Nejlepší křovinořezy – recenze a test poradí, jak vybrat

V posledních letech jsme byli svědky mnoha vrtochů počasí a změn podnebí. Dlouhotrvající sucha často střídají velmi vydatné deště, ba až průtrže mračen. Pokud se staráte o trávník na zahradě, víte, že tráva dokáže po takových lijácích vyrůst skutečně rychle.

Výkonný křovinořez na sekání trávníku či zahrady

Potom se stává, že běžná elektrická nebo motorová sekačka už nedokáže vysokou trávu s plevelem zkosit. Zde přicházejí na řadu vyžínače a jejich univerzální příbuzní – křovinořezy.

Nejoblíbenější křovinořezy na trhu

Vyžínač není křovinořez

Kdysi nebyly křovinořezy u nás až tak rozšířené, mnoho lidí si je proto zaměňuje s tzv. vyžínači. Vyžínač je také nazývaný jako strunová sekačka. Slouží na kosení trávy na místech, kam není dobrý přístup s klasickou nebo s traktorovou sekačkou (např. pod stromy, okolo stromů, u obrubníků atd.). V případě malých travnatých ploch s ním posekáte i celou zahradu. Vyžínači se strunou však často dochází dech při velmi vysokých a hustých porostech, zejména když obsahují mnoho plevele, případně nějaké dřeviny. Výhodou kosení strunou je však to, že je citlivá a nepoškodí okolní předměty nebo stromy.

Benzinový křovinořez do zahrady

Křovinořez se nelekne ani hustějších, nepřístupných porostů s dřevinami. Hlavním rozdílem proti vyžínači je v sekacím nástroji. Křovinořez dokáže pracovat nejen se strunovou kosicí hlavou, ale i s kovovým ocelovým sekacím nožem nebo kotoučem. Na to však křovinořez potřebuje silnější motor. Rozdíl je také v přenosu výkonu od motoru k hlavě. U vyžínačů je to zabezpečené bowdenovým mechanismem, ale křovinořezy potřebují přenést větší sílu, proto se výrobci v jejich případech raději spoléhají na hřídele s ozubenými převody.

Typy pohonů

 • Benzínový dvoutaktní – Nejběžnější druh motoru, který pohání křovinořezy. Dvoutaktní motor nepotřebuje ventily ani rozvodový mechanismus, takže má menší hmotnost, je jednodušší na výrobu a tím i lacinější. Jeho nevýhodou proti čtyřtaktnímu motoru je však vyšší hlučnost, mnohem horší emise a nižší účinnost (tj. vyšší spotřeba). Dvoutaktní motor také vyžaduje příměs oleje do benzínu ve správném poměru. Nedodržení tohoto poměru má za následek zkrácení životnosti motoru, přičemž hrozí až jeho zadření.
 • Benzínový čtyřtaktní – Čtyřtaktní motory jsou těžší než dvoutaktní, protože obsahují rozvodový mechanismus s ventily. Mají dobré emisní parametry, nižší hlučnost (pracují při nižších otáčkách), větší účinnost a tedy nižší spotřebu paliva. Jejich nevýhodou je však vyšší hmotnost, vyšší cena a náročnější údržba. Přes svoji vyšší hmotnost si však postupně nacházejí místo i v křovinořezech.
 • Elektrický – Elektrické křovinořezy se hodí zejména na práci kolem domu, kde je dostupná zásuvka 230 V. Mají nižší výkon než benzínové, což je však částečně kompenzované větším krouticím momentem. Nezvládnou tedy tak náročnou práci jako jejich benzínoví kolegové. Elektrické křovinořezy na 230 V jsou však zároveň nejlehčími mezi všemi druhy. Jejich velkou výhodou je také životnost elektromotoru. Ta značně překonává benzínový motor a v případě tzv. bezuhlíkových motorů je prakticky neomezená, pokud nepočítáme občasné výměny ložisk po několika letech. Další výhodou je zanedbatelná hlučnost oproti benzínovým strojům.
  Kosit tak můžete klidně i v sobotu večer nebo v neděli, bez toho, abyste rušili susedy. Nevýhodou elektrických křovinořezů však je, že prodlužovací kabel vám musí dosáhnout na místa, kde s nimi chcete pracovat. Nezanedbatelné při práci s elektrickými sekačkami či křovinořezy je také riziko přeseknutí kabelu a tím i úrazu elektrickým proudem. Toto riziko můžete minimalizovat použitím zásuvkového obvodu s tzv. proudovým chráničem, případně když ho nemáte nainstalovaný, můžete ho použít ve formě dodatečného zařízení, které se připojí jako mezikus mezi zásuvku a připojené zařízení. Dooručujeme tuto záležitost konzultovat s kvalifikovaným elektrikářem.
 • Akumulátorový – U akumulátorového křovinořezu odpadá riziko úrazu el. proudem, protože nepotřebuje napájecí kabel. Tyto křovinořezy většinou pracují s bezpečným napětím do 50 V. Mají však ještě o něco nižší výkon a díky akumulátorům jsou i těžší než ty na 230 V. Při jejich používání se dostanete kamkoliv – i tam, kam by prodlužovací kabel na 230 V nedosáhl. Samozřejmě, předtím, než je použijete, nesmíte zapomenout nabít akumulátory. Životnost akumulátorového křovinořezu závisí zejména na životnosti akumulátorů. Ta obvykle dosahuje několik let, závisí však na tom, jak často budete stroj používat.

