Nejlepší odsávačka mléka je elektrická. Recenze chválí Avent

Mnohé maminky dobře vědí, že s kojením se pojí i takové zařízení, jakým je odsávačka mléka. Už na začátku připomínáme, že odsávačka mléka není nutnou součástí povinné výbavy pro budoucí maminky.

Elektrická odsávačka mateřského mléka

Pokud však po porodu zjistíte, že odsávačku mléka potřebujete a nechcete mléko odstřikovat ručně, stane se pro vás odsávačka pomocníkem k nezaplacení. Jak si vybrat tu správnou? Jsou lepší ruční, nebo elektrické?

Oblíbené odsávačky mléka

Je odsávačka mléka nezbytností?

Jak jsme uvedli už v úvodu, odsávačka mléka není nutností. Mnoho maminek se ptá, zda si má toto zařízení opatřit už dopředu. Odpověď je jednoduchá. Odsávačku mléka kupujte až tehdy, když ji budete potřebovat. V opačném případě zbytečně vyhodíte peníze a necháte ji zapadnout prachem. Proto kupovat tohoto praktického pomocníka už před porodem rozhodně není třeba.

Kdy odsávačku budu potřebovat?

Velké procento budoucích maminek se mylně domnívá, že odsávačka mléka je nutná pouze tehdy, když chceme, aby děťátko mělo mateřské mléko k dispozici i během jejich nepřítomnosti. Ano, je to jedna z možností, ale prioritní je úplně jiná.

Odsávačka mléka je zařízením, které maminka využije možná už pár dní po porodu. Mléko se může totiž v prsech nahromadit a způsobovat bolesti. Jde o individuální záležitost. Je však běžné, že žena po porodu potřebuje mléko odsát. Předejde tak nepříjemným bolestem nebo možným zánětům. Až potom je tu možnost krmení děťátka jiným členem rodiny. Mamince určitě prospěje, když se v noci vzbudí otec, ohřeje mléko a při krmení nahradí právě maminku. Díky odsátému mléku to je možné.

Ruční či elektrická odsávačka?

Maminky mají na výběr dvě varianty. Tou nejzákladnější je ruční odsávačka mléka, resp. manuální. Druhá možnost padá na odsávačku mléka elektrickou, resp. na baterie. Každá z nich má svoje výhody i nevýhody.

Důležité je odhadnout potřeby maminky. Pokud plánujete mléko odsávat pravidelně, ať už jde o zdravotní nebo praktické důvody, určitě vám doporučíme elektrickou odsávačku mléka. Pokud naopak plánujete odsávat mléko jednou denně a v menším množství, postačí vám i ruční odsávačka.

Všechny odsávačky fungují na podobném principu. V oblasti bradavek vytvoří vakuum, čímž vzniká simulace sání, a následně se uvolňuje z prsu mléko.

Nejlépe hodnocené odsávačky mléka

Manuální odsávačka mléka

V této kategorii existují dvě základní varianty odsávaček. Balónkové nebo pákové odsávačky. Jak je uvedeno výše, manuální slouží především pro odsávání zbylého mateřského mléka. Odsávání trvá déle a je také o něco „fyzicky“ náročnější. Stlačováním balónku mléko pumpujete do sběrné lahvičky, ve které ho můžete rovnou i uskladnit.

Výhody balónkové odsávačky

 • Nízká cena
 • Jednoduchá dostupnost

Nevýhody balónkové odsávačky

 • Delší doba odsávání
 • Náročnější manipulace
 • Příliš velké namáhání prsů (popraskání bradavek)
 • Neodsajete všechno
 • Problematická sterilizace balónku

Pohodlnější je varianta pákové odsávačky. Stlačováním páky stimulujete (masírujete) prs a to je mnohem podobnější klasickému krmení z prsu. Mléko odsajete mnohem rychleji a přitom se naděláte méně.

