Nejlepší štípačky dřeva – jak vybrat poradí recenze

Také v tomto sektoru je dnes nabídka vskutku rozmanitá. Samozřejmě, vůbec to není na škodu. Štípačka dřeva není úplně běžným nástrojem, který by patřil do výbavy každého mistra.

Štípačka dřeva na domácí použití

Většinou člověk sáhne po sekeře nebo po motorové pile. Ale když se už rozhodnete pro koupi štípačky na dřevo, vyplatí se vědět, z čeho můžeme vybírat. Proto se vám v tomto článku pokusíme ukázat, co je při výběru štípačky na dřevo důležité. Jaké jsou podstatné parametry? Jaký druh štípačky si vybrat? Také jsme pro vás vybrali konkrétní modely.

Oblíbené produkty

Proč si obstarat štípačku na dřevo?

Štípačka na dřevo se určitě hodí především lidem, kteří zpracovávají palivové dřevo. Příprava na topnou sezónu tedy může být se štípačkou hračkou. Především je výhodou její snadná obsluha. Rozhodně 100x jednodušší než se ohánět sekerou. Ušetříte tedy množství fyzických sil. U štípačky na dřevo je určitě také menší riziko poranění. Výhodou je, že štípačka si poradí i s vlhkým nebo mokrým dřevem.

Druhy štípaček na dřevo

Abychom se v nabídce uměli zorientovat, musíme vědět, že i v segmentu štípaček jsou určité rozdíly. Nejen co se týká výkonu, značky a ceny, ale také jsou rozdílné v tom, jak při štípání dřeva pracují.

  • Horizontální štípačka

    Tato štípačka se hodí spíše pro méně časté štípání. Například při grilování nebo občasném přitápění krbem. Horizontální štípačka už podle názvu štípe dřevo s pomocí horizontálního ostří, které tlakem vniká do polena a štípe jej. Průměr polen je v tomto případě do 30 cm. Obsluha je velmi jednoduchá a bezpečná. Obvykle má však menší výkon a také je nutné se u ní ohýbat. Výhodou je nižší cena oproti vertikální štípačce.
  • Vertikální štípačka

    Nejběžnější druh, který vám bez problémů poslouží při štípání dřeva na celou zimu. Můžeme tedy říct, že jde o profi nářadí s vyšším výkonem na štípání větších kusů dřeva. Samozřejmě, tato štípačka na dřevo je větší a těžší. Zvládne však i polena s větším průměrem než 50 cm. Výhodou je, že při práci s ní se nemusíte ohýbat, což šetří vaše záda. Nevýhodou je asi vyšší cena, která může mnohé odradit.
  • Kuželová štípačka

    Specifickým druhem na štípání dřeva je kuželová štípačka, která pracuje s otáčejícím se kovovým trnem připevněným k elektromotoru. Díky vysokým otáčkám se trn otáčí a po přitlačení dřevo velmi rychle a účinně štěpí. Tyto štípačky však využívají profesionální dřevorubci nebo si je vyrábějí mistři doma svépomocí za použití nepotřebného elektromotoru.

✅ Štípačky dřeva z kasa.cz

Vertikální štípačka dřeva

Vertikální i horizontální štípačky dřeva se štípacím tlakem od 4 t až do 8,5 t za výhodné ceny nakoupíte také v osvědčeném e-shopu hej.sk! Vyberte si podle tlaku nebo maximálních hodnot průměru nebo délky polena. Je to jen na vás.

» rychlé dodání
» doprava zdarma
» recenze jednotlivých modelů

Zjistit víc

Typ pohonu

Při koupi štípačky se také můžeme setkat s různým druhem pohonu. Štípačky fungují díky například manuálně vytvářenému tlaku za pomoci hydrauliky, za pomoci výkonného elektromotoru nebo dokonce i za pomoci motoru spalovacího. Nejběžnější variantou je právě štípačka na dřevo s elektromotorem. Druhou možností jsou manuální štípačky, které se hodí, pokud na daném místě nemáme přístup k elektrické síti a zároveň si nechceme ničit záda sekáním dřeva na kmenu se sekerou. Ty využívají sílu hydrauliky, a tedy jednoduchého tlaku, kterým se dřevo štípe.

