Nejlepší pily ocasky - recenze a test poradí, jak vybrat

Pily ocasky jsou skvělým pomocníkem při každé stavbě nebo domácím "mistrování". V současnosti jsou tato zařízení velkým trendem a to se odráží i v bohaté nabídce na trhu. Jsou univerzální a dokážou řezat mnoho různých materiálů.

Ocasní pila na řezání dřeva i kovu

V našem článku si rozebereme, k čemu pily ocasky slouží, proč se těší takové oblibě a zaměříme se i na čtyři konkrétní modely, které jsme vybrali na základě dobrých výsledků v testování a pozitivních uživatelských recenzí.

Oblíbené modely pil ocasek

Krátce o pilách ocaskách

Pilky ocasky jsou ve stavebnictví poměrně novým trendem a stále rychleji získávají na oblíbenosti u profesionálních řemeselníků, ale i u domácích mistrů. Do popředí se dostávají hlavně díky své univerzálnosti, neboť mohou sloužit k řezání různých materiálů - dřevo, plast, ale i kov, ocel nebo hliník. Všeobecně je rozdělujeme do dvou kategorií:

  • Elektrické pily ocasky: jak už z názvu vyplývá, tak fungují prostřednictvím elektrického proudu a tím pádem je přípojka na elektřinu základním předpokladem pro práci s ní.
  • Akumulátorové pily ocasky: Akumulátorové pily fungují tak říkajíc na baterky. Menší modely dokážou řezat nepřetržitě přibližně půlhodinu, u větších modelů to může být až hodina.

Svým tvarem připomínají vrtačku, ale svou funkcionalitou nahrazují klasické ruční listové pily s tím, že používají poměrně delší pilové listy. Tyto pilky mívají mnoho "vychytávek" v podobě antivibračních systémů, nastavitelných rukojetí nebo trubkových adaptérů, které umožňují řezání jednou rukou na méně dostupných místech.

Jakým způsobem fungují?

Podívejme se na způsob jejich fungování po technické stránce. Ocasky patří mezi přímočaré pily s tím, že ozubení směřuje proti upínací stopce, a proto řežou jen při vratném pohybu. Počet kmitů si můžeme a musíme regulovat hlavně podle toho, jaký materiál řežeme. U většiny pilek nacházíme možnost předkmitu. Co to je?

Řezání kovu za pomoci ocasní pily

Předkmit můžeme popsat jako funkci nebo režim fungování. Po zapnutí předkmitu pilka svým pohybem opisuje orbitální dráhu podobnou elipse. Řezání předkmitem zvyšuje celkový výkon, protože směrem dopředu se pilkový list nadzvedá v podstatě nad materiál, což způsobuje menší přehřívání než při obvyklém řezání.

Výkon a hmotnost

Pily ocasky jsou určené na různé práce jako například řezání desek a jiných materiálů, ale například i na upravování stromů nebo větších keřů. Aby se nám s ní snadněji pracovalo, tak je vhodné, aby měla nižší hmotnost.

Ruce se nám neunaví tak rychle a je to praktičtější i při jejím nošení – zejména u aku pilek. Co se týká výkonu/příkonu, tak tady se nemusíte pohybovat v tak vysokých hodnotách jako u robustních velkých pil, na běžné domácí práce si klidně vystačíte i s výkonem 500 W. Nároční uživatelé se však, pochopitelně, musí ohlédnout po vyšším výkonu cca nad 800 W.

Nejlepší pily ocasky na trhu

Připravili jsme pro vás přehled konkrétních modelů s výbornými uživatelskými recenzemi. Pokud se vám nepodařilo zorientovat se v bohaté nabídce pil ocasek, pak si vyberte jeden z následujících modelů a určitě budete spokojení.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.Publikováno dne: 25.11.2018
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti

Při nabídce příliš levných výrobků většina z nás zbystří pozornost v očekávání, že výrobek bude oproti konkurenci méně kvalitní či spolehlivý. Jaké je tedy nářadí značky Parkside z Lidlu?

Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká

To, co běžně nazýváme barvou, je ve skutečnosti nátěrová hmota. Jaké nátěrové hmoty známe a na co všechno je můžeme použít?

Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat

Přemýšlíte nad tím, jak se řeže dřevo do přesně určeného stupně? Na svědomí má všechno pokosová pila. Víte, na co myslet při její koupi?