Manuální odsávačka mateřského mléka

Výhody pákové odsávačky

 • Jednoduchá manipulace
 • Rychlejší odsávání a méně námahy
 • Jednoduchá a praktická sterilizace
 • Velmi skladná
 • Mléko odsáváte přímo do lahve, z níž lze okamžitě krmit
 • Cenově dostupná

Nevýhody pákové odsávačky

 • Náchylnější na poškození pákového mechanismu

Elektrická odsávačka mléka

Označíme ji okamžitě za nejmodernější, nejpraktičtější a nejpohodlnější možnost. Fungují na stejném principu vytváření podtlaku, (vakua) jako manuální. Pro fungování však potřebují zdroj energie. Obvykle jde o nabíjitelné baterie, nabíjecí stanici nebo přímo elektrickou síť.

Elektrické odsávačky mléka fungují na dvojfázovém principu odsávání mateřského mléka. Dvojfázová odsávačka zabezpečí, že odsávání probíhá co nejreálněji. První fází je masáž prsu a aktivace laktace. Druhá fáze je samotné sání. Modernější zařízení dokonce umožňují nastavit intenzitu sacího výkonu nebo interval sání. Jejich používání je jednoduché a účinné. Existují elektrické odsávačky mléka, které vám umožňují odsávat mléko z jednoho nebo z obou prsů současně.

Elektronická odsávačka mléka pro maminky

V případě elektrické odsávačky mléka natrefíte i na tzv. hands free odsávačku. Ta je vybavená speciálním korzetem, který dává vašim rukám volnost. Určitě se vyplatí, když máte vysokou produkci mléka (laktaci). Pochopitelně jde o nejdražší alternativu.

Výhody elektrické odsávačky

 • Vysoký komfort
 • Rychlé odsávání mléka bez námahy
 • Jednoduché čištění a sterilizace
 • Možnost nastavení sacího výkonu

Nevýhody elektrické odsávačky

 • Příliš vysoká cena
 • Potřebný je zdroj energie
 • Vyšší hlučnost

Zásady správného výběru

Tak si to tedy shrneme. První, co rozhodně zvažte, je frekvence používání odsávačky. Budete ji používat denně? Sáhněte po elektrické. Budete ji používat příležitostně? Sáhněte po manuální pákové odsávačce. Například odsávačka mléka Avent. Promyslete si však, zda odsávačku budete skutečně potřebovat.

Pokud sáhnete po elektrické, určitě se zaměřte na dvojfázové odsávačky, které simulují reálné sání dítěte. U elektrické určitě hledejte ty, jejichž zdrojem jsou baterie, resp. jsou vybavené akumulátorem a dobíjejí se na dokovací stanici.

Prsní kryty by měly být vyráběné ze silikonu, určitě ne z plastu. Také si všímejte velikosti prsních krytů (vložek) tak, aby vyhovovaly velikosti vašich prsů. Rozhodně preferujte odsávačky, kterými odsáváte mléko přímo do lahvičky s dudlíkem a dítě můžete po odsátí rovnou nakrmit.

Nikdy nekupujte odsávačku mléka z bazaru. Odsávačkou z druhé ruky možná ušetříte, ale nemáte jistotu, že funguje správně a hlavně zda byla správně čištěná a sterilizovaná.

Oblíbené odsávačky mléka

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.Publikováno dne: 04.08.2019
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat dětský fusak do kočárku nebo autosedačky? Nejlepší jsou z ovčí vlny a s kožešinkouJak vybrat dětský fusak do kočárku nebo autosedačky? Nejlepší jsou z ovčí vlny a s kožešinkou

Dětský kolotoč nad postýlkou se světlem či projektorem? Recenze chválí Fisher Price a ChiccoDětský kolotoč nad postýlkou se světlem či projektorem? Recenze chválí Fisher Price a Chicco

Dětský kolotoč upoutá pozornost vašeho dítěte a jemná melodie ho příjemně uklidní. Proč kolotoč nad postýlku zavěsit a jak ho správně vybrat? 

Chodítko pro děti: Vyberte si z těch nejlepších podle recenzíChodítko pro děti: Vyberte si z těch nejlepších podle recenzí

V mnohých rodinách patří chodítka k povinné výbavě pro dítě v prvním roce života. Na druhé straně však mnoho rodičů řeší, zda je vhodné.