Nejlepší hračky pro batolata a děti do 1 roku? Zvukové hračky a kolotoče nad postýlku těší i nejmenší!

Děti a hračky, něco co už od malička jde k sobě. Kontakt s hračkou je pro děti jedinečná možnost, jak být konfrontovaný s vnějším světem. Dnešní hračky pro malé děti však už dávno nejsou jen o tom, aby děti zabavily.

Hračka pro dítě do 1 roku

Hračky pro děti do 1 roku jsou perfektním způsobem jak zajistit rozvoj zručností a zároveň jim umožňují osvojit si nové poznatky a nabývat vědomosti.

Originální hračky pro batole

Podporují vývoj

U malých dětí jsou hračky skvělým prostředkem pro rozvoj smyslů, zručností a poznávacích schopností. Děti od 3–6 měsíců postupují skutečně rychle. Správným výběrem hraček můžete podpořit zdravý vývoj vašeho dítěte.

V tomto věku jde především o hlavní smysly. Hmat, zvukové podněty, koordinace pohybů a jemná motorika. Hračky pomáhají tyto vjemy a zručnosti stimulovat úplně přirozeně.

Hračky pro novorozence

Dítě v tomto období ještě bezprostřední kontakt s hračkami nepotřebuje. V rozmezí prvních 6 týdnů od porodu si děťátko zvyká na prostředí. Snaží se přizpůsobit podmínkám, ve kterých se nachází. To co od vás potřebuje cítit, je láska a emoce. Ty novorozenci zajistíte vašim hlasem, jakož i dotyky. Hrajte si s ním, usmívejte se na něj, dotýkejte, lechtejte a travte s ním dostatek času. Konec konců děťátko si pozornost vyžádá samo.

Vhodné hračky mají svůj význam

Děti od 3–6 měsíců už začínají svoje vjemy, emoce i zručnosti budovat intenzívněji. To i právě díky hračkám, se kterými dítě přichází do styku. Hračky musí být jednoduché, ale všestranné. Tímto způsobem se dítě nejlépe učí a rozvíjí svoje schopnosti a zručnosti. Pro tyto děti jsou nejdůležitější aspekty, které pomáhají:

 • učení
 • motorice a koordinaci
 • představivosti
 • rozvoji logiky
 • rozvoji sluchového, zrakového i hmatového vjemu

Dnes s výběrem hraček opravdu není zásadní problém. Trh je doslova přesycený hračkami pro tuto věkovou kategorii dětiček. Některé jsou víc pro okrasu a jiné značně pomáhají rozvoji dítěte. Ne však všechny hračky pro roční děvčátko nebo chlapce jsou těmi správnými. Některé mohou mít na dítě víc negativní než pozitivní vliv. Pozor je třeba dávat nejen na jejich účelovost, ale i kvalitu. Mnohé hračky z Číny nejsou právě první jakosti. Mohou být buď z nekvalitního a nevhodného materiálu, nebo mohou být použité nesprávné materiály či toxická barviva. Tyto hračky sice podléhají přísnější kontrole, ale u konkrétních výrobků je opatrnost na místě.

Hračky pro nejmenší

Na začátku jsou pro kojence vhodné hračky plné barev. Jde například o kolotoče s barevnými zvířátky, geometrickými útvary a podobně. Měkké hračky, míčky nebo hračky, které hrkají nebo vydávají zvukový signál po stlačení.

Gumené hryzátko pre dieťa do 1 roka

Hrkačky nebo chrastítka jsou také vhodné. Jednoduchou hračkou je i dobře uzavřená lahev s vodou (kojenecká), kdy dítě vnímá žbluňkavý zvuk. Dítěti se líbí i rytmické říkanky. Klasika jako: „Leze pavouk po stěně..., Ťap, ťap, ťap...“ Skvělou alternativou pro ty nejmenší je i hrací deka. Dítě na ní leží, plazí se, pozoruje okolí a přitom vnímá i zvuky, které provázejí jeho pohyb.

