Jak vybrat čerpadlo do studny nejen na zalévání

Studna v domě je skutečně skvělým pomocníkem. Výrazně šetří vaši peněženku, protože nemusíte plýtvat pitnou vodou z umyvadla. 

Nejlepší čerpadlo do studny

Zároveň nejste závislí na dodávkách vody od vodárny a kdykoliv můžete využít vaši studnu. Voda může být následně použitá pro zvířata, na zalévání, ale také do bazénů. Se studnami se bezpochyby pojí i čerpadla. A přesně to, jak se řídit při výběru a koupi tohoto zařízení vám dnes poradíme. 

Oblíbené typy ponorných čerpadel

Jaké máme možnosti (druhy čerpadel)?

Čerpadla do studny v zásadě dělíme do 2 kategorií. Existují povrchová samonasávací čerpadla, tzv. vodárny nebo můžete investovat do ponorného čerpadla - ponorky, které je umístěné přímo ve studni. Jejich různosti nacházíme zejména v maximální hloubce, v níž dokážou operovat, a také ve způsobu jejich fungování.

Povrchová čerpadla - domácí vodárny

Tato nasávací čerpadla se používají při menších hloubkách. Vodu dokážou nasávat z maximální hloubky 8 metrů. Je však nutné počítat s tím, že výška hladiny se může měnit (sucha, deště), a proto je dobré, když si necháte rezervu přibližně jeden metr. Vyhnete se tak nepříjemným a hlavně zbytečným starostem. Obvykle se instaluje do budky, šachty nebo do domu.

Čerpadlo do studny

Ponorná čerpadla - "ponorky"

Jak už z jejich názvu vyplývá, tato čerpadla dokážou čerpat vodu i z mnohem větší hloubky než 8 metrů. Nejdůležitějším parametrem je jejich výtlak, protože fungují tak, že jsou ponořená do vody, kterou následně vytlačují nahoru nad sebe. Důležitý je i jejich průměr, který by měl být takový, aby nedošlo k zaseknutí při vytahování čerpadla. Doporučuje se používat u vrtaných studní a jsou vhodná zejména pro ty, kteří čerpají vodu jen občas. Po použití je můžete jednoduše vytáhnout ze studny a uskladnit. Dražší a kvalitnější typy dokážou čerpat vodu až z hloubky 80 metrů.

Kvalita vody – jakou vodu budeme čerpat?

Ještě stále jste si nevybrali? Důležitým faktorem je kvalita vody, resp. jaká je její čistota. 

Čistá pitná a užitková voda 

Neboli voda ze studny nebo nádrže. Využít můžete jak nasávací čerpadla, tak i ponorná. U užitkových čistých nebo málo znečištěných vod je důležité, aby bylo čerpadlo vybavené filtrem proti nečistotám. Pozor si dejte na skutečnost, že některá čerpadla nereagují příliš kladně na zvýšený obsah chloru (např. ve vodě v bazéne), a i to je nutné zohlednit. Před čerpáním byste se měli zbavit i jemného písku.

Kvalitní čerpadlo na vodu

Znečištěná a kalná voda 

Na znečištěnou, kalnou a splaškovou vodu z nádrží jsou určené speciální modely ponorných čerpadel – kalová čerpadla. Filtrační systém propustí jen nečistoty určité velikosti. Jde o robustní čerpadla, která jsou vyrobená z kvalitních a hlavně odolných materiálů jako litina nebo nerezová ocel. Některá kalová čerpadla mají dokonce i systém na řezání nečistot na menší kusy.

Využití čerpadla – průtok a tlak

Pokud plánujete využívat čerpadlo jen čas od času na zahrádce, vůbec nemusíte investovat závratné částky do mohutných antikorových čerpadel. Klidně si vystačíte i s levnějšími variantami z plastu. Pokud však budete čerpat vodu nepretržitě 24 hodin, je důležité, aby čerpadlo zvládlo větší zátěž a bylo z pevnějšího materiálu.

Na klasické zalévání potřebujete velký tlak a velký průtok. Pokud chcete odčerpávat vodu z bazénu nebo čerpat kal, vystačíte si i s menším tlakem, ale zato velkým průtokem. Při trvalém zásobování vodou je situace opačná – velký tlak a menší průtok.

Co rozhoduje o celkové kvalitě čerpadla?

O kvalitě čerpadla všeobecně vypovídají 2 prvky – použitý materiál a výrobce. Ideální je, když je čerpadlo vyrobené z odolného a pevného materiálu. Například z antikorozní oceli. Ta se používá u kalových čerpadel, klasická zahradní čerpadla jsou doplněná o plast.

Čerpadlo do studny

Důležitá je kvalitní a hlavně trvanlivá mechanická ucpávka mezi elektromotorem a čerpadlem. Motor by měl mít nízkou spotřebu energie a ochranu proti tepelnému přetížení, ke kterému může dojít při delším používání.

I když je to už v dnešní době samozřejmostí, stále dbejte na to, abyste nakupovali u ověřených prodejců. Samotná čerpadla by měla být řádně certifikovaná a tím pádem kvalitní a bezpečná. Zkontrolujte si uživatelské recenze a také se informujte o možnosti servisu přímo u prodejce.

Oblíbené typy ponorných čerpadel

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentářPublikováno dne: 21.03.2019
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaký ohřev bazénu? Solární, nebo elektrický svépomocí Jaký ohřev bazénu? Solární, nebo elektrický svépomocí

Ohřev bazénu je skvělou možností, jak si koupací sezónu prodloužit na jejím začátku nebo konci. Je elektrický ohřev bazénu výhodný? Jak funguje solární ohřev bazénu? Poradíme vám jak na...

Písková nebo kartušová filtrace do bazénu. Která je nejlepší? Písková nebo kartušová filtrace do bazénu. Která je nejlepší?

Pokud chcete mít bazén, měli byste k němu přikoupit také spolehlivý filtrační systém, který ho bude zbavovat všech nečistot usazených na dně a ve vodě. Je lepší písková nebo kartušová...

Jak zchladit interiér i bez klimatizace Jak zchladit interiér i bez klimatizace

Během léta si každý z nás aspoň občas vzpomene na luxus v podobě klimatizace. My jsme pro vás sesbírali účinné rady a tipy, které vám mohou pomoci zchladit se i bez ní.