Rady, jak ochránit stromy před jarními mrazy

Při pěstování stromů a keřů je často kritickým obdobím brzké jaro, když zima sice pominula, ale noční mrazy se čas od času stále vracejí. I kvůli klimatickým změnám a globálnímu oteplování jsou jarní mrazy a výkyvy počasí jevem, se kterým už jednoduše musíme počítat. Ty mohou poškodit kůru stromů i pupeny a tím ohrozit úrodu ovoce.

Ochrana ovocných stromů před jarním mrazem

Před mrazem se dá chránit, přičemž ochrana vás nemusí vyjít na stovky eur. Poradíme vám, jak před mrazem ochránit menší i dospělé stromy či sady.

Preventivní opatření

Říká se, že prevence je základ, a to platí i o ochraně stromů před jarními mrazy. Prevence v tomto případě spočívá ve výběru vhodné polohy pro pěstování i výběru vhodných odrůd. Některé druhy stromů a keřů jsou totiž vhodnější do chladnějších podmínek a lépe odolávají chladu. Méně vhodné jsou rané odrůdy, které pučí a přinášejí úrodu dříve než běžné druhy stromů. V chladném prostředí totiž příliš brzy vzniklé pupeny zmrznou, čímž se může výrazně zredukovat úroda.

Výběr místa je také důležitým faktorem. Pokud plánujete vysadit stromy v mrazových kotlinách, počítejte s patřičným poškozením mrazem. Doliny bývají zpravidla chladnější, a proto stromy postihují i tužší mrazy. Když máte kopcovitý pozemek, zvažte vysazení stromů a keřů na vyšších bodech. Takto budou aspoň částečně uchráněné před nejhorším mrazem. Také rozmístění jednotlivých stromů má význam – např. pupeny ořechu zvládnou nižší teplotu než pupeny broskve, meruňky nebo jabloně, což může přispět k rozhodování, jak rozmístit ovocné stromy na zahradě.

Ochrana menších stromů před mrazem

Mladší a menší stromy je možné před mrazem chránit podobně jako keře. Ty se většinou chrání obložením slámou a zabalením, přičemž u stromů s menšími rozměry je to zvládnutelný úkol. Nejčastěji se používají následovné způsoby obložení stromů:

 • Obtočení pletivem – Když je stromek nižší a nerozrostl se příliš do šířky, dá se jednoduše obehnat pletivem. Ohrazený stromek stačí obalit slámou, suchým listím či suchou trávou. Takto vytvoříte izolační vrstvu, která strom ochrání před mrazem i náhlou změnou teplot. Nevýhodou této metody je, že se dá využít jen na menší stromy a keře (u větších stromů by šlo o pracnou metodu) a je spíše vhodnější, když máte menší počet stromů.
 • Zabalení plachtou – Tento způsob se často využívá na přezimování keřů a růží. Prázdná místa koruny stromu se vyplní slámou, suchým listím či trávou a celá koruna stromu se obalí plachtou, netkanou textilií jako růže, vyplní slámou a zabalí plachtou tmavé barvy nebo se ohradí slaměnou rohoží. Také tato izolace má svoje limity – také je vhodná spíše na menší stromky a menší počet stromů, jinak by šlo o pracnou a zdlouhavou metodu.

Ochrana menších stromů v nádobách před mrazem

V některých případech se může stát, hlavně u mladších a menších stromů a keřů, že jsou aspoň zpočátku pěstované v květináčích a nádobách. Také ty je potřebné ochránit před mrazem. Zimování stromů v nádobách je podobné zimování jiných rostlin – využívají se hlavně 2 metody:

 • Zimování v interiéru – Nenáročným způsobem ochrany proti mrazu je jednoduché přemístění stromu do interiéru. Rostlina by se neměla nacházet ve vytápěné místnosti, resp. v místnosti s pokojovou teplotou kolem 20 °C. Vhodnější prostory jsou prosvětlené garáže, sklepy, chodby, prosklené terasy či zimní zahrádky, kde se teplota pohybuje kolem 10–15 °C. I strom během zimy potřebuje nižší teplotu, protože jde o dobu, kdy zpomalí růst a sníží příjem vody a živin.

