Sháníte nejlepší lehátko pro miminko? Recenze chválí vibrační, polohovací i hudební lehátka

Mezi pomůcky, které maminkám dokážou ušetřit v péči o dítě a domácnost mnoho času, patří houpací lehátko pro miminka. Pokud máte problém skloubit jedno s druhým, možná byste měli popřemýšlet nad lehátkem pro děti.

Houpací lehátko pro dítě

Nejde totiž konec konců o zbytečnost, za kterou vyhodíte stovky korun a nevyužitá vám bude ležet kdesi v koutě.

Typy lehátek pro nejmenší

Dětská lehátka nebo houpačky se dělí na dvě základní skupiny – klasické a polohovací. Následně se podle vlastností dělí na houpací, vibrační, hudební či takové, které obsahují hračky a případně i časový spínač vypnutí.

Oblíbené typy lehátek

Klasická lehátka

Tyto typy lehátek mají kovovou konstrukci, která je potažená omyvatelnou látkou. Vhodná jsou pro děti od narození až do dosažení hmotnosti 10 kg. Tato lehátka jsou vybavená bezpečnostními pásy, většinou mají vyztuženou opěrku zad, zpravidla mívají polohovatelné lehátko s možností zastavení pohybu.

Lehátko s kovovou konstrukcí

Polohovatelné lehátko pro miminka je pro maminky velmi praktické. Když totiž začne být drobek neklidný a začne se vrtět, obvykle stačí mu jednoduše změnit polohu a upravit tak jeho výhled na okolí.

Polohovací lehátka

U tohoto typu lehátka máte možnost nastavit dítěti opěrku zad do různých poloh a nastavit lehátko také na sezení a ležení. I tato lehátka obsahují bezpečnostní pásy a poskytují možnost odejmout polstrování. Polohovací lehátko tedy můžete použít i jako kolébku, i jako křesílko.

Houpací křesýlko, nebo ohrádka?

Vzhledem k tomu, že houpací lehátka či křesílka jsou určená pro děti, které ještě neumí chodit, jsou pro nejmenší vhodnější než ohrádka. Z ohrádky sice děti nemohou utéct, hrozí však, že se v ní jako v uzavřeném prostoru začnou rychle nudit. Ohrádka není až tak pohodlná, dítě v ní přece jen nemá tolik možností na zábavu.

Nejlepší houpací křeslo pro dítě

Houpací lehátka jsou vhodná do interiéru i do exteriéru. Houpací lehátko nebo houpačka pro miminka obsahuje dálkové ovládání, což je maximálně pohodlné pro rodiče i pro dítě. Možnost nastavení intenzity houpání a v některých případech i uklidňující zvuky z dálky ušetří rodičům čas, co se neustálého odbíhání k dítěti týká. Bezpečnostní popruhy jsou samozřejmostí. Většina z houpacích lehátek se dá nastavit do polohy, která dítěti nejvíc vyhovuje, je polstrovaná materiálem, který je vhodný pro celkový vývoj páteře. Obvykle bývá tento typ lehátek určený pro děti do 10 kg.

Dobrou alternativou je také vibrační lehátko. Jemné vibrování a k tomu příjemné melodie jsou zárukou, že dítě se bude ve vibračním lehátku cítit pohodlně. Pokud počítáte s tím, že lehátko bude součástí života vašeho dítěte delší čas, opatřete si vibrační lehátko pro děti do 18 kg. Protože se dá používat už od narození, několik roků, bude vašemu drobkovi přinášet zábavu v době, kdy se mu nebudete moci plně věnovat.

Polohovací lehátko s hračkami

Vhodnou volbou je také hudební lehátko pro miminko. Hudba může drobka v případě pláče uklidnit, může ho uspat, když to budete potřebovat. Na výběr máte například houpací lehátko s melodií, která dítě uklidní během chvilky. Ne každé lehátko hudební funkci má, většina z nich však má hrazdičku s hračkami, které u dítěte podporují rozvoj jemné motoriky. Tento hrací prvek je pro vývoj dítěte důležitý, navíc ho zabaví.

Pokud jste se rozhodli opatřit ratolesti lehátko, můžete si zvolit i multifunkční lehátko 3v1. Lehátko 3v1 je polohovatelné, obsahuje hudební prvek a uklidňující jemné houpání zaručí dítěti nerušený spánek.

