Jak vybrat nejlepší elektronické chůvičky? Sledujte recenze

Při slovním spojení elektronické chůvičky si asi většina z nás představí robota, který se o naše děti postará bez mrknutí oka. Trochu však ubereme, doba sice jde kupředu, technologie se rozvíjejí, ale v tomto případě si budeme muset vystačit při opatrování s mírnou asistencí.

Chůvička - vysílačka pro dítě

Co to tedy elektronická chůvička je? Podle čeho si vybírat? To si vysvětlíme v následujících řádcích.

Oblíbené modely elektronických chův

Elektronická pěstounka, nebo baby monitor?

V první řadě existují dva základní pojmy, které tato elektronická zařízení rozdělují do dvou kategorií. Elektronické chůvičky a baby monitory. Elektronické chůvičky jsou elektronická zařízení, v podstatě vysílačky, které přenášejí zvuk a ty modernější dokonce i obraz. Existují audio či video pěstounky nebo kombinace. Dělíme je také na analogové a digitální.

Úkolem elektronické chůvičky je mít dítě pod kontrolou v případě, že postýlka s dítětem se nachází mimo ložnici. Rodiče tak mají rozhodně větší komfort a soukromí. Ať se rozhodnete pro audio pěstounku, která přenáší zvuk, nebo pro video pěstounku, která vám umožní kontrolovat nejen zvuk, ale i pohyb dítěte prostřednictvím obrazu, je jen na vás. Tyto druhy elektronických chůviček nabízejí i množství funkcí. Indikátor pohybu, teploměr, vlhkoměr nebo kontrolu dechu.

Elektronická chůva s videem

Co se týká baby monitorů, jde o specifickou kategorii. Baby monitor slouží na sledování dechu a pohybu dítěte. Kontrolka signalizuje pravidelnost dýchání a následně upozorní rodiče v případě, že jde o kritickou hranici. Nejčastějším důvodem úmrtí kojenců do 1 roka života je totiž Syndrom náhlého kojeneckého úmrtí. Pokud tedy zvažujete koupi baby monitoru, možná je dobrým řešením pouvažovat nad kombinací pěstounky a baby monitoru, který v podstatě spojuje oboje.

Zdroj elektronické chůvičky

Nejčastějším zdrojem elektronické chůvičky je napájení akumulátorem, a tedy bateriemi. Poměrně běžné jsou však i elektronické chůvičky, které jsou čistě jen na napájení z elektrické sítě. Tak či tak, dětská jednotka v pokoji dítěte je obvykle napájená právě elektrickým proudem. Tady je však třeba myslet na to, že v případě například dovolené a podobně nemusí být k dispozici elektrická zásuvka všude. Tady se akumulátorové napájení opravdu hodí. Dnes už není výjimkou, že elektronické chůvičky je možné napájet přes USB, například prostřednictvím powerbanky.

Ještě lepší možnost je obstarat si takovou pěstounku, která zvládne oboje. Baterii i elektrickou síť. Obvykle používáte klasické jednorázové alkalické baterie nebo sáhnete po dobíjecích. Tímto způsobem vydrží rodičovská jednotka klidně i celý den. Baterie však vždy mějte připravené do zásoby. Pokud ne, využijete možnost napájení přes elektrickou síť. V případě baterií však zvýšíte výdrž tím, že budete používat kvalitní dobíjecí baterie. Navíc pokud máte video chůvičku, není nutné nechat displej zapnutý po celou dobu, ale jen ve chvíli, kdy chcete děťátko zkontrolovat.

Dosah rodičovské jednotky

Tento faktor je velmi důležitý. Dosah, který uvádí výrobce, je totiž měřený v čistém prostranství na určitou vzdálenost. Ve skutečnosti čím víc překážek chůvička má, tím je dosah menší. Na mysli máme stěny nebo dveře.

Dosah elektronické chůvičky

Proto zvažte, zda plánujete používat chůvičku v místnosti vedle, nebo na poschodí, zatímco druhá část bude ve vaší ložnici v přízemí. Postačující dosah by měl být aspoň 300 metrů. V bytě je reálný dosah přibližně 100 až 150 metrů. Elektronické chůvičky jsou obvykle vybavené indikátorem dosahu a signalizují vám, jaký je dosah signálu na daném místě. Signál je ovlivněný i frekvencí kanálů. Čím je frekvence kanálů rozsáhlejší, tím je příjem signálu kvalitnější. O tom, že elektronická pěstounka musí být přenosná, není třeba ani diskutovat.

Analog nebo digitál

Toto dělení jsme už uváděli. Co to vlastně znamená? Vskutku jde o podstatný parametr. V případě, že se nacházíte v rušném městském bytě a signál vysílačky může být rušený množstvím různých frekvencí, digitální chůvička je nezbytností.

Sama si totiž nastaví kanál, na kterém je přenos nerušený. U analogového kolegy to děláte vy. V zásadě to není problém, pokud se frekvence nemění. Co ve městech může být problematické, protože se často ruší.

Další funkce

  • Oboustranný přenos – nejenže vy sledujete všechno, co se děje s vaším dítětem, ale díky oboustrannému přenosu můžete s dítětem i komunikovat. Samozřejmě, není to přenos zvuku nejvyšší kvality, ale pokud je dítě neklidné, můžete ho známým hlasem uklidnit a uspat už při náznaku neklidu. Jednoduchým stlačením tlačítka aktivujete mikrofon a hovoříte.
  • Indikátor pohybu – díky tomuto senzoru budete přesně vědět, zda se dítě v postýlce jen převaluje, nebo už přemýšlí jak z postýlky vylézt.
  • Indikátor dýchání – vzpomínaná role baby monitoru, kdy sledujete dechovou frekvenci dítěte s varovným zvukovým indikátorem.
  • Noční osvětlení – příjemné tlumené světýlko je vhodné v případě, že dítě se během noci budí a jdete ho opětovně uspat nebo nakrmit. Tímto jemným světlem mu dopřejete adekvátní komfort.
  • Snímání teploty – elektronické chůvičky se zabudovaným teploměrem vám umožňují kontrolovat teplotu v místnosti s dítětem. Můžete tak teplotu regulovat podle toho, jak se dítě při dané teplotě cítí.
  • VOX režim – respektive ekonomický režim (SMART, ECO MODE), který šetří baterii, během noci se displej automaticky vypne a omezí se i přenos zvuku. Zapne se až v okamžiku určitého podnětu.

Nejlepší elektronické chůvičky

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentářPublikováno dne: 22.11.2018
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak poznat nejlepší tlakové hrnce? Poradíme vám! Jak poznat nejlepší tlakové hrnce? Poradíme vám!

Tlakový hrnec měl kdysi v kuchyních stabilní místo. Z pultů prodejen a  internetových obchodů tyto hrnce úplně nezmizely. Které jsou ty nejlepší? 

Retro kávovary:  Doplněk každé stylové kuchyně Retro kávovary: Doplněk každé stylové kuchyně

Abyste si dopřáli kvalitní espresso či chutné latte, nemusíte utrácet peníze v kavárně. Máte chuť konečně investovat do kávovaru? Ty v retro stylu jsou navíc skvělým doplňkem každé...

Nejlepší pomalé hrnce – Slow cooker na pomalé vaření Nejlepší pomalé hrnce – Slow cooker na pomalé vaření

Abyste věděli, proč jsou pomalé hrnce skvělým pomocníkem v kuchyni, a zároveň věděli, jak si vybrat ten nejlepší, přečtěte si naše tipy a rady. Představíme vám i ty nejlepší modely na...