Čtečky knih: Víte, jaké funkce mají a která je ta nejlepší?

Setkali jste se už s názorem, že klasické knihy budou za sto let patřit historii? Je to věc názoru, klasické knihy z papíru však vždy budou patřit na police knihoven. Alternativou k nim jsou stále více oblíbené čtečky knih.

Nejlepší čtečka knih

Víte, jak toto zařízení v praxi funguje, jakými funkcemi je vybavené a které parametry jsou při koupi rozhodující? Zjistili jsme za vás! Rozhodování mezi knihou a čtečkou knih bude mnohem jednodušší.

Oblíbené čtečky knih

Co to je čtečka knih?

Jde o přenosné zařízení, které umožňuje čtení elektronických knih, tzv. e-booků. Čtečky jsou určené primárně na zobrazování knih v elektronické (digitální) podobě. Stejně tak poslouží při studiu v případě, že potřebujete číst studijní materiál. Čtečku využijete doma i na cestách.

Čtení elektronické knihy

Klasické čtečky knih fungují na principu elektronického inkoustu – E-ink. Tento systém se snaží hodnověrně zobrazovat text tak, jak ho vidíte v klasické knize. V zásadě jde o napodobení elektrického papíru. Právě tento systém je definicí klasické elektronické čtečky. Proč? Protože čtečky vybavené LCD displeji by se klidně mohly zařadit mezi méně výkonné tablety s omezenou funkčností. Klasickou e-čtečku knih nenahradí žádný tablet. Při výběru je důležité vědět, na co přesně chcete čtečku používat, jak často nebo kde. Trh nabízí velké množství čteček, záleží na požadavcích čtenáře.

Výhody čtečky knih

  • Jedna čtečka, sto knih – je to tak, e-čtečka knih vám umožňuje mít v paměti stovky knih. Přitom s sebou nemusíte vláčet celou knihovnu. Všechno máte v jednom zařízení.
  • Přizpůsobení textu – každé vydavatelství, každý autor má svůj vlastní styl psaní, a dokonce i písma. Font či jeho velikost nám ne vždy musí vyhovovat. U klasické knihy se s tím nějak musíte smířit. Čtečka knih vám umožňuje si text přizpůsobit tak, aby vyhovoval vám. Navíc pokud něčemu nerozumíte, drtivá většina čteček má integrovaný významový nebo cizojazyčný slovník.
  • Kompaktnější rozměry – nejenže je čtečka lehčí než klasická kniha, ale dokonce i menší a rozhodně kompaktnější. Klidně si ji strčíte do tašky s notebookem nebo do příruční tašky. Navíc nemusíte obracet strany ani čtečku držet v rukách. Klidně si ji můžete opřít ve stojanu a text posunout jedním tahem nebo kliknutím.
  • Jednoduchý nákup – nemusíte chodit do knihkupectví, abyste si váš oblíbený titul mohli koupit. Přitom než ho najdete, ztratíte určitě i nějaký ten čas. S e-čtečkou knih si najdete a koupíte chtěný titul během několika minut.
  • Kompatibilita a univerzálnost – některé čtečky podporují připojení k Wi-Fi, umožňují přehrávání hudby nebo audio knih. Využít je může opravdu kdokoliv. Starší, mladší, nebo dokonce děti.

Jak vybrat čtečku knih

Pokud se rozhodujete pro koupi elektronické čtečky knih, zřejmě patříte mezi vášnivé čtenáře, kteří chtějí mít všechny svoje knihy pohromadě i na cestách. Nejlepší čtečka knih zřejmě neexistuje, ale jestli takovou hledáte, měli byste umět odpovědět na tyto otázky:

    • Jak často plánuje číst?
    • Jak dlouhý čas strávíte při čtení?
    • Hledáte čtečku i na jiné využití?

Oblíbené čtečky knih

Pokud znáte odpovědi, dostáváme se k dalšímu důležitému kroku. Tím jsou parametry, kterých je nutné si před koupí všímat. Existují různé druhy čteček s různymi parametry od displeje až po způsob nakupování knih. Čtečka knih Kindle nebo čtečka knih PocketBook patří mezi elitu. Možná vám to teď nic neříká, ale za chvíli budete přesně vědět. o co vlastně jde.

