Nejlepší hoblovačky s průtahem jsou Gude, Makita a Scheppach

Stroje na hoblování a tloušťkování dřeva byly odjakživa výsadou velkých stolařských dílen. Od dob, kdy se ruční a stacionární nářadí stalo levnějším, začaly být tyto i mnohé další stroje dostupné také pro domácí mistry.

Stacionární elektrická hoblovačka

V současnosti si už tedy nemusíte dávat desky hoblovat ke stolaři, protože s potřebným vybavením to v menší rozsahu zvládnete i v domácí dílně či garáži. 

Typy hoblovaček a hoblíků

Hoblovačky a hoblíky můžeme rozdělit podle velikosti na 3 druhy:

  • Ruční hoblíky – Fungují tak, že s hoblíkem přejíždíte po opracované desce, resp. kusu materiálu. Jsou malé, skladné a bezpečné, problémem však může být jejich o dost nižší výkon oproti stacionárním hoblovačkám.

Práce s ruční hoblovkou

 • Stacionární hoblovačky – Stacionární hoblovačky jsou velkými, samostatně stojícími stroji. Na rozdíl od těch ručních jsou pevné a obráběný kus dřeva posouváte po jejich pracovních plochách, mezi kterými se nachází rotující hlavice s hoblovacími noži. Jejich hlavními výhodami jsou velmi výkonné elektromotory, které jim spolu s rozměrnými pracovními plochami umožňují obrábět desky větších rozměrů. Výkonnější modely mohou vyžadovat třífázové napájení 400 V, což není v každé malé dílně nebo garáži dostupné.
 • Stolní hoblovačky – Fungují jako ty stacionární, avšak představují určitý kompromis mezi jejich výkonem a kompaktností ručních hoblíků. Váží většinou do 40 kg, takže se snadno dají položit na stůl a po práci uklidit, aby nepřekážely. Práce s nimi je méně namáhavá než s ručními hoblovačkami a většinou si vystačí s jednofázovým napětím 230 V.

Vlastnosti a funkce hoblovaček

  • Tloušťkování – Kombinované hoblovačky s průtahem nabízejí i funkci tloušťkování (průtahu). Ta vám umožní srovnat desku na přesnou, vámi požadovanou tlouštku po celé její ploše.
  • Pevná pracovní plošina – Pracovní plošina, po které se deska pohybuje, bývá zhotovená z hliníku nebo oceli. Pro přesnou práci je důležité, aby byla pevná, rovná a nekroutila se. Jen tak budete moci dodržet přesnost opracování po celé délce desky.
  • Sklopné vodítko – Dobrým pomocníkem je i sklopné vodítko, ke kterému přitlačujete desku. Jeho nastavením do různých úhlů (většinou 45°) můžete na desce také zkosit hrany a částečně tak nahradit frézu.

Profesionální hoblovka na dřevo

 • Ochranné kryty a odsávání – Důležitou součástí je nastavitelný ochranný kryt, který vám odhalí jen tu část rotujícího hoblovacího válce, která je potřebná pro opracování desky. Hoblovačka by měla také umožňovat připojení odsávacího zařízení. Přece jen, odlétávajících hoblin a pilin je při těchto činnostech skutečně dost. Některé hoblovačky jsou dokonce osazené bezpečnostním spínačem, který bez nasazeného krytu přístroj nedovolí spustit.
 • Výkon hoblovaček – Maximální tlouštka materiálu, kterou jsou běžné hoblovačky schopné ubrat na jeden tah, se pohybuje v rozmezí 2–3 mm. To, jak výkonnou hoblovačku potřebujete, závisí však na tom, jak širokou desku chcete opracovat, a také na rychlosti, jakou chcete pracovat. Malé stolní hoblovačky si obvykle poradí s deskami širokými cca 20 cm. Jejich příkon se pohybuje kolem 1600 W. Větší stacionární hoblovačky však dokážou opracovat širší desky, proto potřebují také silnější motor. Jejich příkony se pohybují často nad 2000 W.
  Výjimkou nejsou ani stroje s příkonem nad 2500 W, u nich si však dejte pozor na napájecí napětí – některé potřebují třífázovou 400V zásuvku.

Nože do hoblovaček

Alfou i omegou správné funkce každé hoblovačky je ostrý a správně nastavený hoblovací nůž v hoblovacím válci. Nesprávný typ nožů, jejich špatné upevnění nebo nastavení nebo tupé nože – to všechno může být příčinou tzv. zpětného úderu, kdy nůž zachytí desku a vymrští ji směrem ven z hoblovačky. Tato situace může způsobit dost nepříjemný úraz. Tvrdost hoblovacích nožů se pohybuje v rozsahu 59–64 HRC. Zkratka HRC značí typ zkoušky tvrdosti diamantovým kuželem se silou 1500 N. Nože jsou vyrobené ze speciálních, vysokolegovaných nástrojových ocelí s velkým přídavkem wolframu (v označení nožů je to písmeno W).

