Nejlepší štípačky dřeva – jak vybrat poradí recenze

Také v tomto sektoru je dnes nabídka vskutku rozmanitá. Samozřejmě, vůbec to není na škodu. Štípačka dřeva není úplně běžným nástrojem, který by patřil do výbavy každého mistra.

Štípačka dřeva na domácí použití

Většinou člověk sáhne po sekeře nebo po motorové pile. Ale když se už rozhodnete pro koupi štípačky na dřevo, vyplatí se vědět, z čeho můžeme vybírat. Proto se vám v tomto článku pokusíme ukázat, co je při výběru štípačky na dřevo důležité. Jaké jsou podstatné parametry? Jaký druh štípačky si vybrat? Také jsme pro vás vybrali konkrétní modely.

Oblíbené produkty

Proč si obstarat štípačku na dřevo?

Štípačka na dřevo se určitě hodí především lidem, kteří zpracovávají palivové dřevo. Příprava na topnou sezónu tedy může být se štípačkou hračkou. Především je výhodou její snadná obsluha. Rozhodně 100x jednodušší než se ohánět sekerou. Ušetříte tedy množství fyzických sil. U štípačky na dřevo je určitě také menší riziko poranění. Výhodou je, že štípačka si poradí i s vlhkým nebo mokrým dřevem.

Druhy štípaček na dřevo

Abychom se v nabídce uměli zorientovat, musíme vědět, že i v segmentu štípaček jsou určité rozdíly. Nejen co se týká výkonu, značky a ceny, ale také jsou rozdílné v tom, jak při štípání dřeva pracují.

  • Horizontální štípačka

    Tato štípačka se hodí spíše pro méně časté štípání. Například při grilování nebo občasném přitápění krbem. Horizontální štípačka už podle názvu štípe dřevo s pomocí horizontálního ostří, které tlakem vniká do polena a štípe jej. Průměr polen je v tomto případě do 30 cm. Obsluha je velmi jednoduchá a bezpečná. Obvykle má však menší výkon a také je nutné se u ní ohýbat. Výhodou je nižší cena oproti vertikální štípačce.
  • Vertikální štípačka

    Nejběžnější druh, který vám bez problémů poslouží při štípání dřeva na celou zimu. Můžeme tedy říct, že jde o profi nářadí s vyšším výkonem na štípání větších kusů dřeva. Samozřejmě, tato štípačka na dřevo je větší a těžší. Zvládne však i polena s větším průměrem než 50 cm. Výhodou je, že při práci s ní se nemusíte ohýbat, což šetří vaše záda. Nevýhodou je asi vyšší cena, která může mnohé odradit.
  • Kuželová štípačka

    Specifickým druhem na štípání dřeva je kuželová štípačka, která pracuje s otáčejícím se kovovým trnem připevněným k elektromotoru. Díky vysokým otáčkám se trn otáčí a po přitlačení dřevo velmi rychle a účinně štěpí. Tyto štípačky však využívají profesionální dřevorubci nebo si je vyrábějí mistři doma svépomocí za použití nepotřebného elektromotoru.

✅ Štípačky dřeva z kasa.cz

Vertikální štípačka dřeva

Vertikální i horizontální štípačky dřeva se štípacím tlakem od 4 t až do 8,5 t za výhodné ceny nakoupíte také v osvědčeném e-shopu hej.sk! Vyberte si podle tlaku nebo maximálních hodnot průměru nebo délky polena. Je to jen na vás.

» rychlé dodání
» doprava zdarma
» recenze jednotlivých modelů

Zjistit víc

Typ pohonu

Při koupi štípačky se také můžeme setkat s různým druhem pohonu. Štípačky fungují díky například manuálně vytvářenému tlaku za pomoci hydrauliky, za pomoci výkonného elektromotoru nebo dokonce i za pomoci motoru spalovacího. Nejběžnější variantou je právě štípačka na dřevo s elektromotorem. Druhou možností jsou manuální štípačky, které se hodí, pokud na daném místě nemáme přístup k elektrické síti a zároveň si nechceme ničit záda sekáním dřeva na kmenu se sekerou. Ty využívají sílu hydrauliky, a tedy jednoduchého tlaku, kterým se dřevo štípe.

