Pěstování Aloe Vera ze semínka – substrát, choroby, zalévání

Rostlina Aloe Vera má množství zdraví prospěšných účinků a kromě toho bude na vašem okně působit i jako velmi pěkný estetický doplněk.

Aloe Vera si můžete vypěstovat v květináči na okně

Jakou péči Aloe Vera vyžaduje, kde byste ji měli pěstovat nebo jak si ji můžete rozmnožit – i o tomto se dočtete v našem článku.

Šťáva a gel z Aloe Vera jsou velmi oblíbené

Kde pěstovat Aloe Vera?

Původ Aloe Vera nacházíme v tropických, subtropických, nebo dokonce pouštních oblastech a tím pádem při pěstování tohoto sukulentu s dužinatými listy musíme jeho podmínky zohlednit už při výběru místa.

Aloe Vera potřebuje na růst dostatek světla

Rostlina má ráda světlá stanoviště, takže byste ji rozhodně měli umístit do místnosti, kde je dostatek světla. Na druhé straně, mějte na paměti to, že pokud je déle vystavená přímému světlu, tak jí to může uškodit. Na místě pěstování by neměl být průvan a na jaře ji zpočátku dáme do stínu, aby si na světlo zvykala postupne.

Upozornění: Aloe Vera je citlivá na nízké teploty pod 5 až 0 °C.

Květináč a substrát

Po výběru místa je na řadě zvolit si i správný květináč. Aloe má krátké kořeny, těžké "masité" listy a dorůstá maximálně do výšky 30 centimetrů. Tím pádem si vystačíte i s relativně menším květináčem, který by měl být však stabilní a nepřevrátit se.

Z čerstvého Aloe Vera si můžete vytisknout šťávu

Co se týká zeminy, tak by měla být hlavně dobře propustná, protože Aloe Vera je háklivá na vlhkou půdu. Měla by být písčitá, dobře odvodněná a můžete do ní přimíchat kompost nebo listovou půdu. Všeobecně můžete použít substrát, který se používí i u kaktusů.

Tip: Na spodek květináčě umístěte drenážní vrstvu pro lepší odtékání vody.

Zalévání a hnojení

Jak jsme už výše mírně naznačili, tak Aloe Vera je podobná kaktusu – minimálně v potřebách zeminy a také zavlažování. Hned po zasazení určitě rostlinu nezalévejte, protože by to mohlo negativně působit na kořínky – se zaléváním začněte až po 2–3 dnech.

Zalévání Aloe Vera

Interval zalévání v létě je přibližně 1 nebo 2x týdně. Půdu je dobré nechat pořádně vyschnout. V zimě se zalévá méně. Výhodou Aloe jsou právě dužinaté listy, ve kterých si umí dlouhodobě udržet dostatek vláhy. Přelévání může vést až k uhynutí.

Pokud nepatříte mezi příliš "poctivé" pěstovatele a na rostlinku sem tam i zapomenete, tak vás potěší, že Aloe Vera si poradí i bez hnojení. V případě, že sukulentu chcete dopřát živiny navíc, tak doporučujeme používat minerální hnojiva nebo hnojiva určená pro kaktusy a sukulenty. Koncetraci snižujte aspoň o polovinu a hnojte přibližně jednou za měsíc nebo jednou za 3 týdny.

Péče

Mezi klasickou péči patří pravidelné odstraňování plevele v okolí Aloe, aby zbytečně nečerpal živiny a nebránil jejímu růstu. Důležité je sledovat hlavně stav listů. Podle barvy nebo tvaru můžete indikovat následující problémy:

  • Vadnutí a opadávání: Rostlina potřebuje více slunce.
  • Hnědnutí: Rostlina potřebuje stinné místo.
  • Pokroucené listy: Rostlina potřebuje víc vody.
  • Žloutnutí: Rostlina je příliš přelitá.

Tip: Aloe Vera roste poměrně rychle, a proto se přesazuje každý rok.

Aloe Vera v květináči na okně

Stříhání a rozmnožování

Nejúčinnější rozmnožování rostliny Aloe Vera je odřezky, takže vaší úlohou bude odstřihnout zralé "trsy" Aloe, nechte je vysušit cca 2 až 3 dny a následně je můžete zasadit do půdy. Doporučujeme, abyste výhonky odřezávali z rostliny, která už má aspoň 2 roky. Množení se provádí během letních měsíců, když už jsou výhonky vysoké několik centimetrů.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.Publikováno dne: 05.09.2020
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Echinacea – pěstování a ošetřování. Její účinky jsou neocenitelné Echinacea – pěstování a ošetřování. Její účinky jsou neocenitelné

Nejčastěji se používá při léčbě chřipky a nachlazení, ale její léčivé účinky sahají mnohem dál. Pokud ji chcete poznat a možná i pěstovat doma, pozorně čtěte. 

Co odpuzuje berušky? Babské rady, které vám pomůžouCo odpuzuje berušky? Babské rady, které vám pomůžou

"Beruško, beruško, ukaž mi, jaké bude počasí!" je slovní hříčka, kterou zná asi každý člověk ze svých dětských let. Tento milý červený brouček s černými tečkami je však "díky" berušce...

Jak doma pěstovat masožravé rostliny?Jak doma pěstovat masožravé rostliny?

Láká vás pěstování masožravých rostlin? Na světě existují stovky druhů masožravých rostlin, a proto vám přinášíme souhrnný návod na to, jak si je vypěstovat i ve zdejších končinách.