Ochranné tvrzené sklo a fólie na Samsung, Redmi, Huawei, iPhone – test

Mobilní telefon patří ke každodennímu životu. Když si doma zapomenete telefon, jako kdybyste neexistovali nebo vám chyběla nějaká část. Protože do mobilů neustále ťukáme a hledíme, je jen otázka času, kdy se displej poškodí.

Jak vybrat ochranné sklo na telefon

Nejcitlivější částí mobilu je jeho obrazovka – displej. Když praskne ochranné sklo, ještě se to dá přežít, ale když praskne samotný displej, oprava a nový displej často stojí víc než samotný telefon. Máte nový telefon? Víte, jak funguje zákon schválnosti, čím větší pozor si dáváte, tím se neštěstí spíše stane. Takže neriskujte a zabezpečte ho vhodnou ochranou displeje. Kupte si fólii, ochranné sklo, pouzdro na mobil nebo oboje. Když nevíte, co je lepší a levnější, jste na správném místě.

Ochranné fólie a tvrzená skla na různé modely telefonů naleznete v ✅ e-shopu Mall.cz.

Tvrzené sklo na mobily

Tvrzené sklo je sice dražší než ochranná fólie, ale představuje vyšší stupeň ochrany displeje telefonu. Displej chrání před poškrábáním různého druhu = od klíčů v kabelce, před používáním nevhodných čisticích prostředků (drsné hadříky), od nehtů, před poškrábáním a prasknutím při pádu na beton. Tvrzené sklo ochraňuje displej i před zvýšeným tlakem na displej, což oceníte hlavně u malých dětí, které si hrají s vaším telefonem. Tvrzené sklo je možné aplikovat na všechny typy telefonů, i na ty, které mají zaoblené hrany. Po správné aplikaci se neodlepuje z displeje a pevně drží na svém místě. Na dotyk je příjemnější než fólie, protože povrchovou úpravou je téměř identické s povrchem displeje. Skla jsou hladká a transparentní, takže nezkreslují barvy a nepřekážejí při dotykovém ovládání smartphonu.

Výhody

  • Vysoká odolnost
  • Představuje vyšší stupeň ochrany mobilního displeje
  • Různé typy tvrdosti
  • Pro všechny typy mobilních zařízení
  • Jednoduchá aplikace
  • Dlouhá životnost

Výběr podle tlouštky

Základním parametrem při koupi tvrzeného skla je jeho tlouštka. Nejčastěji se používaná tlouštka tvrzeného skla je 0,2 až 0,4 mm. Ačkoliv platí, že čím větší tlouštka, tím silnější sklo, nejideálnější volbou je „zlatá střední cesta“ a tou je sklo s tlouštkou 0,3 mm. Tato tlouštka je dostatečná na to, aby zabránila poškození displeje při běžném pádu a při běžném používání telefonu. Na telefonu vypadá stále dobře, nevyčnívá příliš, je prakticky neviditelná, běžný uživatel si na první pohled ani nevšimne, zda displej je nebo není pokrytý tvrzeným sklem.

Pokud se rozhodnete pro tlouštku 0,2 mm, zaplatíte sice méně peněz, ale nemusí se vám to vyplatit. Sklo je totiž křehké a při pádu telefonu ze stolu nemusí zachránit „život“ jeho displeji. Nejvyšší stupeň ochrany displeje dosáhnete aplikací hrubšího skla. Hrubé sklo ochrání displej i při větších „nehodách“, např. při pádech z vyšší výšky, před politím displeje tekutinou, při utírání displeje drsným materiálem. Jeho nevýhodu je jeho citelná tlouštka, kterou je vidět především u výřezů. Tlustší sklo ovládání vašeho telefonu nijak neovlivní. Obrazovka bude reagovat stejně dobře jako při tlouštce 0,3 mm.

Výběr skla podle tvrdosti

Tvrdost skla se označuje podle tvrdosti grafitu, stejně jako při označování tvrdosti tužek. Čím vyšší číslo, tím vyšší odolnost. Nejtvrdší sklo má označení 9H, které se používá a prodává nejčastěji. U ochranných skel se setkáte s nejnižší tvrdostí 8H, což je ljn o stupeň méně než 9H. Tvrdost však není jediným důležitým parametrem, důležitý je i typ materiálu, ze kterého je sklo vyrobené. Za nejkvalitnější a nejtvrdší sklo se donedávna považovalo safírové sklo s tvrdostí 9H. Tvrdší než safír je už jen diamant. Výhodou tohoto typu skla je, že je až několikrát odolnější než safírové sklo. Diamantové sklo má tvrdost 10H, a ačkoliv je to jen o stupeň víc než safírové, tento stupeň představuje až 7x vyšší ochranu před poškrábáním a 3,5krát vyšší před prasknutím.

