Jak vybrat pelech pro psa? Oblíbené jsou plastové i chlupaté pelechy se stříškou

Každý laskavý majitel chce pro svého chlupáčka to nejlepší a to se týká i koupě luxusního pelechu. Měl by vyhovovat vašemu čtyřnohému příteli, proto musíte pelech vybrat psovi na míru. Především když toužíte, aby psík konečně spal na svém místě, a ne na místě, kde spáváte vy, nebo na gauči.

Jak vybrat pelíšek pro francouzského buldočka?

Vyberte tedy takový, aby v něm vašemu psíkovi bylo lépe než ve vaší posteli. Poradíme vám, jak na to.

Krásný pelíšek pro velkého či malého psa, pro francouzského buldočka i pro border kolii najdete v ✅ e-shopu Alza.cz.

Jak vybrat pelech?

Na to, aby se cítil váš kámoš v novém pelechu komfortně, ho musíte změřit, poznat jeho povahu, poznat jeho zdravotní stav, pozorovat ho při spánku, vybrat vhodný materiál, jinak se může stát, že přestože bude pelech růžový a chlupatý, psík se v něm nebude cítit dobře. Proto nejlepší pelech vyberete tak, když se budete držet následujících kroků.

1. Změřte svého psa

Velikost psa je klíčovou záležitostí při výběru pelechu. Změřte svého psíka v okamžiku, když odpočívá, spí v poloze, kterou nejčastěji preferuje. Je to důležitý a základní údaj, podle kterého se můžete odrazit. Změřte ho klasickým krejčovským metrem. Když je pes velký, ale spává v klubku, změřte ho v klubku. Potom k výslednému číslu připočítejte ještě 15 cm, aby mu v pelechu nebylo těsno, ale naopak, aby se v něm cítil tak dobře jako ve vaší posteli.

2. Poznejte povahu psa

Dobré poznání povahy psa a odhadnutí jeho temperamentu je důležité při výběru typu pelechu. Pokud je pes ustrašený nebo má rád zamotání se do deky, kupte mu pelech, který je uzavřený a má jen malou dírku na vhupnutí do jeho vnitřku nebo vyvýšené stěny. Pes, ktorý má hrdinskou povahu a dává to značně najevo i během spánku roztahováním se, spíše uvítá pelech-matraci, kde se může pohodlně rozvalit.

3. Myslete na věkové zvláštnosti psa

Při výběru pelechu byste měli zvážit i věk vašeho domácího miláčka. Štěnátka, která mají pár měsíců života, se budou určitě cítit lépe v malém pelechu, který má stěny, protože donedávna byla v mámině bříšku, jsou ustrašená a zranitelná. Velmi pohodlně a dobře se cítí i v tzv. kukani/iglú. Dospělí psi se cítí mocnější, jsou to strážci, kteří mají rádi všechno pod kontrolou, takže matrace nebo pelech s vyvýšenými okraj, kde si mohou odpočinout i položením hlavy na kraj pelechu. Starší psi, kteří mají problémy s inkontinencí moči, potřebují voděodolnou matraci, která eliminuje pachy a zároveň je pratelná. Tito psi potřebují pelech s jednodušším přístupem, bez přední stěny.

4. Musíte znát zdravotní stav psa

Pelech vybírejte i podle toho, v jakém zdravotním stavu je váš pes. Ležadlo, na kterém si potřebuje odpočinout a načerpat nové síly, by jeho problémy mělo zmírňovat tak, aby si odpočinul bez bolesti, vždyť přece nejlepším lékem na nemoci je dobrý spánek. Pes, který má dlouhodobé zranění končetin, amputaci končetiny nebo problém s klouby, nemůže spát na zemi, ale v pelechu, do kterého má zjednodušený přístup, který mu bude rovnoměrně podepírat celé tělo a bude přiměřeně měkký. Nejlepší variantou je ergonomická matrace. Psům, kteří mají problémy s pohybovým aparátem, do značné míry pomůže ortopedický pelech pro psa.