Typ displeje čtečky knih

Na trhu existuje segment čteček knih díky displeji se systémem E-Ink, druhým typem je klasický LCD displej. Každý má svoje výhody i nevýhody. Pokud však chcete číst často a skutečně se soustředit pouze na čtení, displej E-Ink je k tomu předurčený.

  • E-Ink – vytváří efekt elektrického papíru a písmem i vzhledem působí jako skutečný text v tištěné podobě. Text má ideální kontrast a je čitatelný i na slunci. Zároveň není výrazně podsvícený, a tedy je šetrný k očím a čtečka vydrží mnohem délee díky energetické úspoře. Dnes jsou vyvinuté inovativní E-Ink displeje s podsvícením, které vůbec nesnižují výdrž čtečky. Tento displej neumožňuje práci s rychlými projekcemi (video, internet), protože při každém pohybu se text znovu vykresluje a frekvence procesoru nepatří k nejvýkonnějším.
  • LCD – klasika, kterou zná každý. Vždyť který televizor, mobil, tablet nebo notebook ho nemá. LCD displej má svoje nesporné výhody. My si však stojíme za tím, že ačkoliv je obraz krásně vykreslený s vyšším rozlišením, výkonnějším procesorem a rychlejšími reakcemi, klasické knize se vůbec nevyrovná. Navíc je pro oči škodlivější a zařízení nevydrží v pohotovosti tak dlouho.

Velikost a rozlišení displeje

Nejčastější volbou v případě E-Ink displejů je velikost displeje 6“ (palců). Jsou kompaktní a vhodné na čtení souvislého textu. Na trhu najdete i E-Ink displeje s 9“ či 12“. Ty jsou však méně kompaktní a možná až zbytečné. U LCD displejů je velikost ve stejném rozmezí.

Velikost displeje čtečky

Čtečky se ovládají prostřednictvím dotykového displeje, který reaguje rychle a plynule. V případě E-Ink displejů jsou reakce občas pomalejší, neboť jejich rychlost vykreslování obrazu je mnohem nižší. Výhodou je, když čtečka knih podporuje i hardwarová tlačítka.

Rozlišení v závislosti na velikosti displeje určuje, jak kvalitní obraz bude. Nejčastější je rozlišení 600x800, 1024 x 758 nebo 1440 x 1050 pixelů, neboť klasické čtečky knih vyšší rozlišení v zásadě ani nepotřebují.

Podpora formátů e-booků

Ne vždy je možné přečíst knihu jedné čtečky i na druhé. Jejich obsah nelze sdílet, protože různé čtečky podporují různé formáty knih. Najdou se i univerzální, ale obvykle má každá čtečka předurčené, který formát bude preferovat.

Čtečka Amazon Kindle a čtečka Amazon PocketBook jsou v tomto segmentu známým artiklem. Knihy mají širokou základnu vlastníh e-booků, které si po koupi zasíláte na e-mail a následně knihu přesunete do paměti vaší čtečky knih. Ne každá čtečka však funguje takto. Mnohé čtečky podporují formáty jako:

  • PDF
  • TXT
  • DOC
  • DOCX
  • Mobi - Kindle
  • ePUB

Minimálně jeden z těchto vaše čtečka podporovat musí. Každý z formátů má svoje specifika. Například PDF formát má tu nevýhodu, že nelze měnit jeho písmo a při zvětšování se rozpadává linie odstavců. Formát MOBI je určený pro Kindle, ale v případě, že ho podporuje i jiné zařízení, je velmi adaptivní. ePUB je pro změnu univerzální formát, který podporuje každé čtecí zařízení, paradoxně kromě čteček Amazon Kindle.

Jak nahrát knihy do čtečky? Při nahrávání knihy do vašeho zařízení se možná setkáte s pojmem DRM. Tato zkratka je od pojmu Digital Rights Management. Jde o systém ochrany autorských práv, který má zabránit volnému šíření či kopírování.

Proces samotného nahrávání však není ničím složitý. Klasický způsob, kdy e-knihu zakoupíte a prostřednictvím USB kabelu vložíte do vaší čtečky je velmi běžným. Stejně jako ten, že prostřednictvím připojení přes internet stáhnete knihu přímo do čtečky a jednoduše čtete. Vždy pozorně sledujte formát, ve kterém daná kniha je.

Výdrž čtečky a připojení

LCD displej je energeticky náročnější. U E-Ink displejů máte zaručenou výdrž i několik týdnů, a to na jedno nabití. Obvykle se výdrž elektronických čteček uvádí v otočených stranách, tedy v jejich počtu. Jde o rozpětí 10 až 20 tisíc otočení. Je třeba však myslet i na vedlejší činitele spotřeby jako Wi-Fi.