Nejlepší elektrické křovinořezy

Abyste se dokázali ve spleti modelů elektrických, akumulátorových a benzínových křovinořezů a vyžínačů zorientovat, připravili jsme pro vás pár rad, jak si vybrat ten správný, a představíme vám také sedm nejoblíbenějších modelů na našem trhu.

Komfort práce, váha a bezpečnost

Křovinořezy najdete se dvěma druhy rukojetí. Dvojitá má madls na obě ruce a umožňuje tím plynulý a přesný pohyb i těžšího stroje. Jednoduchá má často tvar oblouku a najdete ji zejména na elektrických křovinořezech, případně na benzínových s menší hmotností.

Velmi důležitou součástí křovinořezu jsou popruhy na záda. Stroj na ně jednoduše připevníte pomocí poutka, které se nachází přibližně v jeho těžišti a potom už pracujete s mnohem menší váhou. K těm lehčím (většinou elektrickým) bývají přibalené jednoduché popruhy přes rameno a křížem přes záda, k těm těžším však bývají přibalené popruhy podobné těm na turistických batozích s výztužží zad a také s chráničem stehna. Absenci popruhů pocítíte už po několika minutách práce s těžším křovinořezem. Ujistěte se tedy, že jsou k vašemu křovinořezu přibalené, případně pouvažujte o jejich dokoupení.

Popruhy na záda ke křovinořezu

Co se týká váhy, nejlehčí elektrické křovinořezy váží cca 2,5 kg. Váha běžných benzínových se pohybuje v rozmezí 5–7 kg, přičemž stroje pro profesionální použití mohou vážit až přes 10 kg. Váha závisí na typu motoru – seřazené od nejlehčích jsou to elektrické na 230 V, akumulátorové, dvoutaktní benzínové a čtyřtaktní benzínové. Váhu byste měli brát do úvahy v souvislosti s osobou, která bude s křovinořezem pracovat. Pro ženy nebo lidi útlejší postavy bude vhodný lehčí křovinořez. Práci s vyššími hmotnostmi vám značně zjednoduší výše uváděné popruhy.

Kosení vyžínačem i křovinořezem může být někdy dost nebezpečné. Sekací hlavice (ať už nožová, nebo strunová) totiž odhazuje všechno, co jí přijde do cesty. Kamínek nebo kousek dřeva zasažený pod správným úhlem vám může vystřelit do kterékoliv části těla, včetně hlavy a očí, nemluvě o stéblech trávy, které zejména při kosení strunou létají všemi směry, což je také dost nepříjemné. Při kosení je tedy nutné obléct si dlouhé pracovní kalhoty, dlouhé tričko nebo pracovní kabát a chránit si tvář minimálně ochrannými brýlemi, vhodnější je však ochranný štít z plexiskla.

Nejlepší benzínové křovinořezy

Jaký výkon potřebujete

Potřeba výkonu se odvíjí zejména od dvou požadavků. Prvnímou je to, na jaké práce chcete křovinořez používat. Na jednoduché kosení trávy si vystačíte s malým výkonem, ale na kosení hrubých porostů je už vhodné mít výkon 1000 W a víc. Dalším požadavkem je šířka záběru sekačky. Čím větší průměr struny nebo nože má křovinořez, tím víc materiálu najednou pokosí a tím větší výkon potřebuje na to, aby to zvládl.

Výkon nejslabších elektrických nebo akumulátorových křovinořezů začíná na hodnotách kolem 250 W. To jsou však stroje určené na jednoduchou úpravu trávníku kolem domu. Mají často šířku záběru kolemo 25 cm, ale koupíte je už za cenu kolem 800 korun. Lepší elektrické modely s výkonem 500 W seženete v ceně do 2500 korun a ty s výkonem nad 1000 W za cenu lehce nad 2500 korun. Výkonový strop elektrických křovinořezů na 230 V se pohybuje někde kolem 1500 W – tyto si už poradí i s přerostlým trávníkem a hustějšími porosty. Strop u akumulátorových křovinořezů je kolem 600 W.