Listy pokryté jarním mrazem

 • Zimování na zahradě – Stromy v nádobách mohou na zimu zůstať i na zahradě. Když však chcete kořenovou soustavu ochránit před mrazem, kořeny i spolu s nádobou zakopte do zahrady. Vyhrabte díru ve velikosti květináče, vložte ho do ní i s rostlinou a přihrabte zeminu. Pro ještě lepší ochranu můžete obložit listím, mulčem, kompostem nebo větvičkami jehličnanu. Korunu stromu můžete ochránit zabalením do netkané textilie či plachty podle návodu v sekci výše.

Ochrana větších stromů a sadů

Na ochranu dospělých stromů a sadů je nutné použít řešení, která se dají lehce aplikovat na větší množství stromů, větší plochu i větší rozměr stromu. Některá řešení používaná v minulosti už nemusí být nejvýhodnější; způsobů na ochranu stromů je hned několik, proto si máte z čeho vybírat.

 • Parafínové svíce – Metoda ohřívání ovzduší v sadu parafínovými svícemi už patří ke starším a málo používaným způsobům ochrany proti mrazu, ale v některých sadech se od ní stále neupustilo. Metoda spočívá v rozmístění parafínových kahanů v sadu mezi stromy, kde se kahany zapálí a jejich plamen ohřeje ovzduší o několik stupňů. Nevýhodou téjto metody je, že na to, aby se vzduch dostatečně ohřál, je potřebné zapálit velké množství kahanů. Na hektar plochy se často spotřebuje 200–400 svíček, přičemž jedna svíce nemusí vydržet hořet do rána (závisí to na objemu parafínu). Parafínové svíčky navíc lze aplikovat jen v bezvětří a sad musíte mít pod kontrolou. Toto řešení je tedy náročné nejen finančně (jedna svíčka stojí 10–15 eur), ale také časově a fyzicky.
 • Vykuřování – I tento způsob ochrany proti mrazu patří ke starším a už méně používaným, protože spalování a vykouření není dobré pro životní prostředí. Stromy se tímto způsobem obvykle ochraňovaly tak, že se v sadu zapálilo vlhké dřevo, seno, tráva, větve, biologický odpad ze zahrady, nebo dokonce i pneumatiky a další materiály. Toto vykuřování zvedlo teplotu v sadu o pár stupňů, ale šlo o zdraví škodlivou metodu, kterou bylo možné provádět pouze pod dohledem (nebezpečí požáru) a za vhodného počasí bez větru. V dnešní době je zároveň v mnohých obcích spalování zakázané a touto metodou můžete přijít do rozporu se zákonem o ochraně ovzduší.
 • Postřikování vodou – Velmi často používanou i účinnou metodou je v dnešní době postřikování koruny stromů vodou večer, kdy začne mrznout. Rozprášená voda na stromech zamrzne a vytvoří souvislou ledovou vrstvu pokrývající větve, kůru, listy i pupeny. I když se to nemusí zdát, právě led dokáže účinně ochránit strom a jeho pupeny před mrazem a kolísavými teplotami. Výhodou této metody je její účinnost, finanční nenáročnost, ekologičnost i jednoduchost. Snad jedinou nevýhodou je, že když se budou mrazy několikrát po sobě opakovat, vrstvu vody je třeba každý večer rozprášit znovu a znovu, což znamená, že led ráno roztaje a okolí stromů bude promočené.
 • Odpařování vody – Voda hraje hlavní úlohu i v tomto případě. Někteří ovocnáři využívají metodu odpařování vody, která patří k jedné z nejstarších metod. V sadu kolem stromů se rozestaví nádoby s vodou, která se postupně odpařuje, až vytvoří mlhu. Mlha dokáže stromy před mrazem ochránit, ale jde spíše o teploty kolem nuly, ne tuhý mráz. To je i nevýhodou této metody – zabírá spíše při slabších mrazech. Na rozdíl od postřikování vodou se však nestane, že půda v okolí stromů bude promočená, protože voda zůstane po celou dobu bezpečně v nádobách.
