Jak natřít střechu a jaká barva na střechu je nejlepší?

Plechová střecha je vysoko, člověku by se zdálo, že si na ní nikdo ničeho nevšimne. Vypadá tak špatně, že už se na ni nemůžete dívat a stále přitahuje váš pohled? Je na čase se jí trochu věnovat!

Stříkání barvy na plechovou střechu

Popraskaná a oloupaná barva nevypadá dobře a co hůř, střecha není dostatečně chráněná. Rez má k ní volný přístup. Jak se o plechovou střechu postarat, aby opět vypadala jako nová?

Prvním krokem je příprava střechy

Je třeba ji natřít. To je jasné. Dříve, než na střechu nanesete novou barvu, pořádně ji na to připravte. Nový nátěr vydrží déle a odstranění drobných nedostatků vám práci podstatně usnadní. Nebojte se vylézt na střechu a pořádně její stav zhodnotit.

Starý nátěr musí pryč

Starý nátěr odstraňte tak, abyste se dostali až k čistému plechu. Pomožte si s odstraňovačem starých nátěrů nebo ji oškrabte pomocí špachtle a drátěného kartáče.

Máte vibrační brusku? Super. Obrušování staré barvy půjde jako po másle. Dlouhé roky, během kterých vás plechová střecha chrání, na ní zanechaly drobná poranění a rez, které je třeba přebrousit a opravit střešním tmelem. Mohla by se tam dostat voda a natírání novou barvou bude zbytečné.

Kvalitní odstraňovače nátěrů

I střechu je nutné nejdříve uklidit

Starou barvu a rez jste ze střechy odstranili, je třeba uklidit. Střechu pořádně pozametejte, opláchněte a nechte vyschnout. Na suchou střechu naneste ✅odrezovač. Vytvoří ochrannou vrstvu a přispěje k renovaci materiálu.

Možností, jak postupovat dál, je několik. Prvním krokem je základní barva a potom vrchní barva podle vlastního uvážení. Pokud si práci chcete ulehčit, využijte barvy na střechy 2 v 1 nebo 3 v 1.

Jakou barvu na plechovou střechu zvolit?

Jste pro první variantu a nejdříve střechu natřete základní antikorozní barvou? Vyberte takovou, která je na vaši střechu určená. Plech máte klasický, nebo pozinkovaný? Výběr barvy závisí na tom, z čeho je střecha vyrobená.

Barva na plechovou střechu

Použití špatné barvy má za následek praskání barvy a její odlupování. Špatný výběr vám zvýší náklady na střechu a sežere mnoho času. Na klasický plech zvolte kvalitní antikorozní základní barvu, na pozinek si vyberte z nabídky barev k tomu určených.

Nezanedbejte vrchní nátěr

Správně zvolte také vrchní nátěr. Na základní syntetickou barvu použijte ✅syntetický email S 2013. Má jej v nabídce každý výrobce a najdete jej v různých cenových hladinách. Pokud před nanesením barvy střechu kvalitně očistíte a odmastíte, budete ji mít krásnou 5 až 8 let.

Na základní polyuretanovou barvu naneste polyuretanový vrchní email. Barvu vám dobré Barvy-laky namíchají do takového odetínu, jaký se vám líbí. Tyto barvy jsou dvojsložkové.

Druhou složkou je tvrdidlo. Je třeba ho do barvy přidat ve správném poměru. Barvu s tvrdidlem dobře promíchejte a nechte 15 minut zreagovat. Připravte si jen takové množství, jaké v ten den spotřebujete. Barva tuhne po 12 hodinách. Na druhý den ji už na střechu nenatřete. Životnost polyuretanového nátěru se odhaduje na 8 až 15 let, ale jen v tom případě, že si střechu předem pořádně připravíte.

