Oplocení pozemku – možnosti, typy, povolení

Oplocení pozemku je přirozenou formou vymezení vašeho pozemku od okolí (sousední dům, ulice). Na jeho stavbu můžete použít různé druhy materiálů, avšak jsou i jisté okolnosti, na které byste si měli dát pozor.

Oplotenie domu

V následujícím textu se dočtete, na co myslet při stavbě plotu, aby byl bezpečný, pevný a v souladu s legislativními předpisy.

Výška plotu a stavební povolení

Oplocení kolem budov do výšky 2 m je podle stavebního zákona považované za drobnou stavbu. Na jeho realizaci tedy nepotřebujete stavební povolení, podléhá však ohlašovací povinnosti, t. j. stavbu plota musíte místně příslušnému stavebnímu úřadu předem ohlásit. Potom musíte počkat, až se k ohlášení úřad vyjádří – stavět můžete začít až po vydání souhlasného stanoviska. Plot vyšší než 2 m však za drobnou stavbu považovaný není, a proto ohlášení této stavby může stavební úřad odmítnout a požadovat vyřízení kompletního stavebního povolení. Pro oplocení pozemku podle zákona platí, že pokud se na něm nenachází hlavní stavba, plot není považovaný za drobnou stavbu.

Výšku plotu kolem rodinného domu může upravovat také příslušné všeobecně závazné nařízení (VZN) v konkrétní obci nebo městě. Povolená výška může být rozdílná pro plot na hranici pozemku a ulice, resp. na hranicích mezi pozemky s rodinnými domy. Před jeho stavbou si tedy pro jistotu na obecním nebo městském, resp. místním úřadu prověřte, zda u vás toto nařízení platí.

Materiál, ze kterého je plot zhotovený

Při jeho volbě se také přesvědčete, co povolují místní VZN. Stejně jako může být prostřednictvím místního VZN omezená výška oplocení kolem rodinných domů, mohou v něm být uvedené i materiály, ze kterých je povolené plot stavět.

Živý plot – Je ideální zábranou proti nežádoucím pohledům, přičemž působí přirozeně. Proti jiným řešením jde o poměrně levné oplocení. Jako výsadba pro živý plot se nejčastěji používají túje, protože jsou nenáročné a poměrně rychle rostou. Počítejte však s tím, že rostliny nevyrostou ze dne na den, a než dosáhnou požadované výšky, nějaký ten rok si počkáte. Po tom, když plot vyroste do potřebné výšky, je nutné udržovat jeho tvar pravidelným stříháním. Samostatný živý plot sice zakryje váš pozemek před pohledy sousedů, snadno však skrz něj na váš pozemek vběhnou domácí zvířata nebo také malé děti, proto se nejčastěji kombinuje s jiným druhem oplocení.

Živý plot neopadavý

Plot z pletiva – Oplocení pozemku pletivem nepůsobí příliš esteticky, proto se nejčastěji používá v kombinaci s výše uvedeným živým plotem. Plot z pletiva proto působí jako pevná fyzická zábrana. Základem jsou ocelové sloupky, na kterých je natažené pletivo z ocelového drátu. Sloupky je nutné do země pevně ukotvit, nejčastěji s pomocí betonových patek. Tato varianta je relativně finančně nenáročná a nevyžaduje téměř žádnou péči, pokud nepočítáme obnovu ochranného nátěru ocelových sloupků proti rzi jednou za uherský rok.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie ruční vysavače

Dřevěný plot – Dřevo jako materiál působí přirozeně a teple. Je však poměrně náročné na ošetřování, jeho ochranný nátěr je nutné pravidelně obnovovat, aby nezačalo hnít a nebylo napadané dřevokaznými houbami nebo hmyzem. Vysoké, čistě dřevěné ploty jsou spíše raritou – příliš mnoho dřeva plot prodražuje a vysoké ploty potřebují velmi pevné ukotvení do země. Častější je kombinace zděné základny a dřevěných latěk jako optické bariéry.

Zděný plot – Může být zhotovený z cihel, betonových nebo bednicích tvárnic. Cihlové ploty mají příjemný vzhled, zatímco šedé betonové tvárnice působí spíše sterilně a industriálně. Zděné ploty poskytují pevnou fyzickou i optickou bariéru a dokážou pozemek dokonale odizolovat od okolí. Mají velmi dlouhou životnost a jsou bezúdržbové. Jejich stavba je však finančně náročnější a na její realizaci je nutné přizvat odborníka – zedníka, případně stavební firmu a nechat si postavit oplocení pozemku na klíč. Nechcete přece, aby nestabilní plot na někoho spadl.

Sousedské vztahy a vytyčení přesné hranice pozemku

Pokud mají sousedé dobré vztahy, mohou se dohodnout na umístění plotu tak, aby byl napůl postavený na jednom a napůl na druhém pozemku. Také se mohou dohodnout na rozdělení nákladů na stavbu na polovinu. Pokud však dobré vztahy nemáte, můžete postavit plot jednoduše na svém a v případě, že dodržíte všechna ustanovení stavebního zákona i místních VZN, nemůže soused podávat vůči stavbě plotu žádné zákonné námitky.

Kovové oplotenie domu

Abyste si byli jistí, že stavíte skutečně na svém a nezasahujete do sousedních pozemků, je vhodné si před stavbou nechat vytyčit přesnou hranici mezi vaším a sousedovým, případně mezi vaším a obecním pozemkem. Předejdete tak možným dohadům a sporům o to, zda plot nezasahuje do cizího pozemku. Ty mohou vyvrcholit až příkazem na zbourání plotu ze strany příslušných orgánů. Vytyčení hranice pozemku přijde vhod zejména při stavbě betonového oplocení s pevnými základy, která je poměrně nákladná a navíc plot není možné rozebrat a jednoduše posunout. Geodet dokáže tuto službu provést s přesností na centimetry za cenu kolem 100 eur za 100 m. To jsou v porovnání s náklady na betonový plot skutečně jen drobné.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Živý plot z tújí, habru, smrku nebo muchovníku. Které jsou vhodné rostliny?Živý plot z tújí, habru, smrku nebo muchovníku. Které jsou vhodné rostliny?

Živý plot je nejpřirozenější formou oplocení, která vždy zapadne do koloritu jakékoliv krajiny. Jaké rostliny se nejčastěji na jeho realizaci používají a jaké jsou jejich výhody a...

Nejlevnější betonové ploty z Polska nejsou kvalitní. Rozpadnou se za pár letNejlevnější betonové ploty z Polska nejsou kvalitní. Rozpadnou se za pár let

Chcete plot, který vám zajistí dostatek soukromí, dlouho vydrží a bude dobře vypadat. Náročná kombinace, jednoduché řešení. Betonový plot splní vaše očekávání. Jsou lepší polské, nebo...

Jak vyměnit zámek ve dveřích? Jak vyměnit fabku bez klíče?Jak vyměnit zámek ve dveřích? Jak vyměnit fabku bez klíče?

Pokažený zámek ve dveřích je problém. O tom není pochyb. Komplikace s vložkou ve dveřích dokáže nadělat pořádné vrásky. Myslíte, že okamžitě je to práce pro zámečníka? Jak vyměnit zámek...