Nejlepší barva na rez? Hammerite, Alkyton nebo Ferro color

Chemický průmysl prošel za poslední desetiletí, podobně jako mnohá jiná odvětví, rychlým vývojem. Co se týká barev na natírání dřeva nebo kovů, do popředí se derou zejména ekologické vodou ředitelné alternativy, které neškodí životnímu prostředí.

Odstraňování rzi pomocí nátěru

Prostor však dostávají také nátěrové hmoty, které zjednodušují proces natírání a zabíjejí takříkajíc dvě mouchy jednou ranou. Je možné je totiž natírat přímo na rez, přičemž napadnutý kov není nutné zdlouhavě obrušovat. Představíme si produktové série od tří nejznámějších výrobců barev na rez a popíšeme si, jak se s nimi pracuje.

Typy barev na kovy

Rozdělení barev na kovy pro běžné domácí použití můžeme pro účely tohoto článku zjednodušit na dvě skupiny:

Akrylátové – Jsou známé především jako vodou ředitelné barvy. Jejich výhodou je, že není nutné použít na jejich ředění ředidlo, méně zapáchají, jsou lehce roztíratelné a šetrné k životnímu prostředí. Také rychleji schnou. Nemají však takovou odolnost vůči povětrnostním vlivům jako syntetické barvy a také na povrchu mohou zanechávat jemnou texturu po tazích štětcem. Kromě toho se nemají příliš rády s nízkymi teplotami a potřebují dokonale odmaštěný podklad. Hodí se především do interiéru.

Rozpouštědlové – Na jejich ředění se používají různé druhy chemických látek – ředidel. Tyto barvy tak víc zapáchají, a to i několik dnů po natření. Dokážou však s úspěchem přilnout i na hůře odmaštěný povrch, případně na materiál, se kterým mohou mít vodou ředitelné barvy problém. Rozpouštědlové barvy musíte vždy ředit pouze tím druhem ředidla, jaké předepisuje výrobce. V opačném případě se naruší jejich chemická struktura a barva nemusí dobře přilnout k povrchu.

Jde to i bez základní barvy

Barvy přímo na rez jsou většinou 2 v 1, nepotřebují tedy ve většině případů nátěr základní barvou. Pokud místo nich použijete běžnou barvu, která není určená přímo na rez, je nutné povrch úplně zbavit jakékoliv rzi přebroušením.

Odstraňování rzi před natíráním barvy na rez

V případě, že použijete i základní barvu, měla by být vrchní barva stejného druhu, resp. na stejné bázi jako je základní barva.

Typy povrchů

Antikorozní barvy přímo na rez jsou určené především na natírání zrezivělé oceli. Pokud natíráte nový ocelový povrch, který je hladký, je vhodné ho nejdříve zdrsnit brusným papírem, aby se k němu barva snadněji přichytila. Toto platí pro surovou ocel, která není ošetřená zinkováním. Pro zinkovanou ocel, hliník nebo měď je nutné použít speciální verzi barvy, povrch je také vhodné zdrsnit. Druhou možností je nechat zinkovaný plech (např. okap) nejdříve mírně zkorodovat, potom na něj přilne i běžná barva na rez.

Na nátěr radiátorů, kachlí či komínových systémů musíte použít speciální barvu s vysokou teplotní odolností. To samé platí, když natíráte např. výfukový nebo brzdový systém na autě. Pokud chcete natírat povrchy, které přijdou do kontaktu s potravinami nebo hračky pro malé děti, použijte barvy certifikované pro toto použití.

Příprava povrchu pro barvy přímo na rez

Alfou a omegou kvalitního nátěru a tedy dlouhotrvající ochrany před korozí je důsledná příprava povrchu. Ta se odohráví ve více krocích:

  • Mechanická očista – Povrch v první řadě zbavte pavučin, špíny a různých jiných mechanických nečistot. Hrubé vrstvy rzi je potřebné odstranit broušením – ať už za asistence vrtačky nebo brusky s drátěným kotoučem, drátěným kartáčem nebo brusným papírem. Nejvíc náchylné na rez jsou sváry a různé spoje – těmto místům věnujte zvýšenou pozornost. Pro barvy určené přímo na rez není nutné povrch úplně přebrousit a odstraňovať drobné stopy rzi. Odstranit rez můžete i pískováním, na to je však potřebné speciální vybavení. Také můžete použít chemický prostředek zvaný odrezovač.
  • Odstranění starého nátěru – Starý nátěr nemusíte úplně odstraňovat, pokud dobře drží na podkladě. Pokud se však barva odlupuje, odstraňte ji obroušením nebo špachtlí.
  • Odmaštění – Na odmaštění je nejlepší použít speciální odmašťovací přípravky, případně technický benzín nebo saponát či ředidlo. Pozor, některé druhy ředidla jsou však trochu mastnější, ty nejsou vhodné. Před samotným odmaštěním nezapomeňte povrch přetřít suchým hadrem, abyste odstranili případné zbytky prachu po broušení.

Pro samotný proces natírání je důležitá i teplota a vlhkost. Barvy nanášíme při teplotě nejméně 5 °C při vlhkosti 30–70 %. Čím je okolní teplota nižší a čím je vlhkost vzduchu vyšší, tím déle trvá schnutí a vytvrzení barvy.

Před samotným nátěrem promíchejte barvu v plechovce a při použití více balení stejné barvy (více plechovek) na jednu plochu doporučují výrobci smíchat všechny dohromady, aby se vytvořil jednolitý rovnoměrný barevný odstín. Ten se totiž může při různých výrobních šaržích mírně lišit.

Nejdostupnější barvy na rez

Vyplatí se koupit barvu přímo na rez?

Antikorozní barvy natírané přímo na rez především šetří čas, protože s nimi zvládáte v podstatě dvě činnosti najednou. Hodí se zejména na domácí práce. S těmito barvami, které v sobě kombinují antikorozní, základní i vrchní nátěr totiž nikdy nedosáhnete takovou životnost než s rozpouštědlovými barvami, které aplikujete ve formě základního a vrchního nátěru. Barvy přímo na rez nelze doporučit na silně exponované předměty jako jsou např. podvozky automobilů apod. Při používání jakýchkoliv barev však nezapomínejte na dobrou přípravu povrchu. Ta je totiž základem každého kvalitního nátěru. 


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...Publikováno dne: 23.02.2019
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

KitchenAid Artisan recenze. Kuchyňský robot má bohaté příslušenstvíKitchenAid Artisan recenze. Kuchyňský robot má bohaté příslušenství

Stylový, designový retro kuchyňský robot v mimořádně kvalitním vyhotovení? To je KitchenAid, první a jediný robot s celokovovým tělem. V našem článku vám o něm povíme víc!

Philips Hue: Smart osvětlení, v jehož společnosti se budete cítit jako v budoucnostiPhilips Hue: Smart osvětlení, v jehož společnosti se budete cítit jako v budoucnosti

Inteligentní bezdrátové osvětlení pro domácnost Philips Hue je nejen designovou záležitostí, ale také něčím, co dokáže skutečně zpříjemnit každodenní fungování. Světla si totiž můžete...

Delimano Stone Legend CopperLUX – měděné hrnce, které šetří penízeDelimano Stone Legend CopperLUX – měděné hrnce, které šetří peníze

Pokud hledáte pěkný design, kvalitní materiál a sadu, díky níž bude výbava vaší kuchyně kompletní, vyberte si Delimano Stone Legend CopperLUX. Prozradíme vám její největší výhody i...