Jak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo Rossignol

Ochrana proti zimě, sněhu a větru je základní funkcí lyžařského oděvu. Ať už jde o lyžařskou větrovku, kalhoty, nebo rukavice, platí jedno – oděv vás musí udržet v suchu a teple.

Nejlepší lyžařské rukavice

Před tím, než si vyberete rukavice, si zodpovězte pár otázek. Jak snášíte zimu? Plánujete lyžovat na sjezdovkách, nebo ve volné terénu? A jak intenzívně to míníte dělat?

Oblíbené dámské lyžařské rukavice


Palčáky, nebo prstové rukavice?

Na výběr máte ze 2 základních střihů – palčáků a prstových rukavic. Každý z nich má svoje výhody. V prstových rukavicích se vám bude lépe manipulovat s předměty a pohodlněji držet lyžařské hůlky. Pokud hledáte co nejteplejší lyžařské rukavice, nejvhodnější pro vás budou palčáky, které dobře drží teplo.

V současnosti jsou kromě těchto 2 základních střihů k dispozici také modely, které kombinují výhody palčáků a prstových rukavic. Na první pohled jde o palčáky, které však v sobě skrývají tenší prstové rukavice. V případě potřeby se v těchto rukavicích dá manipulovat i s menšími předměty, stačí si jen sundat vrchní palčákovou vrstvu.

Pokud máte rádi teplo, avšak v samotných palčácích se necítíte až tak dobře, můžete si zvolit palčáky se všitou prstovou vložkou. Tyto rukavice vám poskytnou potřebné teplo a budete se v nich cítit jako v prstových rukavicích.

Dbejte na nepromokavost

U rukavic, jako konec konců u každého kusu lyžařského oděvu, je třeba dbát na nepromokavost a zároveň průdušnost materiálu. U nepromokavých rukavic si můžete být jistí, že k pokožce ruky nepronikne vlhkost a nedojde k ochlazení a zkřehnutí. Pokud také máte kvalitní zateplené rukavice, ale nepromokavá vrstva chybí, bude vám v nich při nejmenším namočení zima.

Lyžařské rukavice

Vzhledem na to, že i v zimě se člověk potí a při sportování to platí obzvlášť, je důležité, aby byly rukavice zároveň průdušné. Bude tak umožněné odvedení potu od pokožky, což také udrží ruku v suchu.

Nepromokavost a průdušnost jsou věcí vodě odpuzující membrány nebo speciálního průdušného a vodě odolného zátěru. Rukavice s membránou jsou sice o něco dražší, ale kvalitnější. Vlastnosti membrány zůstávají dlouhodobě na stejné úrovni, používáním se nezhoršují. Průdušnost je u nich také o něco lepší.

Zateplené a vyhřívané lyžařské rukavice

Pokud neplánujete lyžovat v létě nebo na jaře, budete potřebovat zateplené rukavice. Při výběru byste si měli všímat materiálů a také gramáže rukavic. Můžete si vybrat z moderních umělých vláken, ale i z přírodní vlny. Přírodní materiál se vyznačuje výbornou hřejivostí, zároveň je antibakteriální a neabsorbuje pachy.

Pro zimomřivé typy je vhodné také pápěří, týká sa to však jen rukavic. Jde o méně průdušný materiál, který udržuje hodně tepla, je měkký a pohodlný. Je nutné si dát však pozor, abyste rukavice udrželi suché, jinak by vám v nich mohla být po nějakém čase zima.

Teplé lyžařské rukavice

Moderní vlákna Thinsulate, Gore-Tex a Primaloft mají výjimečné termoizolační vlastnosti – jsou hřejivé, vodě odolné a rychloschnoucí.

I přesto, že jste si koupili ty nejteplejší rukavice v nabídce, máte stále promrzlé ruce? Potom jsou pro vás vhodné vyhřívané lyžařské rukavice, které obsahují ohřevná tělíska napájená bateriemi umístěnými přímo v rukavicích. Na horní straně rukavic se nacházejí přepínače na regulaci intenzity teploty. V závislosti na vnějších podmínkách a intenzitě teploty může baterie vydržet od 3 do 10 hodin.