Pelíšek pro velkého psa

5. Poznejte druhy materiálů

Dalším krokem je výběr správného materiálu. I psovi je lépe na měkkém a hebkém než na tvrdém a klouzavém. Vyberte materiál, který není čistě umělý, ale spíše bavlněný, je odolný vůči špíně, ale zároveň přes zimu hřeje a v létě chladí (= výstelka, která je z jedné strany, chladí a z druhé hřeje), je příjemný a relativně měkký. Zapomenout byste neměli ani na zvážení takového, který vám ušetří čas s hygienou, zápachem a s alergiemi. U štěňátek nebo u starších psů, kterým už uniká moč, je dobré zvolit voděodolný, pratelný materiál. U všech plemen je lepší zvolit pelech, který je odolný vůči mechanickému poškození, zejména vůči roztrhání ostrými drápky. Mezi materiály, z nichž se vyrábějí pelechy nejčastěji, patří:

 • Paměťová pěna – nachází se v ortopedickém pelechu. Je to materiál, který je vhodný pro psy, kteří mají problémy s klouby nebo jsou starší. Vhodná je i pro lovecké psy, kteří by nejraději donekonečna běhali.
 • Pelech s chlazením – je vhodný pro psy, kteří patří mezi dlouhosrstá plemena a během letních dní jim jejich krásná dlouhá srst dává pořádně zabrat.
 • Proutěný pelech pro psa – je odolný vůči vodě, snadno se udržuje čistý, je vhodný na pobyt venku, ale je nutné ho vystlat dekou.
 • Plyš – je materiál, ze kterého se vyrábí chlupatý, hebký pelech pro psa. Je měkoučký, huňatý a představuje maximální pohodlí pro psy, kteří potřebují mazlení, např. dlouhosrstý yorkshire, který chodí na výstavy, ale i pro psa, který soutěží ve sportovních disciplínách, no a samozřejmě pro štěňátka.
 • Pelech z nylonu – snadno sr umývá, pere, je možné ho dát i na terasy, má dlouhou životnost, často se prodává v kombinaci s vlnou.
 • Pelech z plastu – zaručuje rychlou údržbu, je odolný vůči poškrábání a hryzání, odolný vůči povětrnostním změnám, a protože je univerzální velikosti, je vhodný pro všechna plemena.
 • Cordura – je typ tkaniny, který se vyznačuje silnou odolností, odolává hryzání, slintání, oděrům, drápání. Vyrábí se z ní i tzv. outdoor pelech pro psa, který lze využívat při pobytu venku.
 • Ekokůža – je materiál, se kterým máte zaručeno, že pelech bude bez chlupů, i když vlastníte chlupatého psa. Jde o relativně pevný materiál, který během léta chladí, nezachytávají se na něm nečistoty, není možné ho prát, ale na druhé straně se dá pěkně hadříkem umýt.

6. Vyberte co nejhygieničtější

Rychlá a nezbytná údržba je důležitá u každého typu pelechu, proto vybírejte takový, který vám čištěním nezabere hodiny, nejideálnější je ten, který se dá prát v pračce. Pokud váš pes nadmíru pelichá, potom zvolte materiál, na který se nezachytává srst, např. ekokůži nebo corduru.

7. Barva pelechu

Pelechy najdete v různých barevných provedeních a v různých vzorech. Doporučujeme, abyste si v případě pelichajícího psa zvolili barvu, ve které je jeho srst, aby chlupy nebyly příliš vidět. Mimochodem, pelech kupujte až potom, když máte jasno v tom, ve které místnosti bude, aby vám jeho barva ladila s prostorem.

8. Cena pelechu

Před samotnou koupí si stanovte cenový rozpočet, kolik do pelechu chcete investovat. Je to důležité, protože pelech najdete za 200 Kč, ale i za víc než 2 500 Kč. Samozřejmě, že čím vyšší cena, tím lepší kvalita. Pokud vlastníte psa „hryzáka“, potom kupte raději levnější pelech, který časem nahradíte. Pelech koupíte v chovatelských potřebách neboč na internetu.

7 typů pelechů

Věděli jste, že dnes se vyrábí až 7 typů pelechů? Navzájem se liší materiálově, tvarově, velikostí. Pro jednoho psa je lepší ten model, pro druhého zase onen model. Podívejme se na to, který pelech je vhodný pro toho vašeho.

1. Kukaně

Ano čtete to správně, kukaně nebo iglú je pelech, který je celý uzavřený až na jeden kulatý nebo hranatý otvor, skrz který pes vchází do pelechu a sleduje, co se děje kolem něho. Tento typ pelechu je vhodný hlavně pro psy, kteří jsou ustrašení, mají rádi soukromí a při odpočinku se rádi zachumlají do deky, aby jeh nikdo nerušil. Vzhledem na jeho vnitřní rozměry je určený spíše pro menší nebo střední plemena.

