Narcisy – kdy sázet a jak pěstovat i v květináči

Narcisy patří k nejznámějším cibulovinám a jejich náročnost na pěstování ja opravdu minimální. Symbolizují přicházející jaro, zejména pro svůj nápadný žlutý květ, který zdobí dutý stonek a období rozkvětu.

Narcisy vykvétají už v polovině března a kvetou až do konce května. V současnosti existuje přibližně 9000 různých odrůd narcisů, které rozdělujeme na základě společných znaků do 12 skupin. V zahrádkách se nejčastěji pěstuje Actaea velkokvětý, který se pyšní bílým květem. Avšak samotné rozhodnutí pro konkrétní druh narcisů je jen na nás.

V článku si povíme víc o tom, jak si doma vypěstovat a udržet krásný záhon narcisů.

Výsadba narcisů

Na zakořenění potřebují narcisy víc času než ostatní cibuloviny, proto je vysazujeme jako první. Nejvhodnější období je v polovině září až do poloviny října, dokud je půda ještě teplá. Když přijdou první mrazy, narcisy už mají vytvořený dostatečně velký kořenový základ, aby neuhynuly.

Výsadba narcisů

Jak na samotné vysazení?

Nejdříve si připravíme záhon, dostatečně velký, aby se nám tam vešly všechny cibulky. Půdu přeryjeme a vykopeme jámy hluboké 15 cm. Narcisům vyhovuje propustná půda, ne velmi těžká a promáčená. Vybereme slunné stanoviště, kde budou mít dostatek světla. Záhon nemusíme hnojit, organické látky v půdě by jen narušily harmonické prostředí vhodné pro jejich růst. Dno jam vysypeme štěrkem nebo jemným pískem a cibulky zasadíme do půdy. Na závěr záhon vydatně zalijeme vodou.

Po ukončení necháme narcisy zakořenit a věnujeme jim jen minimální péči. Pravidelně je zaléváme přiměřenou zálivkou.

 

Co dělat po odkvetení narcisů?

Po odkvetení ořežeme květ narcisu a listy necháme. Není třena se jich násilím zbavit, tvoří se v nich totiž zásobní látky a po ukončení procesu odkvetou samy. Narcisy dál i po odkvetení zaléváme pravidelnou zálivkou. Na začátku zimy narcisy přikryjeme chvojinou, aby nezmrzly, a už jen čekáme, kdy se zima překlopí do jara, abychom se znovu mohli kochat jejich krásou.

Kvetoucí narcisy na louce

Rozmnožování a rozsazování

Tak jako ostatní cibuloviny i narcisy se rozmnožují přirozeně. Samy se oddělí od mateřské cibule. Všeobecně se narcis rozsazuje po 3 až 5 letech, kdy je v zemi cibulek příliš, avšak můžeme vybrat cibulky ze země už po roce, je to jen na nás. Proces rozsazování je stejný.

Cibulky vybereme ze země po úplném odkvetení přibližně v polovině července. Dáváme pozor na to, abychom při vybírání cibulek nepoškodili kořínky a nevytvořili na narcisech rány, které by mohly vést k případným chorobám. Cibulky očistíme a uložíme do suché místnosti při teplotě 20 °C. Znovu v září připravíme záhon a cibulky vysadíme.

Cibulky narcisů

Pěstování v květináčích

Chcete mít narcis v bytě na okně? Žádný problém. Narcisu se bude dařit stejně dobře, jako kdybyste ho pěstovali na záhonu. Po odkvetení je potřebné odřezat květní stonek, přestat zalévat a nechat listy uschnout. Když listy seschnou, cibulky vybereme z květináče, očistíme od zeminy a uložíme do pilin nebo do rašeliny. Do květináče je potom znovu sadíme v mědících srpen až září. Květy na sebe nenechají dlouho čekat.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.Publikováno dne: 04.09.2018
Hodnocení článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování