Sháníte nejlepší lehátko pro miminko? Recenze chválí vibrační, polohovací i hudební lehátka

Mezi pomůcky, které maminkám dokážou ušetřit v péči o dítě a domácnost mnoho času, patří houpací lehátko pro miminka. Pokud máte problém skloubit jedno s druhým, možná byste měli popřemýšlet nad lehátkem pro děti.

Houpací lehátko pro dítě

Nejde totiž konec konců o zbytečnost, za kterou vyhodíte stovky korun a nevyužitá vám bude ležet kdesi v koutě.

Typy lehátek pro nejmenší

Dětská lehátka nebo houpačky se dělí na dvě základní skupiny – klasické a polohovací. Následně se podle vlastností dělí na houpací, vibrační, hudební či takové, které obsahují hračky a případně i časový spínač vypnutí.

Oblíbené typy lehátek

Klasická lehátka

Tyto typy lehátek mají kovovou konstrukci, která je potažená omyvatelnou látkou. Vhodná jsou pro děti od narození až do dosažení hmotnosti 10 kg. Tato lehátka jsou vybavená bezpečnostními pásy, většinou mají vyztuženou opěrku zad, zpravidla mívají polohovatelné lehátko s možností zastavení pohybu.

Lehátko s kovovou konstrukcí

Polohovatelné lehátko pro miminka je pro maminky velmi praktické. Když totiž začne být drobek neklidný a začne se vrtět, obvykle stačí mu jednoduše změnit polohu a upravit tak jeho výhled na okolí.

Polohovací lehátka

U tohoto typu lehátka máte možnost nastavit dítěti opěrku zad do různých poloh a nastavit lehátko také na sezení a ležení. I tato lehátka obsahují bezpečnostní pásy a poskytují možnost odejmout polstrování. Polohovací lehátko tedy můžete použít i jako kolébku, i jako křesílko.

Houpací křesýlko, nebo ohrádka?

Vzhledem k tomu, že houpací lehátka či křesílka jsou určená pro děti, které ještě neumí chodit, jsou pro nejmenší vhodnější než ohrádka. Z ohrádky sice děti nemohou utéct, hrozí však, že se v ní jako v uzavřeném prostoru začnou rychle nudit. Ohrádka není až tak pohodlná, dítě v ní přece jen nemá tolik možností na zábavu.

Nejlepší houpací křeslo pro dítě

Houpací lehátka jsou vhodná do interiéru i do exteriéru. Houpací lehátko nebo houpačka pro miminka obsahuje dálkové ovládání, což je maximálně pohodlné pro rodiče i pro dítě. Možnost nastavení intenzity houpání a v některých případech i uklidňující zvuky z dálky ušetří rodičům čas, co se neustálého odbíhání k dítěti týká. Bezpečnostní popruhy jsou samozřejmostí. Většina z houpacích lehátek se dá nastavit do polohy, která dítěti nejvíc vyhovuje, je polstrovaná materiálem, který je vhodný pro celkový vývoj páteře. Obvykle bývá tento typ lehátek určený pro děti do 10 kg.

Dobrou alternativou je také vibrační lehátko. Jemné vibrování a k tomu příjemné melodie jsou zárukou, že dítě se bude ve vibračním lehátku cítit pohodlně. Pokud počítáte s tím, že lehátko bude součástí života vašeho dítěte delší čas, opatřete si vibrační lehátko pro děti do 18 kg. Protože se dá používat už od narození, několik roků, bude vašemu drobkovi přinášet zábavu v době, kdy se mu nebudete moci plně věnovat.

Polohovací lehátko s hračkami

Vhodnou volbou je také hudební lehátko pro miminko. Hudba může drobka v případě pláče uklidnit, může ho uspat, když to budete potřebovat. Na výběr máte například houpací lehátko s melodií, která dítě uklidní během chvilky. Ne každé lehátko hudební funkci má, většina z nich však má hrazdičku s hračkami, které u dítěte podporují rozvoj jemné motoriky. Tento hrací prvek je pro vývoj dítěte důležitý, navíc ho zabaví.