Sekání benzínovým křovinořezem

Výkon benzínových křovinořezů začíná někde na hodnotách 0,6 kW (1 kW = 1000 W). Stroje s tímto výkonem jsou vhodné na údržbu běžného trávníku nebo nízkých travnatých porostů. Když se však staráte o větší pozemek, případně louku nebo pozemek s hustým porostem, je vhodné poohlédnout se po benzínových variantách s výkonem 2 kW a víc. Stroje pro profesionální použití mají často výkon nad 3 kW, avšak jsou už dost těžké (často i přes 10 kg). Výkonu však mají dostatek pro jakékoliv pracovní podmínky. Silnější benzínový motor se i hůře startuje. Opět myslete na to, kdo bude s křovinořezem pracovat, protože několikahodinová práce s takto těžkým strojem dokáže unavit i silnějšího chlapa. Výkonnější motor má také vyšší spotřebu paliva, proto je zbytečné výkon křovinořezu přecenit.

Čím kosit

Křovinořezy je možné vybavit různými druhy sekacích hlav a kotoučů v závislosti na účelu použití. K různým modelům bývají přibalené různé druhy, proto se vždy před koupí přesvědčte, jaké kotouče balení obsahuje a jaké budete muset dokoupit.

 • Strunová hlavice – Obsahuje navinutou kosicí strunu, podobně jako u vyžínače. Dobrými pomocníky jsou automatické hlavy, kterými při opotřebování stačí poklepat o zem a struna se z nich automaticky vysune a prodlouží. Zároveň se při prvním přetočení ořeže její přebytečná délka o speciální nástavec integrovaný v ochranném krytu. Při opotřebování struny tak nemusíte sekačku vypínat, odepínat z popruhů ani s ní nijak složitě manipulovat. Výhodou strunové hlavy je velmi velká šířka záběru, avšak neporadí si s keříky ani dřevinami a problémy jí někdy dělá i vyšší a hustější porost.
 • Dvojzubý nůž – Standardně se dodává s některými křovinořezy. Je z oceli a je určený na kosení trávy a pevnějších porostů jako rákosí, plevel apod. Jeho výhodou je velká šířka záběru. Se dřevinami si až tak dobře neporadí.
 • Trojzubý a čtyřzubý nůž – Ocelové nože, také běžně dodávané s některými modely křovinořezů. Jsou dobrými pomocníky pro kosení tvrdých a hustých porostů. Mají však nižší šířku záběru než dvojzubý nůž.
 • Osmizubý kotouč – Tvarem připomíná kotouč do okružní pily na dřevo (tzv. cirkulárka). Jeho zubům neodolají ani ty nejtvrdší porosty a poradí si i s tenčími dřevinami.
 • Plastový osmizubý kotouč – Je vhodný na kosení trávy a rákosí. Díky tomu, že je z plastu, si využití najde zejména na místech, kde by mohlo dojít k poškození okolních předmětů (plot, obrubník atd.).
 • Osmdesátizubý kotouč – Svým tvarem ještě víc připomíná kotouč do okružní pily a díky svému velkému počtu malých ostrých zubů je předurčený na řezání keříků i slabších kmemů stromů. S určitou dávkou opatrnosti ho můžete použít i na řezání kmenů s průměrem nad 3 cm.

Nejlepší akumulátorový křovinořez

Dostupnost náhradních dílů a servisních středisek

U elektrických křovinořezů se kromě ložisek motorů a uhlíků (neplatí pro bezuhlíkové motory) poruchy příliš nevyskytují. Benzínový motor je však složitější, a proto je dobré počítat i s tím, že budete občas potřebovat zásah servisního technika kvůli složitějším servisním úkonům (např. nastavení karburátoru apod.). Ty známější značky jako Stihl, Dolmar, Husqvarna nebo Bosch mají obvykle širší síť servisních středisek a také lehce dostupné díly.

Druhým přístupem, který si můžete zvolit, je zakoupit lacinější model od méně známé značky, který nemá dostupný servis a v případě poruchy ho vyměnit za nový. Tento postup je však v konečném důsledku často finančně méně výhodný a ne příliš šetrný vůči životnímu prostředí.

Starší modely, které se již neprodávají

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...Publikováno dne: 16.11.2018
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výběr spotřebiče podle hladiny hluku + tipy jak snížit hlučnost spotřebičůVýběr spotřebiče podle hladiny hluku + tipy jak snížit hlučnost spotřebičů

Při výběru spotřebiče vás často ani nenapadne, že byste se měli zajímat o jeho hlučnost. Jde přitom o jednu z kategorií, jejíž důležitost se často ukáže až po začátku používání přístroje.

Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?

Trápíte se s odklízením sněhu z chodníku? Řešením je sněhová fréza. Jak si tohoto pomocníka na zimu vybrat? Je lepší elektrická, nebo benzínová sněhová fréza? S výběrem vám pomůžeme v...

Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?

Výhodou kapslových kávovarů je především   jednoduchost jejich obsluhy a rychlost přípravy kávy. Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší kapslový kávovar do domácnosti.