Oblíbené pánské lyžařske rukavice

Důležité detaily

Lyžování a s ním související problémy (zamlžené/zasněžené brýle či ztráta hůlek) vám mohou výrazně zjednodušit praktické a funkční detaily rukavic.

Rukavice mohou obsahovat vyztužení kloubů prstů, což oceníte při kontaktu se zemí nebo při úderech do sjezdových branek, i kousek mikrovlákna na hřbetu rukavice, kterým si můžete utírat brýle. Pro lyžaře, kteří se ani během sportování nechtějí vzdát svých telefonů nebo tabletů, jsou vhodné touchscreen rukavice s dotykovou vrstvou na prstech.

Pánské lyžařské brýle

Praktickým detailem rukavic je i tzv. trigger systém – spojení lyžařské hůlky s rukavicí pomocí malého poutka nacházejícího se na rukavici mezi palcem a ukazovákem. V případě pádu v hlubokém sněhu nedojde díky systému ke ztrátě hůlek, při silném trhnutí se rukavice z hůlky uvolní, čímž se dá předejít nepříjemným zraněním.

Lyžařské rukavice pro děti i dospělé

Výběr lyžařských rukavic je tak velký, že si z nich vyberou děti i dospělí. Ať už hledáte lyžařské rukavice dětské, nebo dámské, máte tolik možností (materiál, barva, vzory apod.), že si dříve či později najdete to, co potřebujete.

Lyžařské rukavice pro děti

Pokud hledáte levné lyžařské rukavice, nebudete při výběru zklamaní. Pro děti je seženete už od nějakých 6 eur, pro dospělé jsou obvykle o něco dražší, k dispozici jsou už od 10 eur. Pokud potřebujete levné lyžařské rukavice pánské, výprodej bude nejvhodnější volbou. Na konci zimy, případně na jaře si kvalitní zimní věci můžete koupit za výhodnější ceny.

Oblíbené dětské lyžařské rukavice

Známé značky lyžařských rukavic a doplňků

K oblíbeným značkám lyžařských rukavic patří například Fischer, Level, Rossignol či Leki. Kvalitní lyžařské rukavice Fischer jsou vhodné na běžky i na klasické lyžování. Jsou prstové, nepromokavé, obvykle s manžetou kolem zápěstí na suchý zip. Lyžařské rukavice Level jsou k dispozici v palčákové i prstové verzi.

Jednou z největších lyžařských značek na světě je Völkl, která se snaží u svých výrobků o propojení nejvyšší kvality a moderních technologií. Stejně tak lyžařské rukavice Völkl obsahují nepromokavou vrstvu i praktické zapínání. Při volbě těchto rukavic se nezklamete.

Autor článku

Janka Kršiaková

Vše, co mě bytostně charakterizuje a vystihuje, se odráží i v mém psaní. Jako vystudovaná Esteticky jsem přesvědčena o tom, že i neuměle text musí...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.Publikováno dne: 29.11.2019
Hodnocení článku:
(91.8%)

V této kategorii najdete i:

Jak vybrat obuv na snowboard. Snowboardové boty s vázáním boa či rychloupínací systém?Jak vybrat obuv na snowboard. Snowboardové boty s vázáním boa či rychloupínací systém?

Výběr vhodné snowboardové obuvi je jedním ze základních faktorů, které ovlivňují vaše pohodlí i bezpečnost během ježdění. Důležitá je velikost, správné tvarování, tvrdost a způsob...

Půjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceníkPůjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceník

Láká vás lyžování, ale nevíte, zda je tento sport pro vás to pravé? Pro začátek si výstroj opatřete v půjčovně lyží. Na co je třeba si dát pozor a kolik vlastně půjčení výbavy stojí?...

Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou?Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou?

Jaká by to byla zima bez sáňkování? Poradíme vám, které parametry jsou důležité, a prozradíme, podle čeho saně či boby vybrat, aby bylo dítě spokojené a zároveň v bezpečí. Čtěte dál.