Na co dbát při výběru lehátka?

Je více kritérií, na která je třeba brát při výběru lehátka ohled. Je nutné si ujasnit, jaké máte o lehátku představy, a potom pouvažovat nad nosností, přítomností melodií, vibrací, výrobcem i cenou.

Nosnost lehátek

Obvykle mají lehátka, u kterých je třeba houpat manuálně, nosnost od 9 do 18 kg. U lehátek s automatickým houpáním je nosnost jen do 11 kg. Ta s vyšší nosností se, samozřejmě, dají používat déle. Zpočátku slouží jako houpačky pro nejmenší a později se z nich stávají křesýlka. Zvažte, na co míníte lehátko použít a jak dlouho ho budete potřebovat.

Funkce lehátek

Pro miminka jsou důležité především dvě funkce – melodie a vibrace. Děti uklidňují, vibrace jim navíc mohou ulehčit od bolesti bříška. Lehátka s automatickým houpáním, u kterých můžete nastavit intenzitu houpání a čas houpání, oceníte vy i vaše dítě.

Houpací polohovatelné lehátko

Berte ohled i na hrací prvky, které rozvíjejí motoriku dítěte, a také barevnost, která zase může pomoci při rozvoji jejich kreativity.

Výrobci lehátek

Ověřený výrobce lehátek je zárukou kvality a bezpečnosti. Technologie firmy Bright Starts zaručuje tichý chod houpání a delší životnost baterií. Multifunkční lehátka nabízejí firmy Tiny Love či Fisher Price. Vibrační křesýlko Fisher Price si vaše dítě určitě zamiluje. Výrobě lehátek pro děti se věnují také firmy Chicco, Britton, Ingenuity či Caretero. Výrobců dětských lehátek je poměrně hodně, každý z nich nabízí houpací lehátka s různými funkcemi a v různých barevných provedeních.

Cenově se pohybují lehátka od 800 korun výš. Cena závisí na funkcích a značce jednotlivých lehátek, vyšplhat se může i na 4000 korun.

Bohatý výběr lehátek pro nejmenší

Údržba dětského lehátka

Houpací lehátka se nejčastěji vyrábějí z kovu a plastu, jejichž údržba je jednoduchá. Stačí je utřít mokrým hadrem, případně opláchnout pod tekoucí vodou a jsou jako nová. Dřevěná houpací lehátka/křesýlka pro děti se ošetřují o něco náročněji – pomůže při tom prostředek na čištění dřeva. Výrobci u lehátek obvykle myslí i na rodiče, houpací lehátka proto bývají lehká, aby se dala bez problémů přemísťovat, složit a uskladnit do skříně či pod postel.

Kvalitní lehátko pro miminko

Ačkoli lehátka obsahují bezpečnostní popruhy, dítě byste v nich neměli nechávat dlouho bez dohledu. Nosnost lehátka byste neměli překračovat, abyste neohrozili bezpečnost svojí ratolesti a nepoškodili funkčnost produktu. Platí, že nejlepší dětské lehátko je takové, které vyhovuje především vašemu dítěti, tedy takové, v němž se cítí pohodlně a bezpečně.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.Publikováno dne: 26.04.2019
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Adventní kalendář pro děti nejen se sladkostmi! Populární je dřevěný, se šperky či s kosmetikou. Adventní kalendář pro děti nejen se sladkostmi! Populární je dřevěný, se šperky či s kosmetikou.

Většina z nás si zřejmě vzpomene na papírovou obdélníkovou krabičku s okýnky, pod nimiž se skrývala políčka sladké polské čokolády. Dnes si však můžeme vybrat také z mnohem zajímavějších...

Polštáře a přikrývky do postýlky i pro větší děti Polštáře a přikrývky do postýlky i pro větší děti

Která přikrývka a polštář pro děti jsou ty nejlepší? Opravdu dítě do jednoho roku polštář nepotřebuje? Výběr správného polštáře a přikrývky je pro dobrý spánek vašeho dítěte opravdu...

Nejlepší interaktivní hračky pro děti už od 6 měsíců Nejlepší interaktivní hračky pro děti už od 6 měsíců

To, jakým způsobem jsou děti vedené k učení během prvních šesti roků, výrazně působí na účinnost vzdělávání a nabývání zručností v pozdějším věku. Interaktivní hračky jsou ideálním...