Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat

Běžným kutilům možná pojem pokosová pila neříká nic, respektive o ní vědí jen z doslechu. Ale profesionální mistři už zřejmě vědí, o čem je řeč. Pokud někdy přemýšlíte nad tím, jak se řeže dřevo do přesně určeného stupně, pokosová pila je tím nástrojem, který přesně toto dokáže.

Kvalitní pokosová pila

Tyto pily zvládnou řezání pod určitým sklonem, na základě čehož nařežou přesný sklon dřeva. Tímto způsobem se řežou například zárubně, rámy oken, obrazů nebo také dřevěné lišty na podlahu či stropy.

Oblíbené typy pokosových pil

Jak vybrat pokosovou pilu

Prvotním faktorem, který je při výběru nutné zohlednit, je rozhodnout se mezi tím, zda pokosovou pilu budete využívat jako hobby, nebo profesionální nářadí. Pro příležitostné používání menších komponentů si vystačíte s hobby nářadím. Menší průměr kotouče, menší výkon a menší hloubka řezu mají za následek i nižší cenu. Naopak, pokud pilu budete využívat na pracovní činnost častěji, vyplatí se vám investovat do výkonnějších modelů, jejichž cena je pochopitelně vyšší.

Příkon

Prvek, který určuje výkon elektrické pokosové pily, je její příkon. Elektromotor je totiž srdcem pily a říká nám o tom, co všechno pila zvládne. Pro domácí použití vám bude stačit příkon kolem 1 000 až 1 200 W. Pokud však patříte mezi mistry, kteří pilu budou využívat častěji a na větší objekty, příkon by měl dosahovat minimálně 1 500 W.

Průměr kotouče a hloubka řezu

Kdysi byly na trhu kotouče s průměrem 305 a 216 mm. Dnes stále patří mezi nejpoužívanější, přičemž rozměr 305 mm má samozřejmě vyšší také hloubku řezu.

Profesionální pokosová pila

Ta dosahuje při 305 mm až 120 mm. Při průměru 216 mm je hloubka řezu kolem 60 mm. Dnes však na trhu najdete kotouče s průměrem i 200 i 255 mm.

Počet otáček

Počet otáček je ovlivněný hlavně příkonem elektromotoru a také průměrem kotouče. Čím je totiž průměr kotouče větší, tím je potřebné, aby byl příkon vyšší. Pohon menšího kotouče potřebuje menší počet otáček. Počet otáček se v závislosti na příkonu a velikosti kotouče pohybuje od 3 500 až po 6 000 otáček za minutu.

Polohování řezu

Polohování pilového kotouče je nejdůležitější vlastností, která vám umožňuje řezat tzv. do úkosu, respektive pod úhlem. Kotouč se pohybuje ve třech osách (rovinách). Základem je pohyb kotouče dopředu a dozadu po vodicí liště a posuvném mechanismu. Tato poloha hovoří i o tom, jak dlouhý řez dokáže pila provést. Ten závisí logicky na průměru kotouče.

Hobby pokosová pila

Dalším a podstatným polohováním je polohování kotouče horizontálně a vertikálně. To lze převážně nastavit až do úhlu 45°. Pily se obvykle točí doleva. V případě dražších modelů je však pohyb umožněný i vpravo.

Hmotnost

Pro někoho nepodstatný faktor, ale pro mnohé je překvapivé, když zjistí, že pokosové pily nejsou tak úplně nářadím do ruky. Je úplne běžné, že pokosová pila přesáhne hmotnost 25 kilogramů. U hobby nářadí je hmotnost o něco menší. 10 až 15 kg je však standard. Závisí také na použitých materiálech, velikosti a výkonu elektromotoru.

Výbava pokosové pily

Jde o funkce či doplňky, které s sebou pokosové pily přinášejí a rozhodně vás potěší, když je bude mít i ta vaše. Rozhodně potěší kvalitní konstrukce vybavená stabilní kovovou deskou nebo nožičkami, které vám umožňují udržovat stabilitu během práce.

Pokosová pila Makita

Dalším prvkem, který je podstatný, je odsávání a pytle na piliny a prach. Integrované odsávání je při práci velmi vítanou funkcí. Při práci v uzavřených prostorech je to doslova nutnost. Některé pokosové pily jsou vybavené také vysavačem, tedy odsávacím zařízením, které je externí. Jde však o profesionální nářadí.

A co nesmí chybět? Rozhodně pravítko a laserový paprsek, který vám pomáhá přesně udržovat linii vašeho řezu. Příjemným zpestřením je i LED světélko v případě, že světlo není zcela ideální. Jednak vám osvětlí pracovní prostor, ale především řezanou plochu.

Nejlepší pokosové pily

Na závěr článku jsme pro vás vybrali konkrétní modely, které jsou podle našeho testu nejlepší. A nejen podle nás. Vybírali jsme na základě recenzí, referencí a zkušeností zákazníků s konkrétními produkty. Pokud tedy máte v plánu koupit si pokosovou pilu, věříme, že naše doporučení vám pomohou si vybrat. Také vám prozradíme, jaké jsou nejdůležitější parametry při jejich výběru.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Komentáre

07/12/2019 19:28
Zdeněk Strapina

"Na závěr článku jsme pro vás vybrali konkrétní modely, které jsou podle našeho testu nejlepší."

A ty jsou kde?

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...Publikováno dne: 22.06.2019
Hodnocení článku:
(93.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montážJak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montáž

Čeká vás rekonstrukce koupelny? Určitě jste už přemýšleli nad tím, jaký zvolíte obklad, která vana či sprchový kout se vám do nové koupelny vejde, ale nezapomínejte ani na toaletu. Doba...

Jaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihlaJaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihla

Betonová tvárnice, pálená cihla, sádrová tvárnice nebo porobeton? To je jen malá část stavebních materiálů, které lze při výstavbě domu použít. Z čeho stavět nízkoenergetický dům, abyste...

Jolly hrany – zakončení obkladu do úhluJolly hrany – zakončení obkladu do úhlu

Na některé věci při rekonstrukci předem nemyslíte.   Co se týká obkládání, často to jsou ukončovací lišty. Slyšeli jste už o pojmu jolly hrany nebo tzv. kamenické rohy?