Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. V případě, že se nedejbože stanete účastníkem jedné z nich, určitě vám přijde vhod kamerový záznam jako důvěryhodné a objektivní svědectví.

Kamera do auta na přední sklo

Poskytne vám ho palubní kamera v autě a v článku vám prozradíme, jak si vybrat tu nejvhodnější a jaké parametry jsou při výběru podstatné.

Oblíbené kamery do auta

Jak to funguje

Bezpečnostní kamera do auta je jakousi obdobou černé skříňky v letadle. Je umístěná z vnitřní strany předního skla tak, aby vám nepřekážela ve výhledu. Z toho důvodu byste si měli vybrat kompaktní model s co nejmenšími rozměry.

Napájení

Autokamery jsou vybavené vestavěnými dobíjitelnými akumulátory, ty však mají nízkou kapacitu a slouží jen pro napájení kamery po vypnutí zapalování, aby bylo zajištěné spolehlivé uložení videozáznamu. Při samotném záznamu vydrží akumulátory pouze cca 5–15 min.

To je důvod, proč musí být tyto kamery napájené 12V napětím z autozásuvky (zapalovače), případně 24 V u modelů určených do nákladních vozidel. Nemějte obavy, že by vám napájecí kabel překážel, můžete ho šikovně skrýt pod interiérové obložení auta. Budete tak mít jistotu, že kamera během jízdy vždy zaznamenává obraz.

Pozorovací úhel

Pozorovací úhel objektivu udává, jak široký prostor před autem a kolem auta bude snímaný. Protože obraz je často širokoúhlý ve formátu 16:9 či 21:9, může mít objektiv až tři pozorovací úhly – horizontální, vertikální a diagonální.

V drtivé většině případů výrobci udávají právě ten diagonální. Absolutním minimem, po kterém byste měli sáhnout, je úhel 110 °, menší už nemusí zachytit podstatné detaily na bocích kolem vozidla.

Kvalitní kamera do auta s velkou obrazovkou

Rozlišení a snímkovací frekvence

Rozlišení vyjadřuje počet obrazových bodů (pixelů – zkratka px), které kamera zaznamenává. Čím vyšší rozlišení, tím bude obraz detailnější – což může být pro dokazování vaší neviny při dopravních nehodách rozhodujícím faktorem.

Nejlevnější palubní kamery neznámých značek disponují obvykle rozlišením 1 280 × 720 (HD), nebo dokonce jen 640 × 480 (SD). Tento obraz však neposkytuje dostatek detailů a mohli byste v nich mít problém identifikovat poznávací značku vozidla nebo tvář pachatele nebo svědka.

Minimálně vhodné rozlišení je full HD 1 920 × 1 080 s poměrem stran 16:9 – to je rozlišení většiny moderních televizorů či monitorů, takže si můžete představit, kolik detailů vám poskytne. Nejlepší kamera do auta by však měla mít vyšší rozlišení 2 304 × 1 296 (16:9) či 2 560 × 1 080 (21:9) – nazývá se také Super Full HD nebo Super HD a nabídne ještě víc detailů.

Výjimkou nejsou ani kamery s rozlišením UHD 3 840 × 2 160 nebo 4K 4 096×2 160. Tato rozlišení nabídnou maximum detailů, nevýhodou tohoho obrazu však je, že zabírá velmi mnoho místa na paměťové kartě a je náročný na výpočetní výkon při přehrávání a zpracování.

Snímkovací frekvence udává, kolik snímků za sekundu kamera zaznamená. Obvykle se označuje jako sn./s nebo anglickou zkratkou fps a opět v tomto případě platí, že čím vyšší číslo, tím lépe. Pro plynulý pohyb obrazu je minimem 25 fps, většina kamer nabízí 30 fps.

Záznam na paměťovou kartu

Záznam obrazu probíhá ve formátu MPEG u levnějších modelů, případně v moderním formátu H.264 u kamer střední a vyšší třídy. Tyto záznamy můžete bez problémů přehrávat téměř na každém počítači, tabletu či smartphonu.

Kamera do auta s wi-fi

Video je zaznamenávané na paměťovou kartu – nejčastěji formátu SD nebo SDHC. Měli byste si vybrat kartu s co největší kapacitou, pro jistotu si však ověřte, jakou max. kapacitu kamera podporuje. Nezapomínejte ani na to, že vyšší rozlišení obrazu znamená vyšší datový tok, karta tedy musí být dostatečně rychlá – požadovanou rychlost najdete v doporučeních výrobce konkrétní autokamery.

