Litinová pánev nejen na steaky: Vyberte si podle recenzí

Kvalitní kuchyňské nádobí by v kuchyni rozhodně nemělo chybět. Často se soustředíme na moderní a designové spotřebiče, pěkný příbor a kvalitní prostírání. Zanedbává se to nejdůležitější. Nádobí, v němž jídlo připravujeme. Hrnce a pánve jsou tím nejpodstatnějším vybavením, které sehraje při přípravě jídla důležitou roli.

Litinová pánev na steak

Dnes vám představíme litinovou pánev, která patří dlouhodobě k nejkvalitnějšímu nádobí v kuchyni. Ani ve vaší kuchyni by neměla určitě chybět.

Oblíbené litinové pánve

Litinová pánev – Léty ověřená

Věřte nebo ne, ale drtivá většina profesionálních kuchařů nedá na litinovou pánev dopustit. Litina má jako každý materiál svoje nesporné výhody i nevýhody. Litinová pánev je prakticky nezničitelná. Odolná je vůči vysokým teplotám až do výšky 280 °C a obrovskou výhodou je také její vysoká a rychlá výhřevnost. Pánev se rovnoměrně rozehřeje po celém povrchu a velmi dobře kumuluje a izoluje teplo ještě dlouho po tom, když je pryč z plamene. Kromě toho je litinový povrch velmi odolný a vytváří si nepřilnavou vrstvu. Na rozdíl od teflonu nebo keramiky nemá povrch žádnou chemickou úpravu.

Výhody litinové pánve

   • Extrémně odolný a trvanlivý materiál
   • Odolný vůči poškrábání
   • Odolný vůči vysokým teplotám
   • „seasoning“ přirozený nepřilnavý povrch
   • Dobrá izolace tepla
   • Vhodná i do trouby
   • Kvalita přípravy pokrmů

Nevýhody litinové pánve

 • Nedoporučuje se mytí v myčce nádobí
 • Potřebná pravidelná údržba
 • Vypalování povrchu pánve
 • Náchylnost ke korozi
 • Vyšší cena

Vypálení povrchu pánve a její údržba

Odborně se tento proces nazývá také tzv. seasoning. Jde o proces, kdy se na povrchu litinové pánve vytváří přirozený nepřilnavý povlak bez použití jakýchkoliv chemikálií nebo umělých přípravků. Tak je v tomu v případě teflonových pánví, které ovládly kuchyně. Tomuto trendu podlehly i keramické pánve. Vypálení povrchu litinové pánve je důležité z hlediska udržení pánve v dobré kondici. Tento proces je nutné provést už před prvním použitím. Pokud se jídlo při přípravě připéká, vypalování zopakujte. 

Sada litinových pánví

Jak pánev připravit na první použití?

 • Do pánve nalejte trochu oleje a rozetřete po celém povrchu.
 • Zapněte sporák na nejsilnější výkon nebo na největší plamen. Pánev nechte na sporáku, dokud se olej nezačne přepalovat, čehož znakem je bílý dým.
 • Následně nechte pánev vychladnout, olej setřete suchou papírovou utěrkou a proces zopakujte ještě aspoň 2x.

Vytvoření nepřilnavého povrchu je velmi důležité z hlediska dlouhodobého používání. Seasoning zopakujte i v případě, když máte pocit, že vrstva už je oslabená a jídlo se opět začíná připékat. V tom případě pánev opláchněte horkou vodou, použijte trochu saponátu a opět proveďte proces vypalování. Po každém použití pánev umyjte a důkladně vysušte. Litina je náchylná ke korozi. Nikdy ji neumývejte v myčce nádobí.

Kvalitní litinová pánev

Pokud máte problém s odstraněním připálených zbytků, nebojte se použít drátěnku nebo kartáč. Za pomoci horké vody a saponátu se zbavíte i připálenin a zbytků jídla. Pokud chcete předejít korozi, pravidelně pánev vypalujte.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie pánve

Ideální volba pro steak

Litinová pánev je známá svými perfektními vlastnostmi, které využívá při přípravě různých pokrmů. Nejčastěji se spojuje s grilováním a přípravou steaků. Díky svojí univerzálnosti je pánev vhodná na otevřený oheň, zahradní gril nebo do elektrické trouby. Litinovou pánev využijete i na grilování zeleniny nebo ryb. Dnes se litinové pánve prodávají obvykle s mřížkovaným (žebrovaným) povrchem. 

Co byste měli ještě vědět?

Litinová pánev není vhodná do ledničky. Neuchovávejte v ní  žádné potraviny, vlhké prostředí způsobuje korozi povrchu. Pokud chcete, aby byla pánev dokonale připravená na přípravu steaků, vložte ji na pár minut do předehřáté trouby. Po použití a umytí pánev vždy důkladně osušte. Při čištění se nebojte použít zrnkovou kávu. Nejenže pomůže při čištění, ale odstraní i aroma z jídla.

Nejlepší litinová pánev

Používáním litinové pánve se zlepšují její vlastnosti. Litinové nádobí nakupujte od ověřených výrobců a distributorů. Tímto způsobem máte garanci kvality a zároveň si můžete ověřit reference konkrétních kusů. Mezi spolehlivé a frekventované výrobce je možné zařadit pánev Lamart, recenze chválí i značky Staub a Küchenprofi. Kvalitní litinovou pánev, v závislosti na průměru, koupíte od 800 do 4000 korun.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.Publikováno dne: 31.03.2019
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka? Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka?

Zazimování vířivky se může zdát někomu jako zvláštní úkon. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou pro to důvody a na co při této činnosti nezapomenout. Přečtěte si naše rady a nezapomenete...

Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly

Teplé letní dny jsou nenávratně pryč. Zazimování letního oblečení proto nelze vůbec odkládat. Kam však uložit množství oblečení, se ktorým máme plány i budoucí rok? Poradíme vám!

Jak správně skladovat pneumatiky mimo sezónu? Poslouží stojan či služba uskladnění pneumatik Jak správně skladovat pneumatiky mimo sezónu? Poslouží stojan či služba uskladnění pneumatik