Hračky pro děti od 6 měsíců

Kojenci ve věku od 6 měsíců už mají základnu hraček značně rozšířenou. Jejich rukama mohou postupně procházet pískací hračky, jednoduché hudební nástroje jako buben nebo xylofon. Leporela, látkové kostky nebo hračky na kolečkách dokážou zabavit na dlouhé hodiny. Bát se nemusíte ani dřevěných hraček. Dřevo je přírodní materiál, který je na dotek velmi příjemný.

V tomto věku už dětičky rády zkoušejí svůj mozek. Proto můžete opatřit látkové puzzle nebo vkládačky a třídiče geometrických tvarů. Dítě se tak učí rozpoznávat barvy, tvary a trénuje si motoriku. Zručnost v tomto věku děťátko nabývá nejrychleji. Důležitý je i pocit jistoty. Každé dítě má svoji oblíbenou hračku. Plyšový mazlíček tedy nemusí být špatnou volbou. Za pár roků se ještě může hodit.

Metodika her pro kojence

Kojenci jsou řazeni do období od věku 6 týdnů až do 1 roku. Fáze kojení trvá často mnohem déle, ale s hračkami se dítě dostává do kontaktu mnohem dříve. Dítě si často vydrží hrát jen pár minut, ale i v tom, jak si dítě hraje, jsou značné rozdíly. Existuje několik typů her, které pomáhají děťátku k rozvoji jeho smyslů a nabývání poznatků.

Hračka pro malé dítě do 1 roku

Při hře s hračkami poznáme různé druhy her. V první fázi jde o funkční metody hraní, kdy dítě hýbe rukama, nohama nebo vydává různé zvuky. Následují manipulační hry. Už z názvu je jasné, že dítě chytá hračky, hýbe jimi, strká si je do úst, bouchá jimi. Účel předmětu nehraje žádnou roli. 

Sociální hry jsou specifické. Jde o hry, kdy sa druhá osoba schovává a dítě je překvapené, když se daná osoba objeví. Velmi účinná hra při přebalování. Při této hře hračku nepotřebujete. Dítě komunikuje očima, mimikou a gesty přímo s dospělým. Hry, při kterých se napodobuje, jsou určené na napodobování zvuků a pohybů dospělého.

Hračky je třeba vybírat opatrně. Nemělo by jít o žádné malé předměty, které je možné spolknout nebo vdechnout.

Nejlepší hračky pro děti do 1 roku

Dětský kolotoč

Ten patří k fenoménům dnešních hraček. Nejednou visí nejen nad postýlkou, ale i v kočárku. Barvy, tvary i zvuk přitahují pozornost dítěte a to se tak dokáže zabavit i na několik hodin. Ideální je, když je kolotoč v takové výšce, aby na něj kojenec dosáhl. Zároveň však měl tendenci se natahovat. V nabídce najdete množství mechanických i elektronických kolotočů na baterky. Ty elektronické vydávají různé zvuky, či dokonce v noci svítí nebo fosforují.

Výhody

 • Rozvíjí pozornost dítěte
 • Rozvíjí reflex uchopení
 • Zabaví dítě na dlouhé hodiny

Nevýhody

 • Není levnou záležitostí
 • Ve věku 6 měsíců děti o kolotoč obvykle ztrácejí zájem
 • Nemusí zaujmout každé dítě

Skládací pohárky

Nejlepší hračky pro děti do 1 roku jsou takové, které dítě mohou reálně něco naučit. I když je to v tomto věku méně podstatné, zábava a vědomosti jdou ruku v ruce. Skládací pohárky nebo pyramida jsou skvělou hračkou pro chlapce i děvčata. Obvykle jde o plastové pohárky, které dítě skládá na sebe. Musí však zvolit správnou postupnost. Dítěti pomáhají k lepší koordinaci a také pomáhají rozpoznávat velikost předmětů. Dítě díky nim využívá hmat, zrak, ale i myšlení.