Specifikace pelechu:

 • útulnost,
 • uzavřenost, což působí jako útočiště,
 • soukromí,
 • ochrana před chladem a průvanem,
 • pratelný na 30 °C v pračce,
 • dostupný v různých velikostech od S až po XL ( = pro psa do 50 cm, pelech je vhodný i pro border kolii),
 • materiál = odolná cordura.

2. Pelech s vyvýšeným okrajem

Má klasický tvar pelechu, který má vyvýšené stěny, prostorově je však kompletně otevřený. Model je vhodný pro psy, kteří jsou větší, a pro ty, kteří by se v iglú tlačili nebo sebou škubali. Vyvýšené stěny zajistí pohodlnější spánek, jsou také pevné, že pes si může položit hlavu bez toho, aby ztratili svůj tvar, přizpůsobí se hlavě.

Šedý pelíšek s vyvýšeným okrajem

Specifikace pelechu:

 • měkká výstelka = vatová výplň,
 • odolný vůči zašpinění, ale i vůči potrhání,
 • protiskluzový, voděodolný materiál,
 • není možné ho prát, protože je rozměrově větší,
 • umyvatelný hadříkem a s trochou saponátu,
 • i pro vnější použití,
 • protiskluzová podložka,
 • dostupnost ve 4 základních velikostech od S, s vnitřním rozměrem 42 x 32 cm, až po XL (72 x 52 cm).

3. Domek nebo bouda

Pod domkem nebo boudou se nemyslí tradiční bouda ze 4 pevných stěn a se střechou, ale pelech, který tvarově připomíná boudu a je z textílie. Protože bouda je odjakživa psím útočištěm, tento tvar pelechu mají rádi všichni psi, od nejmenších až po největší. Pes má v pelechu pocit, že dům je jeho místo, které si musí chránit, a proto v něm tráví co nejvíc času.

Specifikace pelechu:

 • útulnost,
 • nepropustnost chladu a průvanu,
 • pratelný potah v pračce na 30 °C,
 • materiál cordura – odolná vůči špíně a mechanickému poškození,
 • i na vnější použití,
 • až 6 velikostí = od XS až po 2 XL.

4. Matrace jako pelech

Nejde o pelech v pravém slova smyslu, ale protože pes ho využívá jako místo, na kterém odpočívá, můžeme matraci označit jako pelech. Jde o nejvhodnější řešení pro ty největší psy.

Specifikace pelechu:

 • pevná výplň – paměťový molitan,
 • ergonomický tvar,
 • pes není omezený pohybem,
 • psovi zajišťuje dokonalý výhled na okolní dění,
 • potah = cordura = pevný a odolný materiál,
 • snímatelný potah, pratelný v pračce na 30 °C,
 • 3 velikosti = M, L, XL (= 90 x 100 cm).

5. Pelech s vyšším okrajem

Je pelech určený pro malá nebo střední plemena. Obvykle se vyrábí ze 100% recyklovatelného fleecu, příze ušité z PET materiálů, přičemž je to měkký a hebký materiál. Tento typ mají rádi psi, kteří si potrpí na kvalitu materiálu. Vyvýšené stěny a měkkost představují ideální pelech pro francouzského buldočka.

Růžový pelíšek s vyšším okrajem

Specifikace pelechu:

 • hřejivý materiál, měkká výplň,
 • útulnost a pohodlnost,
 • pratelný v pračce na 30 °C,
 • zvýšené stěny zvyšují pohodlí a chrání psa před průvanem,
 • 3 dostupné velikosti = S, M, L.

6. Pelech s otevřenou lištou

Pokud hledáte pelech pro velkého psa, potom dobrou volbou je také pelech s otevřenou pevnou lištou. Bude se líbit psovi, který má rád pořádný výběh, otevřené prostranství, je společenský a aktivní, ale zároveň si potrpí na kvalitu materiálu a na své pohodlí.

Specifikace pelechu:

 • ortopedický pelech, který chrání klouby psa,
 • paměťová pěna v kombinaci s molitanem,
 • potah na zip, který je pratelný v pračce,
 • zvýšené okraje,
 • odolný materiál = cordura,
 • dostupné velikosti = L, XL a XXL, což je už hotový ráj i pro francouzského ohaře.

7. Plastový pelech pro psa

Pelech, který je z plastu, se může zdát nepohodlný, ale když ho vystelete dekou, může být toum nejideálnější variantou pro jakéhokoliv psa.

