Nejlepší zavařovací hrnce prozradí recenze. Poradíme, jak vybrat

Zavařování potravin patří mezi klasické letní aktivity a pomáhá nám uskladnit letní úrodu a zachovat chutné vypěstované potraviny, které si můžeme užít například během zimy.

Zavařovací hrnec na zavařování okurek či kompotů

My si rozebereme důvody, pro které je zavařování tak výhodné, a porovnáme si trojici zavařovacích hrnců na základě dobrých výsledků v testování a pozitivních uživatelských recenzí.

Oblíbené zavařovací hrnce

Co je to zavařování a proč se vyplatí?

V dnešní době jsme doslova zahlcení zeleninou a ovocem, které sice na pohled vypadá velmi pěkně a chutně, ale při jejich pěstování je použité množství škodlivých chemikálií, které výrazně redukují celkovou kvalitu dané potraviny. Proto je výborné, když si můžeme sami vypěstovat mnohem zdravější produkty, zavařit si je, odložit a přitom se nebát, že by se nám zkazily.

Při zavařování jsou potraviny vystavené vysoké teplotě, aby se tak eliminovaly škodlivé bakterie, které by mohly znehodnotit ovoce/zeleninu. Pod vlivem vysoké teploty přilne víčko ke sklenici, čímž se zamezí přístupu vzduchu. Díky tomu nedojde k procesu oxidace a potraviny vydrží konzervované delší dobu.

Zavařeniny na zimu

Když máme zavařeno, tak sklenice jednoduše odložíme a můžeme si tak nechat zásobu vitamínů na zimu, kdy se nám to hodí více. Sami si určíte poměr použitých ingrediencí, zejména cukru, a můžete si je dávkovat přesně podle vaší chuti. Další výhodou je praktičnost, protože si tyto zavařeniny můžete kdykoliv vzít s sebou na cestu.

Podle čeho vybírat hrnec na zavařování?

Představili jsme si trojici zavařovacích hrnců, které všechny patří mezi absolutní špičku na trhu. Uvedli jsme si jejich klady, zápory a parametry, ale proto je na místě, abychom si vysvětlili, které atributy a vlastnosti jsou ty klíčové a na co se před výběrem a koupí zaměřit.

Elektrické hrnce, nebo "klasika"?

Na začátku si můžeme vybrat ze dvou možných způsobů fungování hrnců na zavařování. Ten první, standardní, funguje tak, že do něho dáte sklenice, postavíte ho klasicky na plotnu, no a čekáte, až se vyhřeje na dostatečnou teplotu, aby se sklenice uzavřely. Problémem je, že tento proces musíte pravidelně kontrolovat a vylévání vody je kvůli absenci výpustného kohoutku náročnější. Tento kohoutek však elektrickému hrnci nechybí.

Zavařovací hrnec s vypouštěcím kohoutkem

Obsluha elektrické varianty je mnohem jednodušší. Nastavíte si požadovanou teplotu a časovač vás na konci zavařování upozorní jasným zvukovým signálem. A jak už bylo výše avizované, tak tato zařízení jsou univerzální a můžete je použít při vaření čaje nebo vína.

Ještě přidáváme malý tip týkající se výpustného ventilu. Je dobré, když je umístěný na boku a hlavně co nejníže. Pokud je umístěný vysoko, tak bude vypouštění vody problematičtější.

Objem/kapacita

Obvykle se zavařovací hrnce prodávají s objemem 27 až 29 litrů - výše jste se už mohli dočíst, co takový objem znamená a kolik sklenic dokáže pojmout. Toto číslo však není úplně přesné – záleží na tvaru sklenice i hrnce.

Někdy může být tvar sklenic "nekompatibilní" s hrncem, a proto se do něho může vejít méně sklenic jak výrobce udává. Sklenice se při zavařování ukládají do dvou "poschodí", a proto si určitě ověřujte i výšku.

Typ materiálu

Tady si můžeme vybírat mezi posmaltovaným povrchem nebo nerezovou ocelí, tedy antikorem. Uveďme si jejich rozdíly. Posmaltovaný povrch se nachází zejména u lacinějších modelů a už z toho nám vyplývá, že antikoru se jen těžko dá rovnat. Je pravda, že takový vzhled má jistý šmrnc, ale je náchylný na škrábance a jiná poškození.

Nerezový zavařovací hrnec

Zato taková nerezová ocel je mnohem odolnější, má delší životnost a mnohem lépe se čistí jak zvenku, tak i zevnitř. Pokud si potrpíte na perfektním vzhledu, tak mínusem může být to, že na oceli jsou vidět otisky po dotecích.

Příkon a zabezpečení

Ideální hodnota příkonu by měla být aspoň 1800 až 2000 W. Jedná se o důležitý faktor hlavně z praktického hlediska, protože při tomto příkonu nemusíte dlouho čekat, až se voda ohřeje na požadovanou teplotu.

No a i když je práce praktická, tak stále musíme dbát na bezpečnost. Ideální jsou pojistky proti spuštění na sucho nebo proti vyvaření. Co se týká jednodušší manipulace, tak pomohou i tepelně izolované rukavice.

Nejlepší zavařovací hrnce

Základní výbavou při zavařování jsou zavařovací sklenice a zavařovací hrnce. My jsme si pro vás připravili seznam těchto hrnců, které jsme vybírali na základě dobrých hodnocení v testech a také v rámci uživatelských recenzí. Stručně si shrneme jejich plusy a minusy, uvedeme si jejich parametry a následně si vysvětlíme, které faktory při výběru zavařovacího hrnce sledovat.

Oblíbené zavařovací hrnce

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.Publikováno dne: 11.11.2018
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vyčistit krbové sklo, vložku a vnitřek krbu? Pomůže i Kominíček! Jak vyčistit krbové sklo, vložku a vnitřek krbu? Pomůže i Kominíček!

Mít krb není jen romantické, ale zejména praktické. Jak se však starat a čistit krbové sklo, které je černé? Poradíme vám!

Kočičí toalety mohou být kryté a s filtrem. Nejlepší je silikátová podestýlka Kočičí toalety mohou být kryté a s filtrem. Nejlepší je silikátová podestýlka

Kočky jsou považované za velmi čistotná zvířata. Aby mohly dodržovat svoje zvyky, potřebují správné vybavení a vhodné podmínky. Nezbytná je i kočičí toaleta. Poradíme vám, které jsou ty...

Jak zařídit klec pro chov zajíce v bytě? Jak zařídit klec pro chov zajíce v bytě?

Rozhodli jste se pro chov zajíce v bytě? Zvířátku dopřejte dostatečnou péči a velkou klec, v níž se bude cítit komfortně. V našem článku vám prozradíme, co všechno budete potřebovat.