Typy hoblovacích nožů:

 • HSS s obsahem 18 % W – 1,3355 – T1 na tvrdé dřevo
 • HSS s obsahem 6 % W – 1,2379 – M2 na tvrdé a měkké dřevo
 • HLS s obsahem 13 % Cr – 1,2379 – D2 na měkké dřevo
 • DS – 1,2067 – TOOL STEEL na měkké dřevo

V hoblovacích válcích bývají osazené dva až čtyři hoblovací nože, jejich nastavení je tedy poměrně zdlouhavé. Proto byly vyvinuté speciální přípravky s magnetickým upínáním, které vám tyto operace usnadní. Výrobci těch lepších hoblovaček je obvykle přibalí k výrobku jako příslušenství.

Bezpečnost nade vše

Na dobré hoblovačce by se mělo dát pracovat nejen rychle a komfortně, ale i bezpečně. Základem bezpečnosti je především stabilita. Stacionární hoblovačky by měly mít robustní a pevný stojan, ty stolní zase gumové nožičky, které zabrání klouzání stroje po stole a ztlumí vibrace. Dalším bezpečnostním prvkem jsou už výše uvedené ochranné kryty.

Domácí ruční hoblovka

Posledním zabezpečením je bezpečnostní vypínač, který po výpadku elektřiny neumožní stroji svévolně se rozběhnout. Bezpečná hoblovačka by měla také mít tepelnou ochranu elektromotora, která ho chrání před přetížením, např. při opracovávání příliš velké desky s příliš velkou tlouštkou záběru. V případě přetížení motoru bez tepelné ochrany může dojít k jeho zničení, spálení (riziko vzniku požáru).

Kterou hoblovačku si tedy vybrat?

Na trhu jsou dostupné stroje v různých cenových hladinách. Ty dražší disponují především výkonnějšími elektromotory. Při výběru byste měli zohlednit nejen šířku opracovávaných desek, ale také druh dřeva. Platí zde totiž přímá úměra, že tvrdší dřevo potřebuje hoblovací nože z tvrdší oceli a také výkonnější motor.

To samé platí i o šířce desky a rychlosti práce. Čím je deska širší a čím rychleji ji tlačíte proti válci s noži, tím víc materiálu potřebují nože ubrat – tím větší výkon musí elektromotor dodat. Pokud chcete stroj pro každodenní použití, sáhněte po osvědčených značkách jako Metabo nebo Makita. Pokud však potřebujete pouze příležitostně ohoblovat pár kratších desek, postačí vám i levné hoblovačky v cenové hladině kolem 8 tisíc korun.

Nezapomínejte však ani na skutečnost, že při hoblování a tlouštkování vzniká velké množství hoblin a pilin, proto je vždy vhodné používat i speciální odsávací zařízení. Některé hoblovačky se totiž mohou bez odsávání ucpávat. Pokud odsávací zařízení v dílně ještě nemáte, vyhraďte si čásť rozpočtu i na něj.

Starší modely, které se již neprodávají

Na trhu jsou desítky ručních, stolních i větších stacionárních hoblovaček nebo kombinovaných strojů. Právě těm kombinovaným, tj. hoblovačkám s průtahem (tlouštkováním) a tlouštkovačkám se budeme věnovat.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.Publikováno dne: 14.03.2019
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Krémová chemická injektáž zdiva svépomocí? Vyzkoušejte Aqua Stop CreamKrémová chemická injektáž zdiva svépomocí? Vyzkoušejte Aqua Stop Cream

Slyšeli jsete už o tzv. injektáži zdiva? Představíme vám účinný způsob, který vám pomůže vyřešit vlhkost stěn a zdí. A pokud patříte k šikovnějším mistrům, zvládnete to i sami.

Špárovačka – jak vybrat škárovací hmotu na dlažbu, kámen, cihlový obkladŠpárovačka – jak vybrat škárovací hmotu na dlažbu, kámen, cihlový obklad

Plánujete obkládat kuchyni, koupelnu nebo jinou místnost? V tom případě byste rozhodně neměli podcenit výběr škárovací hmoty. Poradíme vám, jak si správně vybrat škárovací maltu tak, aby...

Jak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montážJak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montáž

Čeká vás rekonstrukce koupelny? Určitě jste už přemýšleli nad tím, jaký zvolíte obklad, která vana či sprchový kout se vám do nové koupelny vejde, ale nezapomínejte ani na toaletu. Doba...