Nejlepší elektrocentrály i na chatu jsou Honda, Heron a Güde

Pokud vám chybí elektrická energie na místech, kde není dostupná rozvodná síť, máte několik možností. Tou první je užívat si zvuky přírody a ticho bez hlučných elektrických spotřebičů.

Elektrocentrála na chatu

Druhou je použít jako záložní zdroj 12V autobaterii a měnič z 12 na 230 V – v tomto případě ale přicházejí starosti s nabíjením baterie a jejím neustálým přenášením. Kapacita baterií a výkon, který dokážou měniče dodat, také není oslnivé. Jedinou možností, jak plně nahradit elektrickou rozvodnou síť, tak zůstávají motorové generátory elektrické energie – elektrocentrály.

Výběr elektrocentrály není tak jednoduchý, jak se na první pohled může zdát. Abyste se v něm dokázali zorientovat, přinášíme vám výběr pěti nejlepších elektrocentrál, které můžete koupit spolu s návodem, jak si vybrat tu správnou pro vaše účely.

Nejoblíbenější elektrocentrály

Elektrocentrála na chatu, na kempování nebo na stavbu?

Elektrocentrálu byste měli v první řadě vybírat podle účelu využití. Na chatě, zahradě nebo při kempování budete relaxovat a napájet běžné domácí spotřebiče, případně hobby nářadí. Prvořadým kritériem tedy bude nízká hlučnost a ekologický provoz. Pokud pracujete na stavbě nebo provádíte práce v terénu, hlučnost vám nevadí, ale potřebujete obrovský výkon a spolehlivost v náročných podmínkách a za každého počasí.

Typy motorů

 • Čtyřtaktní benzínový – Centrály na benzín jsou nejčastějším typem, se kterým se setkáte. Nabízejí skvělý poměr cena/výkon, snadno dostupné palivo a nízkou hlučnost v porovnání s dvoutaktními a dieselovými motory. Mají stabilní otáčky a také jsou poměrně lehké na přenášení.
 • Dvoutaktní benzínový – Na trhu najdete i menší generátory s dvoutaktním benzínovým motorem – ten poznáte zejména z křovinořezů, motorových pil nebo zahradních čerpadel. Dvoutaktní benzínový motor má jednodušší konstrukci, je lehčí a lacinější na výrobu. Má však vyšší spotřebu paliva a pracuje ve vyšších otáčkách – je tedy hlučnější a má nižší životnost. Vyžaduje příměs oleje do benzínu, aby se zajistilo mazání. Nedodržování správného poměru oleje a benzínu má vliv na výkon a hlavně životnost motoru. Protože motor spaluje i olej, není šetrný k životnímu prostředí (je na tom ještě hůř než dieselový).
 • Dieselový – Dieselové elektrocentrály jsou hlučnější a méně ekologické, avšak dieselové motory dokážou poskytnout vyšší výkon a z dlouhodobého hlediska jsou spolehlivější. Dieselový motor je prostě pracant určený do náročných provozních podmínek. Hodí se na stavbu nebo jako záložní zdroj pro komerční a průmyslové objekty.
 • LPG – Zkapalněný ropný plyn, nebo pokud chcete propan-butan se osvědčil jako laciné, spolehlivé a zejména ekologické palivo pro automobily (emise ze spalování LPG jsou mnohem čistší než z benzínu). Nic tedy nebrání jeho využití i v motorech elektrocentrál. Jde v podstatě o klasický spalovací motor na benzín, který však musí být pro provoz na LPG přizpůsobený. Provozní náklady na tuto elektrocentrálu se pohybují na úrovni cca 50–60 % proti benzínovým. Pohon na LPG je bezpečný, avšak při manipulaci s propan-butanovými lahvemi je tu proti benzínu určité zvýšené riziko, protože jde o plyn.

Benzínová elektrocentrála

Startování motoru

Elektrocentrály vyšší tříedy mají vestavěný startér s baterií, takže nastartování je otázkou stlačení tlačítka. Ty bez startéru se uvádějí do provozu ručním startováním mechanismem s lanem, podobně jako např. motorové pily nebo křovinořezy. To vyžaduje poměrně velkou sílu, takže nastartování může představovat problém např. pro ženy nebo starší a slabší lidí.