Aplikace ochranného skla na telefon

Ochranné sklo podle tvaru hrany

Protože ne všechny displeje jsou řešené tak, že mají hrany rovné, jsou tomu přizpůsobená i tvrzená skla. Vyrábějí se se 3 typy hran, a to:

Hrana typu 2D

Sklo s označením 2D, má rovnou hranu a pokrývá jen displej, ne celou plochu telefonu. Když prstem přejedete po tomto skle, je jasne citelné. Je to nejlevnější typ hrany. Sklo neposkytuje dobrou ochranu telefonu, mírně odstává a není nejvhodnějším řešením pro telefony, které mají zakulacené hrany.

Hrana typu 2,5D

Sklo s 2,5D hranou má hrany zaoblené. I když je při přejetí prstem méně citelné než 2D, je ho cítit. Podobně jako výše uvedený typ i tento pokrývá jen rámeček displeje, ne celý telefon. Na druhé straně, přechod ze skla na tělo telefonu se uskutečňuje plynule. Tato ochrana není úplná, hlavně u zakulacených telefonů. Sklo často odstává.

Hrana typu 3D

3D sklo je nejlepším typem skla, protože je zakulacené a aplikuje se nejen na samotný displej, ale i na celou přední stranu telefonu. Vyrábí se podle specifik jednotlivých telefonů, takže má přesně vyřezané rámečky na kameru, mikrofon, reproduktor. 3D sklo poskytuje nejvyšší stupeň ochrany.

Nadstandardní tvrzená skla

Některé skla, a je jich stále víc, mají i nadstandardní funkce či výbavu. Jsou potažené dalšími vrstvami nebo se vyrábějí speciální technologií apod. Tímto sklem je např.:

Tvrzené antireflexní sklo

Sklo s funkcí antireflex přizpůsobuje barvy a lesk displeje tak, aby byl jasně čitelný i na přímém slunci.

Tvrzené sklo s oleofobní vrstvou

Jde o fólii, která odpuzuje mastnoty ze skla, a tak se na skle zachytává podstatně méně nečistot. Přestože máte umaštěné prsty, na tomto displeji se zachytí jen minimální znečištění.

Mobil s ochranným sklem

Tvrzené sklo Liquid Glass

Jde o pokrytí displeje tekutým tvrzeným sklem. Látka se pomocí spreje nanáší přímo na displej a prostřednictvím UV světla tvrdne. Sklo na mobilu téměř vůbec není vidět, téměř vůbec není cítit, objem telefonu zůstává nezměněný a co se týká hmotnosti telefonu, také se navýší jen minimálně. Sklo je sice lepší než fólie, ochrání mobil před drobným poškrábáním, ale s pádem si příliš neporadí.

Tvrzené sklo s technologií Nano

Je to modernější verze Liquid Glas“, látka ze spreje tvrdne sama, bez UV světla. Sklo má o jednu pozitivní vlastnost víc a tou je hydrofobnost, což znamená, že odpuzuje vodu, resp. chrání mobil před tekutinami.

Tvrzené sklo podle typu telefonu

U ochranného skla neplatí něco jako univerzální velikost. Ochranná skla jsou vyráběná přesně na míru. To, co pasuje na jeden, s velkou pravděpodobností nebude pasovat na druhý. Při koupi skla se řiďte převážně úhlopříčkou displeje a rozměrem displeje, samozřejmě, že záleží i na tom, jak jsou řešené rohy mobilu, zda jsou hranaté nebo zaoblené. Kompatibilní musí být i výřezy na skle, které jsou přizpůsobené na fotoaparát, mikrofon, reproduktory, hardwarové tlačítko.

Sklo bez výřezu na přední fotoaparát

Někdy se stane, že jste si koupili model skla přesně podle typu vašeho mobilu, ale na skle se nenachází výřez na přední fotoaparát. Nemusíte si hned stěžovat u výrobce. Některá tvrzená skla tento výřez nemají záměrně. Sklo je na tomto míste přizpůsobené tak, aby fotoaparátu nepřekáželo a zároveň chránilo přední kameru před poškrábáním.

Cena tvrzeného skla

Nejlevnější jsou skla, která nemají zaoblené hrany, ale ta, která jsou rovná. Jejich cena se pohybuje kolem 4 eur. Hrubší sklo se zaoblenými hranami zaplatíte od 8 do 20 €. Ta nejodolnější a nejhrubší skla stojí přes 40 €, ale to neznamená, že přežijí všechno.

