Nejlepší barva na dřevo do interiéru a exteriéru? Rychleschnoucí, vodou ředitelná a bez zápachu

Dřevo je přírodní materiál, snadno se zpracovává, má dobré izolační vlastnosti a je odolné a pevné. Tyto vlastnosti se mu daří udržovat ve vnitřním, chráněném prostředí.

Barvy na dřevo

Pod vlivem vnějších povětrnostních podmínek (slunce, déšť, sníh, červotoč) se jeho vlastnosti oslabují a mění, proto je třeba ho chránit. Chcete vědět jak?

O dřevo je třeba se starat

Dřevo je jako pokožka. Je třeba ho před vrtochy počasí chránit. Představte si, co by déšť, vítr, silné slunce a sníh udělaly s vaší pletí? Se dřevem je to podobné. Chraňte ho impregnací a povrchovým nátěrem, abyste ho v dokonalém stavu udrželi co nejdéle.

Oblíbené barvy na dřevo

Dřevo nejdříve naimpregnujte

Na impregnaci používejte přípravek, který obsahuje biocidy, abyste zabránili rozmnožování škůdců ve dřevě. Jeho úkolem je proniknout co nejhlouběji do dřeva, aby ho ošetřil a aby škůdcům v podobě červotočů a hub nedal šanci. Impregnujte všechny dřevěné výrobky, které půjdou ven nebo do vlhkého prostředí.

Impregnace dřeva

Impregnační barva na dřevo Belinka obsahuje biocidy a živice a je ideální jako podklad pro povrchové nátěry a lazury. Chrání dřevo před dřevokazným hmyzem a houbami. Nemá vliv na konečnou barvu dřeva, protože je bezbarvá. Nátěr s biocidem si vyberte podle toho, se kterým škůdcem jdete bojovat (insekticidy, fungicidy).

Samotná impregnace dřevo neochrání

Přes všechny pozitivní vlastnosti, které impregnace dřevu poskytne, na 100 % ho neochrání. Chrání před škůdci, ale na povětrnostní vlivy je krátká. Do boje s povětrnostními vlivy musí nastoupit povrchová úprava. Lak a lazura na dřevo dokonale chrání stejně jako i roky ověřené oleje na dřevo.

Povrch dřeva ochrání vnější nátěr

Ochraňte povrch dřeva vrchním nátěrem a časté změny počasí a případné mechanické poškození dřevu neublíží. Mezi nejčastěji používané ochranné nátěry patří lazura, krycí barva, lak a olej.

Lazury na dřevo

Chrání dřevo před povětrnostními a mechanickými vlivy. Jde o poloprůsvitný nátěr, který dá vyniknout struktuře dřeva. Snadno se nanášejí a jsou paropropustné, což oceníte hlavně při renovaci nátěru. Dodržujte návod na použití a doporučenou spotřebu, aby ochrana dřeva vydržela a byla skutečně kvalitní. Jemnější čisticí prostředky a chemikálie dodávají ztracený lesk při každém úklidu.

Lazura na dřevo

Lazura je poloprůsvitná a obsahuje pigmenty, které vážou částice UV filtru. Chrání dřevo i před slunečním zářením. Vrstva laku vytváří polomatný nebo pololesklý film. Záleží na tom, který povrch se vám víc líbí. V interiéru vám lazura vydrží i 8 až 10 let. Do exteriéru volte raději tmavší barvy. Vydrží déle.

Lazuru po roce obnovte

Nezapomínejte, že dřevo pracuje a přizpůsobuje se svému okolí. Rok po nanesení lazury si můžete na povrchu nátěru všimnout malých prasklin. Nebojte se, není to nic neobvyklého. Přetřete dřevo lazurou, kterou jste použili při posledním nátěru a dřevo přetřete. Nerovnosti se překryjí a dřevo bude opět vypadat jako nové.

Krycí barva skryje všechno

Krycí barva na rozdíl od lazury strukturu dřeva úplně překryje, dekoračně ho zabarví a chrání ho i před nepříznivými povětrnostními vlivy. Plánujete použít krycí barvu? Můžete si dovolit použít i méně kvalitní dřevo.

Krycí barva na dřevo

Krycí barva drobné nedostatky pěkně zamaskuje. Také obnova nátěru je náročnější, protože máme co do činění s nátěrem, který není paropropustný a vytvoří na dřevě jednolitý souvislý nátěr – email.

Při výběru krycí barvy přihlížejte k podkladu

Krycí barvu vybíráme v kombinaci s vhodným základem a to všechno závisí na podkladu, který natíráte. Barva na dřevo vodou ředitelná (ekologická), rychle vyschne a práci s ní vám neznepříjemňuje nepříjemný zápach. U syntetické barve musíte počítat s nepříjemným zápachem a raději ji aplikujte v dobře větratelném prostoru. Tyto barvy stejně dobře využijete na dřevo určené do interiéru i exteriéru. Před tím, než dřevo natřete krycí barvou, použijte základní nátěr. Ten jeho povrch vyhladí a ošetří, krycí barva se vám bude nanášet snáze a méně jí ztratíte.

Impregnace dřevěné podlahy

Impregnace a povrchová barva se při ochraně dřeva doplňují. Jedno chrání dřevo před škůdci, druhé před povětrnostními změnami. Pokud chcete, aby vám dřevo vydrželo, chraňte ho z každé strany.

