Nejlepší sekera na dřevo? Vyzkoušejte Patriot, Fiskars, Husqvarna nebo Stihl

Možná se vám zdá, že při výběru sekery vám toho moc neporadíme. Nu, asi nevíte, že až tak jednoduché to být nemusí. Seker na trhu je opravdu velké množství a vybrat si tu správnou dá neznalému člověku opravdu zabrat.

Sekera Fiskars na štípání dřeva

Liší se především kvalitou, materiálem, cenou, ale také účelem. Přestože úkolem každé je nasekat kousky dřeva nebo kácet stromy.  

Sekera je nářadím, které rozhodně využijete. Hodí se na chatě, při stanování, ale zejména v rodinném domě. Ať se blíží zima a potřebujete naštípat metry a metry dřeva, nebo jen potřebujete osekat pár větví na zahradě, sekera je praktickým nářadím, bez kterého se neobejdete. Jak si vybrat tu správnou sekeru? Jaké jsou nejdůležitější parametry při výběru sekery? Které sekery jsou nejlepší? 

Oblíbené sekery

Poznejte účel sekery

Především na účelu, ke kterému budete sekeru používat, záleží, která sekera je pro vás ta pravá. Samozřejmě, určitě ji budete používat na dřevo. Ale je značný rozdíl, když budete sekat dřevo na zimu a namísto štípací sekery budete používat sekeru kempingovou nebo tesařskou. V čem je zásadní rozdíl? Především jde o hmotnost, délku topůrka a také tvar ostří. V takovém případě rozhoduje i úchop, a tedy ergonomie daného nářadí.  

Jakou sekeru si vybrat?

  • Štípací sekera (kálačka) – už z názvu můžete odvodit, že tento druh má jasnou úlohu. Jde jednoduše o sekeru na štípání dřeva. I štípací sekery však mají svoje podkategorie. Pokud potřebujete nasekat dřevo na rodinnou grilovačku, postačí vám malá stípací sekera, která váží kolemo 1 kg a topůrko je dlouhé od 45 cm. Střední kategorie seker na hrubší polena palivového dřeva váží od 1,5 do 2,5 kg a délka topůrka se pohybuje od 50 do 70 cm. Tyto varianty jsou jednoruční. Samozřejmě s přihlédnutím na vaši zručnost. 

Nejtěžším kalibrem mezi štípacími sekerami jsou velké obouručné sekery, které mohou vážit od 2,6 kg až do obrovských 5 kg. Ohánět se takovým nářadím už vyžaduje dávku zručnosti. Délka topůrka je od 80 do 90 cm. Ostří sekery je v 35° úhlu. Všechny tyto sekery se označují také velikostmi od S až po XXL (tzv. kálačky). 

Štípací sekera Fiskars

  • Kempingová sekera – jde o malou přenosnou sekeru, kterou využijete především při turistice, stanování nebo při autokempingu. Pohodlně takovou sekeru můžete nosit v batohu. Její hmotnost je v závislosti na veliosti od 300 do 800 g a délka topůrka není víc než 40 cm 

  • Tesařská sekera – je určená pro tesaře, zedníky a oblast stavebnictví. Hlava sekery je tvarovaná pro ergonomické držení a umožňuje tak maximálně precizní práci. Obvyklá bývá i plochá hrana na druhé straně ostří, kterou je možné zatloukat hřebíky. Úhel ostří je o něco menší než v případě štípací sekery. Dosahuje sklon přibližně 30°.
     
  • Univerzální sekera – zlatý střed mezi štípací a tesařskou sekerou. Tento druh sekery je vhodný na domácí použití při běžných činnostech nebo stavebních pracích. Topůrko má délku přibližně 35 až 45 cm a váží obvykle do 1 kg 

  • Dvojsečná sekera – zahrát si můžete na středověké války nebo na Vikingy, kteří dvojsečnou sekeru hrdě nosili na svých zádech. Skutečné praktické využití při práci však dvojsečná sekera nemá. Navíc jejich cena je značně vyšší a jen pro efekt se v tomto případě nakupovat nevyplácí. Avšak úkol sekání dřeva splní, ale je třeba dvojnásobně dávat pozor. 

