Nejlepší filtrační konvice – recenze, test a vaše zkušenosti

Slyšeli jste už o pojmu filtrační konvice? Klasická rychlovarná konvice je něco, co používají desítky domácností den co den. Filtrační konvice však dokáže něco navíc.

Nejlepší filtrační konvice na vodu

Pro ty, kteří si potrpí na dokonale čistou a nezávadnou vodu, je možná filtrační konvice skutečně praktickým doplňkem do kuchyně. Jak filtrační konvice funguje? Proč filtrační konvici vůbec používat? Všechno podstatné se dozvíte v následujících řádcích.

Oblíbené produkty

Filtrační konvice na vodu

Tento druh konvice má velmi jednoduchou roli. Díky její činnosti dokážete zlepšit kvalitu pitné vody, kterou používáte na zalévání kávy, čaje, při vaření, tedy vody, kterou jednoduše pijete. Tento druh konvice vám sice vodu neohřeje, ale i tak je něčím specifická. Výrobci těchto konvic garantují, že vodu zbaví chlóru a všech škodlivých látek včetně těžkých kovů.

Tento proces probíhá za pomoci filtrační patrony a filtrů. Zároveň však filtrace ochrání všechny prospěšné látky. Kromě chemických látek odstraní i mechanické částečky z potrubí, přičemž vodu odvápňuje, takže se netvoří žádný vodní kámen. Filtrační konvice tedy vodu obohatí a také zbaví všeho škodlivého.

Vyplatí se koupě filtrační konvice?

Dobrá otázka. U nás je problém s nekvalitní vodou poměrně zřídkavý a je jen velmi málo míst, kde by voda měla takové složení, abychom ji mohli označit za nepitnou. I přesto však filtrační konvice může mít svůj význam.

Naplňování filtrační konvice vodou

Používat ji můžete i v případě, že chcete vodu zbavit nějakého sírového nebo hořčíkového zápachu, který vytváří pachuť. Konvice tohoto druhu by se měla postarat i o tento proces. Také v případě, že voda na daném místě je tvrdá. Je možné tedy říct, že filtrační konvice vylepšuje chuťové vlastnosti vody. Jedním dechem však dodáváme, že v mnoha případech je její využití nepotřebné. Cena těchto konvic se pohybuje přibližně v rozmezí od 250 do 1500 korun. V rámci dobrého výběru vám určitě doporučujeme značky jako Brita, Seychelle nlebo Mavea.

Hlavní výhody filtrační konvice

  • Odstranění škodlivých látek za pomoci filtrace.
  • Zbavení vody nepříjemné pachuti.
  • Odvápňování vody.
  • Znásobení účinků prospěšných látek obsažených ve vodě.
  • Moderní a praktický design.

Nevýhody filtrační konvice

V zásadě filtrační konvice nijak neublíží a určitě přináší určité výhody, které jste si přečetli výše. Zároveň jak jsme uváděli, vodu vám neohřeje. Za nevýhody je tedy možné označit jena rozporuplné účinky filtrace.

Při samotném filtrování musíme poukázat na to, že ve vodě se zvyšuje obsah hliníku. Způsobené je to právě filtrací, která využívá v drtivé většině hliník a při průchodu filtrem se do vody vždy určité množství uvolní. U dalších složek je třeba vyzvednout schopnost filtračních konvic z vody vyloučit rtuťové částečky.

Nový cartridge filtrační konvice

Schopnost odstranit další látky jako arzén, kadmium, olovo, uran nebo měď, se liší podle značky a konkrétního modelu. Vyloučení všech látek za pomoci filtrační konvice však není možné garantovat. Drobným detailem je také fakt, že filtrační těleso, které se v konvici nachází, je potřebné vyměňovat. Po jake době, záleží na množství filtrované vody.

Recenze a zkušenosti

Je nutné říct, že zkušenosti a ohlasy lidí jsou velmi pozitivní. Mnoho lidí natrefilo na tento druh filtrace vody v zahraničí. Logicky, v mnoha zemích je kvalita vody podstatně horší než u nás. V našich končinách ji lidé využívají hlavně v případě, že je voda v dané lokalitě tvrdá.

Většina uživatelů hovoří o tom, že vodu filtrovanou přes filtrační konvici preferují kvůli dětem a zdravému životnímu stylu. Také lidé avizují, že přefiltrovaná voda je mnohem lepší složkou ať při vaření, nebo zalévání kávy a čaje. Nejčastěji se skloňuje výrobce značky Brita.

Jak vybrat filtrační konvici

Při výběru filtrační konvice je v zásadě nejlepší, když přihlížíte k doporučení samotných zákazníků. Jejich zkušenosti vám pomohou nejlépe si určit kandidáty pro váš výběr. Pokud bychom měli rozebírat jednotlivé parametry, určitě se můžeme zaměřit na výrobce, objem, filtr či indikátor výměny náplně.

Filtrační konvice Brita s indikátorem výměny náplně

  • Objem konvice – ten se pohybuje od 1 litru až po 4 litry. V případě velkých objemů už nádoba ani nepřipomíná tvar konvice, ale spíše jde doslova o filtrační nádobu.
  • Filtrace – filtrování konvicí funguje obvykle za pomoci tzv. filtrační patrony, která se stará o účinnost filtrace vody. Patrona se stará o odstraňování škodlivých látek, které zachytává filtrace. Ta se liší v závislosti na výrobci. Může být dvoj- až čtyřstupňová. Výměna patrony obvykle probíhá po 1 až 2 měsících.
  • Indikátor výměny náplně – právě ten vás informuje o tom, do jaké míry je vaše voda filtrovaná. Obvykle jde o indikátor, který vás upozorní na stav filtrační náplně nebo vás upozorní v momentě, kdy je potřebné náplň už vyměnit.

Jak vodu filtrovat jinak?

Filtrační konvice určitě není jediným způsobem jak vodu filtrovat a dopřát si tak doušek čisté a nezávadné vody. Existují i přenosné filtrační nádoby (lahev, karafa), které s sebou můžete nosit například na cesty. Moderním trendem, který se stará o čistou vodu v domácnosti, jsou osmotické filtry. Účinnost filtrace je přitom až 99,9 %. Tento druh filtrace si poradí s viry, bakteriemi či mechanickými částečkami. Přestože je jeho cena mnohonásobně vyšší, jde o dlouhodobé řešení s vysokou životností.

Déle známá je membránová separace, která odstraňuje částice za pomoci membrán, ty odstraňují bakterie a škodlivé viry. Není však tak účinná u rozpustných látek. Na to se už využívá tzv. reverzní osmóza – nanofiltrace, která si poradí i s rozpustnými látkami a solemi. Všechny tyto náhradní alternativy jsou však obvykle využívané v případě, že jde o vysoce mineralizovanou vodu. Také jsou finančně náročnější.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.Publikováno dne: 26.11.2018
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.

Akrylátová, plechová či smaltovaná vana? Která je nejlepší?Akrylátová, plechová či smaltovaná vana? Která je nejlepší?

Chcete vanu a akrylát a smalt vás oslovily nejvíc? Stále jste se nerozhodli, protože nevíte, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? V článku vám vysvětlíme, co můžete od smaltové i akrylátové...

Uhlíkové filtry na vodu do kuchyně? Na změkčení vody a odchlorováníUhlíkové filtry na vodu do kuchyně? Na změkčení vody a odchlorování

Díky vysoké účinnosti filtrace uhlíkových filtrů na vodu se stále víc dostávají i do běžných domácností. Proto jsme si pro vás připravili průvodce, ve kterém se o uhlíkových filtrech...