Není lak jako lak

Při výběru laku zohledněte, kde je umístěné dřevo, které jím chcete natírat a podle toho si vyberte. Interiérový lak je bezbarevný a zachovává přirozený odstín a strukturu dřeva. Lak se na povrchu změní na tvrdou ochrannou vrstvu, která dřevo chrání před mechanickým poškozením a vlhkostí. Nejčastěji se používá na podlahy, obklady, okna a dveře. Součástí exteriérového laku je UV filtr, proto je většinou jemně mléčný a ve své struktuře zachytává škodlivé paprsky. Po zaschnutí se změní na průhledný, na dřevě zůstane lesklý nebo matný filtr. Podle toho, pro jaký lak se rozhodnete. Lak je odolnější než lazura.

Dvousložkový lak a jeho použití

Samostatnou kategorii tvoří dvousložkový epoxidový lak určený na taneční parkety, podlahy kulturních domů nebo na palubovky do tělocvičny. Jednoduše řečeno, použijete ho všude tam, kde potřebujete vysoce lesklý a tvrdý transparentní nátěr.

Stejná plechovka, rozdílná barva

Stejný lak bude jinak vypadat na borovici a jinak na dubu. Měkké dřevo (smrk, borovice) něco z laku pohltí, proto působí světleji. U tvrdého dřeva (dub, buk) lak nevsákne, pigment zůstane na povrchu, proto působí tmavěji.

Olej na dřevo

Chcete barevný odstín dřeva před lakováním změnit? Použijte mořidlo. Dřevo zabarví, ale žádnou ochranu mu neposkytne. Bez vrstvy laku vám dřevo v plné kráse dlouho nevydrží.

Impregnace nejen na červotoče

Impregnace snižuje savost dřevěného podkladu. Na takto připraveném dřevu spotřebujete méně laku a lazury. Dříve, než lak nanesete, přebruste povrch dřeva jemným brusným papírem. To samé platí, i když chcete lazuru nebo lak obnovit. Nová vrstva ke staré lépe přilne. Při renovaci použijte vodou ředitelné barvy. Povrch, který opravujete, potřebuje jen přebrousit a ne skrýt i menší nedostatky.

Oleje se se dřevem kamarádí nejdéle

Na základní ošetření dřeva se už staletí používají oleje. Vsáknou hluboko do dřeva, ale jsou odolné i vůči vlhkosti na povrchu. Je třeba je často obnovovat aspoň dvakrát do roka, ale dřevo se díky tomu nevysušuje a neplesniví.

Ošetření dřevěné židle

Nejčastěji se používá na ochranu plotů a zahradního nábytku, v interiéru se s ním nesetkáváme, i když patří mezi nejméně invazivní a ekologické způsoby péče o dřevo. Nezapomeňte, že olej je v první řadě mastný. Lazuru a lak na olej už nenanesete.

Barva na dřevo i ve spreji

Nábytek a dřevo můžete ošetřit i barvou na dřevo ve spreji. Dnes se na trhu setkáte s různými druhy barev, transparentních laků a sprejů na vodní bázi. Před tím, než se do práce se sprejem pustíte, pořádně ho v lahvičce promíchejte a dřevo odmastěte a zdrsněte brusným papírem. Barvu nanášejte ze vzdálenosti 20–30 cm a dřevu dopřejte aspoň 2–3 vrstvy. Manipulace se sprejem je velmi jednoduchá a barva se dostane všude.

Dřevěných hraček se není třeba bát

Momentálně je velmi oblíbená handmade tvorba a výroba dřevěných dětských hraček. Věděli jste, že existuje barva, která je právě k tomu určená? Barva je ekologická, bezpečná a nezávadná, nemusíte se bát, že se při hraní dítěti něco stane. Barva hračky oživí a přidá jim originální ráz. Dřevěné doplňky v domě a na zahradě jsou pěkné, ale je třeba se o ně starat. Teď už víte, jak na to!

Oblíbené barvy na dřevo

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Komentáre

01/12/2019 19:27
Jiří

Doporučíte mi prosím někdo kvalitní barvu na dřevěný plot? který by vydržel dlouho, a dokázal ochránit dřevo proti vodě a slunci?

03/12/2019 19:19
Vratislav

Je několik možností, jaký nátěr zvolit na dřevěný venkovní plot, já jsem na náš starší, který jsem opravoval zvolil kvalitní lazuru na dřevo, která tam drží i když na to prší, a svítí slunce.

04/12/2019 19:15
Jiří

Od které značky jste lazuru kupoval? a potřeboval jste k ní i ředidlo? nebo se neředí? díky za info!

06/12/2019 15:22
Vratislav

Kupoval jsem lazuru na dřevo od Holandského výrobce barev, která je opravdu kvalitnější, než ten průměr co se u nás prodává, podívejte se na stránky obchodu svk-barvy .cz

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.Publikováno dne: 02.05.2019
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Oplocení pozemku – možnosti, typy, povoleníOplocení pozemku – možnosti, typy, povolení

Na co myslet při stavbě plotu, aby byl bezpečný, pevný a v souladu s legislativními předpisy? V článku vám poradíme, k čemu všemu při oplocení pozemku přihlížet.

Antialergická interiérová barva – prevence vzniku plísní v bytěAntialergická interiérová barva – prevence vzniku plísní v bytě

Antialergická barva na stěnu není vůbec nějakým rozmarem senzitivních lidí. Jde totiž právě o vaše zdraví, které je ve hře. Víte, proč ji potřebujete?

Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenostiParkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti

Při nabídce příliš levných výrobků většina z nás zbystří pozornost v očekávání, že výrobek bude oproti konkurenci méně kvalitní či spolehlivý. Jaké je tedy nářadí značky Parkside z Lidlu?