Velký průvodce výběrem povlečení. Levná nebývají nejlepší

Postel. S tím spojený odpočinek, spánek, pohodlí a relax. Přesně to ve vás toto slovo evokuje? Intimní zóna, v níž byste dokázali setrvat dlouhé hodiny a někdo i celý celý den. Není to však pouze o tom.

Nejlepší a nejvhodnější povlečení

Možná máte ideální postel, vhodnou matraci, polštář a přikrývku, ale něco ještě chybí. Co asi? No přece ložní povlečení, bez něhož by žádná ložnice nebyla ložnicí. Jaké povlečení si vybrat? Jaké materiály jsou nejoblíbenější? Kompletního průvodce výběrem povlečení najdete právě tady.

Oblíbená ložní povlečení

Co jste o povlečení nevěděli?

Myslíte si, že povlečení je jen rozmarem, který se rozmohl v nedávných letech? Omyl, už naši předkové povlečení důvěrně znali. Když se vrátíme do dávné minulosti a doby kamenné, pravěcí lidé používali kůže zvířat, kterými překrývali místo, na kterém leželi. Mírný náznak. Tímto prvkem se inspirovali starověcí Řekové, kteří přes lůžka ze dřeva nebo kamene pokládali plachty z bavlny nebo lnu. A všechno povýšili Egypťané, kteří jako první národ začali se zpracováváním bavlny.

Později se povlečení objevilo ve středověku na královských dvorech. Na zámcích a královských dvorech se začala využívat kvalitní hedvábná nebo damašková povlečení (arabský svět). Povlečení se stalo postupně i doplňkem, který plnil dekorační účel a vypovídal o honosnosti.

Damaškové povlečení

S příchodem průmyslové revoluce a nástupem manufaktur se povlečení rozšířilo do běžných domácností. Nejčastěji bavlněné a lnové povlečení. Postupně to však byl také flanel, satén a ještě později i krep a různé jiné materiály, které běžně používáme i dnes. Současné trendy jsou o preferencích, které zákazník má. Hlavními kritérii jsou cena, komfort a vizuální stránka. Povlečení je dnes součástí vybavení ložnice, a proto je naší touhou všechno sladit tak, aby byl prostor v dokonalé symbióze.

Typy povlečení

Jaké druhy nebo typy povlečení trh nabízí? Existují sady pro 1- či 2lůžkové postele. Pokud kupujete povlečení pro manželskou postel, zřejmě nebudete kupovať dvě odlišná. Úžasným vizuálním efektem a poutavým designem se prezentují 3D povlečení a samozřejmě povlečení dětská. 

Nejkrásnější dětské povlečení

Obvykle kupujete buď kusové povlečení nebo sady na 2 lůžka. Natrefíte i na různé kombinace. Povlečení na 2 polštáře a 1 přikrývku. Povlečení pro 2 přikrývky a 2 menší polštáře. Pozor, abyste se nespletli. Někdy se může stát, že při nepozornosti klidně koupíte sadu 7 povlečení, ale všechna budou na polštáře. Koupit můžete také kompletní sady spolu s ložní plachtou.

Způsob zapínání povlečení

Kdysi stačilo přikrývku nebo polštář navléct, rohy založit a nikdo nic neřešil. Dnes je trendem povlečení na zip, protože jde o velmi rychlý způsob navlékání i vysvlékání povlečení. Zapínání je jednoduché a trvanlivé, přestože někomu ve spánku může překážet, že o zip občas zavadí. Druhou možností, tou nejběžnější je povlečení se zapínáním na klasické knoflíky. Avšak poznáme i knoflíky, které se zapínají do sebe a neprovlékají skrz dírku. Méně populární je povlečení na suchý zip.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie povlečení

Rozměry povlečení

Před výběrem je dobré znát polštáře a přikrývky, na které chcete povlečení navlékat. Následně můžete hledat rozměr, který potřebujete. Pokud rozměr neznáte a pouze tipujete, snadno se stane, že netrefíte. Rozměry jsou různé. Od těch nejmenších až po největší. Povlečení na přikrývku 140x200, 140x220 cm je nejběžnějším rozměrem.

Výběr vhodného ložního prádla

Pochopitelně, v případě dětí nebo jednolůžkového návleku jsou rozměry menší, 90x135 cm a podobně. U povlečení na polštář jsou klasickým rozměrem 70x80, 70x90 cm. Pokud se rozměr neshoduje, nevadí. Přikrývky jsou často užší než povlečení, ale to chyba není. Pokud se zmýlíte o 5 cm, je to méně než o 30 cm.

Vzhled a design povlečení

Kdyby povlečení mohlo vyprávět, každé by mělo svůj příběh. Podívejme se však, co říkají trendy. Časy, kdy bylo jednobarevné povlečení „in“, jsou už takříkajíc pryč a s tímto neobstojíte. Nejčastější a nejmodernější jsou různá grafická vyobrazeníMotivy míst, přírody či zvířat. Moderní jsou také abstraktní povlečení plné barev. Květinové vzory či geometrické útvary také nic nepokazí. Jednobarevné je fajn jen v tom případě, když je povlečení polštáře jiné než povlečení přikrývky. Velmi oblíbené jsou i folklórní vzory a různé ozdobné motivy.