Pokud jste se rozhodli opatřit ratolesti lehátko, můžete si zvolit i multifunkční lehátko 3v1. Lehátko 3v1 je polohovatelné, obsahuje hudební prvek a uklidňující jemné houpání zaručí dítěti nerušený spánek.

Na co dbát při výběru lehátka?

Je více kritérií, na která je třeba brát při výběru lehátka ohled. Je nutné si ujasnit, jaké máte o lehátku představy, a potom pouvažovat nad nosností, přítomností melodií, vibrací, výrobcem i cenou.

Nosnost lehátek

Obvykle mají lehátka, u kterých je třeba houpat manuálně, nosnost od 9 do 18 kg. U lehátek s automatickým houpáním je nosnost jen do 11 kg. Ta s vyšší nosností se, samozřejmě, dají používat déle. Zpočátku slouží jako houpačky pro nejmenší a později se z nich stávají křesýlka. Zvažte, na co míníte lehátko použít a jak dlouho ho budete potřebovat.

Funkce lehátek

Pro miminka jsou důležité především dvě funkce – melodie a vibrace. Děti uklidňují, vibrace jim navíc mohou ulehčit od bolesti bříška. Lehátka s automatickým houpáním, u kterých můžete nastavit intenzitu houpání a čas houpání, oceníte vy i vaše dítě.

Houpací polohovatelné lehátko

Berte ohled i na hrací prvky, které rozvíjejí motoriku dítěte, a také barevnost, která zase může pomoci při rozvoji jejich kreativity.

Výrobci lehátek

Ověřený výrobce lehátek je zárukou kvality a bezpečnosti. Technologie firmy Bright Starts zaručuje tichý chod houpání a delší životnost baterií. Multifunkční lehátka nabízejí firmy Tiny Love či Fisher Price. Vibrační křesýlko Fisher Price si vaše dítě určitě zamiluje. Výrobě lehátek pro děti se věnují také firmy Chicco, Britton, Ingenuity či Caretero. Výrobců dětských lehátek je poměrně hodně, každý z nich nabízí houpací lehátka s různými funkcemi a v různých barevných provedeních.

Cenově se pohybují lehátka od 800 korun výš. Cena závisí na funkcích a značce jednotlivých lehátek, vyšplhat se může i na 4000 korun.

Bohatý výběr lehátek pro nejmenší

Údržba dětského lehátka

Houpací lehátka se nejčastěji vyrábějí z kovu a plastu, jejichž údržba je jednoduchá. Stačí je utřít mokrým hadrem, případně opláchnout pod tekoucí vodou a jsou jako nová. Dřevěná houpací lehátka/křesýlka pro děti se ošetřují o něco náročněji – pomůže při tom prostředek na čištění dřeva. Výrobci u lehátek obvykle myslí i na rodiče, houpací lehátka proto bývají lehká, aby se dala bez problémů přemísťovat, složit a uskladnit do skříně či pod postel.

Kvalitní lehátko pro miminko

Ačkoli lehátka obsahují bezpečnostní popruhy, dítě byste v nich neměli nechávat dlouho bez dohledu. Nosnost lehátka byste neměli překračovat, abyste neohrozili bezpečnost svojí ratolesti a nepoškodili funkčnost produktu. Platí, že nejlepší dětské lehátko je takové, které vyhovuje především vašemu dítěti, tedy takové, v němž se cítí pohodlně a bezpečně.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.Publikováno dne: 26.04.2019
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucíJaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucí

Kupujete podlahu do dětského pokoje? Malé děti tráví na zemi spoustu času, a proto byste výběr správné podlahy neměli podcenit. To, jaké faktory jsou důležité u podlah pro děti, si...

Jak naučit děti uklízet? Rozpis domácích prací i obrácená psychologie fungujíJak naučit děti uklízet? Rozpis domácích prací i obrácená psychologie fungují

Znáte to. Spolu s uklízením přichází i spousta křiku. Vaše dítě (ne)pořádek vidí jinak. Vlastně mu vůbec nepřekáží. Jak ho naučit pořádkumilovnosti?

Nafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměryNafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměry

Dopřejte vodní zábavu v létě dětem v každém věku. Už nyní je třeba myslet na to, jak bude trávit svoje volné chvíle. Víte, jaký bazén pro děti vlastně vybrat?