Nejlepší outdoorová kamera na přilbu nebo bicykl? Poradíme, jak vybrat

Patříte mezi lidi, kteří žijí aktivním životem? Máte rádi dobrodružství nebo zážitky s dávkou adrenalinu? Díky outodoorové kameře si totiž můžete tyto okamžiky zvěčnit a vychutnat znovu a znovu.

Sportovní action kamera na přilbu

Sportovní, respektive outdoorová kamera je totiž na rozdíl od klasické kamery přizpůsobená tomu, aby zaznamenávala každý okamžik jakoby vašima očima. Samozřejmě, jak to už u elektroniky bývá, nabídka na trhu je rozmanitá. Jak si tedy outdoorovou kameru vybrat? Co je důležité vědět? To si nyní vysvětlíme.

Oblíbené produkty

Akční, sportovní, outdoorová kamera

Tak toto jsou synonyma, která vás mohou zmást jako první. Avšak synonymická řada znamená, že jde v zásadě o totožné druhy kamer. Nenechte se zmást. Outdoorové kamery se v tomto směru neliší. Někteří výrobci nebo prodejci tyto kamery nazývají tak, jiní zase jinak. Každopádně zásadní rozdíly, které při výběru hrají roli, jsou právě technické parametry.

Účel outdoorové kamery

Role outdoorové kamery je někomu úplně jasná, někdo zase tápe. V tomto směru není kamera jako kamera. Někdo hledá akční kameru, protože se chystá na seskok z letadla, někdo jde na túru v lese nebo si vychutnává jízdu na kole a někdo se jde potápět na mořské dno. Tady dochází právě k tomu, co musíte před koupí zvážit. Velikost kamery, odolnost, vodotěsnost, kvalita videa, výdrž baterie nebo kvalita zvuku. Nároky má každý jiné, proto si rozebereme ty nejpodstatnější parametry, které při výběru outdoorové kamery rozhodují.

Outdoorová kamera na lyžovačku

Především však samotný uživatel musí vědět, jaký je prioritní účel využití outdoorové kamery. Nejčastějším využitím je připevnění na oděv či ochranné prvky jako přilba. Často se také připevňuje na zařízení jako bicykly, motorky, auta, čtyřkolky a nejnověji i na létající drony.

Odolnost outdoorové kamery

V pořadí druhým podstatným parametrem, který při výběru musíte zvážit, je právě odolnost kamery. Outdoorová kamera má být přizpůsobená na určitou zátěž. Musí odolat nárazům, mechanickému poškození, poškrábání a také musí disponovat vodotěsností. Co se mechanické odolnosti týká, ta je často zvýšená ochranným obalem, tzv. šasi, které ji chrání právě před pády, nárazy nebo tlakem.

V případě vodotěsnosti jde o individuální parametr. Existují outdoorové kamery, které odolají jen obyčejnému dešti. Následně tu jsou kamery, se kterými se můžete potápět pod mořskou hladinu až do hloubky desítek metrů.

Velikost kamery

U outdoorové kamery jsou menší rozměry a nízká hmotnost vskutku vítaným technickým parametrem. Pokud se chystáte ji připevnit do auta nebo na motorku, hmotnost až takovou roli nehraje. Nejčastěji se však outdoorová kamera nachází na hlavě, přilbě nebo  na hrudi.

Outdoorová GoPro kamera do přírody

Každý gram navíc tedy hraje roli. Rozhodně je mnohem komfortnější, když máte na hlavě kameru s nižší hmotností, než by vás mělo tížit kilogramové závaží.

Kvalita záznamu, rozlišení

To, co zajímá zákazníka, kromě ceny, nejvíc, je určitě rozlišení obrazu a kvalita záznamu. Přece jen, outdoorová kamera má poskytovat autentické záběry. Cenu jsme uvedli záměrně, protože u lacinějších modelů s označením 4K dostanete reálně záznam s hodnotou VGA. Nenechte se tedy oklamat. Laciná kamera svůj účel splní, záznam zhotoví, ale jeho kvalita odpovídá ceně.