Výhody

 • Rozvoj logického myšlení
 • Přijatelná cena
 • Různorodý materiál plast, dřevo
 • Jednoduché používání
 • Trénink motoriky i koordinace
 • Rozvoj přesnosti a představivosti

Nevýhody

 • Žádné

Vkládačky a třídiče tvarů

Perfektní druh hračky. Pro děti do 1 roku jde o nekonečnou zábavu, která naučí víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Při hraní si dítě rozlišuje barvu, tvary i pojmy jako velký – malý. Rozvíjí jejich logické myšlení. Dítě začíná vnímat rozdílnost a porovnává. Tyto třídiče by měly být buď ze dřeva nebo měkkého, ale odolného plastu.

Výhody

 • Rozvoj schopnosti rozlišovat
 • Postupné logické myšlení
 • Nízká cena
 • Jednoduché použití

Nevýhody

 • Jednotlivé dílky se mohou ztratit

Hudební nástroje

Hudba sama o sobě je skvělý učitel. V tomto věku jsou hudební hračky pro děti do 1 roku jednoduše vysvobozením. Avšak možná ne pro rodiče. Zvukové projevy bubnů, hrkaček, xylofonu nebo klavíru mohou trochu rodiče otravovat. Dítěti však hraní na tyto nástroje přináší hodiny a hodiny zábavy. Jednotlivé tóny pomáhají rozvoji citlivosti, emocím a rozvíjejí i sluch. Nemluvě o koordinaci pohybů. Vždyť možná právě díky dětskému xylofonu odhalíte potenciál vaší ratolesti.

Hračkářský klavír pro děti

Výhody

 • Bezpečná hračka
 • Dobrá cena
 • Rozvoj zvukových vjemů i sluchu
 • Dlouhodobá zábava

Nevýhody

 • Dost hlučná zábava
 • U elektronických hraček je potřebné měnit baterie

Hračky na kolečkách

Jde o druh interaktivní hračky. Nemusí jít nutně o autíčko s koly. Klidně může jít o plastového nebo plyšového psíka nebo koně. Tyto hračky slouží k interaktivní zábavě a pohybu. Dítě motivují k pohybu, protože to zjišťuje, že kam jde dítě, jde i hračka. Těmito hračkami jsou i dětská chodítka, která umožňují dostatek možností na hraní a zároveň pomohou prvním krůčkům vašeho dítěte.

Výhody

 • Vede dítě k pohybu
 • Dítě si propojuje podněty spjaté s pohybem
 • Různé alternativy hraček

Nevýhody

 • Dražší hračky
 • Děti budou poměrně neposedné

Originální hračky pro batole

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...Publikováno dne: 08.08.2019
Hodnocení článku:
(92.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaké RC auto na dálkové ovládání do terénu či na cestu? Jsou lepší elektrická, nebo RC auta na benzín?Jaké RC auto na dálkové ovládání do terénu či na cestu? Jsou lepší elektrická, nebo RC auta na benzín?

Jak vybrat nejhezčí nástěnnou nebo stolní lampu do dětského pokoje? Potěší i dětská lampa s projektoremJak vybrat nejhezčí nástěnnou nebo stolní lampu do dětského pokoje? Potěší i dětská lampa s projektorem

Děti se v noci často bojí spát kvůli strašidlům ve skříni či pod postelí. Pomožte svému drobkovi překonat strach pomocí noční lampičky.

Retro herní konzole na TV od Sega, Nintendo, Atari či Playstation jsou zpět! Potěší děti i dospěléRetro herní konzole na TV od Sega, Nintendo, Atari či Playstation jsou zpět! Potěší děti i dospělé

Nintendo, Sega, Play Station nebo herní konzole Atari – to všechno byly fenomény své doby, které si už dnešní mladá generace nemůže pamatovat. V současnosti si však můžete koupit jejich...