PR článok. Zmazať! Pes jako vánoční dárek – je to opravdu dobrý nápad?

Sezónu paniky z nakupování vhodných dárků na Vánoce můžeme považovat za oficiálně odstartovanou. Mnohé děti by pod stromečkem rády našly psa a rodiče často pod nátlakem tuto prosbu splní.

Pes pod stromčekom

Zda je pes jako vánoční dárek vhodný a na co byste měli být připravení, vám prozradí náš článek.

Koupi psa si pořádně rozmyslete

Koupi psa či jiného živého tvora je třeba si dobře promyslet. V první řadě je nutné pochopit, že pes je živá bytost a až potom dárek. Není to klasický materiální dar, z něhož máte radost pár dní, potom vás omrzí a už jen zapadá prachem.

Právě z tohoto důvodu často upozorňují útulky a odborníci na to, abyste psa nekupovali jen z chvilkové rozkoše nebo čistě jen pro potěšení svých dětí. Častým problémem je to, že lidé si neuvědomují, co výchova takového psa obnáší a potom je po pár dnech vrací do útulku nebo v horším případě jen vyhodí na ulici.

Budete mít na psa dostatek času?

Základem je umět odhadnout, zda máte na chov psa dostatek času. V období vánočních svátků jste vy i vaše děti doma díky dovoleným či prázdninám, a tak se zpočátku budete psovi moci věnovat naplno. Co však v případě, když už Vánoce skončí a vy spolu s vašimi dětmi budete opět pravidelně chodit do práce a do školy?

Pes ako vianočný darček

Je potřebné si promyslet budoucnost a reálně si určit čas, který můžete psovi věnovat. Samozřejmě, pes nevyžaduje péči 24/7, ale musíte ho pravidelně venčit, dávat mu stravu, koupat ho, vybírat klíšťata a k tomu si připočtěte také pravidelné návštěvy veterináře.

Podmínky v domácnosti

Další klíčovou otázkou je, zda jsou ve vaší domácnosti vytvořené podmínky pro chov psa. To se odvíjí především od toho, zda bydlíte v domě nebo v bytě. Pokud bydlíte v domě a máte dobře zabezpečený plot bez děr, tak pes může být klidně puštěný ven, čímž se o něco snižuje potřeba venčení, ale i přesto by bylo dobré, když se s ním sem tam projdete i mimo dvůr a věnujete mu aspoň hodinku dvě denně.

Do bytu jsou spíše vhodnější menší a krotší plemena. Budou však potřebovat důkladný trénink toho, kde mají vykonávat potřebu a naučit si je tak, abyste po návratu domů nenašli váš byt v stavu jako po výbuchu bomby. Nejde o žádný nesplnitelný úkol – když se psovi budete skutečně věnovat a najdete si dobré rady, jak ho vychovat, váš psík bude poslušný.

Pokud pes bývá v bytě, tak ho také budete muset mnohem častěji venčit, čímž se opět odvoláváme na bod číslo 2, a tedy dostatek času. Menší děti se nedokážou o psa ještě postarat tak dobře, takže počítejte s tím, že ho budete muset venčit vy jako rodiče.

Finanční stránka

Při správné péči a dobrém zdraví se pes může dožít klidně i 10 až 15 roků. Proto si koupi psa musíte promyslet i po finanční stránce. Základem je každodenní krmení, které vás měsíčně vyjde minimálně na desítky eur.

Anglický a francúzsky buldog

Ke krmení si také musíte připočíst další výdaje – pes potřebuje boudu, respektive svůj pelech, nějaké ty hračky a k tomu se přidávají i návštěvy veterináře.

Krásné pelechy a boudy pro psa

Útulek versus chovná stanice

Co se peněz týká, musíte také započítat částku, za kterou psa kupujete. To je silně ovlivněné tím, odkud psa kupujete. Pokud vám nezáleží na plemenu, tak určitě volte útulky. Proč? Nejenže uděláte skutečně dobrý skutek, ale k tomu je adopce mnohem levnější a psi z útulku jsou vděční, že si najdou novou rodinu, a věřte, že vám to dají patřičně najevo.

Jestliže preferujete spíše konkrétní plemeno nebo psa s rodokmenem, tak vaší volbou jsou chovné stanice. Tato alternativa vás vyjde dráž a k tomu byste si měli dobře ověřit, jestli nepodporujete pofidérní chovatele/množitele psů, kteří chtějí na nich pouze vydělat, vychovávají je v bídných podmínkách a psi mají vyšší riziko chorob. Také brzké odtržení od matky může způsobit dokonce až smrt.

Finální rozhodování

Pokud se vám napříč článkem zdálo, že vás chceme od koupě psa odradit, tak to vůbec není pravda. Pokud vy a vaše děti máte kladný vztah k těmto čtyřnohým miláčkům, tak vám pořízení psa udělá skutečnou radost. Chtěli jsme vás spíše upozornit na to, co všechno výchova psa zahrnuje.

Pes ako darček

Pes bude potřebovat především váš čas, vaši péči a pochopitelně to ovlivní i vaši peněženku. Nekupujte si psa jen z chvilkového rozmaru, protože když psa vrátíte zpět do útulku, zklamete tím nejen jeho, ale i vaše dítě. Když jste si na 100 % jistí, že psa dokážete vychovávat, tak jen v tom případě je to pro vás skutečně dobrý nápad na vánoční dárek.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(95%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?

Při obnově ostří nožů byste měli rozlišovat mezi ostřením a broušením. Při ostření jde totiž o obnovu ostří nože, které se každodenním používáním opotřebovává. Jak a čím si nůž nabrousit?

Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?

Výběr správné WC desky, jejího tvaru či materiálu si zaslouží naši pozornost. Záchodová deska by měla být pohodlná, mít správné rozměry a důležitý je i celkový design. Pomůžeme vám vybrat.

Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?

Pokud s focením začínáte, podívejte se s námi na dělení objektivů podle různých kritérií a na to, jak vybrat správný objektiv pro váš fotografický žánr.