Displej čtečky knih

Nabíjení obvykle probíhá za pomoci USB kabelu, kterým nabíjíte zařízení a navíc se jím připojujete i k počítači. Co se připojení týká, dnes už možnost Wi-Fi nechýbí téměř žádné čtečce, i když surfování není tak svižná záležitost jako u výkonných tabletů. Někdy je možné využít internet jen k nákupu knih přes e-shop.

Úložiště E-čtečky

Knihy v elektronické podobě nezabírají mnoho místa. Také proto si klasická čtečka vystačí s operační pamětí 1-4 Gb. Pokud by to však nestačilo, kvůli různým náročným publikacím s obrázky nebo audioknihám, máte možnost rozšířit paměť o paměťovou SD-kartu. Věřte nebo ne, někomu je i 1000 knih málo a slot na 32 Gb v tom případě určitě potěší.

Doplňkové funkce

  • Psaní dokumentů – ne však klasické, jak si představíte v případě tabletů nebo notebooků. Jde o doplňkovou funkci ke knihám, kdy máte možnost si ke knize napsat poznámky. Často však tuto funkci lidé využívají i na psaní čehokoliv, co potřebují. Píšete přímo na displej tahem prstu nebo stylusu.
  • Přehrávání hudby – pokud je čtečka vybavená reproduktory nebo vstupem 3.5 jack na sluchátka, máte možnost přehrávat audioknihy nebo různé MP3 soubory.
  • Slovníky – jde o zabudovanou funkci, kdy mají čtečky integrované výkladové nebo překladatelské slovníky. V textu stačí označit slovo a čtečka ho přeloží nebo zobrazí jeho význam.
  • Internetová konektivita – obvykle jde o jednoduchý webový prohlížeč, který poslouží na přečtení mailů, sledování Facebooku a podobně. Pomalý E-Ink displej ale na to rozhodně není stavěný, takže na to asi použijete spíše mobil.
  • Předčítání textu – „text-to-speech“ je funkcí, která umožňuje hlasové předčítání knihy. Potřebné je, aby čtečka podporovala jazyk, ve ktorém je e-kniha stažená.
  • strong>Hry a zábava – není to pravidlem, ale v některých čtečkách najdete i jednoduché hry, které vám umožní se odreagovat a „zabít“ čas v případě, že si od čtení chcete odpočinout.

TIP: Kde koupím e-knihy? O to se bát skutečně nemusíte. I naše knihkupectví disponují širokou nabídkou e-titulů, které si můžete koupit. Existují i různé weby, kde si knihy můžete za poplatek zakoupit a stáhnout, samozřejmě s tím, že mají schválená autorská práva. Natrefíte i na množství titulů zdarma, protože jim už vypršela autorská práva.

Nejlepší čtečky knih

Nejlepší je nechat si poradit od lidí, kteří čtečku knih používají. Recenzí na čtečky knih není málo. Dovolili jsme si proto vybrat ty nejlepší čtečky knih na základě názorů, zkušeností a referencí uživatelů.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...Publikováno dne: 15.03.2019
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Philips Hue: Smart osvětlení, v jehož společnosti se budete cítit jako v budoucnostiPhilips Hue: Smart osvětlení, v jehož společnosti se budete cítit jako v budoucnosti

Inteligentní bezdrátové osvětlení pro domácnost Philips Hue je nejen designovou záležitostí, ale také něčím, co dokáže skutečně zpříjemnit každodenní fungování. Světla si totiž můžete...

Test Magazín – vysavače. Které klasické vysavače jsou nejlepší?Test Magazín – vysavače. Které klasické vysavače jsou nejlepší?

Relace Test Magazín z produkce RTVS nám odhalila, které výrobky se vyplatí kupovat a jaké faktory jsou rozhodující při výběru. Podívejte se na kompletní výsledky.

Delimano Stone Legend CopperLUX – měděné hrnce, které šetří penízeDelimano Stone Legend CopperLUX – měděné hrnce, které šetří peníze

Pokud hledáte pěkný design, kvalitní materiál a sadu, díky níž bude výbava vaší kuchyně kompletní, vyberte si Delimano Stone Legend CopperLUX. Prozradíme vám její největší výhody i...