Odvětrání koupelny přes střechu i stěnu. Kam umístit ventilátor

Vysoká vlhkost a teplota jsou ideálním prostředím pro vznik plísní a zápachu. Pokud se vám vytvoří v bytě, o zdravém bydlení nemůže být ani řeč. Není to jen estetický problém, jde tu o vaše zdraví.

Ventilátor v koupelně na odsávání vlhkosti

Únava a bolesti hlavy jsou jen počátečními projevy vlivu plísní na lidský organismus. Později přerostou do častých infekcí, chronického kašle, alergií, astmatu a kožních alergií. Pokud nechcete, aby se u vás v bytě usadila plíseň, zabraňte jejímu vzniku.

Plísně se tvoří při vlhkosti nad 70–80 %. Zbavte se hlavní příčiny – vlhkosti a zbavíte se plísní. Nejčastěji se s tímto problémem setkáváme v koupelnách, na toaletách a v bytových jádrech. V koupelně je vlhkost častokrát i nad 90 % - ideální místo pro tvorbu a usazení se bakterií a plísní. Poradit si s vlhkostí v koupelně, ale i v jiných místnostech bytu se dá více způsoby.

Oblíbené produkty

Podlahové topení

Jedna z nejúčinnějších a nejrychlejších metod jak se zbavit vlhkosti, je podlahové topení. Spolu s ventilátorem se vzduch v místnosti rychle vymění a vlhkost se nebude zbytečně usazovat a tvořit živnou půdu pro choroboplodné zárodky plísní. Vytápěním můžete vlhkost snížit až o 10 %. Pokud nemáte možnost podlahového topení, postačí i radiátor. Problém je v panelákových bytech, kde topná sezóna má pevně stanovené limity. V tomto případě je vhodné umístit do koupelny elektrický radiátor, který můžete použít vždy, když to bude potřebné. 

Okno

Pokud vám to dovoluje stavba budovy, udělejte si v koupelně okno. Otevřené okno zajistí přirozené proudění vzduchu.

Okno v koupelně na větrání vlhkosti

Ne vždy na odvětrání postačí – okno může být malé, větrání nemusí být dostatečně dlouhé... Proto je vhodné ho kombinovat s ventilátorem. Pokud ale nemáte možnost udělat okno, zbavit koupelnu vodní páry můžete jen nuceným větráním.

Ventilátor – nucené větrání

Nucené větrání pomocí ventilátoru je nejúčinnější způsob jak odvětrat WC a koupelnu. Elektrický ventilátor plynule odsává vlhký vzduch a mění ho za čerstvý zvenku. V kombinaci s jinými způsoby odvětrávání je výměna vzduchu rychlejší.

Plánujete rekonstrukci bytu, bytového jádra? Dříve, než s tím začnete, měli byste do svých plánů zakomponovat také odsávání vlhkosti z koupelny. Pozdější instalace větracího zařízení by vás mohla vyjít dost draze. Podle svých možností se můžete rozhodnout, jaký ventilátor do koupelny bude pro vás nejvhodnější.

Výběr ventilátoru

Na výběru vhodného ventilátoru si dejte záležet. Do úvahy musíte vzít více faktorů, které vaše další bydlení mohou zpříjemnit, nebo podlomit vaše zdraví.

Axiální ventilátory do koupelny

Rozdělení ventilátorů

Podle konstrukce rozdělujeme ventilátory na:

 • Radiální – tyto typy nasávání a transport vzduchu zajišťují pomocí turbíny. Jsou vhodné na odvětrávání větších a náročnějších prostor jako jsou kanceláře, restaurace, skleníky... Jsou určené pro delší trasy ventilačního potrubí a odsávání vlhkosti z více místností najednou.
 • Axiální – tento typ je nejběžněji používaný v domácnostech. Odvod vzduchu zajišťuje vrtule, která je upevněná na ose motoru. Axiální ventilátor je vhodný na krátké trasy ventilačního potrubí. Říká se jim také okenní nebo stěnové ventilátory.
 • Potrubní – tento typ se dá zabudovat kamkoliv do potrubí. Jsou vhodné na větrání více místností najednou. V závislosti na době používání si můžete vybrat ze dvou variant ventilátorů. Ventilátor s kluznými ložisky, pokud ho budete používat občas. Ventilátor s kuličkovými ložisky je vhodný na časté (více než 8hodinové) používání. Abyste zabránili návratu pachů nazpět, je důležité u tohoto typu ventilátorů použít zpětnou klapku.

Hlučnost

Podstatný detail, který může působit na váš život, je hluk. Hlučnost běžných ventilátorů sa pohybuje okolo 40 dB (běžný vnější ruch). Pokud se ale podíváte po ventilátorech důkladněji, najdete i typy s hlučností 20 dB a méně (20 dB – příroda, bezvětří).

Umístění

Na tom, kam umístíte ventilátor v koupelně, záleží, jaký typ si zvolíte. Můžete ho umístit na stěnu nebo na strop. Záleží to na tom, kudy povede potrubí.

Ventilátor na stěnu v koupelně

Pokud bude trasa ventilačního potrubí krátká – budete vzduch vést skrz stěnu, postačí vám axiální ventilátor. Pokud se ale rozhodnete odvětrávat WC přes střechu, ventilační trasa bude dwlší a poohlédněte se po radiálním ventilátoru.

Výkon

Ventilátor by měl vzduch v místnosti vyměnit cca 5–7krát za hodinu. K výběru správného výkonu potřebujete znát objem místnosti, ze které chcete vlhký vzduch odvětrávat. Objem vynásobíte koeficientem výměny vzduchu (každá místnost má pro dodržení hygienických podmínek svůj koeficient). Následně získáte orientační informaci o potřebném výkonu ventilátora.