V praxi tedy rozhodně investujte do kvalitního obrazu. Full HD (1920 x 1080 p), Ultra HD (3840 x 2160 p) nebo 4K (4096 x 2160 p) jsou tři nejkvalitnější druhy výstupů, které můžete najít. Existuje i klasické HD se 720 pixely. Pokud chcete sportovní kamerou dělat fotografie, všímejte si i rozlišení fotografií. Zároveň se nenechte zmást. Údaj 12 mpx zní opravdu skvěle, ale právě tento údaj slouží pro zhotovování snímků, ne videa.

Počet snímků za sekundu

FPS nebo Frame per second je údajem pro snímkovou frekvenci. Ta se mění podle kvality záznamu a rozlišení. Čím je FPS menší, tím méně je obraz kvalitní. Průměr je kolem 30 až 60 FPS, u kvalitních výrobců a modelů však natrefíte i na FPS s hodnotou 150 či až 240 FPS při Full HD.

Nahrávání pod vodou s outdoorovou kamerou

Při kvalitě 4K počet snímků klesá, ale vyváženo je to kvalitou samotného obrazu.

Co s kvalitou zvuku?

Největší slabinou těchto kamer je právě zvuk. Přirozeně, hlavním úkolem kamery je zachytit obraz. Drtivá většina kamer poskytuje nahrávání zvuku na stereo vlnách. Mikrofon je obvykle nepříliš kvalitní. Platí to i u dražších modelů. Tento parametr ale není nijak rozhodující. Při klidné scéně je zvuk vcelku v pořádku, při seskoku z letadla bude zvuk horší, ale neznamená to, že vám nebude rozumět. Existují modely, které mají funkce redukce šumu nebo nárazového větru.

Výdrž baterie

Při delších sportovních, adrenalinových nebo dobrodružných aktivitách je baterie podstatným zdrojem energie. Baterie by měla být rozhodně externím prvkem. Logicky tedy vyměnitelným. Dnes je celkem běžné, že k outdoorové kameře jsou přibalené dva akumulátory. U baterie s kapacitou 1 000 mAh můžete počítat s aktivní dobou používání tak maximálně třičtvrtě hodinu až hodinu záznamu. U větších baterií je výdrž zhruba 2 hodiny.

Úložiště a přibalené příslušenství

Zdrojem paměti zpravidla bývají SD karty. Ty se liší úložištěm od 4, 8, 32, 64 Gb. Velikost kapacity úložiště se dá měnit. Kapacitu úložiště je třeba přizpůsobit především kvalitě obrazu. Vyšší kvalita obrazu totiž rozhodně zabere víc místa.

Příslušenství k outdoorové kameře

Při výběru konkrétního modelu si prověřte, jaké příslušenství dostanete v základním balení. Také je dobré prohlédnout si nabídku doplňkového příslušenství, které si plánujete koupit později. Cena může někdy velmi překvapit.

Nejlepší outdoorové kamery

Starší modely, které již nejsou v prodeji

Podívejte se na videa a reference

Rozhodně před koupí nezaškodí přečíst si obecné názory na konkrétní model kamery. Zákazníci jsou totiž nejlepší a nejúpřimnější reklamou. Pokud chcete vidět outdoorovou kameru přímo v akci, určitě si prohlédněte videa na YouTube. Případně si prohlédněte samotné testy kamer.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...Publikováno dne: 14.11.2018
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaciJakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaci

Pokud jste pocítili někdy touhu měřit svoje výkony při jízdě na kole, určitě vás jako první napadlo sáhnout po klasickém tachometru. Podívejte se, jak vybrat tachometr na bicykl a jaké...

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...

Jakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo YasakaJakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo Yasaka

Chcete se stolním tenisem začít, případně jste už aktivní hráč? Pomůžeme vám s výběrem pingpongové rakety. Co je při výběru rakety důležité? V čem se jednotlivé druhy raket odlišují?