Nejlepší vysavač na popel: Recenze chválí Kärcher a Fieldmann

S příchodem ekologičtějších pevných paliv, jakými jsou dřevěné pelety nebo brikety, stoupla také obliba krbů a kachlí jako prostředků na topení. Na rozdíl od topení plynovým nebo elektrickým kotlem vyžadují zvýšené nároky na údržbu.

Čištění krbu od popela

Základní podmínkou účinného topení v krbu je totiž čistý a plně průchodný komín bez sazí a čistá spalovací komora. S čištěním krbu vám pomohou krbové vysavače na popel a my víme, které jsou ty nejlepší.

Top 3 vysavače na popel

Na základě testů a uživatelských recenzí jsme pro vás proto vybrali nejlepší vysavače na popel. Prohlédněte si jejich výhody i nevýhody a vyberte si ten správný pro vás.

Klasický vysavač vs vysavač na popel

Pokud máte krb, bez vysavače na popel se pravděpodobně neobejdete. Pokud uvažujete nad tím, že popel budete vysávat klasickým vysavačem, měli byste vědět, že tento spotřebič není upraven pro vysávání jemného prachu, proto by se filtr vysavače mohl zanést velmi rychle. Pokud již máte doma výkonný vysavač, se kterým jste spokojení, nejjednodušším řešením pro vás bude tzv. filtr na popel. Jde o plechovou nádobu, která má uvnitř filtr a připojení na dvě hadice. Na vstup připojíte tu, která se dodává s filtrem, a na výstup zase samotný vysavač. Filtr potom využívá podtlak a sací výkon, který vytváří obyčejný vysavač. Nepronikne přes něj jemný popílek, který by zanesl jeho filtr.

Jelikož vysavač popela je upraven na vysávání jemného prachu, jeho filtr se nezanáší. Obvykle má vysoký výkon, proto je vysávání rychlé. Navíc se dá využít i v dílně nebo na dvoře. Levnější vysavače na popel se obvykle skládají z jednoduché plechové nádoby s filtrem bez koleček. Popel je z nádoby možné jednoduše vysypat. Robustnější a víceúčelové „hrncové“ vysavače, jejichž tělo je také tvořené kovovou nádobou, umožňují vysávat kromě popela i drobné nečistoty jako piliny, hobliny a samozřejmě prach nebo běžnou špínu v domácnosti.

Vysavač na popel Karcher

Na studený nebo na horký popel

Výrobce vysavače zpravidla udává, zda je možné použít ho na vysávání úplně vychladlého nebo i teplého popela. Teplým popelem se rozumí teplota kolem 60 °C. Popel, který obsahuje řeřavé uhlíky do žádného vysavače nepatří – hrozí jeho poškození, nebo dokonce požár. Jak tedy zjistit, zda už můžete popel vysávat? Pokud těsně nad jeho vrstvu položíte ruku a bez problémů ji udržíte, cítíte jen slabé teplo, ne žár, popel můžete vysát. Použijte však vysavač na horký popel.

Typ a objem nádoby na popel

Na výběr jsou sáčkové a bezsáčkové vysavače na popel. Sáčkové obsahují většinou látkový sáček, protiprachové a antialergické filtry i motor chráněný proti prachu. Jde o vylepšenou verzi klasického vysavače, čištění i fakt, že s ním nelze vysávat horký popel, mohou časem začít překážet. Sáčkové modely jsou na ústupu a už se s nimi setkáte jen zřídka. Běžnější a praktičtější jsou bezsáčkové vysavače, které shromažďují popel a prach ve sběrné kovové nádobě. Její objem se pohybuje od 10 do 20l.