Koeficient výměny vzduchu:

 • Koupelna – 6–8
 • WC – 8–10
 • Prádelna – 4–6
 • Kuchyně – 6–10

Příklad: Koupelna má rozměry 2 m šířka, 3 metry délka a 2,5 m výška. Objem vypočítáme 2x3x2,5 = 15 m3. Vypočítaný objem vynásobíme koeficientem pro koupelnu 15x6 = 90, nebo 15x8 = 120. Výkon ventilátoru v tomto případě by měl být od 90 do 120 m3/h.

Zvolte raději ventilátor s vyšším výkonem. V případě potřeby místnost odvětrá rychleji za kratší dobu.

Délka trasy ventilačního potrubí

Je rozdíl, zda chcete mít odvětrání koupelny přes střechu nebo přes stěnu. Délka ventilačního potrubí může ovlivnit výkon ventilátoru. Ventilátor vytlačí vlhký vzduch přes potrubí ven – vytváří tlak, který se délkou potrubí zmenšuje. Čím je délka potrubí větší, tím větší tlak musí ventilátor vyvinout, aby odvětral místnost. Proto je vhodné při výběru zařízení brát ohled i na účinnost podle tlaku.

Platí to hlavně při výběru radiálních ventilátorů, které jsou určené na delší rozvody. Pokud je délka ventilačního potrubí 2 až 3 metry, odpovídající účinnost ventilátoru vzhledem na tlak by měla být v rozmezí 30 až 50 Pa.

Stropní ventilátor do koupelny

Délka potrubí:

 • 2,0 – 3,5 m – tlak 30 až 50 Pa
 • 3,5 – 5,5 m – tlak 50 až 65 Pa
 • 5,5 – 8,5 m – tlak 65 až 95 Pa
 • 28 – 40 m – tlak 250 až 380 Pa

Pokud je ventilační potrubí dlouhé 60 až 80 m, potřebujete ventilátor, který je schopný dosáhnout tlaku 600 až 850 Pa.
I v tomto případě si zvolte silnější ventilátor. Berte do úvahy i různé nástrahy, které ventilační potrubí bude mít (zpětné klapky, přechody, kolená...). Všechny tyto překážky budou způsobovat snižování tlaku.

Při odvětrání koupelny přes stěnu na délku potrubí brát ohled nemusíte. Postačí vám axiální ventilátory, které si s trochou šikovnosti namontujete i sami.

Oblíbené produkty

Krytí ventilátoru

Důležitá položka při výběru ventilátoru je i stupeň ochrany krytem. Udává se IP kódem. Kód tvoří dvě čísla, která udávají stupně ochrany (IP XY). První číslo je stupeň ochrany před vniknutím cizího předmětu. Druhé číslo udává stupeň ochrany před vniknutím vody. Čím vyšší jsou čísla, tím je ochrana vyšší.

 • IP 0Y – bez ochrany
 • IP 1Y - zabrání vniknutí předmětů větších než 5 cm
 • IP 2Y - zabrání vniknutí předmětů větších než 1,2 cm
 • IP 3Y - 0,25 cm
 • IP 4Y – 0,1 cm
 • IP 5Y – prachu
 • IP 6Y – prachotěsné

Odolnost ventilátoru do koupelny

Ochrana před vniknutím vody:

 • IP X0 – bez ochrany
 • IP X1 – ochrání ventilátor před svisle padajícími kapkami
 • IP X2 – ochrání ventilátor před šikmo padajícími kapkami
 • IP X3 – kropení vodou
 • IP X4 – ochrana před stříkající vodou
 • IP X5 – ochrana před tryskem vody
 • IP X6 – intenzivní trysk vody
 • IP X7 – ochrana na dočasné ponoření
 • IP X8 – trvalé ponoření

Ventilátor s nejnižším stupněm ochrany má číslo ve tvaru IP 00, ventilátor s nejvyšším stupněm má číslo IP 68. Na odvětrání WC a koupelny nemusíte sahat po ventilátorech s nejvyšším stupněm ochrany. Postačí vám, když se budete orientovat v první polovině tabulky.

Ovládání

Vybrat si můžete z několika typů ovládání. Šňůrka nebo vypínač. Existují i ventilátory se snímačem vlhkosti (HCS), které se zapnou a vypnou při jisté hranici vlhkosti. Vy si nastavíte parametry a o nic víc se už starat nemusíte. Ventilátor se o vodní páru postará za vás.

U kvalitnějších a lepších modelů můžete nastavit regulaci otáček, nebo časový doběh ventilace (T) či pohybový senzor (PIR) – ventilátor se zapne hned jak zaregistruje pohyb.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.Publikováno dne: 07.03.2019
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaké umyvadlo do koupelny? Zapuštěné, se skříňkou, na deskuJaké umyvadlo do koupelny? Zapuštěné, se skříňkou, na desku

Při zařizování koupelny je třeba myslet na mnoho věcí – sprcha, toaleta nebo kvalitní umyvadlo. Umyvadlo se skříňkou, zapuštěné umyvadlo, umyvadlo na desku? My vám poradíme, jak si...

Jak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivoJak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivo

Všemožným používáním skořápek postupně zjistíte, že nemusíte kupovat výživu pro slípky, pro rostliny, drahé a chemické čisticí prostředky... Nabízíme vám pár horkých tipů jak je co...

Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?

I při krátké bouřce může udeřit blesk a vážně poškodit televizor, router, počítač či kuchyňské spotřebiče. Dnes vám poradíme s tím, jak chránit vaše domácí spotřebiče před tím, aby je...