Třífázová zásuvka 400 V

Ne každá elektocentrála je vybavená velkou třífázovou zásuvkou na 400 V (resp. kdysi 380 V). Třífázové napájení většinou potřebují stroje s větším odběrem proudu – například kompresory, velké pily, svářečky apod. Pokud tedy potřebujete používat tento stroj, prověřte si, jestli elektrocentrála disponuje třífázovým výstupem.

Dejte si však pozor, protože některé elektrocentrály neumožňují současně používat běžné 230V spotřebiče s těmi na 400 V. Také není možné do třífázové zásuvky připojovat podružný rozvaděč, který napětí dělí na více jednofázových 230V zásuvek. Je to kvůli faktu, že jednotlivé fáze generátoru musí být vždy zatížené rovnoměrně.

Bezpečné připojení elektroniky

Ne každá elektrocentrála umožňuje připojení elektronických přístrojů, jako např. počítače, televizory, audio aparaturu apod. Je to z důvodu, že při vypínání a zapínání spotřebičů s větším odběrem může napětí kolísat směrem dolů i nahoru. V případě podpětí se mohou přístroje chovat nestabilně, vypínat se nebo restartovat. V případě přepěťových špiček však hrozí dokonce poškození elektronických obvodů.

Připojení spotřebičů na elektrocentrálu

Kolísání napětí ani přepěťové špičky nevadí jednoduchým spotřebičům bez elektroniky. Těmi jsou například ruční nářadí, pily, kompresory, mixéry, ledničky, žárovky, ohřívače a vařiče. Pokud však chcete připojit jemnou elektroniku, musí být elektrocentrála vybavená regulací výstupního napětí – funkce AVR (automatic voltage regulation). AVR je více druhů, od analogových obvodů přes kvalitnější digitální, které reagují na kolísání rychleji a poskytují tak větší stabilitu napětí. Nejčistší a nejstabilnější napětí však poskytují elektrocentrály s tzv. invertorem. Generátor v nich vyrábí jednosměrné napětí, které je elektrickými obvody invertoru transformované do podoby hladkého sinusového střídavého napětí, které je mimořádně stabilní a nevadí ani těm nejcitlivějším elektronickým přístrojem.

Odhad potřebného výkonu

V první řadě si spočítejte výkon všech spotřebičů, které chcete současně z elektrocentrály napájet. Myslete i na skutečnost, že ne všechny spotřebiče a stroje budete obsluhovat současně – např. v panelákovém bytě také nepoužíváte současně elektrický sporák, pračku, mikrovlnku a rychlovarnou konvici, protože rozvodná síť v bytě na toto zatížení není dimenzovaná. Je tedy zbytečné kupovat příliš předimenzovanou elektrocentrálu, která je nejen dražší, ale má i vyšší spotřebu paliva.

Stejně tak není vhodné elektrocentrálu poddimenzovat. Pokud totiž pracuje na hraně, případně za hranicí svých možností, může přestat fungovat regulace a stabilizace napětí, případně hrozí i poškození samotného generátoru.

Pro ilustraci, běžný panelákový byt je vybavený jističem s hodnotou 25 A, což je i maximální teoretický odebíraný proud. Maximální odebíraný výkon elektrických spotřebičů v jednom bytě je tedy následovný: 230 V × 25 A = 5750 VA.

Tento údaj platí pro všechny spotřebiče včetně osvětlení. Samotné zásuvkové obvody jsou obvykle jištěné 16A jističem, ze zásuvek tedy můžete dostat výkon: 230 V × 16 A = 3680 VA

Na proud 16 A je dimenzovaná většina standardních 230V zásuvek pro domácí použití, také i většina 230V spotřebičů.

Poznámka: při posuzování výkonu střídavého proudu je nutné rozlišovat mezi zdánlivým, činným a jalovým výkonem. Objasnění těchto pojmů je však už mimo rozsah tohoto článku, pro zjednodušení tedy uvádíme vždy zdánlivý výkon zařízení v jednotkách voltampér (VA), což je maximální výkon, který musí rozvodná síť spotřebiči dodat pro jeho správné fungování. Stejný výkon udávají také výrobci elektrocentrál.

Výkon indukčních spotřebičů a koeficienty přepočtu

Situaci, týkající se výkonového dimenzování elektrocentrál nám komplikují spotřebiče nebo stroje, které pracují s velkou indukčností nebo kapacitou. Jsou to především elektromotory, kompresory, svářečky, ale také velmi silné zesilovače nebo zařízení, která mají na vstupu výkonný transformátor. Tato zařízení totiž pracují s obrovskými rozběhovými proudy, které např. u velkých asynchronních elektromotorů mohou dosahovat až osminásobku běžného provozního proudu.