Vzorované povlečení

Specifikem jsou vzpomínaná kvalitní 3D povlečení, která upoutají svým vzhledem a úžasným životem, který z nich doslova vyzařuje. Zvířata, postavy, města nebo jiné přírodní úkazy. Tyto prvky se ukážou v 3D podobě skutečně ukázkově. Krásná moderní povlečení vyrábí známý český výrobce Matějovský nebo známe bavlněná povlečení od společnosti Gerald WittmannEmiNight Comfort nebo s. Oliver.

Nejkrásnější dětská ložní povlečení

Dětské ložní povlečení jako z pohádky

Postel vašich ratolestí musí mít svůj vlastní příběh a obyčejná barva to nebude. Především, pokud v obchodě uvidí povlečení s motivem spidermana, supermana, princezny či oblíbeného zpěváka, hudební kapely či herečky. Usínat s pocitem, že načerpáváte energii superhrdiny, je určitě úžasné. Pohádková povlečení jsou tedy něco, co najdete téměř všude.

Levné vs. drahé povlečení

Na první pohled je těžké rozpoznat, dokonce i na dotek těžko posoudit kvalitu. Povlečení bývá často zabalené, takže jde jen o to, zda výrobci uvěříte to, co píše. Avšak zo zkušeností mnohých zákazníků lze usoudit, že levné povlečení mnoho vody nenažene. I když cenově si můžete dovolit i 4 sady, nepotěší vás rychlá ztráta barvy, nízká odolnost materiálů a možná i silný fabrický zápach. Různé chemické prvky mohou způsobovat i podráždění pokožky či svrbění.

Levné povlečení nejsou nejkvalitnější

U dražšího povlečení rozhodně budete vnímat kvalitu. Způsobené je to odolnějšími a kvalitnějšími materiály, které jsou používané. Také u kvalitnějšího povlečení je nižší riziko, že vaše kůže by reagovala podrážděně.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie povlečení

Materiál povlečení

Důležitý prvek, který se často stává podmínkou při mnohých výběrech. Které materiály jsou nejpoužívanější?

  • Bavlněné ložní povlečení – zpracování bavlny je procesem, který objevili Egypťané už před 12 000 roky. Bavlna je proto materiál, který se využívá i při výrobě povlečení a různých textilií. Ačkoli 100% bavlněné povlečení najdete jen velmi těžko, bavlna se používá jako základ a následně je povlečení doplněné o mikrovlákno nebo jiné druhy textilních látek. Povlečení je vysoce odolnéstálobarevné a dobře průdušné. Lidi s citlivou pokožkou potěší jeho hypoalergenní účinek. Jde o nejčastější volbu při výběru povlečení. I když trochu vás potrápí při žehlení. Pozor na levná bavlněná povlečení.
  • Saténové ložní povlečení – nepoužívá se ten satén, z něhož se vyrábějí i elegantní šaty. Používaný je bavlněný satén (jde o 100% bavlnu), který je na dotek stejně příjemný. Povlečení ze saténu působí luxusně, je velmi příjemné, lehké, v létě chladivé a v zimě hřejivé. Materiál je také velmi odolný. Má příjemný lesklý efekt a obvykle jde o jednobarevné vyhotovení. Někoho odradí vyšší cena a také se doporučuje saténové povlčení prát ručně. Nu, satén lze řadit mezi luxusní povlečení.
  • Krepové ložní povlečení – v poslední době velmi preferovaná volba v mnohých domácnostech. Jednoduchá údržbavysoká odolnost, pružnost a velmi potěší i vlastnost, že je vůbec není třeba žehlit. Je průdušné a má přirozené vlnění (řasení). Je i cenově dostupné a najdete je v různých designových variací. Materiál je na dotek možná o něco drsnější, ale je to jen síla zvyku.
  • Flanelové ložní povlečení – měkké, hebké, hřejivé, člověk jako by ležel v bavlnce. A tak to také je. Flanel je tkanina vyráběná z hustě tkané bavlny. Nejde však o klasické spojení vláken, ale tzv. česání. Designově také různé vyhotovení potěší každou ložnici. Flanel rozhodně oceníte během chladných nocí.
  • Damaškové ložní povlečení – krásná textilie, u které si i krásně připlatíte. Výroba damašku pochází z Číny. Typická je pro země Arabského polostrova. Damašek se vyrábí macerováním, kdy se bavlna stláčuje pod vysokým tlakem v solném roztoku. Má extrémně dlouhou životnost, typický lesk, stálou barevnost, pružnost a velmi pevná vlákna. Lehce se žehlí.
  • Bambusové ložní povlečení – určiěe jste si vzpomněli na bambusové ponožky. No, ano, i ty jsou pohodlné. Avšak povlečení ještě víc. Ekologický materiál, jakým je bambus, rychle roste, a proto nehrozí jeho nedostatek. Zároveň má bambus úžasnou termoregulaci, je jemný, stálobarevnýhypoalergenní a antibakteriální. Je vskutku průdušný a lehce udržovatelný. V létě příjemně chladí a v zimě ohřeje. Vyzkoušejte a uvidíte.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 25.04.2019
Hodnocení článku:
(87.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.