Specifikace pelechu:

 • rychlá údržba – umývatelný,
 • pevný a vysoce odolný materiál – možný používat i venku,
 • univerzální = vhodný pro všechny velikosti psů,
 • odolný vůči ohryzání,
 • větrací otvory na dně,
 • vyžaduje výstelku, např. deku,
 • jde o levný pelech.

Speciální pelechy

Pro psí cestovatele se vyrábějí i speciální pelechy, a to v podobě spacího vaku nebo jako cestovní skládací podložka na ležení.

 • Podložka vypadá jako karimatka, ale je o něco hrubší, dá se srolovat, má nízkou hmotnost a nezabere mnoho místa.
 • Spací vak je vybavený zipem a prostorem, kde se pes může zachumlat. Splňuje stejné funkce jako spací vak pro člověka. Poskytuje maximální pohodlí během spaní v přírodě, izoluje teplo, je nepromokavý, dá se složit na malý rozměr, je přenosný a lehký.

Chlupatý pelíšek pro psa

Další způsoby, jak si vytvořit pelech

 • Deka pro psy – je nejjednodušší alternativou a jde o způsob, jak levně vytvořit pelech pro psa. I vhodná deka může nahradit pelech, dokonce, v případě štěňátek, je deka lepší než pelech. Deku stačí hodit do pračky, jednoduše se s ní manipuluje, pes si ji lehce přizpůsobí, můžete si ji vzít i ven na terasu. Navíc není prostorově náročná, takže si ji můžete s sebou vzít i na cesty.
 • Polštář – je podobný jako deka, až na to, že obsahuje měkkou výplň, která chrání psa před chladem z podlahy, dá se vyprat a vyrábí se i v ergonomickém provedení. Stejně jako deka ani polštář vám v autě nezabere mnoho místa.
 • Pelech pro psa z palet – vintage styl nebo „paleto styl“ se aplikuje už opravdu všude a pelechy pro psy nemohou být výjimkou. V internetových prodejnách najdete i možnost koupit si pelech z europalet. Zaplatíte za něj přibližně 40 €.

Kam umístit pelech?

Na závěr byste měli vědět, že pelech je třeba umístit na místo, kde je klid, bez velkého ruchu a velkého provozu, takže na chodbu ho určitě nedávejte, protože tam je pes rušený vaším přemísťováním se z místnosti do místnosti.

Vhodné umístění závisí i na tom, zda chcete pelech pro psa na ven nebo dovnitř a také na ročním období. Když je totiž léto a pelech jde ven, potom se vyvarujte míst, kde praží slunce, raději zvolte prostor, kde se po celou dobu vyskytuje dtín nebo kupte pelech se stříškou. Uvnitř, během zimy neumísťujte pelech u dveří nebo u okna, protože psa může při větrání ofouknout nebo jeho citlivé uši budou rušit zvuky zvenku. Nedávejte ho ani k radiátoru, aby jeho tělo nebylo přehřívané a nezačal pelichat dříve než přišel jeho čas. Navíc když v pelechu u radiátoru tráví mnoho času, může se stát i to, že jeho imunita vůči chladu výrazně poklesne. A samozřejmě nedávejte pelech ani k televizoru, určitě víte proč.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.Publikováno dne: 24.08.2022
Hodnocení článku:
(88%)

V této kategorii najdete i:

Jak zavařovat okurky v troubě, myčce a zavařovacím hrnci + recept na okurkové želé a lupínkyJak zavařovat okurky v troubě, myčce a zavařovacím hrnci + recept na okurkové želé a lupínky

Zavařené okurky dokážou vydržet i roky. V dnešním článku vám povíme něco o tom, jak je nejideálnější okurky zavařovat. Také vám ukážeme různé postupy na sterilizování.

Tipy, kam umístit zrcadlo v koupelně, předsíni, obýváku, jídelně, ložnici, kuchyniTipy, kam umístit zrcadlo v koupelně, předsíni, obýváku, jídelně, ložnici, kuchyni

Věděli jste, že když si zrcadlo umístíte v bytě na zajímavější místo, než je jen šatníková skříň nebo koupelna, dokážete se svým bytem udělat zázraky?

Komoda do kuchyně, koupelny, do obýváku – žádaná je bílá s košíky a s dvířkyKomoda do kuchyně, koupelny, do obýváku – žádaná je bílá s košíky a s dvířky

Komoda se hodí téměř kamkoliv a je to praktický kousek, do kterého se toho vejde skutečně mnoho. Nabízíme vám pár tipů, co všechno musíte zvážit před koupí nové komody.