Nepromokavé chrániče matrací a podložky na matraci prodlouží jejich životnost

V některých specifických případech mohou být matrace vystavené náročnějším podmínkám, než na jaké jsou navrhované. Ani to však nemusí znamenat jejich častou výměnu v případě, když použijete tzv. chrániče matrací.

Použití chrániče matrace v ložnici

Prozradíme vám, proč byste je měli používat a s čím vám pomohou.

Oblíbené chrániče matrací

Co je chránič matrace

Za ochranu matrace lze považovat i její potah nebo prostěradlo. Její životnost však můžete prodloužit tzv. chrániči, což jsou speciální obaly, které se navlékají na matraci, případně se na ni pokládají. Tvoří tedy jakýsi mezičlánek mezi tělem a matrací. Prvním kritériem pro výběr toho správného chrániče by měl být účel použití.

Chrániče matrací podle účelu použití:

  • Chránič pro děti – Malé děti mívají občas problém s nočním pomočováním a také jsou nepozorné, takže v posteli mohou snadno rozlít nápoje. Na tento účel je tedy nutné volit chránič, který zachytí dostatečné množství tekutiny.
  • Při inkontinenci – Tou mohou trpět také lidé ve středním věku, častější je však u starších lidí. Tady platí podobná kritéria jako u chráničů pro děti, materiál by tedy měl být zejména nepromokavý.
  • Při nadměrném pocení – Potíme se všichni, avšak při nadměrném pocení pot proniká do matrace, a přestože se vypařuje, v něm zanechává sůl a jiné minerály obsažené v potu. Ty ucpávají póry matrace a ta se potom hůře odvětrává a zadržuje vlhkost, která je živnou půdou pro bakterie a roztoče.
  • Pro alergiky – Chránič dokáže také zabránit pronikání roztočů, choroboplodných zárodků a mikroorganismů do matrace.
  • Pro prodloužení životnosti matrace – Matracový chránič také poskytuje částečnou ochranu před mechanickým poškozením a opotřebováním. Prodlužuje tím životnost vaší matrace.

Materiály chráničů matrací

Nejpoužívanější je kombinace bavlny a polyuretanového nátěru – ta dokáže zadržet určité množství tekutiny, ale zároveň je průdušná. Pro větší zatížení tekutinou je vhodné volit chrániče s obsahem PVC nebo gumy. Ty jsou však neprůdušné a tělo se na nich může víc potit, také vydávají při pohybu nepříjemné zvuky. Pro dlouhodobě ležící pacienty je nutné použít tzv. antidekubitní podložky, které zabraňují tvorbě proleženin.

Chránič matrace na celou postel

Nejkvalitnějším materiálem je ovčí rouno nebo tzv. merino vlna, která má skvělé tepelně izolační vlastnosti a zároveň dobře odvádí vlhkost. Pro alergiky jsou zase vhodné chrániče s tzv. antialergickou úpravou. Tato vlastnost, stejně jako nepromokavost, bývá uvedená u konkrétních modelů chráničů matrací.

Velikost chráničů matrací

Chránič může být jen částečný, tedy takový, který chrání jen část postele, které hrozí poškození – tzv. nepromokavá podložka na matraci (nazývá se také hygienická podložka). Jeho výměna je jednoduchá, avšak při pohybu těla se shrnuje a posouvá. Lepší volbou jsou chrániče na celou postel – ty se mohou připevňovat gumičkami o roh matrace, případně mohou mít pro upevnění po obvodu všitou gumu podobně jako některá prostěradla. V tom případě chrání celou plochu matrace, což je ideální pro alergiky.

Chránič matrace připraven na praní

Co se týká rozměrů chráničů, ty se vyrábějí ve stejných velikostech jako matrace. Pro děti to jsou standardní rozměry dětských postelí 120 x 60 cm a 140 x 70 cm. Pro dospělé jsou k dispozici chrániče na jednolůžko v rozměrech nejčastěji 90 x 200, 90 x 220 cm a pro dvojlůžko je to chránič matrace 140 x 200, chránič matrace 160 x 200, chránič matrace 180 x 200 nebo 200 x 200 cm atd. Někteří výrobci nabízejí také možnost nechat si vyrobit chránič na míru pro atypickou postel.

Ceny chráničů matrací

Ty nejsou vůbec vysoké. Tak např. levnější nepromokavý chránič matrace 90 x 200 cm z kombinace bavlny a polyuretanu koupíte už za cenu kolem 10 eur. Stejný model, avšak s rozměry 180 x 200 cm seženete za cca 20 eur, což rozhodně není mnoho za ochranu matrace, jejíž cena často přesahuje desetinásobek této sumy.

Péče o chrániče

Chránič na matraci by měl umožňovat praní při teplotě aspoň 60 °C, aby se zneškodnily mikroorganismy. Dejte si však pozor, protože některé materiály (jako např. už uvedené ovčí rouno) je možné čistit jen při teplotě 30 °C.

Oblíbené chrániče matrací

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.Publikováno dne: 13.03.2020
Hodnocení článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší skartovačky na papír poradí test a recenzeNejlepší skartovačky na papír poradí test a recenze

Skartovací stroje vám pomohou udržet pořádek ve vaší domácí kanceláři nebo ve firmě. Jsou však důležité i pro ochranu citlivých informací. Pomůžeme vám vybrat správně.

Sada hrnců Tefal, Delimano, Tescoma, Berghoff či Zepter: Které hrnce jsou nejlepší?Sada hrnců Tefal, Delimano, Tescoma, Berghoff či Zepter: Které hrnce jsou nejlepší?

Bez sady hrnců se v kuchyni nepohnete. Při jejich výběru vsaďte na kvalitu a vybírejte nejen podle ceny, ale i značky. Které sady jsou nejlepší a nezklamou?