Typ elektromotoru

Štípačky na dřevo s elektromotorem jsou tím nejpoužívanějším druhem. Především je to díky spolehlivému výkonu a stabilnímu chodu. Pochopitelně je nutné mít přístup k elektrické síti. Rozdíly jsou v tomto případě v napětí. Fungují buď na principu jednofázového motoru (230 V) nebo na principu až třífázového (400 V). Spalovací motor je v našich končinách skutečně málo využívaný.

Vyvinutý tlak

Dřevo se štěpí za pomoci síly. Konkrétně té tlakové. Štípačka na dřevo v rámci výkonu tedy musí určitý tlak pro štípání vyvinout. Čím je tlak větší, tím je vyšší výkon.

Tlak a výkon štípače dříví

Tlak se u štípaček na dřevo uvádí v tunách. U horizontálních je to tlak kolem 5–6 tun. U vertikálních dosahuje hodnota tlaku 10 až 15 tun. Štípání je tedy skutečně hračkou i v případě hrubých polen. Existují i štípačky s tlakem až 40 tun. Jde však o profesionální dřevorubecké modely.

Výkon motoru

Dalším parametrem, který určuje sílu štípačky na dřevo, a tedy i komplexní výkon, je právě výkon samotný, který vyvine motor. Samozřejmě záleží na už uvedeném napětí, se kterým motor pracuje (230–400 V). V případě horizontálních štípaček není výkon vyšší než 2 500 W. U vertikálních naopak najdete kousky s výkonem kolem 3 000 – 4 000 W.

Stabilní konstrukce

Stabilita štípačky by měla být základem nejen pro pohodlné štípání dřeva, ale především z hlediska bezpečnosti. Materiál by měl být rozhodně z pevného materiálu. Myslet je třeba i na upevnění polena, které musí být pevné.

Uchycení polena v horizontální štípači dřeva

Zaměřte se proto na těžší štípačky, které by měly být zárukou kvalitnějších materiálů.

Doplňky a další

U mnohých modelů existují také i různé doplňky. Především jde o násady na klín, kterým dřevo štípeme. Většinou jde o to, že klát dokážete násadou rozštěpit namísto dvou klátů až na čtyři a podobne. Podstatným příslušenstvím jsou také kolečka pro lepší manipulaci.

V rámci parametrů je také dobré si všímati ovládacích prvků, které by měly být jednoduše dostupné. Především kvůli bezpečnosti.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.Publikováno dne: 05.11.2018
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zařizujete kuchyni v paneláku? Vyhrajte si s malým prostorem na maximum Zařizujete kuchyni v paneláku? Vyhrajte si s malým prostorem na maximum

Kuchyně je královstvím každé dobré hospodyňky. S jejím zařízením to není tak, jako například s nábytkem v obýváku. Není jednoduché jen tak ji přesunout nebo přestavět, vybírejte ji více...

Prodej a koupě bytu přes realitní kancelář nebo bez Prodej a koupě bytu přes realitní kancelář nebo bez

Pokud jste si právě naspořili dost peněz na koupi bytu nebo domu nebo potřebujete vaši nemovitost prodat, určitě se potýkáte s dilematem, zda řešit koupi nebo prodej bytu přes realitku...

Jak natřít radiátory? Nejlepší barva na radiátory je bez zápachu Jak natřít radiátory? Nejlepší barva na radiátory je bez zápachu

Natřít radiátor zvládne skutečně každý už za pár stokorun. Práci vám ulehčí i speciální barvy určené na radiátory a možná se nakonec sami sebe zeptáte, proč jste se do toho nepustili už...