Prohlédnout nabídku seker

Dřevěné nebo plastové topůrko 

Dřevěné topůrko – je nutné říct, že drtivá většina z nás je na dřevěné topůrko zvyklá a naučená. Hlava sekery je vyráběná z kované oceli a topůrko obvykle z ořechového nebo bukového dřeva. Těchto seker na trhu opravdu najdete dost. Kdo však se sekerou pracuje, pozná, že dřevěné topůrko časem povolí a uvolňuje se, nebo se případně odlomí úplně. Také přenáší víc nárazy přímo do rukou.

Dřevěné topůrko na sekeře

Plastové topůrko – plastová hmota možná ve vás nevyvolává důvěru, ale vězte, že dnešní syntetické hmoty mají mnohem vyšší odolnost a tvrdost než například dřevo. Plastové topůrko bývá vyrobené z polyamidu a svojí nízkou hmotností zajišťuje perfektní vyváženost spolu s ocelovou hlavou. Zároveň plastová topůrka nepraskají a mnohem lépe tlumí otřesy při štípání dřeva.  

Hmotnost a délka topůrka

Při výběru sekery je podstatné zvážit, jak často se sekerou budete pracovat. Vysoká hmotnost hlavy sekery sice znamená sílu, ale stejně velkou energii musíte také vynaložit při každém seknutí. Délka topůrka znamená také účinnost švihu. Čím delší úhel dopadu, tím větší energie. 

Ostří sekery

Kvalitní ostří by mělo být z kované nebo kalené broušené švédské oceli, případně z oceli uhlíkové. Ani v jednom případě to však neznamená, že ostří si svoje excelentní vlastnosti udrží věčně. Dbejte tedy na to, abyste ostří pravidelně přebrušovali a zajišťovali tak jeho ostrost. Klasický ostřič nožů nebo seker seženete od známého výrobce FRISAKRS za zhruba 250 korun.

Ostřič seker Fiskars

Objednať ostrič sekier

Nejlepší sekery na trhu

Pochopitelně na našem trhu najdete velké množství výrobců seker, kteří vám budou garantovat kvalitu. Nejlepší je však sáhnout po osvědčené kvalitě, kterou mají ověřenou i ostatní lidé. Značky seker jako Stihl a Fiskars patří mezi elitu mezi světovými výrobci.

Mezi elitními výrobci se neztratí ani Patriot či Husqvarna. U těchto značek je skutečně zaručená kvalita a spokojenost zákazníků. Pokud bychom ještě pátrali, mezi spolehlivé výrobce seker je možné zařadit i značky Extol a Hecht. Pokud si tedy budete vybírat i na základe značky, rozhodněte se pro ty, které jsou vyzkoušené.

Prohlédnout nabídku kvalitních seker

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.Publikováno dne: 23.09.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší rázový utahovák? Makita, Hilti, Parkside, Narex nebo DewaltNejlepší rázový utahovák? Makita, Hilti, Parkside, Narex nebo Dewalt

Rázový utahovák je dobrým pomocníkem do domácí dílny, kde dokáže nahradit vidlicové či ráčnové klíče. Poradíme vám, jak si vybrat ten správný pro vaše potřeby.

Jak na silikonování vany, dlažby, umyvadla, sprchového koutu a rohů koupelnyJak na silikonování vany, dlažby, umyvadla, sprchového koutu a rohů koupelny

Výměna silikonu utěsňujícího vanu, sprchový kout nebo umyvadlo není nic, co byste nezvládli svépomocí. Přinášíme vám stručný návod, jak na to.

Oplocení pozemku – možnosti, typy, povoleníOplocení pozemku – možnosti, typy, povolení

Na co myslet při stavbě plotu, aby byl bezpečný, pevný a v souladu s legislativními předpisy? V článku vám poradíme, k čemu všemu při oplocení pozemku přihlížet.