Chodítko pro děti: Vyberte si z těch nejlepších podle recenzí

V mnohých rodinách patří chodítka k povinné výbavě pro dítě v prvním roce života. Na druhé straně je však mnoho rodičů, kteří řeší dilema, zda je vůbec chodítko pro dítě vhodnou volbou. Umíte se v nich orientovat?

Nejlepší chodítka pro děti

Tzv. pavouci jsou v nebídce dětských kamenných obchodů i na internetu. Kromě podpory při prvních krůčcích vašeho drobka zahrnují mnohá chodítka zábavné aktivity, zvuky a světélka na zabavení. Potřebuje však vaše dítě pavouka na to, aby se naučilo chodit?

Oblíbená dětská chodítka

Dětské chodítko/pavouk pro děti

Většina dětí se v prvním roce života začíná stavět na nohy a začíná dělat první kroky. Rodiče často sáhnou po chodítku, aby mu je ulehčili. V nabídce jsou klasická sedací chodítka a aktivní chodítka. Od kdy používat chodítko pro děti? Klasická chodítka se mohou používat obvykle od 8 měsíců do doby, dokud dítě nezačne chodit samo. V chodítku má dítě přístup téměř všude.

Dětské chodítko na tlačení, tedy aktivní chodítko, je vhodné na použití od přibližně 9 měsíců. Tento typ pomáhá dítěti zdokonaľovat chůzi a v případě, že máte děvčátko, zároveň slouží místo kočárku pro panenky. Považované je za bezpečnější variantu.

Nejlepší chodítka na trhu

Chodítko pro děti – ano, nebo ne?

Názory na používání pavouka pro děti se různí. Rodiče si většinou chodítko pochvalují, protože jim aspoň na chvíli uleví a svoje dítě nemusí pozorně sledovat na každém kroku. Lékaři však mají opačný názor a chodítka neschvalují. Proč?

Plastové chodítka pro děti

Ve většině případů podle nich chodítka nepomáhají rozvoji chůze, dokonce mohou vývoj chůze zbrzdit. Pavouk není z tohoto úhlu pohledu vhodný kvůli jeho nepříznivému vlivu na vývoj páteře, způsobuje asymetrii dolních končetin při pohybu. Chodítko údajně nepodporuje ani vývoj obranných reflexů při chůzi. Když dítě spadne při chůzi na zadek, tyto reflexy se aktivují, pokud je v chodítku, nic takového se neděje. Lékaři poukazují také na to, že chodítka způsobují problémy s klouby a ztuhnutí končetin.

K těmto negativním následkům dochází především tehdy, když rodiče svoje dítě posadí do chodítka dříve, než dokáže úplně chodit, případně ho potřebují na chvíli jen někam odložit. Dítě se nejdříve staví u nábytku, opírá se bokem nožiček a až po pár dnech po prvním postavení obvykle začne dělat první kroky. Přitom se opírá o celé chodidlo.

Dřevěné chodítko

Dítě obvykle celou nohou na zem nedosáhne a používá tím pádem na chození špičky. Podle pediatrů si dítě nezpevňuje dostatečně páteř a svaly. První kroky jsou vždy ze strany na stranu, až dítě najde správnou balanci, v chodítku stojí/sedí rovně, takže si nezpevňuje páteř správně. Ohrožené jsou i bederní klouby, protože je na nš vyvíjený tlak, přičemž klouby ještě nejsou dostatečně vyvinuté.

Výhody chodítka jsou v tom, že neslouží jen jako podpora chození, ale také rozvíjí jemnou motoriku dítěte. Panely na hraní, které obsahuje většina chodítek, jim pomáhají poznávat barvy, zvířátka, zvuky nebo tvary.

Používání chodítka pro děti

Rodiče mají v současnosti na výběr velmi mnoho možností, jak dítě zabavit a trochu si ulevit. Pokud uvažujete nad chodítkem jen kvůli tomu, abyste dítě zabavili, raději po něm nesahejte. Každé dítě se vyvíjí vlastním tempem a žádné urychlování nepotřebuje. Zodpovědět otázku, kdy dát dítě do chodítka a zda vůbec, si tak musí každý rodič sám za sebe.

Máma a syn

Také v případě chodítka pravděpodobně platí to, co v případě jiných věcí – pokud se používá správně a s mírou, škodit by nemělo. Když dítě neumí samo chodit, nebo dokonce ani samostatně stát, není přirozeně na chůzi připravené. Chodítko mu potom může víc uškodit než pomoci. Pokud však už váš drobek chodí sám, zvažte, zda pomůcku na chození vůbec potřebuje. Dbát na bezpečnost je třeba totiž v každém případě – ať už si hraje na dece, v ohrádce nebo „pobíhá“ v chodítku.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.Publikováno dne: 02.04.2019
Hodnocení článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Dětský kolotoč nad postýlkou se světlem či projektorem? Recenze chválí Fisher Price a Chicco Dětský kolotoč nad postýlkou se světlem či projektorem? Recenze chválí Fisher Price a Chicco

Dětský kolotoč upoutá pozornost vašeho dítěte a jemná melodie ho příjemně uklidní. Proč kolotoč nad postýlku zavěsit a jak ho správně vybrat? 

Hnízdo do postýlky a ochranný mantinel: Kupovat, nebo vyrobit doma? Hnízdo do postýlky a ochranný mantinel: Kupovat, nebo vyrobit doma?

Hnízdo do postýlky je dnes neodmyslitelnou součástí výbavičky. Maminky ho chystají už před narozením dítěte, ačkoliv názory odborníků se různí. 

Dětská vanička nebo koupací kbelík? Poradíme vám, jak koupat děťátko! Dětská vanička nebo koupací kbelík? Poradíme vám, jak koupat děťátko!

Večerní koupel patří obvykle k příjemnému zakončení dne nejen v případě dospělých, ale i dětí. V čem nejraději koupete vaše dítě vy?