Typ elektromotoru

Štípačky na dřevo s elektromotorem jsou tím nejpoužívanějším druhem. Především je to díky spolehlivému výkonu a stabilnímu chodu. Pochopitelně je nutné mít přístup k elektrické síti. Rozdíly jsou v tomto případě v napětí. Fungují buď na principu jednofázového motoru (230 V) nebo na principu až třífázového (400 V). Spalovací motor je v našich končinách skutečně málo využívaný.

Vyvinutý tlak

Dřevo se štěpí za pomoci síly. Konkrétně té tlakové. Štípačka na dřevo v rámci výkonu tedy musí určitý tlak pro štípání vyvinout. Čím je tlak větší, tím je vyšší výkon.

Tlak a výkon štípače dříví

Tlak se u štípaček na dřevo uvádí v tunách. U horizontálních je to tlak kolem 5–6 tun. U vertikálních dosahuje hodnota tlaku 10 až 15 tun. Štípání je tedy skutečně hračkou i v případě hrubých polen. Existují i štípačky s tlakem až 40 tun. Jde však o profesionální dřevorubecké modely.

Výkon motoru

Dalším parametrem, který určuje sílu štípačky na dřevo, a tedy i komplexní výkon, je právě výkon samotný, který vyvine motor. Samozřejmě záleží na už uvedeném napětí, se kterým motor pracuje (230–400 V). V případě horizontálních štípaček není výkon vyšší než 2 500 W. U vertikálních naopak najdete kousky s výkonem kolem 3 000 – 4 000 W.

Stabilní konstrukce

Stabilita štípačky by měla být základem nejen pro pohodlné štípání dřeva, ale především z hlediska bezpečnosti. Materiál by měl být rozhodně z pevného materiálu. Myslet je třeba i na upevnění polena, které musí být pevné.

Uchycení polena v horizontální štípači dřeva

Zaměřte se proto na těžší štípačky, které by měly být zárukou kvalitnějších materiálů.

Doplňky a další

U mnohých modelů existují také i různé doplňky. Především jde o násady na klín, kterým dřevo štípeme. Většinou jde o to, že klát dokážete násadou rozštěpit namísto dvou klátů až na čtyři a podobne. Podstatným příslušenstvím jsou také kolečka pro lepší manipulaci.

V rámci parametrů je také dobré si všímati ovládacích prvků, které by měly být jednoduše dostupné. Především kvůli bezpečnosti.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.Publikováno dne: 05.11.2018
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Živý plot z tújí, habru, smrku nebo muchovníku. Které jsou vhodné rostliny?Živý plot z tújí, habru, smrku nebo muchovníku. Které jsou vhodné rostliny?

Živý plot je nejpřirozenější formou oplocení, která vždy zapadne do koloritu jakékoliv krajiny. Jaké rostliny se nejčastěji na jeho realizaci používají a jaké jsou jejich výhody a...

Nejlevnější betonové ploty z Polska nejsou kvalitní. Rozpadnou se za pár letNejlevnější betonové ploty z Polska nejsou kvalitní. Rozpadnou se za pár let

Chcete plot, který vám zajistí dostatek soukromí, dlouho vydrží a bude dobře vypadat. Náročná kombinace, jednoduché řešení. Betonový plot splní vaše očekávání. Jsou lepší polské, nebo...

Jak vyměnit zámek ve dveřích? Jak vyměnit fabku bez klíče?Jak vyměnit zámek ve dveřích? Jak vyměnit fabku bez klíče?

Pokažený zámek ve dveřích je problém. O tom není pochyb. Komplikace s vložkou ve dveřích dokáže nadělat pořádné vrásky. Myslíte, že okamžitě je to práce pro zámečníka? Jak vyměnit zámek...