Penetrační nátěr na beton i sádrokarton – průvodce penetráky

Pokud jste někdy pomáhali na stavbě nebo jste se aspoň při stavařině nějakým způsobem mihli, určitě se vám dostal do uší pojem „penetrace“. O co vlastně jde, jak a na co se penetrace používá?

Malování a penetrace stěn

Všechno potřebné, co byste o penetraci měli vědět, vám prozradíme v následujícím článku.

Co je penetrace

Pod pojmem penetrace rozumíme pronikání určitého média do povrchu podkladu. Tímto médiem bývá voda, ale také různá rozpouštědla a chemie, která zajišťují ochranu nebo „zakonzervování“ vlastností, kterými konkrétní podkladová vrstva disponuje. Jde tedy o přípravný technologický postup, kterým se připraví podklad a upraví před dalšími úpravami povrchové vrstvy.

Jak ji využít

Pokud je podklad nesoudržný, právě penetrace by ho měla zpevnit. Stejně tak je ale jejím úkolem i sjednotit savost podkladu a zvýšit přilnavost povrchové úpravy.

Velmi často se penetrace využívá jako úprava povrchů, ze kterých se odstranil původní nátěr (případně tapeta). Je nutné si však uvědomit, že běžně zvětraný povrch nasákne penetračním přípravkem nanejvýš do milimetrové hloubky. Při silném a hlubším zvětrání už ale penetrační nátěr nebude účinný, protože do nestabilních spodních vrstev nepronikne.

Penetrace stěny penetračním nátěrem

Savost povrchu nemusí být na všech místech stejná, ale právě toto je moment, který se dá odstranit (a savost sjednotit) pomocí penetrace. Povrch však může být i tvrdý a nesavý a právě tehdy se dá penetrační nátěr využít jako pojivo mezi podkladem a povrchovou úpravou.

Druhy penetračních nátěrů

  • Filtrační penetrační nátěry: v podkladě fixují znečišťující látky jako saze a nikotin, čímž zabezpečují čistotu povrchu
  • Univerzální penetrační nátěry: využívají se v interiérech, na fasádach a nenatřetých površích. Zpevňují podklad, sjednocují savost a zvyšují přilnavost
  • Akrylátové penetrační nátěry: vyrovnávají savost omítek, sádrokartonu, betonu, překližek, dřevotřísky a dřeva. To se penetrací ochrání před UV zářením, povětrnostními vlivy a získá voděodpudivý charakter.

Penetraci je nutné vždy volit tak, aby její chemické složení odpovídalo povrchové úpravě. To znamená, že pod silikátové barvy patří silikátová penetrace, pod disperzní zase disperzní a tak podobně. Solidní výrobce nátěrových látek však obvykle ke každému svému výrobku z kategorie nátěrových nabízí, případně doporučuje i konkrétní penetrační nátěr.

Postup nanášení penetrace

Pokud se penetrační nátěr ředí, vždy by to mělo být podle pokynů výrobce. Před nanášením je třeba povrch zbavit nečistot a mastnoty (musí být také suchý a bez prasklin) a penetraci pořádně promíchat. Samotné nanášení se doporučuje provádět mechanicky, ne stříkáním. Přípravek tak (za pomoci válečku nebo štětce) lépe pronikne do podkladové vrstvy.

Čištění stěny před penetrací

Nanášení by mělo být rovnoměrné a množství přípravku jen takové, jaké podklad dokáže nasát. Nadměrné množství penetrace totiž může způsobit zhoršení přilnavosti druhého nátěru. Ze stejného důvodu (ztráta přilnavosti) se nedoporučuje také příliš dlouho čekat mezi jednotlivými fázemi natírání (přechozí penetrační vrstva by neměla úplně zaschnout).

Po skončení práce by měl být penetrační nátěr úplně vsáknutý do podkladové plochy.

Kde penetraci koupit a kolik stojí

Různé druhy penetrací se dají koupit v e-shopech zaměřených na barvy a stavebniny, ale také v kamenných obchodech s podobným charakterem zboží. Prodávají se v baleních s objemem 1 litr, respektive váhou 1 kilogram až po balení přesahující váhu 20 kg.

Cena za kilogram (nebo litr) se pohybuje na úrovni jednotek eur, záleží samozřejmě i na druhu a vlastnostech penetračního nátěru. Při koupi se vyplatí sledovat vydatnost jednotlivých nátěrů neboli plochu (v m2), kterou přípravek po zředění dokáže obsáhnout.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentářPublikováno dne: 04.01.2019
Hodnocení článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší barva na dřevo do interiéru a exteriéru? Rychleschnoucí, vodou ředitelná a bez zápachu Nejlepší barva na dřevo do interiéru a exteriéru? Rychleschnoucí, vodou ředitelná a bez zápachu

Dřevo je přírodní materiál, snadno se zpracovává, má dobré izolační vlastnosti a je odolné a pevné. Víte, jak ho chránit a ošetřovat?

Nejlepší Aku šroubovák a vrtačka? Recenze poradí, jak vybrat Nejlepší Aku šroubovák a vrtačka? Recenze poradí, jak vybrat

Aku vrtačka nebo šroubovák jsou nástroje, s nimiž uskutečníte ten správný tah. Plánujete jeho koupi? Poradíme vám, jak se na trhu orientovat!

Fosforeskující malůvka: Barvy svítící ve tmě si zamilujete! Fosforeskující malůvka: Barvy svítící ve tmě si zamilujete!

Toužíte po svítících hvězdách, i když je zakrývají tmavé mraky? Přestěhujte hvězdnou oblohu do svého pokoje. Jak je to možné a co všechno potřebujete?