Nejlepší váleček na malování je ten, který nekape

Pokud se chystáte svépomocí vymalovat svůj byt nebo dům, určitě byste měli vědět, že výběr malířského vélečku je klíčem k tomu, jak si práci ulehčit. Na trhu se nachází velké množství různorodých malířských potřeb. 

Malování stěny válečkem

Správným výběrem nářadí může být malování úspornější, efektivnější a jednodušší. Které válečky jsou nejlepší?

Oblíbené válečky na malování

Velikost malířského válečku

Všeobecně rozeznáváme 3 druhy velikostí - malé (mini), střední (midi) a velké válečky (maxi). Někdy se však setkáme s jednoduchým dělením na malé a velké. Podle čeho se tedy velikost vybírá? Podle toho, co se chystáte malovat. Jinak řečeno – velikost válečku koresponduje s velikostí malované plochy.

  • Malé válečky: Jsou vhodné na malování těžko dostupných míst, jako jsou rohy místností, nebo na drobné finální úpravy po použití větších válečků.
  • Střední válečky: Velikostí jsou na rozhraní mezi mini válečky a těmi velkými. Šířka 10 až 15 centimetrů však umožňuje malovat i poměrně větší plochy.
  • Velké válečky: Klasické válečky určené na malování velkých interiérových stěn nebo fasád. Jejich šířka může být až 45 centimetrů.

Délka vlasů

To, jak dlouhé "vlasy", resp. vlákna potřebujete, záleží na kvalitě povrchu. Jdete malovat tlustou/drsnou stěnu, nebo jemnější povrch? Na základě délky vlasů si můžeme vybírat ze dvou typů:

  • Vysoká vlákna/vlasy: Jejich délka je obvykle 18 až 22 milimetrů. Díky své délce dokážou nasát víc barvy a tím pádem umí pokrýt větší plochu. Používají se na malování tlustých/drsných povrchů – fasády, suterény, sklepy nebo neopracované dřevo.

Válečky na malování

  • Nízká vlákna/vlasy: Jejich délka je obvykle 4 až 13 milimetrů. Jsou prakticky opakem předešlé kategorie – nasávají méně barvy, a proto umožňují, aby byl nově natřený povrch jemnější. Sice neobsáhnou velké povrchy jako válečky s vysokými vlasy, ale jejich výhodou je, že barva z nich nestéká. Jsou vhodné na malování dveří, nábytku, podlah nebo sádrových a gletovaných povrchů nebo sádrokartonů.

Materiál

Výběr materiálů je poměrně široký. Každý z nich má jiné vlastnosti a tím pádem je vhodný na malování různých povrchů. Materiál válečku také vybírejte podle toho, jakým druhem barvy se chystáte malovat.

  • Přírodní materiál: Váleček z kůže nebo vlny využijete při nanášení základové barvy, disperzních nebo latexových. Dokáže dobře nasát barvu a při malování vytvořit jemnou strukturu. Nevýhoda spočívá ve vyšší ceně a možná i proto jsou postupně nahrazované jinými materiály s podobnými vlastnostmi.
  • Pěnové válečky: Práce s nimi je rychlá, mohou se používat u živicových barev, voděodolných nebo ostatních syntetických. Vhodné na lakování a malování různých povrchů. Typy s většími póry zanechávají na stěně jamky – vzniká tzv. "pomerančový povrch".
  • Polyakrylové válečky: Patří mezi nejvíc prodávané modely, protože nabízejí dobrý poměr mezi cenou a kvalitou. Vlákna jsou ze syntetického materiálu a umožňují natírání až do rohů.
  • Polyamidové válečky: Jde o váleček ze syntetického materiálu, který patří mezi nejkvalitnější na trhu. Jsou vhodné na natírání velkých ploch, dobře odevzdávají barvu a jejich údržba je velmi snadná. Můžete u nich využívat latexové barvy, disperzní, mořidla nebo antikorozní barvy.
  • Polystyrenový váleček: Doporučuje se používat na méně náročné povrchy, protože hůře odevzdává barvu a také se rychleji opotřebují vlasy. Pomocí tohoto typu můžete nanášet barvy: disperzní, latexové, voděodolné, ale také antikorozní nebo akrylátové.

Abyste si ověřili kvalitu materiálu, zkontrolujte, zda váleček neztrácí vlasy nebo jiné částečky. Povrch by měl být jemný, "jednolitý" a konce by měly být zkosené. Vlákna zase příjemná na dotek a hustá.

Hmotnost a typy rukojetí

Důležitou roli sehrává také rukojeť válečku, konkrétně její hmotnost. Na první pohled se může zdát, že hmotnostní rozdíly mezi jednotlivými rukojeťmi jsou jen nepatrné – například u velkých válečků se pohybují přibližně od 120 gramů po 280 gramů.

Malířský váleček

Pokud se však chystáte malovat větší prostor, věřte, že i tyto malé rozdíly se projeví. Při opakujících se úkonech – nasát barvu, projít přes sítko a nanést barvu – provádíte stále ten samý pohyb a po vymalování dvou nebo tří pokojů to na rukách pocítíte.

Rukojeti se prodávají ve 2 verzích – s ložisky na krajích a bez nich. Tomu jsou přizpůsobené i válečky, kde je dělení podobné. Ty s ložisky mají tenký prostor na tyčku, ty bez ložisek jsou zase duté.

Cena malířských válečků

Záleží na prodejcia samozřejmě na kvalitě válečku. Válečky se často prodávají spolu s nástavci, barvami nebo jiným doplňkovým zbožím. V tom případě může být cena přibližně 750 až 1000 korun. Samostatný váleček koupíte od 30 do 250 korun.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.Publikováno dne: 15.03.2019
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Krémová chemická injektáž zdiva svépomocí? Vyzkoušejte Aqua Stop CreamKrémová chemická injektáž zdiva svépomocí? Vyzkoušejte Aqua Stop Cream

Slyšeli jsete už o tzv. injektáži zdiva? Představíme vám účinný způsob, který vám pomůže vyřešit vlhkost stěn a zdí. A pokud patříte k šikovnějším mistrům, zvládnete to i sami.

Špárovačka – jak vybrat škárovací hmotu na dlažbu, kámen, cihlový obkladŠpárovačka – jak vybrat škárovací hmotu na dlažbu, kámen, cihlový obklad

Plánujete obkládat kuchyni, koupelnu nebo jinou místnost? V tom případě byste rozhodně neměli podcenit výběr škárovací hmoty. Poradíme vám, jak si správně vybrat škárovací maltu tak, aby...

Jak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montážJak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montáž

Čeká vás rekonstrukce koupelny? Určitě jste už přemýšleli nad tím, jaký zvolíte obklad, která vana či sprchový kout se vám do nové koupelny vejde, ale nezapomínejte ani na toaletu. Doba...