Penetrační nátěr na beton i sádrokarton – průvodce penetráky

Pokud jste někdy pomáhali na stavbě nebo jste se aspoň při stavařině nějakým způsobem mihli, určitě se vám dostal do uší pojem „penetrace“. O co vlastně jde, jak a na co se penetrace používá?

Malování a penetrace stěn

Všechno potřebné, co byste o penetraci měli vědět, vám prozradíme v následujícím článku.

Co je penetrace

Pod pojmem penetrace rozumíme pronikání určitého média do povrchu podkladu. Tímto médiem bývá voda, ale také různá rozpouštědla a chemie, která zajišťují ochranu nebo „zakonzervování“ vlastností, kterými konkrétní podkladová vrstva disponuje. Jde tedy o přípravný technologický postup, kterým se připraví podklad a upraví před dalšími úpravami povrchové vrstvy.

Jak ji využít

Pokud je podklad nesoudržný, právě penetrace by ho měla zpevnit. Stejně tak je ale jejím úkolem i sjednotit savost podkladu a zvýšit přilnavost povrchové úpravy.

Velmi často se penetrace využívá jako úprava povrchů, ze kterých se odstranil původní nátěr (případně tapeta). Je nutné si však uvědomit, že běžně zvětraný povrch nasákne penetračním přípravkem nanejvýš do milimetrové hloubky. Při silném a hlubším zvětrání už ale penetrační nátěr nebude účinný, protože do nestabilních spodních vrstev nepronikne.

Penetrace stěny penetračním nátěrem

Savost povrchu nemusí být na všech místech stejná, ale právě toto je moment, který se dá odstranit (a savost sjednotit) pomocí penetrace. Povrch však může být i tvrdý a nesavý a právě tehdy se dá penetrační nátěr využít jako pojivo mezi podkladem a povrchovou úpravou.

Druhy penetračních nátěrů

  • Filtrační penetrační nátěry: v podkladě fixují znečišťující látky jako saze a nikotin, čímž zabezpečují čistotu povrchu
  • Univerzální penetrační nátěry: využívají se v interiérech, na fasádach a nenatřetých površích. Zpevňují podklad, sjednocují savost a zvyšují přilnavost
  • Akrylátové penetrační nátěry: vyrovnávají savost omítek, sádrokartonu, betonu, překližek, dřevotřísky a dřeva. To se penetrací ochrání před UV zářením, povětrnostními vlivy a získá voděodpudivý charakter.

Penetraci je nutné vždy volit tak, aby její chemické složení odpovídalo povrchové úpravě. To znamená, že pod silikátové barvy patří silikátová penetrace, pod disperzní zase disperzní a tak podobně. Solidní výrobce nátěrových látek však obvykle ke každému svému výrobku z kategorie nátěrových nabízí, případně doporučuje i konkrétní penetrační nátěr.

Postup nanášení penetrace

Pokud se penetrační nátěr ředí, vždy by to mělo být podle pokynů výrobce. Před nanášením je třeba povrch zbavit nečistot a mastnoty (musí být také suchý a bez prasklin) a penetraci pořádně promíchat. Samotné nanášení se doporučuje provádět mechanicky, ne stříkáním. Přípravek tak (za pomoci válečku nebo štětce) lépe pronikne do podkladové vrstvy.

Čištění stěny před penetrací

Nanášení by mělo být rovnoměrné a množství přípravku jen takové, jaké podklad dokáže nasát. Nadměrné množství penetrace totiž může způsobit zhoršení přilnavosti druhého nátěru. Ze stejného důvodu (ztráta přilnavosti) se nedoporučuje také příliš dlouho čekat mezi jednotlivými fázemi natírání (přechozí penetrační vrstva by neměla úplně zaschnout).

Po skončení práce by měl být penetrační nátěr úplně vsáknutý do podkladové plochy.

Kde penetraci koupit a kolik stojí

Různé druhy penetrací se dají koupit v e-shopech zaměřených na barvy a stavebniny, ale také v kamenných obchodech s podobným charakterem zboží. Prodávají se v baleních s objemem 1 litr, respektive váhou 1 kilogram až po balení přesahující váhu 20 kg.

Cena za kilogram (nebo litr) se pohybuje na úrovni jednotek eur, záleží samozřejmě i na druhu a vlastnostech penetračního nátěru. Při koupi se vyplatí sledovat vydatnost jednotlivých nátěrů neboli plochu (v m2), kterou přípravek po zředění dokáže obsáhnout.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...Publikováno dne: 04.01.2019
Hodnocení článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti

Při nabídce příliš levných výrobků většina z nás zbystří pozornost v očekávání, že výrobek bude oproti konkurenci méně kvalitní či spolehlivý. Jaké je tedy nářadí značky Parkside z Lidlu?

Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká

To, co běžně nazýváme barvou, je ve skutečnosti nátěrová hmota. Jaké nátěrové hmoty známe a na co všechno je můžeme použít?

Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat

Přemýšlíte nad tím, jak se řeže dřevo do přesně určeného stupně? Na svědomí má všechno pokosová pila. Víte, na co myslet při její koupi?