Nejúčinnější postřiky na plevel nejen na trávníku

Plevel je nepřítelem každé užitkové zahrady. Jeho likvidace může připomínat boj s větrnými mlýny. Každý rok se objeví znovu.

Ruční vytrhávání plevele v zahradě

Na účinnou eliminaci rostlinných škůdců však existuje několik dobře ověřených postupů.

Selektivní herbicidy

Užitkové rostliny i plevele jsou živé rostliny. Na eliminaci plevele v okrasné zahradě je nutné používat takzvané selektivní postřikové herbicidy, které neublíží konkrétnímu druhu rostlin, ale nechtěným vetřelcům doslova vypálí kořínek.

Selektivní herbicidy je možné aplikovat v užitkové zahradě, ve vinohradech, sadech, na skalkách i trávnících. Příkladem je SENCOR 70 WG ve formě dispergovatelného granulátu na ničení plevele v porostech brambor, hrachu, vojtěšky, rajčat a sóji a stojí od 80 korun.

Selektivní postřikový herbicid Sencor 70 WG

Selektivní herbicid Agil 100 EC

Na čistě užitkovou zahradu se hodí například selektivní herbicidní přípravek na ničení travinného plevele v zemědělských plodinách AGIL 100 EC od padesáti korun.

Totální - neselektivní herbicid

Před výsadbou rostlin můžete na ploše použít totální herbicid. Zničí všechno. Není třeba se však bát, je možné jej použít i na ploše pro budoucí užitkovou zahradu. Nejčastěji se používá látka Glyphosate-IPA. Je nastavená tak, aby se dostávala do rostliny přes listy a při kontaktu s půdou se složky deaktivují.

Neúčinnost v půdě znamená, že na takto vyčištěné zahradě nemusíte mít obavu pěstovat kořenovou zeleninu nebo jiné užitkové plodiny. Plevel zvadne za 10–14 dnů a tehdy je už možné aplikovat novou výsadbu.

Neselektivní postřik Roundup Biaktív

Toto totální čištění je ideální použít před výsevem nové trávy nebo zahrady. Účinek je pozitivní i ve spárách zámkové dlažby, kolem plotů, nebo na štěrkových cestách. Tímto typem herbicidu je například osvědčený ROUNDUP BIAKTIV za litr v ceně od 350 korun.

Jak správně aplikovat postřik na plevel?

Zředěný roztok z koncentrátu a vody aplikujeme postřikovačem nejlépe při pěkném počasí, kdy nehrozí vítr, aby postřik příliš nerošířil. Všímejte si také předpovědi počasí. Ideální je, když po aplikaci postřiku aspoň tři hodiny neprší. Následně už déšť nevadí. Nejúčinnější je, pokud má plevel dostatečnou listovou plochu, ale je před vykvetením do semene, kdy už může do půdy zasít nové rostliny.

Jak zlikvidovat náletový plevel?

Také keře a stromy, které vám do zahrady navěje vítr z okolí, je možné likvidovat neselektivním herbicidem. Avšak tady nepomůže přímo rozprašovač přes listy. V prvím kroku je nutné keř ostříhat a na živé plochy nanést štětcem koncentrát herbicidu. Způsobí to absolutní zamezení nového růstu. Takto je možné likvidovat plevel například v ovocných sadech.

Jak dostat plevel z trávníku?

Tráva je jednoklíčnolistová rostlina, a proto je nutné aplikovat selektivní herbicid proti dvojklíčnolistým rostlinám. Mezi ně patří obávané sedmikrásky nebo pampelišky kazící radost z anglického trávníku. Důležité je nepostřikovat čerstvě pokosený trávník, ale nechat ho narůst do 7–10 centimetrů a až za týden po aplikaci následně pokosit.

Během sezóny většinou postačí jediná aplikace. Platí zásada, že existující trávník ochraňujeme vždy selektivními herbicidy, před zakládáním trávniku a výsevem je možné využít i neselektivní postřik. Účinným a ověřeným eliminátorem plevele v okrasných trávnících je Bofix.

Selektivní herbicid Bofix na trávník

Účinek se projevuje už do několika hodin. Vhodný je pro nově založené i starší trávníky nebo sportovní hriště.

Eko odplevelení

Pokud chcete mít svoji zahrádku bez chemie, nebo se bojíte, že by s čerstvě nanesenými postřiky mohly přijít do kontaktu malé děti nebo domácí zvířata, zůstává bio odplevelení. Jeho základem je ruční vytrhávání plevele. To je  možné považovat za „selektivní herbicid“. Existuje například i likvidace plevele jablečným octem, kterým postříkáte rostlinu. Dejte si však pozor, ocet působí jako totální herbicid. Nesmíte jím zasáhnout cíleně pěstovanou vegetaci.

Využití plevele

Plevel zlikvidovaný přirozenou cestou – vytrháváním, nemusíte vyhazovat. Svoje uplatnění najde například v kompostu, jako biomasu jej můžete použít do biozáhonu, pokud jej zakopete do půdy, získáte zelené hnojivo. To však všechno platí pouze o plevelu bez semínek.Publikováno dne: 10.10.2018
Hodnocení článku:
(92.2%)

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se starat o živý vánoční stromek v květináči? Jak se starat o živý vánoční stromek v květináči?

Máloco na Vánoce rozděluje lidi tak jako debaty o vánočním stromku. Ale kde se dva hádají, živý stromek v květináči vyhrává. Řešení, které je zajímavé, trvanlivé i krásné.

Jak se starat o vánoční růži? Jak se starat o vánoční růži?

Tato kráska z Jižní Ameriky může být celoroční okrasou příbytků a Vánoce nám každoročně zpestří kvetením. Chce to jen trochu víc péče než jen konzumního přístupu.

Jak pěstovat pivoňky Jak pěstovat pivoňky


Přidat komentář