Záznam videa na autokamerách probíhá ve smyčkách, t. j. po zaplnění karty se další data ukládají od začátku záznamů na kartě, přičemž ta původní se vymažou, aby jim uvolnila prostor. Paměťovou kartu tedy nemusíte po jejím zaplnění vyměnit za prázdnou.

Oblíbené kamery do auta

GPS a asistenční funkce

Většina autokamer je vybavená GPS přijímačem, který zaznamenává vaši aktuální polohu a zobrazuje ji na videozáznamu. Toto je obzvlášť důležité pro přesnou lokalizaci při případné nehodě.

Díky sledování polohy nabízejí autokamery i asistenční funkce jako záznam aktuální rychlosti nebo její zobrazení na vestavěném displeji a zvukové či optické upozornění na její překročení.

Modely vyšších tříd obsahují také databázi pevných radarů na měření rychlosti v mnoha státech Evropy a včas vás upozorní, kdy byste měli zpomalit.

Nejlepší modely autokamer jsou vybavené dokonce funkcemi videoasistence, které vás dokážou upozornit na opuštění jízdního pruhu, nedodržení bezpečné vzdálenosti, prudké brzdění vozidla před vámi nebo na zelenou na semaforech. Dokážou tak částečně nahradit asistenční systémy v moderních vozidlech, avšak na rozdíl od nich vám nemohou aktivně zasáhnout do řízení.

Další funkce a parametry autokamer

  • Záznam zvuku – Mnohé autokamery jsou vybavené také mikrofonem, který zaznamenává zvuk v kabině vozidla. To se hodí např. při silničních kontrolách ze strany policie. Pokud zvuk nechcete nahrávat, můžete tuto funkci deaktivovat.
  • Video výstup – Může být analogový (RCA kompozitní video) nebo digitální HDMI. Využijete ho při přehrávání záznamu z kamery na velké obrazovce televizoru, případně můžete díky němu kameru propojit s displejem na multimediálním autorádiu.
  • Detekce pohybu – Kamery s touto funkcí rozpoznají pohyb před autem a automaticky spustí záznam. Tato funkce vám přijde vhod např. při odhalování pachatelů vandalismu.
  • G-senzor – Rozpozná nebezpečnou situaci při nárazu nebo prudkém brzdění a uzamkne příslušnou část záznamu proti přepsání.

Nastavování kamery do auta

  • Noční režim – Zvýší citlivost kamery a tím i jasnost obrazu ve tmě, zároveň se tím však zvýší šum v obrazu (typická zrnitost).
  • Infračervené osvětlení – Vestavěné infračervené LED (IR LED) pomáhají v noci osvětlovat objekty před autem tak, aby byly rozpoznatelné v tmavém obrazu. Jejich výkon však sotva postačuje na osvětlení chodců těsně před vozidlem, proto jde spíše o marketinkový trik výrobců.
  • Digitální zoom – Jde o přiblížení objektů v obrazu formou zvětšení jeho výřezu. Tento obraz však bude rozostřený, proto je tato funkce často bezvýznamná.
  • Fotografování – Kamery s touto funkcí umožňují záznam statických snímků, jejich kvalita je však často velmi nízká, takže tato funkce nemá praktické využití.
  • USB rozhraní – Umožňuje propojit kameru s počítačem a přenášet tak videozáznamy bez manipulace s paměťovou kartou.
  • Duální kamera do auta – Přední a zadní kamera do auta může být jednoduše nahrazená tzv. duální kamerou. Ta druhá může být pevně zabudovaná a snímat prostor v kabině, případně ji můžete umístit za zadní sklo nebo nad SPZ a využít ji ve spojení se zabudovaným displejem jako parkovací kameru.

TOP 3 nejoblíbenější autokamery

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...Publikováno dne: 18.05.2020
Hodnocení článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ultrazvuková čistička na šperky i brýle. Recenze poradí ty nejlepší!Ultrazvuková čistička na šperky i brýle. Recenze poradí ty nejlepší!

Ultrazvukové čističky jsou velmi šikovná zařízení, která slouží na čištění široké škály různorodých předmětů. Tento produkt však ještě není mezi lidmi velmi rozšířený, a proto jsme se...

Jak vybrat záložní zdroj pro PC? Testy a recenze UPS pomohou vybratJak vybrat záložní zdroj pro PC? Testy a recenze UPS pomohou vybrat

Zažili jste už situaci, když jste z důvodu výpadku elektrického proudu ztratili několikahodinovou práci provedenou na počítači? V těchto případech vás může zachránit automatický záložní...

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...