Údržba a péče o vodovodní baterie

Máte zanesenou vodovodní baterii špínou nebo vodním kamenem? Poradíme vám několik triků, které vám pomohou zbavit se nepříjemných nečistot.

Vodní kámen na baterii

Klíčem k čisté vodovodní baterii nejsou jen samotné čisticí prostředky, ale také pravidelnost umývání.

Oblíbené produkty na odstranění vodního kamene

Pravidelná údržba

Každé domácí zařízení, které se denně používá, se jednoduše opotřebuje, zašpiní nebo ztratí svoji původní barvu, lesk či výkonnost. Jinak to není ani u vodovodních baterií. Baterie nebo "kohoutky" dokážou dodat kuchyni a koupelně pěkný lesk, ale pokud jsou zanedbané, tak velmi lehce padnou do zorného pole a zkazí dojem prakticky z celé místnosti. A protože jsou používané každý den, tak o to víc se zvyšuje potřeba pravidelného čištění.

Právě pravidelná údržba je výbornou prevencí před vznikem vodního kamene, ale bohužel, málokdo z nás má čas čistit baterie každé, řekněme, 3 nebo 4 dny. Pokud si však najdete čas a nechcete mít špinavou a zanesenou vodní baterii, tak byste se určitě měli aspoň snažit o pravidelnost v čištění - vyhnete se tak používání silných a dražších čisticích prostředků v budoucnosti.

Čisticí prostředky a jak je používat

V první řadě u čisticích prostředků je nutné pochopit, že jejich výběr je opravdu široký a ne každý může být vhodný na daný typ baterie. Velmi snadno se může stát, že použijete prostředek, který baterii víc poškodí než jí měl pomoci. Všeobecně vám můžeme poradit, abyste používali čisticí prostředky určené přesně na vodovodní baterie a vzájemně je nemíchali.

Sprcha znečištěná vodním kamenem

Existují základní pravidla, na která byste při výběru čisticího prostředku měli dbát:

  • Vyhýbejte se abrazívním látkám (brusivům) – mohly by mechanicky poškodit vzhled vodovodní baterie. S tím se vážou i drsné houby.
  • Kyselina chlorovodíková nebo mravenčí také narušují vzhled baterie.
  • Optimální pH čisticích prostředků by se mělo pohybovat na úrovni od 6 do 9.

Pracujte výhradně s tekutými čisticími prostředky. Jejich aplikace a použití jsou velmi jednoduché – nejdříve nechte dobře nasáknout houbu a následně jemně vyčistěte baterii. Tu potom opláchněte teplou vodou, nechte vyschnout a čištění dokončete suchým měkkým hadříkem.

Mosazné povrchy

Většina kvalitních čisticích prostředků je určená na pochromované povrchy, které jsou dost citlivé na externí vlivy a snesou jen určité látky. Co však, když máte starší vodovodní baterii s mosazným povrchem? V tomto případě jde čištění jednodušeji z toho hlediska, že nemusíte používat speciální čisticí prostředky z obchodů, ale klidně si ho můžete i vyrobit.

Na vyčištění mosazného povrchu budete potřebovat polohrubou mouku, sůl a ocet. Ingredience smíchejte v poměru 1:1:3, dokud se vám nevytvoří pasta. S tou potom mosaz vyčistíte velmi hravě. Když je vrstva špíny hrubší, tak přidejte víc soli.

Chromové povrchy

Většina čisticích prostředků, které najdete na trhu, je přizpůsobená právě na chromované povrchy a je to z jednoduchého důvodu, že chromové baterie jsou v současnosti nejrozšířenější. Jsou odolné, snadno se čistí, a proto je po nich velká poptávka.

Chromová vodovodní baterie

Čištění těchto povrchů závisí na míře znečištění. Pokud je špíny jen málo, tak si vystačíte například i se saponátem na nádobí. V případě větší a zaschnuté špíny musíte sáhnout právě po čisticích prostředcích. Vyhýbejte se sloučeninám fosforu a chloru.

Granitové/keramické povrchy

Problém s granitovými povrchy je ten, že přestože vypadají skutečně dobře, tak jsou náchylné na poškození – například při hrubším zacházení. Právě proto se na jejich čištění doporučuje používat výhradně měkké houby a čisticí prostředky, které nejsou agresívní – v ideálním případě jen mýdlo a saponát. Špínu nedrhněte silně, jen ji jemně stírejte.

Keramické povrchy jsou stejně náchylné jako granit, protože jejich povrch má lesklou barevnou úpravu zpevněnou pomocí laku. Postup je obdobný – opatrné omývání pomocí mýdla/saponátu.

Údržba perlátoru

Perlátor je velmi šikovné zařízení, které vám především pomůže ušetřit značnou část vody a také usnadní například mytí nádobí, protože umožňuje přesnější polohování proudu.

Perlátor vody

Naštěstí čištění perlátoru není vůbec náročné a nemusíte ho provádět často. Úplně postačí, když ho párkrát do roka z baterie odmontujete, propláchnete ho pod silným proudem teplé vody nebo ho na pár minut vložíte do vody s čisticím prostředkem, aby se "odmočil".

Těsnění

Poměrně bežný problém u dlouho používaných vodovodních baterií je protékající těsnění. V těchto případech jsou těsnění obvykle zašpiněná nebo poškozená a je potřebná jejich výměna. Tu byste měli provádět podle návodu, ale pokud se na to necítíte, tak už vám nezbývá nic jiného než se obrátit na odborníky.

Shrnutí

Čištění vodovodních baterií ve své podstatě není žádná věda. Musíte dobře přizpůsobit čisticí prostředky a čisticí metody danému povrchu – přistupovat opatrně, přečíst si složení a používat raději měkčí houby, které neporuší vzhled. Vyhýbejte se soli, chloru, fosforu, různým kyselinám nebo alkydům.

Oblíbené produkty

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...Publikováno dne: 28.01.2020
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Solární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohouSolární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohou

Solární nabíječka vám pomůže nabít vaše elektronické přístroje jako smartphone, tablet, fotoaparát a také dobíjitelné akumulátory. Poradíme vám, podle jakých parametrů solární nabíječku...

Jak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopikyJak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopiky

Dětem s velmi citlivou pokožkou mohou nevhodné prací prostředky nebo kosmetika způsobovat nepříjemné kožní problémy. Co je důležité vědět o pracích prostředcích pro děti? Které látky...

Kolik aviváže, pracího prášku a gelu? Hitem je i ocet namísto avivážeKolik aviváže, pracího prášku a gelu? Hitem je i ocet namísto aviváže

Správné dávkování pracího prášku a aviváže vám pomůže ušetřit. Podle čeho se při praní řídit? Poradíme vám.