Postup, jak aplikovat tvrzené sklo na mobil

1. Úplným základem je seznámit se se sklem ještě před jeho aplikací. To znamená, že si ho dobře prohlédněte a všimněte si otvoru na mikrofon, fotoaparát apod., abyste znali orientaci skla a jak sklo na displej v konečném důsledku nanášet.

2. Rozbalte sklo a na jeho výměnu a manipulaci s ním si najděte co nejméně prašné místo. Myslete na to, že základem úspěšné aplikace je dokonale čistý displej.

3. Sklo si po první seznamovací fázi zkuste jen tak „na sucho“ přiložit k telefonu, zda bude pasovat.

4. V balení od skla, pravděpodobně, budete mít 2 hadříky, jeden je navlhčený a druhý je suchý. Vlhčený hadřík použijte na očištění mastnoty na displeji, otisků prstů a dalších nečistot. Suchým poutírejte displej dosucha tak, aby na něm nezůstaly šmouhy. Některé soupravy namísto hadříků obsahují speciální fólii, kterou na displej nalepíte a s jejím stažením odstraníte všechny nečistoty.

Rozbité ochranné sklo na telefon

5. Ochrannou fólii ze skla odstraňte a sklo chyťte na delších stranách pomocí 4 prstů (palcem z jedné strany a ukazovákem, prostředníkem a prsteníkem z protilehlé strany), přiložte na displej co nejrovnoměrněji.

6. Sklo se k ploše displeje samo snaží přilnout. Pro jistotu ho ve středu ukazovákem jemně přitlačte a přítlak rozptylujte do stran, až se dostanete na okraje. Můžete to udělat prsty nebo speciálním náčiním, pomocí speciální stěrky, která by měla být součástí balení skla. Pokud není, na uhlazení použijte bankomatovou kartu nebo suchý hadřík a sklo uhlazujte, dokud všechny vzduchové bublinky nezmizí.

7. Nasazené sklo znovu pěkně očistěte.

Pokud jste sklo nalepili špatně, nakřivo nebo je s ním nějaký problém, který musíte vyřešit jeho odlepením, žádné obavy. Sklo tak jednoduše, jak jste jej aplikovali, umíte sundat. Je totiž vybaveno adhezivním lepidlem, které neustále pracuje, což znamená, že nikdy dokonale neztuhne. Na druhé straně to, že sklo bude držet stejně dobře, jako při prvním pokusu, jisté není.

Postup, jak odstranit tvrzené sklo z mobilu

Když už máte tvrzené sklo na svém telefonu, ale koupili jste si novější, lepší nebo to staré je už poškozené, potom byste měli vědět i to, jak ho bezpečně z displeje odstranit.

1. Sklo na mobilu letmo zahřejte fénem na vlasy. Nepřehánějte to, opravdu stačí jen letmo, cca 15 vteřin.

2. Následně pomocí nehtu chyťte jeden roh a zkuste sklo podebrat. Pokud vám to nepůjde, můžete použít i jiné pomůcky, např. párátko, ale buďte velmi opatrní, protože displej můžete velmi lehce natrvalo poškrábat. Při podebírání vždy směřujte nástroj proti fólii, nikdy ne proti displeji.

3. Potom, co sklo nadzvednete nehtem, vsuňte mezi sklo a displej jakoukoliv kartu, např. nějakou slevovou nebo věrnostní nebo bankomatovou a jemně ji podsouvejte pod sklo, dokud se sklo neuvolní.

Při obou postupech, při aplikaci skla, ale i při jeho odstraňování, si můžete pořídit i speciální pomůcky, pro ještě jednodušší a rychlejší výměnu starého skla za nové. Někdy jsou součástí skla. Pokud ne, doporučujeme si sadu dokoupit.

Ochranná fólie na mobilní telefony

Fólie je jednodušší, levnější a také mnohem méně kvalitní ochranný prostředek displeje. Pro displej poskytuje jen ochranu před poškrábáním v kapse nebo škrábanci od nehtu, avšak nechrání displej před pádem. Pozor je třeba si dávat i při pádu kovových předmětů na displej telefonu. Slabá a nízká odolnost fólie vychází z materiálu, ze kterého se fólie vyrábějí – tím je obyčejný plast. Pohyb prstu na fólii může být někdy nepříjemný, hlavně když je nedokonale nalepený, nerovnost nutí člověka škrábat po displeji a nehtem vyrovnávat a odstraňovat bublinky, potom hrozí poškození fólie a také displeje.

Ochranné fólie a tvrzená skla na různé modely telefonů naleznete v ✅ e-shopu Mall.cz.

Parametry fólie

Mezi základní parametry ochranných fólií patří 2 a těmi jsou:

Průhlednost

Matné, nebo lesklé fólie? Lépe vypadá lesklá fólie, při ideální aplikaci jsou barvy krásné, zářivé. Text na mobilu se však pod lesklou fólií čte hůře, protože se od něho odráží světlo.

