vodovodní baterie podle účelu

  • Kuchyňské baterie – Nazývají se také dřezové a už z názvu vyplývá, že vlastnosti je předurčují na použití s kuchyňským dřezem. Patří k nim modely s nástěnnou montáží nebo s připevněním přímo do otvoru ve dřezu. Tyto baterie bývají delší a mají otočné provedení, aby proud vody dosáhl do všech míst dřezu, případně bývají pro tento účel vybavené i sprchovou hlavicí.
  • Umyvadlové baterie – Jsou určené na použití v koupelnovém umyvadle. Mohou být pevné nebo otočné, nejčastěji v tzv. stojanovém provedení s montáží přímo na umyvadlo. Důležitý je zejména správný poměr velikosti baterie k velikosti umyvadla, aby se nestalo, že samotná baterie bude překážet rukám při umývání.

Kúpeľňová vodovodná batéria

  • Vanové baterie – Jsou určené na použití s vanou v koupelně. Bývají většinou v pevném provedení (nedají se otáčet) a s montáží na stěnu. Každá vanová baterie by měla být vybavená i sprchovou hlavicí, aby bylo možné dosáhnout proudem vody do každého kouta vany.
  • Sprchové baterie – Používají se ve sprchových koutech a mohou být vzhledem podobné jako vanové, akorát mají vývod jen na sprchovou hlavici. Mohou být v nástěnném provedení, ale nejnovějším trendem jsou vestavěné podomítkové baterie, které šetří místo ve sprchovém koutu.
  • Bidetové baterie – Bývají ve stojanovém provedení s montáží přímo na bidet.

Vodovodní baterie podle způsobu ovládání

  • Kohoutkové baterie – Znáte je zejména z minulosti, kdy jimi byly vybavené všechny domácnosti. Ovládá se na nich teplá a studená voda zvlášť otočnými kohoutky, které mají poměrně dlouhou dráhu otáčení, a tedy teplotu vody s nimi můžete nastavit pocitově přesně podle vašich požadavků. Spotřeba vody s nimi je však vyšší i o několik desítek procent oproti bateriím pákovým. Na trhu jsou i různá efektní retro provedení z nerezavějící oceli, mosazi či mědi, která však nemají klasický otevírací mechanismus, ale kohoutky s krátkou dráhou otevírání.
  • Pákové baterie – Vynikají především jednoduchostí a rychlostí ovládání, čímř šetří značné množství vody proti kohoutkovým. Ve vodorovném směru ovládáte teplotu vody a ve vertikálním zase průtok. Jádro této baterie tvoří kartuše, na jejíž kvalitě závisí i životnost baterie.

Páková batéria

  • Bezdotykové baterie – Spouštějí se přiblížením dlaní k senzoru pohybu, který následně otevírá elektromagnetický ventil. Teplotu vody si můžete obvykle nastavit ručně páčkou. Toto řešení se používá na toaletách se zvýšeným pohybem osob (veřejné budovy, restaurace atd.), protože jeho hlavní výhodou je, že šetří značné množství vody a je hygienické. Bezdotykové baterie si však pomalu nacházejí cestu i do našich příbytků.
  • Termostatické baterie – Obsahují speciální mechanismus (většinou ale bez elektroniky), který udržuje teplotu a průtok nastavený dvěma otočnými ovládacími prvky. Mechanismus pracuje na principu tepelně roztažných pružin, které otevírají a přivírají přívod studené a teplé vody, čímž se zachovává konstantní teplota i při změně teploty přívodu vody (např. když se sprchujete a někdo v kuchyni začne umývat nádobí, teplota vody ve sprše se nezmění). Dokážou ušetřit až 50 % nákladů na teplou vodu a obsahují také pojistku proti opaření, což přijde vhod zejména v domácnosti s malými dětmi.

Vydrží levná vodovodní baterie?

Nejdůležitější z hlediska životnosti a kvality baterie jsou vnitřní komponenty. U nejčastěji používaných pákových baterií má rozhodující vliv na životnost zejména vnitřní vložka (kartuše). Ta totiž reguluje průtok studené a teplé vody v závislosti na pohybu ovládací páčky. V kvalitnějších bateriích bývá tato kartuše keramická, zatímco v levnějších často plastová. Plast však nemá takovou odolnost vůči tlaku a vodnímu kameni a rychle se opotřebuje. Odolnější jsou také větší kartuše s rozměrem aspoň 35 mm. Opotřebování se projevuje zadrháváním baterie a její netěsností – baterie začne kapat.

Dve vodovodné batérie

Materiál, z něhož je vodovodní baterie vyrobená, je možné také považovat za určité vodítko při určení její kvality. Mezi nejčastější patří chromovaná ocel – ta se používá především u levnějších výrobků, ale i tak je poměrně odolná. Na tomto lesklém materiálu jsou však dost viditelné otisky prstů. U dražších baterií narazíte na materiály jako nerezová ocel či leštěný nikl, případně mosaz (která bývá také upravená pochromováním). Tyto jsou ještě odolnější a také se jednodušeji čistí od vodního kamene.

Kterou vodovodní baterii si vybrat

U nekvalitní baterie se může kartuše znehodnotit už po několika měsících používání. Na ty kvalitnější dávají výrobci často záruku i 5 nebo 7 let. Mezi značky, v jejichž portfoliu najdete kvalitnější výrobky, patří Grohe, Hansa či Ravak.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

8 tipů, jak prodloužit životnost vysavače8 tipů, jak prodloužit životnost vysavače

Uklízení chce mít mnoho lidí z krku co nejdříve, a proto vysávají i to, co by měli pozametat, tahají vysavač z jedné místnosti do druhí, čímž napínají přívodní kabel, a filtry také...

Energetické třídy spotřebičů. Co prozrazuje energetický štítek?Energetické třídy spotřebičů. Co prozrazuje energetický štítek?

Barevné štítky s písmenky napovídají o energetické třídě, do které spotřebič patří. Poradíme vám, jak se v abecedě neztratit a na co si dát pozor. Nákupy elektroniky vám tak půjdou...

Jak vyndat spirálu z pračky? 5 tipů, které vám s tím pomohouJak vyndat spirálu z pračky? 5 tipů, které vám s tím pomohou

Ohřívací těleso pračky je často příčinou vypovězení služby celé pračky. Dobrou zprávou je, že spirála se dá vyměnit a vy nemusíte kupovat novou pračku.