Nejlepší freestyle koloběžky mají dobré recenze, ale nejsou laciné

Bezcílná jízda na koloběžce jen tak po městě není nic pro vás, lákají vás skoky, zdolávání překážek a trocha adrenalinu. Freestyle koloběžka vám poskytne přesně tu zábavu, po jaké toužíte.

Freestyle koloběžka pro chlapce

Jak si takovou koloběžku vybrat a na co si dát pozor?

Oblíbené freestyle koloběžky

Freestyle koloběžky pro začátečníky

amatérskou freestyle koleběžkou pro začátečníky se naučíte základní triky jako bunnyhop, tailwhip, 180 a barspin, základní pohyby ve skateparku, pro běžnou jízdu na rovném a čistém povrchu. Při své pevné konstrukci snese i slide na kovových překážkách, ale z velké výšky s nimi neskákejte. Stačí, když se naučíte kopírovat povrch překážek. Skoky se naučíte později. Koloběžka je určená dětem od 6 do 12 roků, do hmotnosti 40 kg.

Freestyle koloběžky pro profesionály

V tomto případě si můžete opatřit už hotovou koloběžku, ale můžete si ji z jednotlivých dílů poskládat i sami. Pokud máte aspoň představu o tom, co všechno potřebujete a co od koloběžky očekáváte. Nebojte se do koloběžky zainvestovat.

Freestyle koloběžka pro profesionála

Dražší koloběžka je kvalitní a můžete ji rozebírat a přidávat stále lepší a novější komponenty. Před tím, než si ji koupíte, poraďte se se zaměstnancem ve specializované prodejně, jak to s kompatibilitou koloběžky vlastně je. Náhradní díly tam najdete spíše než v supermarketu.

Hmotnost freestyle koloběžky

Freestyle koloběžka vás rychleji dostane z bodu A do bodu B, ale proto si ji nekupujete. Chcete se na ní naučit různé triky a chcete z ní dostat maximum. Proto je lepší, když je tato koloběžka lehčí, vyrobená z hliníkové slitiny. Řídítka jsou z oceli, celou koloběžku trošku uzemní.

Kolečka na freestyle koloběžky

Čím větší kolečko koloběžka má, tím rychleji vás poveze. Ale odnese to její váha. Pokud s freestyle koloběžkou začínáte, stačí 100mm kolečka. Ze začátku to není třeba přehánět. S koloběžkou se seznamujete. I tady platí staré známé – pomalu dál dojdeš.

Kolečka na freestyle koloběžce

Větší kolečka si můžete dovolit, pokud máte už nějaké zkušenosti a freestyle chcete posunout na vyšší level. Pokud začnete s nejmenšími kolečky, myslete na to, že je po čase budete chtít vyměnit za větší 115 alebo 125 mm. Zohledněte to i při výběru koloběžky. Vidlice, brzdy a deska musí být kompatibilní i s většími kolečky.

Kolečka z tvrdší směsi jsou rychlejší, ale koloběžka je náročnější na ovládání. Kolečka déle vydrží, ale při jízdě cítíte každou skalku, jamku a vyvýšeninu. Guma na cestě lépe sedí a přizpůsobuje se jejím nerovnostem, ale to koloběžku také zpomaluje. Tvrdost koleček určuje rychlost a pohodlnost jízdy na koloběžce.

Výška a šířka řídítek

Postavte se na koloběžku. Když máte řídítka mírně nad pasem, je to OK. Ruce nemají být natažené. Čím níže máte řídítka, tím lépe se vám budou dělat triky, ale nemusí to mít dobrý dopad na vaši páteř. Vyšší a širší řídítka jsou stabilnější, když jedete rychle. Když chcete koloběžku jen na to, abyste svoje umění předvedli jen ve skateparku, zvolte užší model.

Řídítka mohou být tvarovaná do písmene:

  • „Y“ – jsou pevnější, ale těžší
  • „T“ – jsou lehčí a vhodnější pro začátečníky

Deska na freestyle koloběžce

Deska sehrává při výběru freestyle koloběžky důležitou úlohu. Její velikost by měla vycházet z velikosti vašich bot. Velikost v příčném řezu ovlivňuje bezpečnost a možnosti provádění triků. 

Triky na freestyle koloběžce

Krabicový tvar bez ostrých hran je pro freestyle ideální. Začátečnické koloběžky mají hrany většinou ostré a nejsou vhodné na triky, při kterých točíte deskou. Deska na koloběžku se pohybuje od 45 po 58 cm a šířka od 10 po 13 cm.

Brzda

Brzda vypadá jako blatník na zadním kolečku. Sešlápněte ji a tření mezi brzdou a kolem koloběžku zastaví. Brzdit můžete také nohou, ale odnesou to boty.

Co si s freestyle koloběžkou můžete dovolit?

S tímto typem koloběžky můžete předvádět různé triky a skoky. Výrobci je přizpůsobují na tuto zátěž, proto snesou i agresívnější zacházení. Koloběžka je velmi zatěžovaná, pokud ji skutečně používáte na to, k čemu je určená. Váha jezdce se při skoku znásobí, ale kvalitní koloběžce to vůbec nepřekáží.

Troufnete si na:

  • skákání z výšek nad 20 cm
  • klouzání po překážkách (žula, beton, kámen)
  • driftování (dlouhé brzdění)

Pegy

Jsou to doplňky, bez kterých streetové triky neuděláte. Jde o stupačky, na které se naskakuje při různých tricích a jsou upevněné do středu kolečka. Jsou různé barvy a délky. Kromě účelnosti vaši freestylovou koloběžku příjemně oživí.

Nejlepší freestylové koloběžky

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!Publikováno dne: 18.11.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak si vybrat nejlepší karimatku na cvičení, na jógu nebo do hor?Jak si vybrat nejlepší karimatku na cvičení, na jógu nebo do hor?

Výlet do hor nebo cvičení v pohodlí domova. Při obou těchto aktivitách se vám hodí právě kvalitní karimatka. To, jak si ji vybrat, se dozvíte v článku.

Jak vybrat vybavení na squash? Správná squashová raketa je základ!Jak vybrat vybavení na squash? Správná squashová raketa je základ!

Na první pohled je výběr vybavení na squash poměrně jednoduchý – stačí vám raketa, míček, sportovní obuv a hotovo. Je to však skutečně tak? V našem článku vám prozradíme všechno podstatné!

Jak vybrat tenisovou raketu pro začátečníka, juniora nebo pokročilého hráče?Jak vybrat tenisovou raketu pro začátečníka, juniora nebo pokročilého hráče?

Ať už patříte k začínajícím tenistům, nebo máte s tímto sportem víc zkušeností, výběr raktey byste neměli podceňovat. Poradíme vám, jak si vybrat raketu správně.