Samočistící nebo omyvatelné filtry jsou plusem

Dobrá filtrace nečistot je alfou i omegou každého krbového vyssvače. Popel totiž obsahuje velmi jemné částice, které by měl filtr zachytit. Čištění filtru je jednodušší, pokud je filtr omyvatelný. U prémiových modelů se můžete setkat s funkcí samočištění filtru. Přístroj filtr sám vyčistí (jedná se o modely s oklepem filtru) po stisknutí příslušného tlačítka. Ve vysavačích se setkáte obvykle se třemi druhy filtrů:

  • Mikrofiltr – základní filtr z bavlny, molitanu nebo papíru. Některé krbové vysavače obsahují i dva tyto filtry kvůli vyšší propustnosti vzduchu. Bavlněné bývají omývatelné.
  • Filtr ze sklenných vláken – má vyšší propustnost než běžný mikrofiltr.
  • HEPA filtr – zkratka HEPA znamená v angličtině „high efficiency particulate arrestance“, neboli vysokoúčinný filtr částic. HEPA filtr dokáže odstranit částice s velikostí 300 nanometrů s účinností 99,97 %. Má nejnižší propustnost, ale nejsilnější filtrační účinek. HEPA filtry jsou jediné doporučené filtry pro domácnosti s alergiky.

Vysávání popela vysavačem

Elektrický příkon a sací výkon

Příkon a výkon jsou často zaměňované veličiny. Elektrický příkon udává, kolik elektrické energie spotřebič spotřebovává při svém provozu. Jeho výkon potom závisí na jeho účinnosti. U vysavačů si všímejte zejména veličiny s názvem sací výkon. Ten závisí nejen na elektrické účinnosti motoru, ale také na konstrukci lopatek vrtule, potrubí, hadice a koncové hubice a kartáče. Sací výkon také závisí na typu filtru a na úrovni jeho zanesení. Proto je důležité, abyste filtry čistili a sáčky vysavačů pravidelně měnili. Sací výkon běžných vysavačů se pohybuje v hodnotách kolem 200 až 300 W a víc.

Ze strany orgánů Evropské unie došlo k omezení výroby vysavačů na běžné domácí použití s vysokým výkonem. Od roku 2014 se nevyrábějí vysavače s výkonem nad 1600 W a od roku 2017 neseženete ani vysavače s příkonem nad 900 W. Toto se však naštěstí netýká speciálních vysavačů, jako jsou např. průmyslové, robotické, tyčové, na kombinované mokré a suché vysávání a také ani krbových vysavačů. Sací výkon najdete i na energetických štítcích vysavačů. Hodnota vlevo dole platí pro koberce a podobné povrchy a hodnota vpravo dole platí pro rovné povrchy jako linoleum, keramická dlažba apod. Sací výkon se udává na stupnici písmen A–G, přičemž A je nejvyšší a G nejnižší výkon.

Pokud výrobce neudává sací výkon pro konkrétní model, orientujte se při výběru podle příkonu, přece jen vysavač popela s příkonem 1400 W bude mít vyšší sací výkon než model s el. příkonem na úrovni 800 W.

Další oblíbené vysavače na popel


Přídavné funkce vysavačů

  • Suché a mokré vysávání – Mnoho vysavačů na popel plní také funkci univerzálních vysavačů. Díky plechovým nádobám jsou odolnější a robustnější než malé domácí vysavače. Mají však vyšší hmotnost a hůře se s nimi manipuluje, proto se nejčastěji používají na vysávání dílen, garáží nebo teras.
  • Oklep filtru – Tato funkce slouží na částečné vyčištění filtru poklepáním po něm, které zabezpečuje speciální mechanismus. Díky ní nemusíte filtr tak často čistit, což je při vysávání jemného popele z krbů nebo kachlí určitě plus.
  • Přídavná zásuvka na 230 V – Některé krbové vysavače určené i na dílenské použití mají integrovanou přídavnou zásuvku na 230 V. Můžete k ní připojit např. brusku nebo vrtačku. Tyto zásuvky bývají vybavené také senzorem, který při spuštění připojeného nářadí automaticky spustí i vysavač. Kromě komfortního používání pomáhá toto automatické spínání také šetřit energii. Ocení ji každý domácí mistr.

Oheň a popel v krbu

Jaká je cena vysavače na popel?