Výrobci elektrocentrál na to myslí, a proto doporučují výkon přepočítat koeficientem, nazývaným také výkonový přesah, podle druhu spotřebiče. Samozřejmě, krátkodobé výkonové špičky může elektrocentrála zvládnout bez poškození, avšak pokud nebude mít elektromotor dostatečný rozběhový proud, jednoduše se neroztočí a stroj nebude fungovat

Elektrocentrála na napájení vrtačky

 • Spotřebiče odporového charakteru – Pro odporové elektrospotřebiče platí, že za studena také odebírají větší proud. Proto pro spotřebiče, jako jsou například žárovky, zářivky, elektrické ohřívače, trouby na pečení nebo vařiče byste měli počítat s cca 1,5násobnou rezervou.
 • Malé elektromotory – Sem řadíme ruční nářadí jako např. vrtačky, úhlové brusky, frézy, el. řetězové pily apod. Obsahují komutátorové motory, které nemají extrémní rozběhový proud, ale přece je u nich nutné kvůli indukčnosti vinutí počítat s výkonovým přesahem na úrovni cca 2 – 2,5násobku provozního proudu.
 • Stroje s těžkým startem – Patří sem např. čerpadla, kompresory, svářečky, cirkulárky, domácí vodárny, ale i ledničky, klimatizace a chladicí agregáty. Ty obsahují tzv. indukční motory, které vyžadují velmi vysoký rozběhový proud (v extrémních případech je to až osminásobek provozního proudu). Obrovský náběhový proud mají také zařízení s kapacitní zátěží – např. ta, která obsahují spínané zdroje s velkým výkonem.
  Sem patří invertorové svářečky, velmi výkonné zesilovače pro audio aparatury apod. V praxi se pro tyto náročné stroje osvědčil přepočet pomocí koeficientu 3,5–5.

Výkon tedy můžeme přepočítat následovně:

 • Zařízení: ruční vrtačka
 • Jmenovitý výkon zařízení: 800 W
 • Koeficient: 2 (malé elektromotory)
 • Potřebný výkon: 800 × 2 = 1600 W

Pokud je na zařízení uvedený pouze napájecí proud, výkon přepočítáme následovně:

 • Zařízení: čerpadlo na vodu
 • Jmenovitý proud: 6 A
 • Jmenovité napětí: 230 V
 • Jmenovitý výkon: 6 × 230 = 1380 W
 • Koeficient: 5 (indukční stroje s těžkým startem)
 • Potřebný výkon: 1380 × 5 = 6900 W

Rozměry a hmotnost

Rozměry a hmotnost elektrocentrály jsou také parametry, které byste neměli při výběru zanedbat. Na trhu existují i malé centrály v plastovém krytu s uchem. Jsou kompaktní, lehké, velmi tiché a určené na časté přenášení – jejich využití je tedy zejména v domácnosti, na chatách nebo při kempování. Můžete je jednoduše přenést např. za roh, kde vás nebude rušit jejich hluk. Samozřejmě mají nižší výkon, obvykle do 2000 W.

Dieselová elektrocentrála s nižším výkonem

Elektrocentrály s výkonem kolem 3000 W jsou mnohem těžší a váží kolem 45 kg. Umísťují se do ochranného trubkového rámu, který je chrání před poškozením při přenášení. Přemísťování takové centrály však není jednoduché a už vůbec nejde o úkol pro jednoho člověka. Některé z nich jsou proto vybavené kolečky, což se hodí zejména na stavbě nebo při pracích kolem domu, když potřebujete elektrocentrálu často přesouvat.

Provozní prostředí a spotřeba

Elektrocentrálu musíte umístit při provozu do dobře větraných prostor (ideálně do exteriéru). Spalovací motor totiž kromě toho, že vytváří škodlivé zplodiny, také spotřebovává velké množství kyslíku.