Barvy na střechu 2 v 1 a 3 v 1

Mezi nejprodávanější barvy na střechy patří STRECHONA 2 v 1. Jde o základní a vrchní nátěr v jednom. Je to antikorozní alkydová polotmavá barva. 2 v 1 neznamená, že ji na střechu stačí nanést jednou. Netěšte se předčasně. Pokud chcete, aby na střeše vydržela co nejdéle, dopřejte jí aspoň dvě vrstvy. Je určená na kovové podklady jako železo, ocel a zoxidovaný zinek. Střecha se vám po jejím nanesení bude líbit cca 5 až 8 roků.

Barvy 3 v 1 obsahují základní nátěr, plnič a vrchní nátěr. Nemusíte kupovat tři složky zvlášť. Všechno zvládnete jedním tahem. Mezi nejoblíbenější patří Primalex 3 v 1. I v tomto případě platí, že pro dokonalý efekt je třeba natřít aspoň dvě vrstvy. Aplikuje se štětcem nebo stříkáním. Životnost barvy je cca 6 až 10 roků.

Osvědčené produkty koupíte i online

Jak barvu správně vybrat?

Barvu vybíráte podle toho, z jakého materiálu máte vyrobenou střechu. O tom jsme už mluvili. Pokud nátěr obnovujete, přihlížejte i k původnímu typu nátěru. Nejste si jistí, jaká barva to byla? Kdo by si to celé ty roky pamatoval? Kupte nejmenší balení barvy a natřete jím méně viditelnou část střechy. Po týdnu se podívejte, jak barva na střeše vypadá, zda pěkně zaschla a s podkladem nijak nereaguje.

Plechová střecha a její odstíny

Pokud je všechno v pořádku, natřete tuto barvou celou střechu.

Proč zvolit vodou ředitelnou barvu?

Na vnější nátěry střech jsou vhodnější vodou ředitelné barvy. Lépe odolávají teplotním změnám, popraskání a jsou pružnější. Kromě toho, při práci vás neobtěžuje nepříjemný zápach a lépe se s barvou manipuluje.

Štětec, váleček nebo stříkací pistole?

Barvu natřete tak, aby na střeše nezůstal vidět kov a nedostala se k němu voda. Při jejím nanášení si dejte pozor zejména na záhyby, spoje a nerovnosti. Na jejich překrytí použijte štětec. Barvu jím dobře rozetřete a dostanete ji opravdu všude.

Velkou plochu nejsnadněji namalujete válečkem a barvu na střechu natřete rovnoměrně. Stříkací pistole je finančně náročnější, ale barvu rychle dostane na velkou plochu, i na hůře dostupná místa a na rozdíl od štětce pracujete bez šmouh a štětin.

Stříkací pistole zjednoduší vaši práci

Počkejte si na ideální podmínky

S barvami se najlépee pracuje při teplotě 20–25 °C a při relativní vlhkosti vzduchu nejvíc 75 %. Pokud plánujete natírat plechovou střechu, počkejte si na chladnější počasí pod mrakem. Ředidla v barvě se nebudou tak odpařovat a nemusíte ji často ředit. Umíte si představit trávit den na střeše při 30° teplotách? I to je jeden z důvodů, proč je lepší střechu natírat na jaře nebo na podzim.

Bezpečnost na prvním místě

Nezapomínejte na bezpečnost. Jste na střeše a stát se může cokoliv. Vidíte komín? Spřátelte se s ním, aby vás na střeše měl kdo jistit. Stačí se k němu přichytit lanem. Příjemné natírání!

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.Publikováno dne: 24.02.2019
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti

Při nabídce příliš levných výrobků většina z nás zbystří pozornost v očekávání, že výrobek bude oproti konkurenci méně kvalitní či spolehlivý. Jaké je tedy nářadí značky Parkside z Lidlu?

Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká

To, co běžně nazýváme barvou, je ve skutečnosti nátěrová hmota. Jaké nátěrové hmoty známe a na co všechno je můžeme použít?

Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat

Přemýšlíte nad tím, jak se řeže dřevo do přesně určeného stupně? Na svědomí má všechno pokosová pila. Víte, na co myslet při její koupi?