 • Postřik proti zamrzání stromů – V současnosti existují i postřiky, které se aplikují jako ochrana před mrazem. Obsahují výživné látky, minerály, aminokyseliny a další látky, které v rostlině nastartují různé procesy, díky kterým se stane odolnější proti nízkým teplotám. Mnohé slibují ochranu až do –7 °C, přičemž postřik účinkuje přibližně 2 týdny, potom je potřebné aplikovat postřik znovu. Výhodou této metody je časová nenáročnost, cenová dostupnost a ekologické alternativy postřiků.
 • Nátěr na kmeny stromů – Mrazem trpí i kmeny stromů, které náhlou změnou teplot i nevyváženými teplotami z různých stran kmene často trpí popraskanou a poškozenou kůrou. Tu je možné chránit nátěrem proti mrazu. Ten zvyšuje jeho odolnost nejen proti teplotám, ale i škůdcům, lišejníkům, mechům a povětrnostním podmínkám. Je vhodný hlavně tam, kde jsou v noci silné mrazy a přes den zase silné sluneční záření. Nevýhodou je, že jde jen o ochranu kmene a kůry, tedy tento nátěr neochrání nové pupeny.
 • Bělení kmenů – Nátěry na kmeny stromů však nejsou tak úplnou novinkou. Už v minulosti se kmeny natíraly bílým nátěrem z nehašeného vápna. Bílý nátěr odrážel sluneční pasprsky a kmeny tak netrpěly vysokými teplotními rozdíly, které v zimě bývají. Výhodou tohoto řešení je, že je levné, poměrně nenáročné na zrealizování a kmeny stačí natřít na začátku zimy (resp. v den, kdy nemrzne) a bílý nátěr vydrží na stromech až do jara.
 • Větrné turbíny – V minulosti se na ochranu před přízemním mrazem používaly i helikoptéry (některé sady je používají dodnes). Ty přelétaly nízko nad sadem, přičemž pomáhaly promíchávat vrchní teplejší vzduch se spodním mrazem. Tato metoda se dala uplatnit jen po svítání a byla časově náročná. Podobný princíp se proto uplatňuje v metodě promíchávání vzduchu za pomoci větrných turbín. Ty se nainstalují nad sadem a podobným způsobem promíchávají teplejší vzduch se spodním mrazem. Tímto způsobem může k promíchávání vzduchu docházet i v noci, přičemž po zapnutí turbíny fungují samostatně.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...Publikováno dne: 10.03.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(90.2%)

V této kategorii najdete i:

Nejlepší postřiky na plevel v trávníku, bramborách i na chodníkuNejlepší postřiky na plevel v trávníku, bramborách i na chodníku

Plevel je nepřítelem každé užitkové zahrady. Její likvidace může připomínat boj s větrnými mlýny. Existuje však množství účinných postřiků proti plevelu, které dokážou v zahradě udělat...

Jak se starat o živý vánoční stromek v květináči?Jak se starat o živý vánoční stromek v květináči?

Máloco na Vánoce rozděluje lidi tak jako debaty o vánočním stromku. Ale kde se dva hádají, živý stromek v květináči vyhrává. Řešení, které je zajímavé, trvanlivé i krásné.

Rakytník – pěstování, přesazení a rozmnožováníRakytník – pěstování, přesazení a rozmnožování

Pěstování rakytníku nachází své zastánce i na našich zahradách. Proč si ho opatřit a jak se o tento keř či strom starat? Všechno podstatné v našem článku!