Podobně jako u jiných elektrických zařízení, tak i u elektrocentrál se udává jejich odolnost vůči ztíženým provozním podmínkám pomocí stupnice IP. Toto číslo udává ochranu před vniknutím cizích předmětů a před vlhkostí, resp. vodou. Většina elektrocentrál má krytí IP 23, což znamená, že chrání před vniknutím prstů (průměr nad 12 mm, délka nad 80 mm), před vniknutím cizích předmětů větších než 12,5 mm a před „kropením vodou pod úhlem 60°“ (déšť). Elektrocentrálu s krytím IP 23 byste ale přesto neměli vystavovat intenzívnímu dešti. Pokud potřebujete pracovat ve velmi náročných povětrnostních podmínkách, poohlédněte se po centrále s vyšším krytím IP.

Co se týká paliva, běžná středně velká 3000 VA elektrocentrála spotřebuje cca 1,3 l benzínu za hodinu při poloviční zátěži. To znamená, že hodinu elektřiny můžete mít při současné ceně Naturalu 95 za cca 1,80 eur.

Doplňkové funkce

 • Počítadlo motohodin – Protože elektrocentrály nepočítají naježděné kilometry jako auta, obsahují počítadlo motohodin. To ukazuje, po jak dlouhou dobu je stroj v provozu a umožní vám dodržet servisní intervaly pro výměnu oleje, svíček, nastavení ventilů apod. U nejlacinějších modelů však obvykle počítadlo motohodin nenajdete a servis musíte provádět odhadem, resp. podle potřeby.
 • Oil alert – Funkce, která zastaví motor elektrocentrály při poklesu hladiny oleje pod minimální hodnotu a zabrání tak jeho zadření a zničení.
 • Automatická regulace otáček – Motory některých elektrocentrál běží neustále při vysokých otáčkách, přestože je generátor nezatížený, tj. není z něj odebíraný el. proud. Tím však zbytečně roste spotřeba paliva. Když nezatížený generátor nepotřebuje tak velký výkon motoru, mohou se otáčky regulací snížit.
 • Paralelní chod – Některé modely elektrocentrál vyšších tříd s digitální regulací a speciálními el. obvody umožňují i paralelní provoz dvou stejných modelů centrály. Ty se propojí speciálním kabelem a můžete z nich tak napájet zařízení, resp. stroj s vyšším výkonem, než jaký dokáže dodat jediná z centrál.
 • 12 V výstup – Na mnohých centrálách najdete kromě 230V (a 400V) zásuvky také zásuvku, resp. konektor pro připojení 12V akumulátoru. Na tento výstup nikdy nepřipojujte jiné zařízení než olověný akumulátor, pokud to výrobce výslovně nedovoluje. Výstupní napětí totiž v mnoha případech není stabilizované a může překročit i úroveň 20 V. Olověnému akumulátoru to vůbec nevadí, jinému zařízení však hrozí poškození.

Údržba elektrocentrály

Každá motorová elektrocentrála vyžaduje pravidelnou údržbu a servis stejně jako běžný jiný spalovací nebo vznětový motor. Nejčastějšími servisními úkony, na které byste se měli připravit, jsou výměna oleje, výměna, čištění a nastavování svíček, výměna vzduchového, palivového, případně olejového filtru nebo nastavování vůle ventilů. Samozřejměe, pokud si na tyto úkony netroufáte, není nic jednoduššího než svěřit údržbu elektrocentrály nejbližšímu servisnímu středisku výrobce. Zdarma to však nebude.

TOP elektrocentrály na trhu

Starší modely, které se již neprodávají

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.Publikováno dne: 19.11.2018
Hodnocení článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Krémová chemická injektáž zdiva svépomocí? Vyzkoušejte Aqua Stop CreamKrémová chemická injektáž zdiva svépomocí? Vyzkoušejte Aqua Stop Cream

Slyšeli jsete už o tzv. injektáži zdiva? Představíme vám účinný způsob, který vám pomůže vyřešit vlhkost stěn a zdí. A pokud patříte k šikovnějším mistrům, zvládnete to i sami.

Špárovačka – jak vybrat škárovací hmotu na dlažbu, kámen, cihlový obkladŠpárovačka – jak vybrat škárovací hmotu na dlažbu, kámen, cihlový obklad

Plánujete obkládat kuchyni, koupelnu nebo jinou místnost? V tom případě byste rozhodně neměli podcenit výběr škárovací hmoty. Poradíme vám, jak si správně vybrat škárovací maltu tak, aby...

Jak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montážJak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montáž

Čeká vás rekonstrukce koupelny? Určitě jste už přemýšleli nad tím, jaký zvolíte obklad, která vana či sprchový kout se vám do nové koupelny vejde, ale nezapomínejte ani na toaletu. Doba...