Nejlepší vysavač na popel: Recenze chválí Kärcher a Fieldmann

S příchodem ekologičtějších pevných paliv, jakými jsou dřevěné pelety nebo brikety, stoupla také obliba krbů a kachlí jako prostředků na topení. Na rozdíl od topení plynovým nebo elektrickým kotlem vyžadují zvýšené nároky na údržbu.

Čištění krbu od popela

Základní podmínkou účinného topení v krbu je totiž čistý a plně průchodný komín bez sazí a čistá spalovací komora. S čištěním krbu vám pomohou krbové vysavače na popel a my víme, které jsou ty nejlepší.

Top 3 vysavače na popel

Na základě testů a uživatelských recenzí jsme pro vás proto vybrali 3 nejlepší vysavače na popel. Prohlédněte si jejich výhody i nevýhody a vyberte si ten správný pro vás.

Filtrační nádoba, nebo samostatný vysavač?

Lacinější vysavače na popel seženete už za cenu kolem 1300 korun a obvykle se skládají z jednoduché plechové nádoby s filtrem bez koleček. Popel je z nádoby možné jednoduše vysypat. Za cenu od cca 2000 korun už koupíte robustnější a víceúčelové „hrncové“ vysavače, jejichž tělo je také tvořené kovovou nádobou. Jimi je možné vysávat kromě popela i drobné nečistoty jako piliny, hobliny a samozřejmě prach nebo běžnou špínu v domácnosti. Čištění filtru je jednodušší, když je filtr omyvatelný.

Vysavač na popel Karcher

Pokud už máte doma výkonný vysavač, se kterým jste spokojení, najlacinějším a nejjednodušším řešením, jak se zbavit popela z krbu, pro vás bude tzv. filtr na popel. Jde o plechovou nádobu, která má uvnitř filtr a připojení na dvě hadice. Na vstup připojíte tu, která se dodává s filtrem, a na výstup zase samotný vysavač. Filtr potom využívá podtlak a sací výkon, který vytváří obyčejný vysavač. Nepronikne přes něj jemný popílek, který by zanesl jeho filtr.

Na studený nebo na horký popel

Výrobce vysavače zpravidla udává, zda je možné použít ho na vysávání úplně vychladlého nebo i teplého popela. Teplým popelem se rozumí teplota kolem 60 °C. Popel, který obsahuje řeřavé uhlíky do žádného vysavače nepatří – hrozí jeho poškození, nebo dokonce požár. Jak tedy zjistit, zda už můžete popel vysávat? Pokud těsně nad jeho vrstvu položíte ruku a bez problémů ji udržíte, cítíte jen slabé teplo, ne žár, popel můžete vysát. Použijte však vysavač na horký popel.

Filtrace

Dobrá filtrace nečistot je alfou i omegou každého krbového vyssvače. Popel totiž obsahuje velmi jemné částice, které by měl filtr zachytit. Ve vysavačích se setkáte obvykle se třemi druhy filtrů:

  • Mikrofiltr – základní filtr z bavlny, molitanu nebo papíru. Některé krbové vysavače obsahují i dva tyto filtry kvůli vyšší propustnosti vzduchu. Bavlněné bývají omývatelné.
  • Filtr ze sklenných vláken – má vyšší propustnost než běžný mikrofiltr.
  • HEPA filtr – zkratka HEPA znamená v angličtině „high efficiency particulate arrestance“, neboli vysokoúčinný filtr částic. HEPA filtr dokáže odstranit částice s velikostí 300 nanometrů s účinností 99,97 %. Má nejnižší propustnost, ale nejsilnější filtrační účinek. HEPA filtry jsou jediné doporučené filtry pro domácnosti s alergiky.

Elektrický příkon a sací výkon

Příkon a výkon jsou často zaměňované veličiny. Elektrický příkon udává, kolik elektrické energie spotřebič spotřebovává při svém provozu. Jeho výkon potom závisí na jeho účinnosti. U vysavačů si všímejte zejména veličiny s názvem sací výkon. Ten závisí nejen na elektrické účinnosti motoru, ale také na konstrukci lopatek vrtule, potrubí, hadice a koncové hubice a kartáče. Sací výkon také závisí na typu filtru a na úrovni jeho zanesení. Proto je důležité, abyste filtry čistili a sáčky vysavačů pravidelně měnili. Sací výkon běžných vysavačů se pohybuje v hodnotách kolem 200 až 300 W a víc.

Vysávání popela vysavačem

Ze strany orgánů Evropské unie došlo k omezení výroby vysavačů na běžné domácí použití s vysokým výkonem. Od roku 2014 se nevyrábějí vysavače s výkonem nad 1600 W a od roku 2017 neseženete ani vysavače s příkonem nad 900 W. Toto se však naštěstí netýká speciálních vysavačů, jako jsou např. průmyslové, robotické, tyčové, na kombinované mokré a suché vysávání a také ani krbových vysavačů. Sací výkon najdete i na energetických štítcích vysavačů. Hodnota vlevo dole platí pro koberce a podobné povrchy a hodnota vpravo dole platí pro rovné povrchy jako linoleum, keramická dlažba apod. Sací výkon se udává na stupnici písmen A–G, přičemž A je nejvyšší a G nejnižší výkon.

Oheň a popel v krbu

Pokud výrobce neudává sací výkon pro konkrétní model, orientujte se při výběru podle příkonu, přece jen vysavač popela s příkonem 1400 W bude mít vyšší sací výkon než model s el. příkonem na úrovni 800 W.

Další oblíbené vysavače na popel

Přídavné funkce vysavačů

  • Suché a mokré vysávání – Mnoho vysavačů na popel plní také funkci univerzálních vysavačů. Díky plechovým nádobám jsou odolnější a robustnější než malé domácí vysavače. Mají však vyšší hmotnost a hůře se s nimi manipuluje, proto se nejčastěji používají na vysávání dílen, garáží nebo teras.
  • Oklep filtru – Tato funkce slouží na částečné vyčištění filtru poklepáním po něm, které zabezpečuje speciální mechanismus. Díky ní nemusíte filtr tak často čistit, což je při vysávání jemného popele z krbů nebo kachlí určitě plus.
  • Přídavná zásuvka na 230 V – Některé krbové vysavače určené i na dílenské použití mají integrovanou přídavnou zásuvku na 230 V. Můžete k ní připojit např. brusku nebo vrtačku. Tyto zásuvky bývají vybavené také senzorem, který při spuštění připojeného nářadí automaticky spustí i vysavač. Kromě komfortního používání pomáhá toto automatické spínání také šetřit energii. Ocení ji každý domácí mistr.

Jak si tedy vybrat?

Jestli máte skutečně výkonný domácí vysavač na univerzální použití v domácnosti, kupte si jen přídavný filtr. Myslete však na to, že zařazením dalšího filtru před vysavač se o něco sníží sací výkon. Pokud chcete vysavač speciálně na vysávání krbu, grilu nebo kachlí, postačí vám laciný jednoúčelový model s kovovou nádobou bez koleček. Za vyšší cenu však můžete koupit univerzální hrncový vysavač, který vám poslouží i v garáži, dílně nebo kolem domu, kde byste méně odolný domácí vysavač nepoužili.

Starší modely, které se již neprodávají

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...Publikováno dne: 29.11.2018
Hodnocení článku:
(93.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?