Ochranná fólie na mobil

Displej s matnou fólií je mnohem čitelnější, eliminuje lesk a odrážení světelných zdrojů z okolí, ale zase nevypadá tak pěkně jako lesklá fólie. Na displeji je ve srovnání s lesklou podstatně viditelnější.

Tlouštka fólie

Fólie se vyrábějí v různě tlustých provedeních. Také tady platí, tak jako u skla, že čím tlustší fólie, tím lepší ochrana. Má to však jeden háček. Tlustá fólie určitě poskytne vašemu telefonu silnější ochranu, ale bude na displeji také pořádně vidět a při dotyku prstu i cítit.

Postup, jak aplikovat ochrannou fólii na mobilní displej

1. Fólii z obalu vytahujte a aplikujte na místě s nízkou prašností.

2. Displej vyčistěte buď speciálním hadříkem z mikrovláken, s tím, který se nachází v balení s fólií (pokud jste si koupili rovnou celou sadu), nebo použijte hadřík na čištění brýlí.

3. Fólii jen tak, na sucho“ položte na displej telefonu. Zjistíte, jak fólii nanést, jak daleko bude od okrajů.

4. Opatrně složte fólii na fólii (chrání primární ochrannou fólii). Začněte aplikovat fólii od spodní části displeje tak, že ji nalepíte jen na spodní část, přičemž zbytek fólie držte jemně prohnutou směrem nahoru, aby se nepřilepila ke zbytku displeje.

5. Spodní, nalepenou část fólie pořádně uhlaďte a až potom pokračujte v lepení zbylé části fólie na celý displej. Při tomto kroku je mimořádně důležité dbát na to, aby byla fólie úplně přilepená na displej, jinak vzniknou vzduchové bubliny.

6. Po aplikaci fólii přitlačujte hadříkem nebo nějakou bankomatovou kartou, pro odstranění bublinek.

7. V závěru zkontrolujte fólii, podívejte se, zda je nasazená správně, rovně a bez bublinek. Pokud jste nespokojení, potom ji odlepte a znovu nalepte tím samým způsobem, ale pravděpodobnost, že bude držet stejně dobře jako při prvním pokusu, klesá.

Jak odstranit ochrannou fólii z mobilu?

1. Nehtem se snažte podebrat jeden z horních rohů fólie.

2. Podeberte ji tak, abyste nepoškrábali displej.

3. Když je podebraná, potom ji chyťte a jednoduše odstraňte.

Jeden z babských triků říká, že při odstraňování fólie si můžete pomoci lepicí páskou, kterou nalepíte na fólii a při jejím táhnutí (odlepování) od displeje telefonu, se bude odlepovat i fólie.

Tvrzené sklo, nebo fólie?

Potom, co jste si přečetli parametry tvrzeného skla a fólie, jejich výhody a nevýhody, si už na tuto otázku asi dokážete odpovědět i sami. Jedno i druhé má plusy i mínusy. Protože fólie je pružná a sklo pevné, určitě vyšší stupeň ochrany poskytuje sklo. Aplikuje se jednodušeji, riziko vzniku bublinek je také menší, neovlivňuje ovládání telefonu, barvu a jas. Navíc ochranné sklo na mobilu se odlepuje jen v jedinečných případech, což se u ochranných fólií stává často.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.Publikováno dne: 20.05.2022
Hodnocení článku:
(91.4%)

V této kategorii najdete i:

Jak zavařovat okurky v troubě, myčce a zavařovacím hrnci + recept na okurkové želé a lupínkyJak zavařovat okurky v troubě, myčce a zavařovacím hrnci + recept na okurkové želé a lupínky

Zavařené okurky dokážou vydržet i roky. V dnešním článku vám povíme něco o tom, jak je nejideálnější okurky zavařovat. Také vám ukážeme různé postupy na sterilizování.

Tipy, kam umístit zrcadlo v koupelně, předsíni, obýváku, jídelně, ložnici, kuchyniTipy, kam umístit zrcadlo v koupelně, předsíni, obýváku, jídelně, ložnici, kuchyni

Věděli jste, že když si zrcadlo umístíte v bytě na zajímavější místo, než je jen šatníková skříň nebo koupelna, dokážete se svým bytem udělat zázraky?

Jak vybrat alkohol tester, test, použití. Recenze chválí Solight, Dräger i V-NetJak vybrat alkohol tester, test, použití. Recenze chválí Solight, Dräger i V-Net

Alkohol testery ne všechny měří úplně přesně a to se odvíjí hlavně od jejich kvality. Podívejte se na všechny parametry, které byste měli při výběru alkoholového testeru zvážit.