Nejlevnější modely jsou k dispozici do 1 200 Kč. Většinou si takové levné jednoúčelové modely s kovovou nádobou bez koleček poradí pouze se studeným popelem a jsou objemově menší. Ve střední cenové kategorii do 2 500 Kč už natrefíte na modely, které zvládnou vysát studený i horký popel, mají větší kapacitu a nabízejí dodatečné funkce. Nejčastěji jde o univerzální hrncové vysavače, které vám poslouží i v garáži, dílně nebo kolem domu, kde byste méně odolný domácí vysavač nepoužili. Nejdražší vysavače naleznete v cenové kategorii nad 2 500 Kč. Samozřejmostí je vysoký výkon, vysávání horkého popela i multifunkční využití přístroje.

Vysavač na popel Kärcher, Fieldmann nebo Parkside?

Dle testů a recenzí je nejlepší volbou osvědčený výrobce vysavačů popela Kärcher, který nabízí výkonné bateriové i elektrické modely, často s multifunkčním využitím. Vyhledávané jsou i levnější modely z dílny výrobce Fieldmann. Jedná se o vysavače bez koleček s menší kapacitou. Levnou volbou jsou produkty Parkside (Lidl), Orava, Strend-Pro či Proteco. Kvalitu za rozumnou cenu nabízí značka Hecht. V levné a střední cenové kategorii se o slovo hlásí také výrobci Kaminer a Güde.

Nejčastější otázky – FAQ

Nedozvěděli jste se v našem návodu vše, co jste potřebovali? Rádi vám na vaše otázky odpovíme. Napište nám do komentáře, co vás ohledně vysavačů na popel zajímá. Budeme rádi, pokud se podělíte i o své zkušenosti a pomůžete tak případným zájemcům o koupi.

Jaký objem nádoby na popel potřebuji?

Záleží na tom, jak velký krb či krbová kamna máte doma. V případě menších modelů vám postačí objem 10-12 l, máte-li doma větší krb, zvolte model alespoň s 15-18l objemem.

Do jaké teploty mohu vysavač na popel a saze používat?

Tento údaj naleznete v návodu k použití, přiloženém k vysavači, obvykle jde o teploty 30 až 60 °C, vzácněji narazíte na model vhodný pro vysávání popela s teplotou 80 °C. Popel by neměl obsahovat žhnoucí uhlíky ani kousky žhnoucího dřeva.

Jakou hmotnost má vysavač popela?

Hmotnost vysavače na popel se pohybuje od 2 do 7 kg. Ty z kvalitnějších materiálů bývají automaticky těžší. Doporučujeme volit alespoň zlatou střední cestu, tedy modely o hmotnosti kolem 4 kg.

Starší modely, které se již neprodávají

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?Publikováno dne: 29.11.2018
Posledná aktualizácia: 16.03.2023
Hodnocení článku:
(93.2%)

V této kategorii najdete i:

Jak vybrat IPL epilátor? Poznáme nejlepší IPL epilátory podle recenzí a testůJak vybrat IPL epilátor? Poznáme nejlepší IPL epilátory podle recenzí a testů

Chtěli byste se zbavit tmavých chloupků? IPL epilátory jsou účinné a spolehlivé zařízení, které vás při pravidelném používání ochlupení zbaví. Které modely jsou nejlepší? Prozradíme vám...

Jak si vybrat kávovar? Nejlepší automatické, poloautomatické či kapsulové kávovaryJak si vybrat kávovar? Nejlepší automatické, poloautomatické či kapsulové kávovary

Jaký kávovar si vlastně vybrat? Které kávovary jsou nejlepší a nejoblíbenější? Podle čeho vybírat kávovar? Sesbírali jsme pro vás podstatné informace, hodnocení a recenze kávovarů!

Nejlepší pomalé hrnce – Slow cooker pro pomalé vařeníNejlepší pomalé hrnce – Slow cooker pro pomalé vaření

Abyste věděli proč jsou pomalé hrnce skvělým pomocníkem v kuchyni a zároveň věděli, jak si vybrat ten nejlepší, přečtěte si naše tipy a rady. Vysvětlíme vám, proč vám pomalé vaření může...