Nejlepší jogurtovač podle recenze. Jak funguje a co od něho čekat?

Potravinářský průmysl je všeobecně velmi diskutovaným odvětvím. Různé kauzy o nekvalitě produktů, které v obchodě nakupujeme, způsobily, že pěstování domácích surovin se stává populárnějším. Stejně jako výroba domácích produktů. 

Domácí jogurt z jogurtovače

To se týká také mléčných výrobků, jakými jsou jogurty. Přitom vězte, že vyrobit si vlastní domácí jogurt není žádná věda. Slyšeli jste už o jogurtovači? Jak si vybrat ten nejlepší a jak vlastně funguje, vám prozradíme v tomto článku. 

Oblíbené jogurtovače

Jak funguje jogurtovač

Na výrobu jogurtu potřebujete jogurt. Avšak, jde jen o složku, která poskytne vhodné bakterie na výrobu skutečného domácího jogurtu. Jde o nezbytnou ingredienci, kterou byste bez klasického bílého jogurtu sháněli jen těžko. Díky složce, jakou jogurt je, získáte potřebné kultury a mléčné bílkoviny mohou pracovat zase se složkami sacharidů v mléku. Kvasením se tvoří kyselina mléčná. V zásadě by se tedy zdálo, že jogurt je hotový. Pojďme však na to krok za krokem.

Abyste jogurt mohli začít vyrábět, potřebuje mléko nakazit, tzv. naočkovat. Samotné mléko zahřejte na teplotu kolem 80–90 °C. Následně mléko zchlaďte na teplotu 40 °C a přidejte samotný bílý jogurt (z obchodu). Směs mléka a jogurtu se promíchá.

Jahodový jogurt z jogurtovače

Jogurtovač primárně vytváří vhodné prostředí pro množení prospěšných bakterií a kultur. Nádoby v jogurtovači naplňte směsí a přístroj zapněte. Obvykle jogurt pracuje 6–8 hodin. Pokud ho však necháte pracovat 10–12 hodin, nic se nestane. Mění se jen jeho konzistence. Čím déle je v jogurtovači, tím je hustší. Chuť jogurtu můžete upravovat i dalšími ingrediencemi. Skvělé je použít například džem, kousky ovoce, třtinový cukr, vločky nebo nastrouhanou čokoládu.

Výhody domácího jogurtovače

Proč se vyplatí vyrábět si jogurt doma? 

 • prvotní investice do jogurtovače se vám časem vrátí, protože výroba domácího jogurtu je méně nákladná
 • připravíte větší množství jogurtu najednou
 • víte, z čeho je váš jogurt vyrobený
 • do jogurtu můžete přidat složky podle vlastní chuti
 • zbavíte se nepříjemných barviv a konzervantů, které se v běžných jogurtech nacházejí
 • pomáháte i přírodě, protože nemusíte životní prostředí zatěžovat plastovými kelímky
 • i když jogurt z jogurtovače nevydrží tak dlouho jako kupovaný, obsahuje jen přírodní složky a vaše zdraví vám určitě poděkuje

Nejlepší jogurtovače na trhu

Existuje několik výrobců, kteří nabízejí svoje produkty a předhánějí se v jejich funkčnosti. Pro lidi, kteří o tomto přístroji slyší poprvé, je poměrně těžké určit, jak si kvalitní jogurtovač vybrat. Vybrali jsme ty nejlepší jogurtovače na trhu podle testů, recenzí a zkušeností zákazníků. 

Jak vybrat jogurtovač

V zásadě nelze jogurtovače dělit do speciálních kategorií. Účelem každého jogurtovače je vyrobit domácí jogurt. Odlišovat se mohou maximálně funkcí časovače, objemem a následně funkčností. Abyste při výběru měli jasno, rozeberme si základní parametry.

Nejlepší domácí jogurtovač

 • Objem jogurtovače – tento parametr je pro někoho podstatným víc, pro jiného méně. Každopádně ale závisí jen na vašich potřebách, zda si potrpíte na větší množství jogurtu, nebo si vystačíte s menším. Podotýkáme, že trvanlivost domácího jogurtu ani zdaleka není taková jako v případě kupovaného. Domácí jogurt se doporučuje zkonzumovat do 3-5 dnů od jeho výroby. Objemy jogurtovačů jsou od 1 do 3 litrů. Pokud však jogurtovač používáte příležitostně, velký objem je pro vás zbytečný.

 • Nádoby jogurtovače – rozhodně je praktičtější, pokud má jogurtovač nádobky, které jogurtovou směsí plníte a následně z nich jogurt také konzumujete. Existují totiž jogurtovače, které disponují jednou nádobou a jogurt následně musíte překládat do jiných nádob. Podle objemu existují jogurtovače nejčastěji s nádobami 150 až 200 mililitrů. V počtu jde o 5, 7 nebo 12 nádob. Nádoby musí mít i kvalitní skleněná víčka.

 • Časovač – určitě praktickou funkcí jogurtovače je časovač. Recenze jogurtovačů ukazují, že mnoho přístrojů touto funkcí ještě vybavených není. Právě to je to, co nejčastěji uživatelům překáží. Nastavit čas přípravy jogurtu a automatické vypnutí vám ušetří čas i starosti s přípravou. Rozhodně tedy investujte do modelu, který časovačem vybavený je.

 • Ovládací prvky – LCD displej zajistí, že nastavení přístroje je přehledné a vy vidíte, jaká je teplota nebo případně zbývající čas zrání. Pokud však LCD displej chybí, nahradit ho mohou tlačítka nebo otočné ovládací prvky. Některé jogurtovače disponují jen jedním tlačítkem na zapnutí a vypnutí. Jde tak o vaše preference, ovládání je totiž vskutku jednoduché.

Nejlepší jogurtovače na trhu

Existuje několik výrobců, kteří nabízejí své produkty a předbíhají se v jejich funkčnosti. Pro lidi, kteří o tomto přístroji slyší poprvé je poměrně obtížné určit, jak si kvalitní jogurtovač vybrat. Vybrali jsme ty nejlepší jogurtovače na trhu podle testů, recenzí a zkušeností zákazníků.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentářPublikováno dne: 04.12.2018
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat míchačku? I ty nejlevnější mohou být kvalitní Jak vybrat míchačku? I ty nejlevnější mohou být kvalitní

Výběr míchačky není procesem, který bychom uskutečňovali běžně. Jde o zařízení, které kupujeme možná jednou za život. Pokud si tedy nechcete míchačku půjčovat od známých a sousedů, zde...

Jaký alarm do domu a bytu je nejlepší? Což tak bezdrátový Jablotron Jaký alarm do domu a bytu je nejlepší? Což tak bezdrátový Jablotron

Výběr zabezpečovacího zařízení si vyžaduje zvážení určitých parametrů. Poradíme vám, jaký alarm do domu si vybrat, také jaké typy alarmů jsou na trhu k dispozici a podle čeho vlastně...

Ionizátor vzduchu – co to je? Zkušenosti dokazují, že pomáhá Ionizátor vzduchu – co to je? Zkušenosti dokazují, že pomáhá

Na co byste se měli při výběru ionizátoru zaměřit a s jakými typy se na trhu setkáte? Jak ionizátor funguje a komu je určený? Všechno podstatné o tomto přístroji v našem článku!